Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2022 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak jsem se (nikoliv z nudy :lol: ) pustil do stavby modelu. Zatím se rýsuje křídlo, fotečku přihodím. Na rovinu, pro kroužek (kluci mezi 10 - 12 roky) budu muset plán upravit - jeden nosník, místo pěti, a možná ještě něco, to vyplyne ze stavby. Ale narazil jsem na jiný problém, anglán píše, že použil tranzistor MOSFET STD12NF06L. Díval jsem se GME, tam ho bohužel nemají, našel jsem ho až v Brně. Ale zatím chci koupit jen jeden kus na testování. Protože elektroniky není mou silnou stránkou, tedy spíše hodně slabou, poraďte náhradu, která je běžně (nejlépe v GME) sehnatelná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2022 12:32 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Já na zkoušku pro děti koupil "čínskou" hračku letadélka za cca. 85kč. Je tam časovač, baterka a motorek. Motorek se musí vyměnit, je menší, než předepsaný 8,5x20. Na "časovači" je USB port na nabíjení, ale asi by šel odstranit. Doba chodu je cca. 18s.

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2022 14:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Petman píše:
Já na zkoušku pro děti koupil "čínskou" hračku letadélka za cca. 85kč.
Máš odkaz?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2022 19:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Odkaz - dobrý, čínská hračka za 85 Ká - dobrý, ale pokud to budu chtít stavět na kroužku (možná by se přidal i kolega z druhého), tak budu muset předložit i nějaký rozpočet. Proto potřebuju sehnat "dnes" všechny potřebné díly, udělat sestavu pohonu, vyzkoušet stavbu a odladit případné složitosti pro kluky. Z toho mi také vzejde nějaká předpokládaná cena. Každý rok na jaře se s tím mořím, vymýšlím jaké modely budeme stavět a kolik to asi bude stát. Plán sice není dogma, ale nemůžu to házet zase jen tak "wod woka".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2022 20:48 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
Petman píše:
Já na zkoušku pro děti koupil "čínskou" hračku letadélka za cca. 85kč. Je tam časovač, baterka a motorek. Motorek se musí vyměnit, je menší, než předepsaný 8,5x20. Na "časovači" je USB port na nabíjení, ale asi by šel odstranit. Doba chodu je cca. 18s.


Já jsem ho koupil v Tescu ve Vlašimi, za 95 Kč před třemi týdny. Nelenil jsem a jeden kus jsem podrobil operaci.
Bob.


Přílohy:
Model 1.jpg
Model 1.jpg
[ 102.35 KiB | Zobrazeno 1100 krát ]

model 2.jpg
model 2.jpg
[ 99.4 KiB | Zobrazeno 1100 krát ]

model 3.jpg
model 3.jpg
[ 50.81 KiB | Zobrazeno 1100 krát ]

model 4.jpg
model 4.jpg
[ 48.08 KiB | Zobrazeno 1100 krát ]

model 5.jpg
model 5.jpg
[ 50.79 KiB | Zobrazeno 1100 krát ]



Naposledy upravil czbobo dne pát 09.12.2022 22:13, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2022 21:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Víceméně jsem dokončil kostru křídla. Ano, budu to muset ještě dočistit, ale snad to mohlo po potazeni létat. Až budu mít hotový další kus, hlavně pohon (od toho se některé věci budou odvíjet), přihodil fotečku.


Přílohy:
20221209_205356.jpg
20221209_205356.jpg
[ 160.89 KiB | Zobrazeno 1090 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2022 22:41 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
czbobo píše:
Já jsem ho koupil v Tescu
Díky. Skvělá inspirace.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2022 8:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Měl jsem zde dotaz, ale zřejmě zapadl, protože na něj nebyla reakce. Narazil jsem na jiný problém, anglán v odkazu píše, že použil tranzistor MOSFET STD12NF06L. Ten jsem ve "vodách" zdejších e-shopů bohužel nenašel. Protože této problematice absolutně nerozumím, požádal by znalé o radu, jakým jiným typem (sehnatelným v ČR) tento nahradit. Koupit v Tescu modýlek je sice pěkné, ale to bych pak nemusel na kroužku stavět, ale mohl jim to jen rozdat.
Jen pro zajímavost, kostra křídla a ocasek (rovným profil, žbrdlinky) mi vyšly na 6,3 g.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2022 14:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
DAF píše:
Měl jsem zde dotaz, ale zřejmě zapadl, protože na něj nebyla reakce. Narazil jsem na jiný problém, anglán v odkazu píše, že použil tranzistor MOSFET STD12NF06L. Ten jsem ve "vodách" zdejších e-shopů bohužel nenašel. Protože této problematice absolutně nerozumím, požádal by znalé o radu, jakým jiným typem (sehnatelným v ČR) tento nahradit. Koupit v Tescu modýlek je sice pěkné, ale to bych pak nemusel na kroužku stavět, ale mohl jim to jen rozdat.
Jen pro zajímavost, kostra křídla a ocasek (rovným profil, žbrdlinky) mi vyšly na 6,3 g.


Tvůj dotaz nezapadl.
Doopravdy tranzistor MOSFET STD12NF06L pouzdro IPAK není v současné době v ČR k dispozici, ale ...
Pokud by si chtěl zkusmo vyzkoušet časovač je možno použít tranzistor MOSFET STP16NF06, je ale v pouzdře
TO220, který má jen delší chladič, ostatní parametry jsou stejné. U GM electronic za 27 Kč.
Výroba je uveřejněna ve čtyřech částech na youtube.
Odkaz na 1. část : https://www.youtube.com/watch?v=dy7P_pTSmso&t=386s
Já jsem ho zatím nezkoušel vyrobit, jelikož je k modelu Ferry a ten má menší motor než se používá v kategorii E20.
Mám časovač od BMK + motor 8,5 x 20 mm pro E20, ale tam už je cena jinde než časovač s výše zmíněným tranzistorem a použitím 9V baterie, který pro běžné poletování postačuje.

Bob


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2022 6:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Díky za odpověď, vyzkouším. Protože nepředpokládám, že bychom s tím soutěžili, i když nemůžu případný zájem kluků vyloučit, tak si můžeme dovolit nějaké odchylky - viz foto v příloze. Potah předpokládám hedvábným papírem.
P.S. Zatím to má 6,3 g. Tak snad bych se do těch 30 g (28 a něco) mohl vejít.


Přílohy:
20221214_214732.jpg
20221214_214732.jpg
[ 160.4 KiB | Zobrazeno 914 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 17:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Díly na časovač a nabíjecí modul koupený 8). Teď nastane hodina pravdy. Díly na časovač mají dohromady cca 2,4 g. Tranzistor je ten větší - STP16NF06 s poměrně velkým chladičem. Nepředpokládám, že se bude neja výrazně hřát, takže tu mám dotaz na odborníky, můžu část chladiče, která přesahuje, odříznout?
P.S. Jdu studovat odkazy a videa, jak to cele zbastlit :lol: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 21:21 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
DAF píše:
Díly na časovač a nabíjecí modul koupený 8). Teď nastane hodina pravdy. Díly na časovač mají dohromady cca 2,4 g. Tranzistor je ten větší - STP16NF06 s poměrně velkým chladičem. Nepředpokládám, že se bude neja výrazně hřát, takže tu mám dotaz na odborníky, můžu část chladiče, která přesahuje, odříznout?
P.S. Jdu studovat odkazy a videa, jak to cele zbastlit :lol: .


Jelikož tranzistor je typu MOSFET byl bych velmi opatrný na statickou elektřinu, pájet se doporučuje mikropájkou, nikdy trafopájkou.
Co se týká chladicího křidélka z výše uvedených důvodů bych se bál zničení (proražení elektrod) tranzistoru.
Tranzistor s uříznutým chladičem by určitě nehřál. O kolik desetin gramu se ušetří? Vejde se do modelu i s velkým chladičem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 17.12.2022 7:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Omlouvám se za blbé otázky, s elektronikou moc kámoši nejsme. Dík za radu, nebudu nic upravovat. Mikropájku bych měl, tady by snad problém být nemusel. Včera jsem lehce shlédl nějaká videa, tak snad to s jejich pomocí dám. Ještě jsem přikoupil nabíjecí modul - https://www.gme.cz/v/1508909/modul-nabi ... -micro-usb. Tam se ma vyměnit odpor, kterým se omezí nabíjecí proud. Tuším, že by to mohl být ten mezi kontakty výstupu. SMD součástky :( , s těmi jsem doposud nikdy nepracoval. Dřív jsem něco zkoušel s těmi běžnými, tyhle mě doposud míjely :D .
Ještě na okraj, ono to nevyjde úplně lacino, Elektronika - cca 80,-Kč, motor s vrtulí zhruba také a baterka s kabely a konektory také. A to jsem hledal v low-endu, pokud bychom to opravdu stavěli, tak aby to nestalo víc, než radiák.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 17.12.2022 22:32 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
DAF píše:
Omlouvám se za blbé otázky, s elektronikou moc kámoši nejsme. Dík za radu, nebudu nic upravovat. Mikropájku bych měl, tady by snad problém být nemusel. Včera jsem lehce shlédl nějaká videa, tak snad to s jejich pomocí dám. Ještě jsem přikoupil nabíjecí modul - https://www.gme.cz/v/1508909/modul-nabi ... -micro-usb. Tam se ma vyměnit odpor, kterým se omezí nabíjecí proud. Tuším, že by to mohl být ten mezi kontakty výstupu. SMD součástky :( , s těmi jsem doposud nikdy nepracoval. Dřív jsem něco zkoušel s těmi běžnými, tyhle mě doposud míjely :D .
Ještě na okraj, ono to nevyjde úplně lacino, Elektronika - cca 80,-Kč, motor s vrtulí zhruba také a baterka s kabely a konektory také. A to jsem hledal v low-endu, pokud bychom to opravdu stavěli, tak aby to nestalo víc, než radiák.



Modul pro nabíjení by asi měl být tento: https://www.gme.cz/v/1508973/modul-micr ... ol-baterii !!! Pouze pro 1 článek LiPol
Přeci jenom je to malý lehký aku LiPol a ne těžký LiIon.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: ned 18.12.2022 7:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9093
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
A je nějaký výrazný rozdíl mezi tím, co jsem už koupil a tím z tvého odkazu? Na první dobrou vidím rozdíl v indikací - jedna LEDka x 2 LEDKY, cena a vidím trochu jiné zapojení. Výstupní a vstupní napětí stejné, Imax také. Datasheet jsem našel jen na tvém odkazu, u svého ne (pokud jsem něco nepřehlédl).
Jak jsem na to koukal, budu muset ještě vyřešit zdroj. Ale to můžou být v "polních" podmínkách klidně tři články AA (nebo podobné) v sérii.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz