Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 895 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 7:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
zdzd píše:

Jestli dobře vidím, tak je to udělané špatně. Přes ten pájený spoj na MPX musí být přetažená smršťovačka, nebo celé spoje zalité tavkou. Zkrátka licna se musí ohýbat jinde než hned u toho pájeného spoje. Jinak se to brzo ulomí.


Jenom se zeptám, lze ohnout servokablík přiletovaný ke konektoru, když je částečně procínovaný (nebo natažená kalafuna) do potřebného tvaru a následně zafixovat?
Zlomí se ten servokabel i při jednom (max dvou) ohnutí??


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 8:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@eco"lze ohnout servokablík přiletovaný ke konektoru, když je částečně procínovaný (nebo natažená kalafuna)"

V mých případech se zlomí 1) cín spolehlivě už při 1. ohybu jen tam 90° 2) kalafuna ohyb 90° tam, asi 50%

Mám dost zkušeností abych volil postup aby ani cín ani kalafuna nevzlínaly za fixované místo kde jde lanko ohnout
Kdysi kdesi jsem ten postup v nějakém vlákně popisoval. Ba i jeden oponent nakonec pravil: "Takhle by to šlo".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 10:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
eco píše:

Jenom se zeptám, lze ohnout servokablík přiletovaný ke konektoru, když je částečně procínovaný (nebo natažená kalafuna) do potřebného tvaru a následně zafixovat?
Zlomí se ten servokabel i při jednom (max dvou) ohnutí??


Musíš zabránit pohybu v tom místě, kam až navzlínal cín. Prostě se to může hnout až tam, kde je čisté lanko.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 11:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Zabránit pohybu (vibracím) ano, tomu rozumím.

Měl jsem na mysli, jestli navzlínaná licna, typicky servokablik lze ohnout. Jestli se to nezlomí hned.
Příklad jako již zmíněné MPX konektoty, kablik je ohnutý na 90° kousek od místa, kde končí pájecí kolíček.

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 14:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@eco "... MPX konektoty, kablik je ohnutý na 90° kousek od místa, kde končí pájecí kolíček."
(Díval jsem se zda někde výš není obrázek stránka 56, Napsal petr1990: 10.04.2020 20:46, ohyb nevidím)
Obrázek

Pokud vím, že to by to tak vedlo
ohnu (a zafixuji před pájením - jde i jen ta část lanka co je stažená izolace) zapájím a neohýbám.
Nanejvýš vylepším (provedu) fixování vůči pinu tavkou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2022 22:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Prosím profi elektronadšence o radu. Jak pocínovat nový hrot pájecího pera? Koupil jsem si novou páječku 230V/40W na pájení konektorů a jiných větších věcí. Mikropáječkou ERS-50 mi to nejde, jelikož se neustále zapíná a vypíná vyhřívání tělíska, tak pořádně neprohřeju konektor. Trafopáječkou 125VA to neumím, když nechám delší dobu nahřívat konektor, tak se mi přepaluje smyčka. ERS-50 mám po tatíkovi, tam už hrot byl pocínovaný, tak jsem nemusel řešit. Normálně to nechat zahřát na provozní teplotu, hrotem roztopit kalafunu a pak pocínovat?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 6:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 490
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
pocínovat v kalafuně. Jestli jsi ale hrot poškrábal nějakým čištěním, že ti to nechtělo chytit, tak máš možná problém. Občas s tím také lidi upravují plasty, pálí bužírky, vypalují v dřevu a odobný věci, tak to tedy ne! ...JEN PÁJKA. Furt musí být hrot čistý a otíraný mokrou houbičkou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 7:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ne, páječka je úplně nová nepoužitá. Jedná se mi čistě o první pocínování hrotu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 8:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
varok píše:
Jedná se mi čistě o první pocínování hrotu.
Pokud je to opravdu první pokus o pocínování, obvykle stačí nastavit vyšší teplotu (cca 350°C) a nechat smočit v trubičkové pájce s dobrým tavidlem. Přímo utopit v pájce, aby k hrotu neměl přístup vzduch. Jestli ale už nějaké neúspěšné pokusy proběhly, bude povrch zoxidovaný a ke smočení ještě neochotnější než původně. Rozhodně a le nepodlehni touze hrot nějak brousit či škrábat. Je měděný a má konkrétní povrchovou úpravu. Když se dostaneš skrz ni, dostane se tam následně i cín (pájka). V ní se měď rozpouští a časem se vyplaví, jako zkažený zub, na povrchu zůstane jen ta povrchová vrstvička a časem to vzdá úplně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 9:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Proč by to nemělo jít ERS50-kou? Já s ní pájím i mosazný nádrže. Dáš ji na doraz a pak topí skoro neustále. Ale bacha, pokud máš starej hrot, mívá v trubce okuje a ty zhoršují přechod tepla z tělíska do hrotu. Na větší pájený díly je lepší krátkej, tlustej, tupej hrot než dlouhej, úzkej, kterej má malou tepelnou jímavost. Na Sagat.cz je pár typů hrotů na fotkách. Pokud u něj nepochodíš, tak https://www.sbazar.cz/filipi.josef/detail/24288715-ers-50-nahradni-dily-cin-pajka-hroty Naprosto spolehlivej a rychlej.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 10:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Celeron: Nevím, možná to neumím. Mám asi ten úplně horní hrot co je na obrázku. Někde jsem měl po tatíkovi ještě náhradní hroty, ale už nevím kam jsem je dal. Nastavit regulaci na plno mě však nenapadlo, mám nastaveno kolem 250°C plus mínus. Když pájím větší věci nebo konektory, tak se neustále zapíná a vypíná vyhřívání, takže se tělo konektoru nedokáže pořádně ohřát.

JardaRůžička: Nastavovat nic nejde, jedná se o pájecí pero, něco jako mikropáječka, ale je na 230V a bez regulace. Takže se jen zapne a čeká až se zahřeje hrot a pájí se. Pokusy ještě žádné nebyly, je úplně nová nepoužitá jak jsem psal. Právě proto jsem se ptal, ať to hned na začátku nesprzním a nejsou posléze problémy. Vím že kolikrát je hrot takový jakoby špinavý a nedrží na něm cín.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, 250 je strašně málo i na PbSn 60/40 na bezolovo tím spíš. Běžně pájím na 350. Na nádrže mám hrot č.4 a na konektory a kábly č.2.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2022 17:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Já používám jen olovnatý cín, ale teplotu mám nastavenou mezi 250-300°C, podle potřeby. Vyší teplotu dávám jen když potřebuji opravit něco co je pájené bezolovnatým cínem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.01.2023 18:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
(zkusím sem)

náhodou jsem narazil na "video pro začátečníky" aneb jak jo a jak ne.. vcelku hezké..

a zaujala mě USB3 páječka, která je na videu vidět. Nemáte někdo zkušenost, tipy jakou kde koupit, případně čemu se vyhnout?
S "naježenou" nabíječkou mám +- 40W USB3, kam by se malá pájka vetkla a mohly se případně opravovat drobné ulomence (nebo téměřulomence) přímo na poli....
Nebo je něco malého na baterky?
Ono to USB3 mě vcelku láká, protože TO je teď tak nějak všude a usb3 pájka by mohla být poměrně skladné zařízení.

(čas +-462s je vidět páječka)


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.01.2023 19:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
K tomu "kde koupit".
Nevím, jestli jsem správně pochopil položenou otázku, ale ke konci videa je uveden typ toto pájedla Mini TS80.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 895 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz