Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 0:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Pozri po nejakych fetoch, tam nenarazis na maly vystupny prud cipu (typicky maju tieto procesory 20ma limit na vystup a vykonove tranzistory maju obycajnu malu betu, tak treba darlington aby si dostal rozumny prud) u feta to 1/ nehrozi a 2/ mas v nom uz zabudovanu rekuperacnu diodu ... takze kondik na motor a staci ti len ten fet a 3 drotiky k nemu 8)

Teraz sa presne nepametam co ma Bayeux, bolo toho niekolko vyvojovych verzii, tak som si nie isty, ale ak sa nemylim ma to len servovystup a nie stavovy vystup ktory by spinal motor ... no ale mozno sa mylim, on by mal mat navod s popisom, tak bude vediet

To co mal Tomas to bolo specificke pre uputance, to znamena chvila zastaveneho motora, potom chvila behu a potom stop. Ten stop bol natvrdo 1ms, ten beh sa dal nastavit ako silno dlzkou impulzu do 2ms. ... no ale znovu, je to len moj odhad, je mozne ze mal ten volne programovatelny casovac a tam slo nastavit cokolvek na servo konektore a zap/vyp na digitalnom konektre, takze to pouzivali tusim aj svahaci naprogramovane ako determalizator na vyskovke, s moznostou naprogramovania a vytrimovania "odhodu" (proste prechod do klzu po odhode) ... takze to by slo skombinovat ze motor na digi vyskupe ako zap/vyp a vyskovka na dostelovanie motoroveho letu a potom klzu, alebo naopak, motor na servo signale a nejake udelatko na odblokovanie vyskovky tym digi vystupom ... no a samozrejme oni idu tie casovace synchronizovat, je to konfigurovatelne do siete, takze tam mozes mat dva casovace a jednym ovladat motor, druhym vyskovku


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 22:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Ve spojení s MCU (Picase 08m2) mám použití darlington TIP122 je tam ještě 180ohm rezistor, ale nejspíš nebude úplně nutný. Mám to použité v blikači na 3W led (2S4P) nemá to problém ani s PWM (podsvit a záblesk) volná inspirace podsvětlením od Cevaro.sk ten darlington zároveň funguje jako proudový zdroj.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 22:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Jen tří dráty, tedy vlastně jen samotný Fet? Žádný kondík mezi napájení (tedy vlastně ano - ten na motoru?), hodnota?, žádný odpor, dělič...?
Typ Fetu pro 2-3A při 8,4V?
Přece jen ocením konkrétní provedení, pokud to někdo má, foto...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 23:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Bipolarny tranzistor tam tie suciastky potrebuje okolo aby to vobec fungovalo, FET nie. No ak chces byt slusny, tak tam das odporcek medzi gate an zem, aby si mal istotu ze je FET dobre zavrety kym nabehne program v casovaci, ale v tych pickach je to okamzite, otazne by to bolo asi u wifi casovacov s ESP, to sa zobudza dost pomaly.

Kondenzator samozrejme na motore proti prskaniu, ale len keramika, ziadne elyty, treba si uvedomot ze ten kondenzator tym tranzistorom musis nabit, co je pecka.

kukni tento obrazok:
https://i0.wp.com/dronebotworkshop.com/ ... =768&ssl=1

tu mas celu nalievacku:
https://dronebotworkshop.com/transistors-mosfets/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 23:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Zrovna jsem ten modul na Ali našel ;-)
A toto:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 5905%21rec


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 23:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
no vidis ake lahke ... tu horu plastu das odtial dufam do vecnych :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 0:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Steve píše:
Jen tří dráty, tedy vlastně jen samotný Fet? Žádný kondík mezi napájení (tedy vlastně ano - ten na motoru?), hodnota?, žádný odpor, dělič...? - Typ Fetu pro 2-3A při 8,4V? - Přece jen ocením konkrétní provedení, pokud to někdo má, foto...
Prošel jsem tohle vlákno hodně pozpátku. Ale nejsem se stavu dostat k tomu co řešíš. Model a jeho váha, baterka, DC motor napřímo, jeho odběr za letu, koupený časovač ze kterého chceš vyjít? Asi máš nějakou představu o snadnosti nastavení časové prodlevy = nastaveného času. A případně o rozsahu potřebné prodlevy od - do. Po jejím uplynutí potřebuješ: A) Přejít do klouzavého letu s vypnutým motorem? B) Nějakou regulací snížit otáčky na "volnoběh" a vyklesat sestupným motorovým letem, při volnoběhu? V případě A) odpojíš baterku od motoru. Pro B) totéž jen ten rozepnutý spínač časovače překleneš něčím, co zmenší proud tekoucí do motoru. Odporem na kterém vznikne úbytek napětí úměrný proudu. Nebo zenerovou diodou, která o zenerovo napětí sníží napájecí napětí pro motor. Třetí možností je spínač v rozepnutém stavu překlenout spínaným zdrojem konstantního proudu. Tedy vřazení neproměnné PWM regulace. Když si odpovíš na tyto otázky "CO", pak teprve je možné hledat cestu "JAK". (Z tvých (zde napsaných příspěvků) soudím, že s použitím BLDC (AC = brushless) motoru neuvažuješ.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 9:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
igorb píše:
no vidis ake lahke ... tu horu plastu das odtial dufam do vecnych :twisted:


To by byl úplně první krok ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Asi 7 let zpět mi dělal kolega na zakázku časovače pro malé SS motory, napájení 1S max 3A, výkonová část byl jeden MosFET o řízení se staral malý pic. Jedním trimem se nastavoval výkon 0-100% druhým čas 0-60s. Mělo to plynulý náběh a plynulý doběh. Vyhodou byl rozměr cca 15x20mm a hmotnost tak 1g. Spouštělo se tlačítkem buď na DPS, nebo šlo připojit na kabel. Tlačítkem se dalo i zastavit. Nechal jsem si tehdy udělat 3ks, dva jsem použil, třetí nemůžu najít. Cena byla tuším 150kč, DPS i s lakem, prokovy a popisem z Číny.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 9:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
guchar píše:
Prošel jsem tohle vlákno hodně pozpátku. Ale nejsem se stavu dostat k tomu co řešíš. Model a jeho váha, baterka, DC motor napřímo, jeho odběr za letu, koupený časovač ze kterého chceš vyjít? Asi máš nějakou představu o snadnosti nastavení časové prodlevy = nastaveného času. A případně o rozsahu potřebné prodlevy od - do. Po jejím uplynutí potřebuješ: A) Přejít do klouzavého letu s vypnutým motorem? B) Nějakou regulací snížit otáčky na "volnoběh" a vyklesat sestupným motorovým letem, při volnoběhu? V případě A) odpojíš baterku od motoru. Pro B) totéž jen ten rozepnutý spínač časovače překleneš něčím, co zmenší proud tekoucí do motoru. Odporem na kterém vznikne úbytek napětí úměrný proudu. Nebo zenerovou diodou, která o zenerovo napětí sníží napájecí napětí pro motor. Třetí možností je spínač v rozepnutém stavu překlenout spínaným zdrojem konstantního proudu. Tedy vřazení neproměnné PWM regulace. Když si odpovíš na tyto otázky "CO", pak teprve je možné hledat cestu "JAK". (Z tvých (zde napsaných příspěvků) soudím, že s použitím BLDC (AC = brushless) motoru neuvažuješ.)


Minimaketa poháněná elektromotorem, a to buď ss nebo BLDC.
Létá se na čas, a to buď venku nebo v hale.
- Venku musíš dosáhnout letu co nejblíže 60s, hodnotí se jen ten čas. Čím dál od 60 s na "obě strany", tím hůř ;-)
Požadavkem je tedy po startu plný výkon pro nastoupání výšky, pak snížení otáček pro udržení hladiny a další krok ideálně ubrání pro vyklesání a přistání,
nebo lépe plynulé (2-4s) vypnutí. Do hry vstupuje vítr, termika...
Je tedy nutno korigovat celkovou délku letu a výkon po dobu "výdrže" (lépe i startovací výkon).
Například: https://www.youtube.com/watch?v=gXWLsrd3BX8&t=8s v druhé, letové části, jsou tam i modely s pohonem gumou (Dvacetinky).
- V hale se hodnotí letový projev, tedy start, průběh letu. přistání. To se boduje. Ideál je tedy po zapnutí prodleva, plynulé přidání plynu pro start,
ubrání pro udržení hladiny a ubrání pro vyklesání na přistání, po přistání (či po nastaveném čase) vypnutí.
Například: https://www.youtube.com/watch?v=Ef4Nador4V4&t=71s Tam opět více kategorií, vč. modelů na CO2. Ale hodnocení stejné, letový projev. Je tam i kategorie "Oříšek" a "Pistácio" jen na čas, bez hodnocení projevu - to jsou ty nejmenší maketky na gumu.

Jyrry mi kdysi připravil časovač, který splňuje v rámci možnosti co potřebuju - po zapnutí prodleva, 10 s plný výkon, pak délka a výkon s možností nastavení obou hodnot, krátké plynulé vypnutí. Nevýhodou je jen jistá hmotnost (pro halové modely ne úplně ideální) a to, že už to Jirka nedělá a šváby, co od něj mám k dobastlení jsem dobře schoval :-(

KP-Aero dodává vhodný časovač, s třemi nebo čtyřmi trimry, které lze celkem definovatelně nastavovat, pro dvě verze - do 35s a do 120s. Ale v současné době dodává jen tu 35s verzi a koupíš ji jen v Anglii.

Létalo se venku dříve na maxe, používal jsem ss motor a NiCd napřímo, do vybití, což bylo jednoduché.
Ale u Lixx toto používat v zásadě nelze a doba letu je již daná, co nejblíže těch 60s.

Problematika je rozsáhlejší, ale v podstatě není potřeba řešit moc velké požadavky, spíše hmotnost, velikost, dostupnost, nastavení....

V zásadě mi stačí i "něco", co motor zapne a max. po minutě vypne, možnost nastavit třeba jednotné otáčky třeba nějakým děličem (pro výkon) by byla plusem.
Případně s průběhem jako vybíjení kondíku, tedy plný výkon s plynulým ubíráním do zastavení.

A bavíme se o modelech "na ven" do max. 200g, výkon pro volný klidný let, tedy stačí cca do 15W. Pro modely do haly pak do 100g, výkon odpovídající (cca do 8W). V prvním případě spíše dvoučlánek do 2A odběru, v druhém jednočlánek (Li-Pol). Baterka bývá co nejlehčí, cca od 150mAh do 400mAh.
U více motorů je lépe ss pohon (jeden regler), jinak cokoliv dle předlohy - pro WWI s převodovkou kvůli průměru vrtule, rychlosti letu...pro jiné typy napřímo. Něco málo v RCM.

Je to sice elektro záležitost, ale jsou to volné modely (lze použít i v "nemaketách") a jsou to časovače.
Takže předpokládám, že jsem správně a jinde by to těžko někdo hledal. Ani v "maketách", ani v "modelech do 250g"...
Tak mě nebijte ;-)


Naposledy upravil Steve dne ned 29.01.2023 9:49, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 9:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
blesk píše:
Asi 7 let zpět mi dělal kolega na zakázku časovače pro malé SS motory, napájení 1S max 3A, výkonová část byl jeden MosFET o řízení se staral malý pic. Jedním trimem se nastavoval výkon 0-100% druhým čas 0-60s. Mělo to plynulý náběh a plynulý doběh. Vyhodou byl rozměr cca 15x20mm a hmotnost tak 1g. Spouštělo se tlačítkem buď na DPS, nebo šlo připojit na kabel. Tlačítkem se dalo i zastavit. Nechal jsem si tehdy udělat 3ks, dva jsem použil, třetí nemůžu najít. Cena byla tuším 150kč, DPS i s lakem, prokovy a popisem z Číny.


To je to co by mi taky stačilo. ;-)
Nechce ještě nějaké udělat? ;-)
Pro mě je problém právě ten PIC. Ten nenaprogramuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 10:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Můžu se zeptat, ale nevím, modelařinu pověsil na hřebík, ale je docela ochotný, tak se zeptám. Jen ten rozběh a doběh moc nefungoval, byl docela "tvrdý" ale to nějak nevadilo, možná by ještě opravil. Nevím kolik by teď byla cena. Zkusím odpo vyfotit jak to vypadalo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 10:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Do by bylo fajn ;-)
Zkus se zeptat třeba jen na ty PICy, zbytek se dořešit dá a chápu, že se mu nemusí chtít něco bastlit a vyrábět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 10:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Co by nejspíš určitě pustil, tak by bylo schéma, data k DPS a FW pro Pice kdyby se někdo našel kdo by to dal dohromady a nejspíš by se dalo domluvit na stavebnici, k tomu v podstatě všechno má nachystá, jen to objednat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Časovače pro volný let
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 12:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
blesk píše:
Co by nejspíš určitě pustil, tak by bylo schéma, data k DPS a FW pro Pice kdyby se někdo našel kdo by to dal dohromady a nejspíš by se dalo domluvit na stavebnici, k tomu v podstatě všechno má nachystá, jen to objednat.


Zájemců nebudou mraky, je to specifická záležitost, takže stavebnice asi jako soubor součástek, malosériovka.
Já sám bych nezůstal u jednoho, ale musel bych najít někoho na ty PICy - ideálně dodat naprogramované.
Přemýšlím, že by se to dalo použít i jako deter.
Místo motoru přes regler (a řídit otáčky) dát servo a měnit úhel nastavení pro průběh letu (start, jen pevně daný čas na stoupání, kroužení, deter...).
Možná.
A jak jsem uvedl, možná i pro upoutance, něco takového se zkoušelo, i u nás. Ale to je dotaz na upoutance, to já nelétám. A Igor má svůj, odladěný ;-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz