Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2023 12:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Co je "běžný autotmel"? :-). Já většinou používal sříkací tmel Dupli nebo Motip. V případě toho stříkání se dírky udělají, ale je fakt, že tmelení stěrkou to asi dělat nebude.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2023 13:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Běžný autotmel je u mne první polyesterový dvousložkový stěrkový tmel, na který jsem narazil v regálu prodejny barvy-laky. :mrgreen: Bílý, nebo béžový tmel a k tomu malá tuba s červeným iniciátorem.
Značku opravdu nevím, neřešil jsem. Mohl bych se podívat, ale nic speciálního, co bych měl potřebu vehementně doporučovat. Jenom vzít nějaký jemnější, bez vláken. Varok už bude vědět a určitě má doma i zásobu. :wink: Trup jsem tím přetáhl v celé ploše, výsledek po broušení je vidět. Stačilo tmelit jednou, podruhé už jenom drobné lokální dotmelení. Dírky po struktuře té 110-ky byly minimální, stěrka to v klidu zakryla. Přestříknuté na druhé fotce je to zase prvním stříkacím tmelem ve spreji, co byl v regálu. :wink: Značku opět nevím, pokud by byl zájem můžu mrknout.
Jenom dodatek, před nějakými 30 lety jsem si chvíli přípravou aut na lakování přivydělával, takže s čimkoliv, co koupím dnes, se mi pracuje lépe, než s tehdejším materiálem. :mrgreen: I když rozdíl není velký.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2023 15:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Jasně, už chápu a vlastně i mám doma :-). Ano, stěrkou nanášený polyesterový tmel bude asi na první vrstvu lepší, než stříkací tmel. Co se týče té 110ky tkaniny: Asi proč ne, záleží na tvaru, jestil je potřeba kopírovat nějaký složitý místa. Já bych radši dal 2x 80ku. Mám doma takovou pěknou měkkou, dobře se s ní pracuje. Ale je to taky na zvyku.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2023 15:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Kuta33 píše:
Tak se taky podělím o svou první zkušenost s laminováním. Lodička délky 560 mm, potah z flexi překližky 0,8 mm, použita L285 a tkanina 110 g/m2. Tkanina jenom v jedné vrstvě, na spojích překližky přeložená přes sebe...
Za mne těch cca 500,- za 200g L285, plus tvoje přirozená obratnost a cit pro laminování, přinesly výborný výsledek pro následující úpravy tmelení a lakování. Umíš!
Přiznávám, že na trupu plachetnice cca 0.5m délky s rovným dnem a zádí, která měla oblé jen boky jsem si život zjednodušil. Byla to obšívka žebrové konstrukce překližkou 5mm (buk - smrk - buk), klasická stavba na desce, dnem vzhůru. Žebra s nosníky i obšívka (včetně dosedání boků ke dnu natupo) lepena Epoxy 1200. Po sundání z desky byla stejně i přilepena paluba s výřezy. Jsem překližku Z venku i zevnitř napustil dvakrát fermeží. Přebytky setřeny. Cca týden odležet přebrousit na sucho brusným papírem pod vodu 400. Vnějšek sprejem tři nástřiky autoemailem (co drogerie r. 1970) dala. Ač návod říká neředit, tak vnitřek trupu byl štětcem natřen Epoxy 1200 v nezbytné míře naředěném bezvodým lihem (čerstvé lihové ředidlo). (Při skladování otevřeného [nebo z lihu technického] jsem se jistil modrou skalicí, vysušenou v troubě, vsypaná do skleněné láhve se zabroušeným uzávěrem). Před užitím na plachetnici, byl doporučený postup vyzkoušen na překližce. Párkrát za rok se plachetnice během třicet let dostala na vodu. Od 2001 už jen stojí, ve stojanu v pokoji, na skříni. Povrch místy mírně odřený. Ne skrz lak až k překližce. Nevelké matné skvrny . Jinak tvrdý a lesklý jak zrcadlo. Žádné boule od vniknutého vlhka.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2023 17:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Hlavně ještě není vyhráno. Celá kostra včetně potahu lepena Purexem (Soudal 66A). Zevnitř místo epoxydu vytřeno, nebo spíše zalito polyuretanovým lakem na parkety. Z vnějšku jenom ta jedna vrstva tkaniny s L285, samozřejmě tmely, barva airbrushkou a syntetický polomatný lak. Vodu to ještě nevidělo, jestli to bude v pořádku, ukáže až zátěžový test a hlavně čas.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2023 17:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Kuta33: Nádherná práce. Asi zkusím tedy koupit jen tu lahvičku 200g Letoxit a snad to vystačí, když píšeš že jsi měl jen 100g a stačilo to. Já mám v podstatě ty trupy 2, jakoby katamarán. Nemám to tak pěkné jako ty, tak to chci tím epoxidem i trošku zamaskovat ty nedokonalosti. :oops:
Tmely vím, dělám karosařinu. Možná dělal jsem. :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2023 23:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Nejraději pracuju s Letoxitem a "osmdesátkou".
Teď jsem dělal drobnější trup "třicítkou", ale nic moc práce. Je ale tvárnější.
Ke spotřebě: ideál je stejné množství jako gramáž nebo méně. Tedy na 1m2 spotřebované "osmdesátky" 80 g pryskyřice.
Nebudu rozvíjet strhávačky, vakuování a pod. To asi tazatel řešit nebude.
A na tmelení používám moc rád Rapid. Je bez vláken, velmi rychle tuhne a tvrdne, po půl hodině se dá brousit.
Tuhnutí pryskyřice jsem nějak nepozoroval, jen určitou krystalizaci .
Dá se i naředit, ale to řeším jen v nouzi, když kousek chybí a už nestíhám a tuhne to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 16:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Steve: Tak já zkusím koupit ten Letoxit a tkaninu 80g. Snad bude stačit i to množství 200g co mají u pecky, PV model má jen L285, to se mi zdá na tohle škoda.
Tmely neřeším, na auta používám různé značky, poslední dobou Dinitrol nebo Ranal od poláků. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz