Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2016 14:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Chtěl bych požádat zkušenější kolegy-modeláře o objasnění toho, jakou podobu - specifikaci má 16-ti kanálový signál vstupující do RF modulu firmy FrSky XJT z procesoru vysílače, např. Taranis:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... eiver.html

Všem předem moc děkuji.


Naposledy upravil StrycAlois dne sob 21.05.2016 13:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 5:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
No nehledal bych v tom vědu, je to klasika PPM jako u většiny ostatních..

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 7:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Inu, já bych tam tedy nějakou vědu hledal.
Pokud u 8-kanálového přenosu PPM je délka rámce cca 20ms (u CPPM dokonce 27ms), tak u 16-kanálového by byla 20, neřku-li 54ms (možná míň, poněváč nejsou třeba dvě sychronizační mezery)?
Panečku, to by byla latence.

Takhle to asi nebude.
Nemá někdo osciloskopický nebo logicko-analyzátorový záznam toho, co na tom pinu opravdu je?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 8:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
No tak si nevěř... Délka rámce je 38,6ms včetně mezery.. Přikládám i osciloshot :mrgreen: ... Jinak se dá ještě použít protokol PXX ale tím si nejsem jistý, musí se nahrát jiný FW tuším..


Přílohy:
16CH.png
16CH.png
[ 44.43 KiB | Zobrazeno 2395 krát ]


_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
Synchronizační impulz se (u PPM) započítává do délky servo-pulzu. 16 kanálů tedy zabere maximálně 32ms. Rámec tedy bude o něco delší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 13:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3151
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
V datasheete píšu že vstupom je buď CPPM alebo PXX modulácia.

ak je to CPPM, tak to môže vyslať tak max. 27 ms rámec, kde isto nie je 16 kanálov.

Čo je PXX, tuším, ale ako vyzerá protokol sa mi nepodarilo zistiť.

Chcelo by to naozaj osciloskopický priebeh rovno na vysielači, čo tento modul podporujú.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 13:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Však ho sem Arcicorsa dal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 13:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Hodně bych si přál, aby to bylo tak, jak Arcicorsa píše. To by se mi hodilo.

Je ale fakt, že na průběhu, který předložil je to spíš jakýsi "komprimovaný" PPM, kde vzdálenost mezi impulzy není "klasika" - 1520us, ale pouze "stlačených" nějakých 1000us. To dává logiku, dá se s tím dále pracovat.
Pak ale nechápu tu nesmyslně dlouhou mezeru, která pouze zvyšuje latenci.

Dále: nevím, z jakého zdroje zaznamenaný průběh Arcicorsa získal, protože vypadá spíš "učebnicově" než realisticky - prakticky. Tím mám na mysli, že všechny kanály mají stejnou hodnotu. Pokud si zobrazíte průběh z vlastního vysílače, zjistíte, že některé kanály mají opravdu "středovou" hodnotu, avšak jiné (ty "přepínačové") mají spíš minimální nebo maximální hodnotu šířky.

Takže na závěr tohodle komentáře dotaz na Arcicorsu: Ten průběh je z tvého vysílače Taranis? Anebo z jiného zdroje?
Já nerejpu, jen se chci dopátrat skutkové podstaty :wink: .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 14:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ten taranis se dá programovat, tak mě napadá, jestli si nenastavil "uměle" všechny páčky do zatáčky (tedy všechny kanály na nulu (resp. -100). A velká mezera je tam právě proto. Kdyby byly všechny kanály +100, tak bude maličká.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 15:07 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Je o to že se dá v Taranisu přímo nastavit délka oddělovače kanálu a délka rámce viz. obrázek. Tohle se nastaví automaticky pokud nastavíš externí modul na 16 kanálů.. Ten obrázek z osciloskopu není můj, ale pokud chceš tak ti to zítra mohu změřit na mém osciloskopu v mém Taranisu..


Přílohy:
Screenshot 2016-05-21 16.03.56.png
Screenshot 2016-05-21 16.03.56.png
[ 109.04 KiB | Zobrazeno 2244 krát ]


_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
mior píše:
...ak je to CPPM, tak to môže vyslať tak max. 27 ms rámec, kde isto nie je 16 kanálov....
Tak to by mě zajímalo kde je to uvedeno (max 27 ms). Já jsem někde vyčetl, že FrSky označuje jako CPPM normální PPM modulaci. Tak jsem naprogramoval a udělal nový kodér (PPM) a do vysílačky použil FrSky modul. Už to funguje dýl než rok...
A ty obrázky od Arcicorsa přesně odpovídají logice rámec = max 2*16=32+mezera


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2016 16:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
ellet píše:
... Tak to by mě zajímalo kde je to uvedeno (max 27 ms). Já jsem někde vyčetl, že FrSky označuje jako CPPM normální PPM modulaci...

Z vlákna "Co to je CPPM a jak funguje?", které jsem založil já zhruba před rokem, cituji:

Drondys píše:
(pozn. Frsky délku rámce CPPM signálu prodloužil na cca 27 ms)...


Pánové, pokud je to tak jak uvádíte (a vypadá to, že to tak u Taranisu opravdu je), tak jsem celkem spokojen a moc vám děkuji za informace. Akorát mne zneklidňuje ta vysoká latence.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.05.2016 17:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
A ještě bych měl, pokud smím, doplňující dotaz:
To všechno, o čem jsme se dosud bavili, bylo o externím modulu, tedy o "jaksi navíc doplněném" modulu XJT. Pokud bych tedy tímhle "doplňujícím" modulem přenášel "doplňující" data, tak by mi nevadila ani ta latence.
A teď samotný dotaz: Ten interní (hlavní) RF modul je "krmen" stejně, nebo je tam použit nějaký jiný protokol, kde je latence znatelně nižší?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.06.2016 15:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Jen stručné shrnutí s drobným doplněním informací.

Interní VF modul v Taranisu je provozován v režimu D8 s protokolem PPM8 a v režimu D16 s protokolem Frsky PXX tj. PPM16 se u interního modulu XJT v Taranisu nepoužívá. PPM16 se v Taranisu dá použít jen pro VF moduly v externím slotu.

PPM je v podstatě jen sloučení několika PWM signálů do jednoho.

Frsky PXX se liší v tom smyslu, že se délkou impulsů a mezer definují jednotlivé bity z nichž se skládají bajty přenášených datových paketů, které obsahují data jejichž součástí je hlavička, řídící data a kontrolní součet. Takže je to určitá obdoba sériového datového přenosu. Frsky PXX se do modulu přenáší větší rychlostí než PPM16 a tudíž u něj taková latence jako u PPM16 rozhodně nehrozí.

Popis protokolu Frsky PXX jako takový je neveřejný. Nicméně kdo se vyzná v programovacím jazyce C ten může nahlédnout do veřejných zdrojáků OpenTX v místech kde je funkcionalita PXX protokolu implementována např. viz tento odkaz.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz