Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2017 20:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Trocha pokroku... Začínám vážně uvažovat že trup nabarvím jen vepředu kde je potah a zbytek pouze nalakuji bezbarvým lakem

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2017 20:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Barva dřeva je fajn, ale tady to chce tu černou, stejně jako originál. Bylo by to "mdlé".
Ta "bílá" byla v originále PPG barva s odstínem "Coca cola bianco".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2017 21:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Dneska proběhla výroba koncových žeber, foto nemám jsou zatížená a lepí se. Taky jsem vyříznul poslední 10cm konce křídel. Celkové rozpětí 240cm a tedy štíhlost křídla 5,8 je brutální. Uklidnilo mě ale, že Z142 má 5,6 :D Fotky nahrubo složené poloviny křídla bez dobroušení:

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2017 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Steve píše:
Barva dřeva je fajn, ale tady to chce tu černou, stejně jako originál. Bylo by to "mdlé".
Ta "bílá" byla v originále PPG barva s odstínem "Coca cola bianco".


Díky za barvu. Já to nakonec pojal dost volně a ono vzhledem k rozdílu v konstrukci (dřevo vs trubky) je jasné. Je to moje první tahle velké a konstrukční letadlo tj používám jednoduché a osvědčené postupy. Navíc to má být jakýsi low cost projekt, což se zatím v pohodě daří a počítám vejdu se komplet pohodlně do 10 000, spíš do 6000, ještě jsme to nepočítla pořádně.

Křídla i ocasky jsem uděl bez radiusů protže se to papírem snáz potahuje a má to lepší vlastnosti. Díky tomu je i o 7cm menší rozpětí abych cca zachoval plochu křídel. Má to krátký ocas a při zvětšení plochy bych se bál nestability. Plochy už tak je nesmysl. Taky i těmi 7cm klesají nároky na pevnost, kterou jsem sice ověřil nějakými výpočty, ale přeci jen to bude mít kolem 7Kg...

EDIT: Jo a k té černé jsem se vrátil. Ještě mě tedy napadlo dát tu slonovou kost, ale asi ne. Ona ta černá i zeštíhluje tj výztuhy trupu budou opticky tenčí a tím i podobnější předloze.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2017 21:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Když tak vzpomínám....na Bobbera byla přece jen ta krémovější. Na předchozí typy Savage byla ta Coca cola.
Divili jsme se, že to není čistě bílá, ale nakonec to bylo takové jemnější, více retro - i ten Savage je v tom stylu.
Fotky různých zbarvení mám celkem dost (ale ne Bobbera, ten moc variant nemá), ale zůstal bych u té krémové, černé a s červenou linkou - vyzkoušená elegance ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 12.05.2017 22:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Času málo, ale proběhlo usazení kořenových žeber na trubky a slepení výškovky a směrovky. Potom nějaké drobnosti, které ale nejsou vidět. Zítra doufám dovyztužím centroplán, dodělám šrouby na fixaci křídel a snad i přilepím kořenové žebro na PS. Na to se hodně těším, až to poprvé složím.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2017 20:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Pomalu lepím křídla ale je kolem spousta drobností které nejsou vidět. Dnes jsem to nahrubo poskládal abych viděl jak vyjde vyvážení a i přes dost těžké ocasky a serva VOP vzadu to vypadá ok. Zítra na to asi nesáhnu, protože mi dnes do baráku bacil blesk a odpálil PC a plynový kotel.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 22:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Dnešní návštěva letiště v Čáslavi mě nakopla, musím makat dál :D

Zalepení nosníků křídla 15x4 + 10x4
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 9:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Předpokládám, že zespodu budeš mít stejné nosníky a vzájemně budou spojeny a vznikne "I" nosník.
V opačném případě měly být nosníky na výšku.
Nebo jsem něco přehlédl?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 8:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ahoj,

Nosníky jsou jako pásnice (smrk 15x4 + 10x4) ve stejném místě proti sobě shora i zdola. Propojení je pouze výřezem křídla tj EPS 100 a žádné další neplánuji (dole jsou ještě nosníky naplocho propojené 3mm balzou 5cm širokou s kořenovým žebrem, aby se rozložilo lépe namáhání) , na pevnosti křídla se bude spolupodílet potah hnědou páskou v několika vrstvách, počítám asi 4x (mám pásku širokou asi 15cm). Podle programu na výpočet nosníku křídla by to takhle těsně stačilo i pro křídlo bez vzpěr s násobkem 8 a tohle bude mít funkční vzpěry. Ono to půlrozpětí není nijak dramatické, jen 110cm a při hloubce profilu vychází výška 5cm tj hodně materiálu.

Samozřejmě pokud máte někdo pocit, že to pevnostně nevyhoví, nechám si poradit. Vycházím ze zkušeností s menšími letadly a nic takhle velkého jsem nedělal. Můj pocit z toho jak moc už je to teď pevné (i těžké :() je ten že to spíš bude předimenzované.

Děkuji
Vigo


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 15:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Pokud ti to vychází pevnostně, pak OK.
Spojením stojinou do "I" profilu by jsi získal daleko pevnější nosník.
Takto nemůžou " spolupůsobit", což je škoda.
Větší pevnost by jsi získal i postavením obou nosníků na výšku s nulovym navýšením hmotnosti.
Ale ber to jen jako můj názor, jak bych to určitě udělal já. ;-)


Naposledy upravil Steve dne pon 22.05.2017 15:42, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 15:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
A v případě doplnění stojiny a tedy zhotovení "I" nosníku je výhodnější, aby horní pásnice měla větší výšku ( tedy "tlustší" profil).
Tedy např. dole 15 x 3 a nahoře 15 x 5 mm.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2017 7:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Jsem konstrukční ignorant to nezměníš. S těmi nosníky na výšku máš pravdu, ale takhle se líp lepí :) Pevnostně věřím to bude ok. První potah bude hnědou lepící páskou širokou asi 10-15cm co jsem kdysi našel ve skladu na vyhození. Ta páska má zespod silonová vlákna. Jen doufám že další vrstvy ta vlákna zakryjí aby nekoukala pod lakem. To vlákno v ruce nepřetrhnu.

Lepím to Purexem ale pro zajímavost jsem zkoušel disperzí přilepit lištu na polyš a překvapilo mě jak moc to drží.

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 20:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Dnes jsem makal pár hodin, ale skoro to není vidět, dobrušoval jsem křídla a rámoval balzou křidélka a klapky. Další křídlo už asi bude konstrukční. V téhle velikosti je i z mm broušení šíleného bordelu. Fotky bez vzpěr jen narychlo složené...je to celkem macek :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 21:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Noooo... Na té poslední fotce už to začíná vypadat jako letadlo :) Jen tak dál, za chvíli to poletí!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz