Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Modely v Evropské unii - tedy mimo ČR
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 15:26 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 9421
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
V posledních dnech se vynořilo nějaké info o dalších posunech ohledně vlivu EU na modely. Je tam řada informací, které jde dost vedle a cítím potřebu uvést věci na základě oficiálních dokumentů.


Bavíme se o:
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2018/1139
ze dne 4. července 2018
o společných pravidlech v oblasti civilního letectví a o zřízení Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví, kterým se mění nařízení (ES) č. 2111/2005, (ES) č. 1008/2008, (EU) č. 996/2010, (EU) č. 376/2014 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/30/EU a 2014/53/EU a kterým se zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 552/2004 a (ES) č. 216/2008 a nařízení Rady (EHS) č. 3922/91

https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 39&from=cs

Zde je pro modeláře zajímavý ODDÍL VII Bezpilotní letadla který začíná Článkem 55
Ve Článku 57 Prováděcí akty týkající se bezpilotních letadel je napsáno: Za účelem zajištění jednotného provádění a plnění hlavních požadavků uvedených v článku 55 Komise přijme pro provoz letadel uvedených v čl. 2 odst. 1 písm. a) a b), pokud jde o bezpilotní letadla, jakož i pro personál, včetně dálkově řídících pilotů, a organizace podílející se na těchto činnostech na základě zásad stanovených v článku 4 a za účelem dosažení cílů uvedených v článku 1 prováděcí akty, kterými stanoví podrobná ustanovení ohledně:

Tyto přijaté prováděcí nařízení budou klíčové ve výkladu co a jak se bude dělat. NA TOM ZÁLEŽÍ !!

(už jsme skoro na konci nudného úvodu, slibuji :D )


Jedno z těchto nových prováděcích nařízení , o pravidlech a postupech pro provoz bezpilotních letadel KTERÉ JE PROZATÍM jen v NÁVRHU Evropské komise (tedy není to schválené, ale je to dost daleko), bylo na připomínkách u EASA.

Návrh nařízení jsem na stránkách EU nenašel, ale nakonec jsem ho sehnal. Najdete jej v příloze. Zatím je jen v angličtině (případný překlad nechám na google)..

Ve čtvrtek 28. února výbor EASA daný návrh podpořil. Platným se ale stane až v následujících měsících, až bude prováděcí nařízení schváleno Evropskou komisí.
https://www.easa.europa.eu/newsroom-and ... ion-europe


Tak co je tam tak zajímavého pro modeláře:
V preambuli se píše(překlad) : (25) Vzhledem k tomu, že modelové letadlo se považuje za UAS a vzhledem k dobré bezpečnostní úrovni demonstrovaný modelovým provozem letadel v klubech a sdruženích, není nutné - přijmout zvláštní ustanovení pro rekreační letové činnosti prováděné v rámci rámce modelových leteckých klubů a sdružení.

Následně ve článku 16 (překlad) UAS operace v rámci modelových klubů a sdružení letadel
1. Příslušný orgán
(asi ÚCL) může vydat modelový letecký klub nebo sdružení s provozní povolení v souladu s příslušnými vnitrostátními předpisy.
2. Provozní povolení musí specifikovat podmínky, za kterých je model používán letecký klub nebo sdružení mohou pokračovat ve své činnosti a jsou omezeny na území členského státu, v němž je vydáno.


Zároveň není problém ve věku mládeže dle článku 9. To původně zcela zabíjelo kroužky.


Dokumenty jsou známy Svazu modelářů již dávno a pracuje se s nimi. Věříme, že vyjednáme velmi přijatelné podmínky, aby letecké modelářství mohlo v ČR nadále fungovat jako dosud.


Přílohy:
PART-2018-221538V4.pdf [422.23 KiB]
76 krát
PART-2018-221930V3.pdf [787.61 KiB]
53 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 11:34 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2009
Příspěvky: 24
Bydliště: Nový Jičín
Mno, měl bych trošku obavy z čl. 14: odst. 1 "Member States shall ensure that registration systems are established for UAS whose design is subject to certification and for UAS operators whose operation may present a risk to safety, security, privacy, and protection of personal data or the environment."

Tedy, že "členské státy zajistí zavedení registračních systémů pro UAS, jejichž design je předmětem certifikace a UAS operátorů (*rozuměj modelářů*), jejichž aktivity MOHOU představovat riziko pro bezpečnost, bezpečí, soukromí, ochranu osobních údajů nebo životního prostředí."

v kombinaci s odst. 5: "UAS operators shall register themselves in accordance with Part A or Part B of the Annex when operating a unmanned aircraft:
(a) with a maximum take-off mass of more than 250 g or
(b) equipped with a sensors able to capture personal data and having a range higher than 120m."

tedy: "UAS operátoři se zaregistrují v souladu s částí A nebo částí B Annexu, pokud operují/provozují/létají s UA:
(a) s maximální vzletovou hmotností, převyšující 250g nebo
(b) vybaveným senzory, které jsou schopny zachytit osobní údaje a mají dosah větší, než 120 m."

Z toho mi vychází registrace cca 99% pilotů. Máš éro/vrtulník/koptéru těžší, než 250g? Registruj se. Máš na éru kameru? Registruj se. Vypadnou z toho snad jen modely pro použití uvnitř (nejsem aktivní modelář, takže netuším, jaké jsou hmotnosti modelů pro halovky) a možná některé hračkokoptéry. A dosah (ano, mluvíme o teoretickém dosahu, nikoliv reálném) nad 120 m má asi taky prakticky každá vysílačka.
Samozřejmě, je otázka, v jaké podobě to projde a jak se to nakonec promítne do legislativy členských států - neznám fungování příslušného věcného gestora na MD (silniční dopravu na MD kazí dostatečně, snad jsou na letecké rozumnější).

_________________
Hups...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 14:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2017
Příspěvky: 32
Bydliště: Praha
TomasC píše:
1. Příslušný orgán [/i](asi ÚCL)[i] může vydat ...


Příslušný orgán nemusí být nutně ÚCL ČR.
V případě leteckých modelů (ne nutně dronů) bychom podle mého názoru měli usilovat o to, aby se jím stal SMČR nebo KLeM. Podobně jako sportovní létající zařízení nepodléhají dohledu ÚCL, ale LAA. Vzhledem ke hmotnostem, energiím, doletu i možnému pohybu v řízeném prostoru a lidem na palubě jde přitom o nesrovnatelně rizikovější činnost než je provoz modelů.

Z definice:
‘competent authority’ means the authority designated by the Member State responsible for certification, authorisation, oversight, enforcement and registration in the Member State where the UAS operator has its principal place of business, or place of residence if the UAS operator is a natural person;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 15:09 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1348
Bydliště: Chocerady
Registrace pro modely nad 250g je diskutovaná už dlouho.
V hale nic takového neplatí. To je uzavřený prostor nespadající do vzdušného prostoru.
Pro běžnéjo modeláře registrace představuje pouze minimální časovou zátěž. Mám registrované dva modely s hmotností přez 25kg.
Zase model bude muset být označený nehořlavým štítkem. A v případě porušování předpisů a následného zkoumání modelu je majitel jasný, a vzhledem k tomu že takový člověk je osoba poučená, tak i snadno pokutovatelná.
Tedy to řeší problém s majitely dronů kteří porušují úplně všechno.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 17:09 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 9421
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Osobně tipuji, že "příslušný orgán" ve smyslu tohoto nařízení bude ÚCL. U něj bude Svaz modelářů vyjednávat, že pro členy klubů Svazu modelářů budou platiti jiné ideálně žádné podmínky.

Registrace pilotů není pro členy Svazu modelářů problém, každý modelář má licenční číslo a to píše na závodní modely. Je to součást chování modelářů již desítky let, třeba něco jako 70let... A právě na takových tradicích se dá postavit dobrá vyjednávací pozice.

Teoreticky si dovedu představit registraci modifikovanou aplikací jako je http://www.RCALBUM.cz . Berte jen jako nápad, nijak to netlačím, ale je to něco co funguje a má to všechny potřebné vlastnosti.

Máme na Svazu modelářů, speciálně v Klubu leteckých modelářů http://www.klem.cz celou řadu nápadů, je to mezi námi dlouhodobě diskutováno. Nicméně jistě pochopíte, že si to necháme na vyjednávání. Ale nápady mi klidně pošlete. Uvidíme..


A bohužel Evropská komise a EASA postavila zřetelnou hranici mezi modeláři. Asi budou jiné podmínky pro členy Svazu modelářů a pro na louce létající nečlen Svazu modelářů. Za sebe z toho nemám radost. :cry: Zatím se Svazu modelářů dařilo vyjednávat za všechny.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 17:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9254
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
TomasC píše:

A bohužel Evropská komise a EASA postavila zřetelnou hranici mezi modeláři. Asi budou jiné podmínky pro členy Svazu modelářů a pro na louce létající nečlen Svazu modelářů. Za sebe z toho nemám radost. :cry: Zatím se Svazu modelářů dařilo vyjednávat za všechny.

Myslím, že to tlačia do pozície ako je to v Nemecku. Lietanie iba na registrovaných plochách a tým pádom musíš byť registrovaný, lebo ťa tam nikto nepustí. Výnimka je pri svahovom lietaní kde sa členstvo v klube podľa DMFV nevyžaduje.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.7.2009
Příspěvky: 1018
Bydliště: EU
LV píše:
Myslím, že to tlačia do pozície ako je to v Nemecku. Lietanie iba na registrovaných plochách a tým pádom musíš byť registrovaný, lebo ťa tam nikto nepustí. Výnimka je pri svahovom lietaní kde sa členstvo v klube podľa DMFV nevyžaduje.


Něco podobného je i v Rakousku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 12:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 19310
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... a je to dobře nebo špatně?

_________________
jyrry.cbcnet.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 13:47 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2009
Příspěvky: 24
Bydliště: Nový Jičín
Špatně. Dopadne to jak s kteroukoliv jinou regulací a registrací.
Rozumní modeláři se chovají slušně, a to bez registrací a členství v klubech, nutná pravidla (nejsem takový anarchista, abych si neuvědomoval, že třeba lítání u letiště je špatně a že takováto pravidla je třeba kodifikovat) v podstatě dodržují.
Prasata, která si z číny objednají koptéru a pak s ní lítají nad městem stejně nikdo nijak nedohledá. Pár koptér, které někde způsobí problémy (pád na silnici, pád na někoho...) a šroubky regulace se budou utahovat. A to utahování se nedotkne člověka, který se nikde neregistroval a který poslal už třetí koptéru do země uprostřed náměstí. Utahování se dotkne slušných modelářů...
Dopadně to stejně jako se zbraněmi, auty...v podstatě čímkoliv. Slušní doplatí na prasata a prasata budou dál prasit.

_________________
Hups...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 15:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1523
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
jyrry píše:
No... a je to dobře nebo špatně?


Asi špatně. Protože, jestli to dobře chápu, bude to znamenat, že už nezajedu na vhodné pole / louku a nehodím to nad něj (s tím, že přistávat budu na nějaký kraj), protože to nebude registrovaná plocha a jako kopec tu jihočeskou louku neukecám, kdybych se rozkrájel... Takže například pro mne konec s modelařinou.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 19:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 461
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Registrované plochy (modelářská letiště) mají - pro mě - tu nevýhodu, že tam bývá přetlak modelářů a tím pádem modelů ve vzduchu.
Nejvíc si odpočinu, když si po práci zajdu někam sám polétat třeba s Funcubem, se mnou max. jeden či dva kamarádi. Nejsem exhibicionista ani soutěživý typ, nemám ani potřebu se organizovat
Takže se zdá, že s takovým létáním teď bude konec.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 19:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 9421
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
TO jsou tak trochu předčasné závěry. To, jak to mají v Německu nebo Rakousku automaticky neznamená, že to bude mít Svaz modelářů v ČR stejné.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 20:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9254
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
jyrry píše:
No... a je to dobře nebo špatně?

A to je dobre. Ja s registraciou problem nemam.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 22:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 7050
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 8
LV píše:
A to je dobre. Ja s registraciou problem nemam.

Jen málo lidí je ochotno toto veřejně přiznat :lol: .
Ale vážně, určité omezení v registraci a v podmínce létat jen na určených místech mi trochu vadí. Ale "uvědomělí" modeláři, kteří ví, co se patří za to v podstatě nemůžou. Aspoň ne u nás.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modely v Evropské unii
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 23:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1359
Bydliště: Náchod-nedaleko
Samá registrace, na vše pravidla a nařízení co, kde a jak můžeme.... Tak já nevím, ale nepřipadá vám to jako by se něco podobného v naší minulosti už odehrálo? Spěje to pomalu k tomu a když budeme všichni slepě následovat stádo, to se teda budeme ,,mít pěkně,,
A i kdyby to tak nakonec bylo, já se teda dvakrát omezovat v krásném koníčku nenechám a zalétám si kdykoliv a kdekoliv... samozřejmě s rozumem a ohledem k okolí.
Tak to vidím já ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: doubravka a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz