Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RadioMaster MT-12
PříspěvekNapsal: stř 12.06.2024 10:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
Viz (asi) první zmínku a dál ve vlákně.

Zabývám se teď "udělátkem" pro expedice, alias ovládání MT-12 jednou rukou.

První pokusy jsou dost "neergonomické". (obr) a "Bořík", jakožto někdo, kdo má rozhodně více zkušeností, říká, že je lepší "ďolík na palec".
Volant je u MT-12 dost daleko, tak zkusím vymyslet nějaké "přiblížení".

Nějaké další nápady?

Napadlo mě, že v případě MT-12 by se mohl volant úplně ignorovat a na expedice stvořit nějaké řízení jinde. Volné vstupy na nějaký potenciometry jsou tam už "by design" - dá se do podložky vložit cely "joystick", takže by se místo joysticku stvořilo něco, čím by se zatáčelo, třeba malíčkem? Když už ne třeba to HotRC DS-4A...

----
Krom pokusu o "expediční" vysílač, už je MT-12 oficiálně podporovaná v Companionu EdgeTX.
Nápadně se podobá Futabě 7PX(R) - co jsem viděl, tak minimálně volant a kusy k volantu přiléhající by mohly být s tou Futabou naprosto shodné.
Možná už existuje něco pro expedice vyřešené právě pro tu Futabu a dělám zbytečnou práci (teda krom tréninku ve FreeCADu..)

Přílohy:
MT-12_exp.png
MT-12_exp.png
[ 89.43 KiB | Zobrazeno 915 krát ]

Předmět příspěvku: Re: RadioMaster MT-12
PříspěvekNapsal: stř 12.06.2024 11:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj
Neodolal jsem, vysílač je z Číny na cestě. Na FrSky už nehodlám čekat.
Volant rozhodně budu také řešit, tož prvně budu sledovat a když tak sem pak něco hodím.
Kulda

PříspěvekNapsal: stř 12.06.2024 16:36 
Mazák
Mazák

Obrázky: 9
● Jako první nápad mi přišla páka obdobná té na ovladačích pro autodráhy. S možností působení tlaku vlevo a vpravo. V rovině svislého tlaku, palcem. Na ní tři piezoelektrické snímače tlaku. Převodníky (velikost tlaku) ve směrech 1. Shora dolů 2. Natočení jedním směrem 3. Natočení opačným směrem. Otázkou je volba délky dráhy a síly působící v protisměru. Nejjednodušeji pružiny, nebo stlačovaný nějaký pružný materiál. Luxusní provedení s programováním proměnné síly odporu (tuhosti řízení) v závislosti na velikosti působícího tlaku (kterým je nahrazena velikost výchylky, by musely mít k tomu účelu vestavěná vhodná serva. Ale to už je sci-fi z kategorie atomové fyziky a raketového inženýrství pro dobývání kosmu. Pressure Sensor ICs / Pressure transmitters
● Např.: Tlakový senzor, 0 až 40kPa, Wheatstoneů můstek /-/ https://dratek.cz/docs/produkty/1/1717/pressure_sensor.pdf
● Nebo např.: SPX50D SenSym Integrated Circuit Pressure Sensor /-/ SPX50, SPX100, SPX200 Datasheet
● S ovládáním spínačů naklápěných (typu joistick) do čtyř možných směrů (na mobilních telefonech) měly mé velké zatuhlé palce potíže. Rychle vybrat ten žádaný "roh" Nahoře, Dole, Levý nebo Pravý. Při držení mobilu (jednou rukou v dlani) a volbě potřebného palcem. Víc mi vyhuvuje pět tlačítek. Středové a čtyři dokola. Tak to má většina IR ovladačů k telenizi. V takovém případě je ale nutno palec přemisťovat. Pro řízení modelu považuji za lepší když palec zůstane na místě. S výběrem volby (snadno vladatelého) směru tlaku. Dolů/ bez tlaku. V kombinaci s možnostmi plus: Tlak směr vlevo / Tlak směr vpravo.
● Přměřená (proměnná) tuhost je důležitá i pro funkci posilovače brzd a řízení. Vozidla 1:1.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 12.06.2024 17:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Řízení čistě tlakem není vůbec špatný nápad!
...Asi se bude muset dobatstlit nějaká elektronika, ale to nebude nic nepřekonatelného.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 3:27 
Mazák
Mazák

● Když jsem si v hlavě začal rovnat myšlenky o vhodné elektronice, tak mi to ukazuje na kodér k vf modulu 2.4 GHz. Dnes nejspíš na bázi uP. Takže z 1/2 vlastní návrh části TX. Otázka je kde bude rozhraní Analog - Digital.
Generate PPM signal with Arduino May 26, 2016 /-/ Generate PPM pulses for radio control, by rwa1945
● Za mne: Osobně neodhadnu jak je to obtížné. Tedy (zda jsou snadno, dostupné info o FW) zda je schůdná realizace, co bude fachčit s RX RadioMaster MT-12. Nebo je nutno "říct i za bé", a udělat i RX s vlastní dekodérem. Jako např. Reading RC Receiver PPM Signal Using Arduino pro Flysky FS-GT2E

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 6:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Asi jako nejjednodušší vidím vypreparovat volant s potenciometrem a zabudovat z druhé strany madla, aby na něj dosáhnul palec.
S pomocí 3d tisku to asi není problém. Madlo lze udržet 3mi prsty a dlaní. Palec a ukazováček zůstanou volné pro ovladače.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 13:29 
Mazák
Mazák

● Mnoho nápadů se už někdy nějak řešilo. Proto abych znovu "nevymýšlel kolo" zkusil jse ťuknout www stránky. Samozřejmě Googlem.
● Odkazy na několik nálezů RC setů s TX "do dlaně" dám na konec. Jedním z nich je známý MZ-4, TX od Graupner. Na rcprofi cca 500,-
● Páka tvořící loukoťové (též paprskové) prodloužení, chycené na volantu (stahovací objímkou). Pa Kalibrací by měly jít nastavit krajní polohy, palcem pohodlně dosažitelné, jako odpovídající vlevo/vpravo maximální výchylky. RC Car Parts One-Handed Control Adaptor Transmitter /-/ How to Attach the One-Hand Control ((and FPV Holder)) to RC8X
● Sety TX do dlaně plus RX. Na (s výjimkou 4) viz níž) Top 3D Heli akrobacii, nebo RC Combat Taran útoky na vlečný cíl to asi není. Taky jich je dost pro bait boats.

1) 2.4g 6CH Single Hand Radio System Transmitter Remote Controller Dual Motor Difference Turn for Rc Model Fishing Boat Tank, AliExpress
2) RX-08 2.4G 8CH RC Remote Controller Receiver Set Gyroscope Version for Bait Boat, ebay
3) HOTRC DS-4A 2.4GHz 4CH Dálkové ovládání s jednou rukou pro RC Auta Lodě Tank Letadlo, Banggood (+ Hotrc C-04 2,4 GHz 4CH RC přijímač)
4) Pohybové ovladače (stačí pouhý pohyb zápěstí Hand Sensors - motion sensing technology ): DJI RC Motion 2, DJI RC Motion 3 - Snad pro FPV létání a herní simulátory, různí dodavatelé, někteří: Termín dodání nejistý

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Naposledy upravil guchar dne čtv 13.06.2024 13:44, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 13:40 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

guchar píše:
● Mnoho nápadů se už někdy nějak řešilo. Proto abych znovu "nevymýšlel kolo" zkusil jse ťuknout www stránky. Samozřejmě Googlem.

Tak tady všichni vědí, že ty nedáš bez vyhledávače ani ránu.
Nicméně ne každý je levák. Spíš bych řekl že většina lidí jsou praváci :D a radši si něco vymyslí a udělají sami.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 13:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 4
Spis bych rekl ze vetsina lidi si neumi sama informace vyhledat a nejak rozumne zpracovat :wink:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 14:50 
Mazák
Mazák

● @dudaj Máš plnou pravdu. Tak možná v mé úvaze ze stř 12.06.2024 16:36, by šlo ty tři snímače tlaku nahradit tříosým Akcelerometrem (s Magnetometrem, pro určování směru). )
● Vraženo do něčeho jako náramkové hodiny (nebo faraonovo žezlo) mohl by vzniknout ekvivalent kniplu bez potenciometru. S tím by šlo kouzlit, dle invence jeho realizátora. Vybavit jej vlastnostmi šitými na míru. Dle potřeb uživatele.
● V dobách modelářských začátků, mé generace. Buď nic nebylo, nebo bys musel být milionář. Takže od modelu přes RC soupravu, to byla kusová manufaktura zn.: Domanakoleně. I dnes to jde dělat pro potěšení. Tím největším potěšením je, když to mí něco, co se ani dnes koupit nedá.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 15:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Ergonomicky mi přišlo jako téměř ideální, kdyby plynový ovladač byl schopen i pohybu do stran. V případě, tvaru, jaký se na ty plyny dělá, by se ukzováčkem dalo i rozumně zatáčet. TO je něco, co bych mohl realizovat na svém "vorvaním" produktu, do MT-12 bych ale musel dělat (nejspíš nevratné) zásahy.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2024 21:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

prikrylm píše:
Ergonomicky mi přišlo jako téměř ideální, kdyby plynový ovladač byl schopen i pohybu do stran.

No já nevím, ale zkus si to na něčem. Ukazováček není palec :D

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 14.06.2024 7:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

TO se právě chystám. Když chytnu volantovku, tak ukazováček nemá úplně problém krom ovládání plynu pohybovat se i v ose toho plynu. Do toho svého "vorvaně" zkusím nabastlit std knipl, co mi zbyl z X9-lite, na páčku dám nějaký kousek "ala plyn volantovky" a otestuju.

Furt nemůžu pustit z hlavy to ovládání tlakem...

Trochu problém je, že venku je hezky a lítá se a jezdí se na kole a chodí se na zahrádky na pivo ... a na bastlení není moc času. :)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 14.06.2024 9:29 
Mazák
Mazák

● Pohyb ukazováčkem mi jde jen jako skrčit - natáhnout. Při pokusech k tomu přidat, nějaký další směr (stupeň volnosti), se mi tam cpe A) Krčení a napřimování palce NEBO B) Natáčení celé dlaně (rotace předloketní kosti, vycházející z loketního kloubu.
● Tím pádem buď 1) Buď přímo nějaký 3D akcelerometr NEBO 2) Dvě po sobě se sunoucí se destičky posouvané svíráním prstů (malíček až ukazováček) v pěst. Na jedné z těch destiček něco jako ovladač autodráhy (nebo injekční stříkačka) mačkaná palcem, vracení pružinou (nebo zvedáním palce, který je v kroužku na horní ploše pístu stříkačky). Na obou směrech jdou dát čidla tlaku - míry stlačení. Palec jednosměrný ESC rychlost. U té dlaně buď čidla tlaku na svíraní a napřimování. Nebo na tom jenom nakalibrovat tlaky Min. vlevo - Střed - Max. vpravo = řízení směru.
● Po pravdě řečeno na řízení směru se mi zdá vhodnější rotace dlaně kolem lokte, než mačkání dlaně v pěst. Jednoosé snímače náklonu - inklinometry. Ostatně v druhé kolmé rovině by mohl sklon dlaně řídit i rychlost. Tak by obě čidla mohl ošetřovat stejný druh podprogramu v nějakém uP.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 14.06.2024 9:29 
Mazák
Mazák

● Pohyb ukazováčkem mi jde jen jako skrčit - natáhnout. Při pokusech k tomu přidat, nějaký další směr (stupeň volnosti), se mi tam cpe A) Krčení a napřimování palce NEBO B) Natáčení celé dlaně (rotace předloketní kosti, vycházející z loketního kloubu.
● Tím pádem buď 1) Buď přímo nějaký 3D akcelerometr NEBO 2) Dvě po sobě se sunoucí se destičky posouvané svíráním prstů (malíček až ukazováček) v pěst. Na jedné z těch destiček něco jako ovladač autodráhy (nebo injekční stříkačka) mačkaná palcem, vracení pružinou (nebo zvedáním palce, který je v kroužku na horní ploše pístu stříkačky). Na obou směrech jdou dát čidla tlaku - míry stlačení. Palec jednosměrný ESC rychlost. U té dlaně buď čidla tlaku na svíraní a napřimování. Nebo na tom jenom nakalibrovat tlaky Min. vlevo - Střed - Max. vpravo = řízení směru.
● Po pravdě řečeno na řízení směru se mi zdá vhodnější rotace dlaně kolem lokte, než mačkání dlaně v pěst. Jednoosé snímače náklonu - inklinometry. Ostatně v druhé kolmé rovině by mohl sklon dlaně řídit i rychlost. Tak by obě čidla mohl ošetřovat stejný druh podprogramu v nějakém uP.
● Edit02: Inklinometr (včetně akcelometru) = Arduino Based Inclinometer using MPU6050
Gyroskop a akcelerometr GY-521, MPU6050 /-/ https://www.hadex.cz/spec/m442.pdf

Pro mikroprocesorové nadšence zbývá do stejného Arduina (nebo druhého propojeného) zapsat kód realizující kodér pro modul s vf částí 2.4 GHz TX.

● Edit03: Ještě mne napadlo umístit dva snimače tlaku na posilovací (alias rehabilitační) gumový kroužek. (Lze koupit v tuhosti od 26.6 do 50 (70) lb. S výstupkem nebo ten 20lb i jako boxer.
https://www.sportago.cz/posilovaci-krouzek-sportago-fons-40-70-lb
https://www.temu.com/ul/kuiper/un9.html ... gLTY_D_BwE
● Prvý tlakoměr by měřil přítlak od bříška palce na horní části kroužku. Druhý pak sevření mezi prsty a dlaní. Krabička s elektronikou a TX, by mola být chycena řemínkem k pravému zápěstí. Obdobně jako hodinky. Ty jsou u praváků většinou na levé ruce.

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další