Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: stř 19.09.2018 8:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Zdravím není tu někdo kdo má tuto vysílačku? Někam jsem zašantročil nabíječku tak bych potřeboval vědět parametry toho napáječe (ideálně foto štítku). Nevím jestli je nabíjecí obvod ve vysílačce (pak by stačil prakticky skoro jakýkoliv napáječ, tipuji 12V) nebo jestli byl nabíjecí obvod (omezovač proudu) přímo v napáječi... Koukal jsem na internet, ale nic konkrétního jsem nenašel (nějaké napáječe ano, ale buď nebyl čitelný štítek, nebo nebylo úplně jasné jestli patří k této vysílačce).

Děkuji, MG


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: stř 19.09.2018 8:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.12.2011
Příspěvky: 143
Bydliště: Hradec Králové
Dobrý den,
pro OPTIC 6 se dodával nabíječ CG-32, zdroj konstantního proudu 80 mA.

Ve vysílači je mezi nabíjecím konektorem a akumulátorem zařazena ochranná dioda s max. proudem 1,2 A.
Používáte-li NiMH nebo NiCd akumulátory, pro nabíjení je vhodný jakýkoliv zdroj konstantního proudu, kterým nepřekročíte max. proud diody. Ale pokud nechcete pěstovat samovybíjení, je lépe zůstat u pomalého nabíjení přes noc na úrovni 0,1-0,2C - tj. např. pro 2000 mAh akumulátory 200-400 mA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: stř 19.09.2018 10:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
S nabíjením (nevybitých) NiMH baterií 2000 mAh trvalým proudem 0.2 až 0.4 A (0.1 až 0.2 C)
bych tak zcela nesouhlasil. Je lépe zvolit 0.05 C = 0.1 A i za cenu že nabíjení zcela vybitých
na 100 % bude zhruba dvojnásobné. Zahřívání NiMH pro 0.1 C, nad 15 h bylo na RCManii probráno


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: stř 19.09.2018 11:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vyber si, a není to nijak drahé:
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=30145
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=67605
Tohle jsou origoš síťové nabíječky, nemusíš nic řešit, shánět, vymýšlet a bastlit.
Mám shodou okolností obě a používám je hlavně pro "rychlé" nabití. Jinak akumulátory nabíjím starým Sharkem.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: stř 19.09.2018 12:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.12.2011
Příspěvky: 143
Bydliště: Hradec Králové
DAF píše:
Vyber si, a není to nijak drahé:
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=30145
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=67605
Tohle jsou origoš síťové nabíječky, nemusíš nic řešit, shánět, vymýšlet a bastlit.
Mám shodou okolností obě a používám je hlavně pro "rychlé" nabití. Jinak akumulátory nabíjím starým Sharkem.


Jen upozornění, tyto nabíječe jsou pro OPTIC 6 SPORT a nikoliv OPTIC 6, na který se tazatel ptal. Oba mají rozdílný typ konektoru a jsou určeny pro jiný počet článků akumulátoru (v Opticu 6 Sport je šestičlánek, v Opticu 6 je osmičlánek).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: stř 19.09.2018 14:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Aha, to jsem si neuvědomil. Omlouvám se za zavádějící informaci. Ale nabíjení prostřednictvím nějaké "chytré" nabíječky bude podle mě stejně nejlepší. Adaptery jsou spíš pro doplnění, kdy potřebuju rychle nabít baterky v Tx a Rx, případně startovací Pb, nebo pohonnou Lipol (poslední dvě přes "chytrou"), a nemůžu třeba z časového presu všechno nabíjet postupně na "chytré".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 9:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2007
Příspěvky: 328
Bydliště: Velké Opatovice
Ty síťové zdroje jsou jen nouzovka. Nejlepší a pro akumulátory nejšetrnější, je použití "chytré" nabíječky. Nabíjet buď mimo vysílač, nebo diodu přemostit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 10:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vita_1 píše:
Ty síťové zdroje jsou jen nouzovka. Nejlepší a pro akumulátory nejšetrnější, je použití "chytré" nabíječky. Nabíjet buď mimo vysílač, nebo diodu přemostit.

Což podle mně a zkušeností mých i jiných kolegů není až tak pravda.
Ty blbé zdroje alespoň trochu stabilizovaného proudu pár desítek mA a nabíjení přes noc jsou to co těm NiMh akumulátorům nejmíň škodí.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 11:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Ano a z toho dohodu mi staci hloupá nabíječka (použil bych universální zdroj s regulaci proudu/napeti). Mimochodem ta vysílačka nebyla v provozu tak 4 roky a presto ten akumulátor (nimh) nebyl uplne vybity nebo totálně poskozeny. Ted to bude chtit asi par cyklu... Navíc vysílačka neni věc, kterou bych nabíjel v terénu.

Ještě jestli se mohu zeptat napeti z toho zdroje leze jake?

jyrry píše:
Což podle mně a zkušeností mých i jiných kolegů není až tak pravda.
Ty blbé zdroje alespoň trochu stabilizovaného proudu pár desítek mA a nabíjení přes noc jsou to co těm NiMh akumulátorům nejmíň škodí.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 11:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
mgrunt píše:
Ještě jestli se mohu zeptat napeti z toho zdroje leze jake?

Už Hitec dávno nemám, chtělo by aby to někdo z majitelů změřil.
Jinak v Opticu 6 jsem osmičlánek NiMh kdysi nahrazoval 3s LiFe z HK, myslím že současný majitel to tak stále provozuje. Výhoda použití LiFe je ta že indikátor napětí (starého) Optica signalizuje celkem správně mez vybití pro 3s LiFe.
Tady je LiFe v Eclipse - má stejný baterkový kaslík.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 11:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Mám Optic 6 a akumulátor bol vonku možno 3 x na precyklovanie.
Tieto zdroje sú práve najvhodnejšie, lebo to môžeš nabíjať aj 2 dni a nič zlé sa jej nestane, nakoľko nabíjajú menej ako 0,1C.
Vyťahovať pri každom nabíjaní akumulátor a odpájať ten pidi konektor je cesta do pekiel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 13:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
automet píše:
Mám Optic 6 a akumulátor bol vonku možno 3 x na precyklovanie.
Tieto zdroje sú práve najvhodnejšie, lebo to môžeš nabíjať aj 2 dni a nič zlé sa jej nestane, nakoľko nabíjajú menej ako 0,1C.
Vyťahovať pri každom nabíjaní akumulátor a odpájať ten pidi konektor je cesta do pekiel.


Můžete mi prosim změřit napeti na akumulatoru pri nabíjeni? Ono se tedy uvadi 1.4-1.6V/clanek pri nabíjeni, ale tak pro jistotu. Dekuji.

Jinou baterii nemam potřebu pořizovat. Ta dosavadní mi staci. Dekuji za info.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 13:46 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.12.2011
Příspěvky: 143
Bydliště: Hradec Králové
mgrunt píše:
Můžete mi prosim změřit napeti na akumulatoru pri nabíjeni?


Vtip zdroje konstantního proudu je, že nemá pevné výstupní napětí, ale na nabíjený akumulátor vkládá takové napětí, aby do něj tekl požadovaný proud. Tj. když je napětí akumulátoru vyšší, je vyšší i výstupní napětí zdroje konstantního proudu.

Můžeme to zde změřit, ale je to pokaždé jinak. Podle napětí akumulátoru. Originální nabíječ i vysílač tu máme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 14:32 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ono je to nejspíš jen měkké trafo s usměrňovačem. Ale když změříte VA charakteristiku, tak to bude přínosem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječka k Hitec Optic 6
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 16:05 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
pepavich píše:
Vtip zdroje konstantního proudu je, že nemá pevné výstupní napětí, ale na nabíjený akumulátor vkládá takové napětí, aby do něj tekl požadovaný proud...


To myslím není úplně pravda (pokud to trafo není opravdu hodně měkké). Když to vezmu do extrému tak bych tam mohl (dle toho co píšete) pustit 100V a stejně tak bych mohl vzít 1,5V baterii a zkoušet s ní nabíjet 8 článkovou baterii. Obojí by samozřejmě nefungovalo (v jedno případě by baterie asi bouchly i když bude omezen proud a v druhém by se nenabíjely vůbec). To napětí by mělo být vhodně zvolené (nějaká tolerance tam je) v určitých mezí podle počtu sériově nabíjených článků.

Co jsem koukal na jednoduché konstrukce s LM317 tak pokud byl zapojen jako zdroj proudu tak na vstupu by mělo být napětí vypočtené podle počtu nabíjených článku zapojených sériově (plus nějaké ztráty na LM) nebo když byl zapojen jako stabilizátor napětí a s nabíjecími články byl ještě vložen sériově rezistor, který omezoval nabíjecí proud tak opět musí být zvolena konfigurace zapojení LM tak, aby dávalo vhodné napětí na články (plus ztráty na rezistoru). Když bude napětí vyšší než vhodné zničí to baterie a když bude menší tak je to nenabije vůbec, podle mě teda :-).


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz