Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 9:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Ahoj, mám problém, že při zapnutí motoru se sklopná vrtule vymrští dopředu (jak jí dovolí závěs) a mlátí přitom svým kořenem do kužele. Dělá to celkem hluk a bojím se, aby se listy díky tomu neutrhli. Jakmile se vrtule roztočí na provozní otáčky, je to už OK. Jen při tom rozběhu mají listy setrvačnost s dopředným pohybem. Existuje třeba nějaká pružinka, která by pohyb listů omezila / zpomalila?


Přílohy:
vrtule.jpg
vrtule.jpg
[ 55.15 KiB | Zobrazeno 4151 krát ]


_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 9:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
[quote="jimi-m"]Ahoj, mám problém, že při zapnutí motoru se sklopná vrtule vymrští dopředu (jak jí dovolí závěs) a mlátí přitom svým kořenem do kužele.
Toto dělalo známému a tak jsme tam dali kousek pásky plastu. My použili to co je na výstražných tabulkách, doprostřed díru co má unašeč a aby to šlo kousek přes kořeny listů. Zastavilo se to dřív, než se to dostalo ke kuželu. Nevím jestli jsem to popsal srozumitelně. No a něco podobného jsem měl na samokřídle Mini Tornádo, aby mi listy nešli koncema až k sobě. Pak to dělalo problémy při roztočení. Posílám odkaz a je to na fotce zezadu. Snad to pomůže :
https://www.rcalbum.cz/model/138-mini-tornado.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 9:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Dobrý nápad, ale já mám tažnou vrtuli, ne tlačnou. Takže pro mně nepoužitelné. Mně nevadí že zavřená vrtule jde listy k sobě, repektive nejde, jelikož jim v tom zabrání trup letadla. Jde o to, aby otevřená nešla moc dopředu... Ten plast jako zarážka to neřeší, protože netuším v jaké pozici by se měli listy zarazit (nevím, jak jsou plně rozevřené při otáčkách).

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 9:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
jimi-m píše:
Dobrý nápad, ale já mám tažnou vrtuli, ne tlačnou. Takže pro mně nepoužitelné. Mně nevadí že zavřená vrtule jde listy k sobě, repektive nejde, jelikož jim v tom zabrání trup letadla. Jde o to, aby otevřená nešla moc dopředu... Ten plast jako zarážka to neřeší, protože netuším v jaké pozici by se měli listy zarazit (nevím, jak jsou plně rozevřené při otáčkách).

No a neumíš si to představit obráceně než to mám já? Kužel normálně dopředu, vrtule normálně dopředu a tam kousek plastu, aby zamezil aby šli lupeny až tak dopředu. Jak vidíš, místa je pod kuželem dost na kousek plastové destičky, je fakt že neznám Tvůj kužel. No a nemám fotku tažné úpravy, co jsme kdys provedli a tak jsem pro inspiraci poslal tlačnou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 10:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Mám stejný typ kuželu, ale na straně, kde to chci blokovat je právě kořen vrtule. Takže bouchat to bude pro změnu do plastu, když ho tam dám.


Přílohy:
Cam_17-8-2017_11-17-53.jpg
Cam_17-8-2017_11-17-53.jpg
[ 239.93 KiB | Zobrazeno 4102 krát ]


_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 10:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
jimi-m píše:
Mám stejný typ kuželu, ale na straně, kde to chci blokovat je právě kořen vrtule. Takže bouchat to bude pro změnu do plastu, když ho tam dám.

Spíše se to bude zastavovat o plast než bouchat, plast bude pružit. Na kužel to jde natvrdo. Leda bys neměl vyvážené vrtule a při roztočení Ti každý chodí jinak.
No a nebo uvidíš, až tu někdo poradí něco jinšího osvědčeného ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Předpokládám, že motor zapínáš, když je trup ve vodorovné poloze. Podle popisu roztáčející se vrtulové listy "vystřelí" při nízkých otáčkách dopředu a s rostoucími otáčkami se vrací zpět. Pokud nejde o vadu samotné vrtule, tak mne napadá jedno. Jde model před zapnutím motoru sklonit čumákem k zemi, listy se vyklopí gravitací do max. přední polohy, potom zapnout motor (listy v max. přední poloze už nemají kam dál vystřelit a do čeho bouchat) a po následném přidání otáček se samy vrátí do normální polohy?

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 11:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Ano, když jsou listy rozevřené, tak se to chová normálně. Problém je, když jsou sklopené a rotací a setrvačností vyrazí dopředu.

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 11:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
nikdy jsem to neresil a to litam se sklopkama 20let prvne graupner komplety a tedka vesmes kužely pohoda let a listy aeronaut graupner
i sklopka listy jdou vyvažit

Mekčí rozbeh na reglu
ci zpoždeni na vysilaci
pridat trochu plynu a pak plny at to neni hned plny kotel


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 11:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Mekčí rozbeh na reglu
ci zpoždeni na vysilaci
pridat trochu plynu a pak plny at to neni hned plny kotel

přesně tak to dělám, ale regl dává nejmenší otáčky asi 20%, což stačí na to, aby listy vystřelili kupředu. možná kdybych dal plný kotel, tak se hned ustálí v rozevřené poloze. To jsem nezkoušel a ani nechci, jsem na věci raději opatrný :mrgreen:

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
No a šlo by ten motor spustit tak, jak popisuji? Čumák dolů, spustit motor, přidat otáčky, srovnat trup do vodorovné roviny a vypustit do vzduchu (vycházím z malůvky, že jde o motorizovaný větroň, vypouštěný z ruky).

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 11:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Samozřejmě že šlo, ale já zastavuju a pouštím motor i během letu samozřejmě ... nebo dělám něco špatně? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Takže ty podezřelé doprovodné zvuky slyším i ze shora... :roll:

Něco vymyslím pánové....

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 11:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Sorry to mi nedocvaklo :oops:

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 12:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Tak hotovo, dal jsem tam kousek tenkého pružného plastu (víčko od hořčice), kouká na každé straně asi 2mm. Vrtule tedy naráží do něj a ne do kuželu a hlavně tu už nedělá ty kovové zvuky, je to mnohem jemnější. Problém tedy vyřešen nebyl, ale "Vlk se nažral a koza zůstala celá" ... :lol:

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17.08.2017 12:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
jimi-m píše:
Tak hotovo, dal jsem tam kousek tenkého pružného plastu (víčko od hořčice), kouká na každé straně asi 2mm. Vrtule tedy naráží do něj a ne do kuželu a hlavně tu už nedělá ty kovové zvuky, je to mnohem jemnější. Problém tedy vyřešen nebyl, ale "Vlk se nažral a koza zůstala celá" ... :lol:

No neříkal jsem to ??? :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz