Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 11:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Chtěl bych se hlavně zeptat, proč se Nitro paliva dělí na různé skupiny – Heli, Air, Boat, Car. Pochopil bych třeba sloučení skupiny Heli-Air (spíše větší motory, provozní otáčky do cca 20k, kolikrát mají pístní kroužek /heli motory prakticky všechny/) a Boat-Car (spíše mensí motory, vysoké pracovná otáčky?). Možná jak o tom přemýšlím, tak rozdíl v motorech Boat-Car může být v jejich pracovní teplotě, ale nevím – nemám s nimi zkušenosti.

Co mi ale nejde do hlavy je obsah oleje v palivech – obzvláště u skupiny CAR.
- Heli Air a Boat mají okolo 18% a vice (většinou více nitra, vice oleje)
- Car paliva mají okolo 12% a našel jsem i 8% (ve 30% Nitro palivu)

Otázka je, proč se v malých a hodně vysokootáčkových motorech používá malé množství oleje? Logicky bych to spíše viděl na více oleje…

O olejích jsem toho načetl dost (včetně toho, že kolikrát není nutné mít 20% oleje a více nemusí vždy znamenat lépe), ale nikde jsem se nedočetl, PROČ se takto dělí.

Co se stane, pokud dám CAR palivo s 12% oleje do letadla/vrtulníku a proč?
Co se stane, pokud dám Air palivo do vrtulníku a obráceně?

Udělal jsem si i takovou pěknou tabulku s dostupnými palivy - PRT SC v příloze :-)

Díky za případné odpovědi a vysvětlení…
Roman

Přílohy:
Poznámka: Paliva - ceny, obsahy složek, ceny za litr...
Paliva.png
Paliva.png
[ 247.01 KiB | Zobrazeno 2929 krát ]

Naposledy upravil SlezY83 dne čtv 07.01.2016 12:36, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 11:55 
Mazák
Mazák

Já Ti to nevysvětlím, nemám na to, jenom bych Tě chtěl upozornit, že v té (jinak nepochybně velmi užitečné) tabulce máš špatné hodnoty ve sloupečku Rapicon Flight 5%, máš tam hodnoty pro 15% palivo.

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 12:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Jako notorický "míchač" vlastních paliv se o tyto věci dost zajímám. :wink:
Mé poznatky jsou následovné:

Vrtulníkové motory jdou prakticky pořád na vysoký výkon ve vysokých otáčkách. Navíc se hůř chladí proto potřebují víc oleje a taky víc nitra. Tedy nejen kvůli stabilitě chodu a výkonu ale nitrometan svým skupenským výparným teplem chladí.

Naproti tomu v letounech jsou otáčky vesměs nižší a většinu času létají na půl plynu nebo i na volnoběh (to vrtulník nemůže ani náhodou). Samozřejmě jsou výjimky závodních kategorií (pyloňáky, rychlostní, a pod.), kde se nejspíš používají speciální receptury.

To, že paliva pro modely automobilu mají tak málo oleje mi taky moc nejde do hlavy. 8O Skutečně otáčky tam bývají velmi vysoké (nezřídka i přes 30 tisíc) a režim chlazení srovnatelné s vrtulníky. Nikoliv však provozu, u aut se přece jen nejezdí furt na maximum výkonu.
Ale navíc ty motory jsou malé kubatury (vrtulníkové začínají až na 6,5ccm, kde ta auta většinou končí) , která z principu vyžaduje víc oleje než motory větší. Taky se používá vysoký obsah nitra, který třeba u paliv heli asi vyžaduje víc oleje (tomu taky moc nerozumím proč). Tady naopak, po záběhu i 8% oleje.
Třeba tady https://rcjapan.net/o-s-engine-o-s-engi ... n01mp7bql1 a tady https://rcjapan.net/o-s-engine-o-s-engi ... 15-p-17543 jsou motory, jejichž parametry berou dech. :o

Co se týče použití CAR paliva pro letouny - u dobře zaběhnutého motoru kubatury 7,5~10ccm a větší bych se nižšího obsahu oleje vůbec nebál. 8)
Já např. jsem sedmapůlku MVVS, která měla odkrouceno přes 50 hodin začal provozovat na 12% oleje (10%syntetiky a 2% ricínu) a takhle vydržela dalších 50 hodin a pořád je plně funkční. Přitom výrobce se v návodu jistí tím, že doporučuje minimálně 18% maziva!
Jednou dokonce jsem se při míchání paliva spletl a místo 10% syntetiky dal jen 5%, tudíž jsem létal na palivo jen s 7% maziva. :!: Motor však šlapal jako nikdy předtím, udělal jsem 6 letů než jsem si uvědomil, že toho oleje je tak málo.
Nezanechalo to sice na něm žádné negativní následky, ale pro jistotu jsem se vrátil k bezpečným 12%.
Ale je to pochopitelné, protože čím míň oleje tím víc hořlaviny (tedy metylu). Olej je v palivu fakticky nespalitelný balast a dokonce se říká, že každé ušetřené 2% oleje mají na výkon motoru stejný vliv jako kdybychom přidali 1% nitra. :wink:

Momentálně provozuji upravenou starou ruskou desítku Raduga-10RU taky na 12% (10% syntetiky 2% ricínu 5~9%nitra a zbytek metyl) a taky v pohodě. 8) Na motoru jsem udělal několik úprav týkajících se zvýšení kompresního poměru a adapteru ke kupovanému karburátoru ASP S21M (pro lodní třiapůlku s průměrem difuzéru 6,8mm) a taky jsem vypouzdřil spodní oko ojnice bronzovým pouzdrem (originální ruská ojnice je sice z velmi kvalitního duralu, ale oko nevypouzdřené, motor jsem však získal již běhaný a povrch spodního oka se mi nelíbil).
Pro nižší obsah oleje jsou však vypouzdřené oka ojnice podmínkou (ale to moderní motory mají prakticky všechny). Je však dost možné, že ty OS automobilové vysokootáčkové motory mají ty pouzdra a čepy z ještě lepších materiálů než je dvojice kalená ocel-bronz. Existují kompozitní slitiny pro kluzná ložiska s ještě menším koeficientem tření a čepy mohou být povlakované chromem nebo molybdenem.

Jinak na toto téma jsem kdysi založil vlákno viewtopic.php?f=8&t=72822 a taky zpracoval tabulku složení různých paliv z dostupných zdrojů na internetu download/file.php?id=51736&mode=view. (je na druhé stránce toho vlákna). Je k tomu i docela výživná 8-stránková diskuse. Tak si to přečti, možná tam něco najdeš co mne uniklo.

Možná by nebylo na škodu, kdyby moderátor tyto 2 vlákna spojil. :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 12:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Ještě mě napadl jeden rozdíl mezi auty a vrtulníky.
U aut, stejně jako u letounů větší otáčky a výkon motoru většinou znamenají vyšší rychlost a účinnější chlazení. Naproti tomu u vrtulníků tomu tak být nemusí, protože větší/menší výkon motoru souvisí spíš se stoupáním/klesáním modelu a otáčky by měly být zachovány co nejvíc konstatntní (pomocí křivkování plynu, tedy programovými mixy plynu a kolektivu, nebo dokonce nejlépe governoorem, co je stabilizátor otáček rotoru a tím i motoru). Takže s chlazením motoru heliny bude patrně mnohem větší problém než auta i když tam má motor větrák.

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 12:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

A ještě mě napadlo, že by asi bylo užitečné ty naše dvě tabulky sjednotit - já bych tam tím pádem v té své zaplnil nějaká bílá místa. :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 13:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj,
@JardaRůžička:
Díky za info. Překlep jsem už opravil.

@VTjr
Super odpověď. Díky za info. Vlastně jsme se shodli, že těch 8 - 12% oleje pro autíčkové motory je divné.
Zase na druhou stranu není olej jako olej – třeba se tam používají jiný oleje s jinou mazací vlastností. Zajímavé čtení je třeba i tady:
„Určení množství oleje v metylalkoholovém palivu“:
http://www.macomodel.cz/index.php?page=olej-v-palivu

Tam se většinou píše o číslech od 5% do 8%. To by potom odpovídalo pro ty koncentrace, co jsou v palivech pro autíčkové motory.
Ovšem to zase popírá ty 20% koncentrace v Air/Heli/Boat palivech. Anebo to říká, že je tam „jinak kvalitní olej“.
Je tam i výpočet, jak se došlo k těm koncentracím – plocha vnitřku motoru vs. nasátá dávka paliva (úměrné je i množství oleje)

Nejsem si jistý, jestli vyšší teplota musí znamenat více oleje – spíše bych to viděl na teplotní stabilitu oleje (jestli se nezačne trhat olejový film apod.).

Možná pak ještě konstrukce motoru – např. pístní kroužek (je/není) nebo jak jsi psal materiál ojnice (tedy spíše ojničního oka – tady např. nechápu, proč se nedává mezi oko ojnice a čep klikovky ložisko jako v benzinových motorech /vycházím z toho, že toto je to nejvíce ohrožené místo motoru, pokud se nepřehřeje a neroztáhne píst a nezačne dřít o vložku/ ).

Určitě, pokud chceš, tak ti ten excel klidně pošlu ;-).

Roman

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 14:29 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Pyloňáky létají na FAI palivo, tedy 80methyl+20ricin. Vysokého výkonu cca 4kW z 6,5cmm je dosaženo hlavně speciálním laděným výfukem a velkou kompresí. Létat "opičí kapky je zakázáno".

Soubor Excelu jede normálně vložit jako příloha.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 15:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

SlezY83 píše:
Ahoj,
Super odpověď. Díky za info. Vlastně jsme se shodli, že těch 8 - 12% oleje pro autíčkové motory je divné.

Divné-nedivné, ale používají to a zřejmě jim to funguje. :wink: Přitom modely aut navíc trpí i tím, že nasávají vzduch znečištěný prachem, takže musí používat vzduchové filtry. Na druhou stranu letouny, vrtulníky ani lodě filtry nemívají a cosi prachu taky spapají, tak jestli nakonec ty autíčkové motory na tom nejsou lépe? :roll:
SlezY83 píše:

Zase na druhou stranu není olej jako olej – třeba se tam používají jiný oleje s jinou mazací vlastností.

Je to možné.
SlezY83 píše:
Zajímavé čtení je třeba i tady:
„Určení množství oleje v metylalkoholovém palivu“:
http://www.macomodel.cz/index.php?page=olej-v-palivu

Tyhle stránky jsem už kdysi četl.
Jinak v závěrečné tabulce má v řádku pro Roktan S chybu, protože mísení 1:12 neodpovídá koncentrace 15,3% ale 7,7%. Těch 15,3% by odpovídalo mísení 1:5,5. :wink:
Každopádně vše co tam píše vychází z teorie, a je to pak zřejmě nastaveno jen velmi těsně nad bezpečnou hranicí toho, co ty motory ještě snesou. :wink:
Asi by to chtělo porovnat stejné motory provozované na tyto paliva a na paliva s vysokým obsahem maziv ne po 10 ale třeba o 50 nebo 100 hodinách provozu. :idea: Taky by se muselo zabezpečit stejné výkonové zatížení a otáčky. Myslím si, že i pro bohaté firmy by byl takový test nad jejich síly, amatérsky určitě vůbec ne. :mrgreen:
Nicméně to vše určitě platí jen pro provoz dokonale zaběhaných motorů bez jakýchkoli mechanických vad a navíc provozovaných zkušeným uživatelem. Tedy spíš pro závodníky. :o
Avšak v běžné praxi při sériové výrobě spotřebních motorů se musí počítat s amatérismem a průměrným (až podprůměrným) zacházením, proto je ta bezpečná hodnota posunuta mnohem výš. :wink:
SlezY83 píše:
Tam se většinou píše o číslech od 5% do 8%. To by potom odpovídalo pro ty koncentrace, co jsou v palivech pro autíčkové motory.
Ovšem to zase popírá ty 20% koncentrace v Air/Heli/Boat palivech. Anebo to říká, že je tam „jinak kvalitní olej“.

Nic nepopírá, on se věnuje pouze člunům FSR. Uvědom si, že u lodí odpadá problém s nedostatečným chlazením, tedy pokud je to chlazení vodou dobře vyřešeno. Všimni si, že on ve svých výpočtech on s tou chladící funkcí oleje vůbec nepočítá!
Já si myslím, že i při dobrém odvodu tepla vodou vnějškem hlavy válce, se i tak ale musí trochu chladit ty plochy zevnitř. Vodní chlazení například neuchladí kluzné spojení dolního oka ojnice a ojničního čepu klikovky - tam se spoléhá jen na chladící účinky čerstvě nasávané směsi.
SlezY83 píše:
Nejsem si jistý, jestli vyšší teplota musí znamenat více oleje – spíše bych to viděl na teplotní stabilitu oleje (jestli se nezačne trhat olejový film apod.).

To je taky jeden z důvodů proč přidávám (nebo se přidává) do paliva pro mnohé zastaralý ricín. Ten má totiž tu vlastnost, že vlivem stoupající teploty jeho viskozita neklesá ale naopak stoupá (jeho molekuly polymerizují do gelovité konsistence). Tato výhoda je zároveň i nevýhodou - problém zasýchání neošetřených motorů po delší odstávce a taky koroze od vznikajících kyselých produktů té polymerizace.
SlezY83 píše:
Možná pak ještě konstrukce motoru – např. pístní kroužek (je/není) ...

Pístní kroužek tření spíš zvyšuje. Pohybuje se v cylindrické vložce zatím co kluzné výbrusy ať už starší černé (ocel-litina) nebo moderní ABC, AAC či ABN mají konickou vložku která dokonale těsní jen v horní úvrati, ale ve zbytku dráhy se píst pohybuje jen s minimálním odporem.
SlezY83 píše:
... nebo jak jsi psal materiál ojnice (tedy spíše ojničního oka – tady např. nechápu, proč se nedává mezi oko ojnice a čep klikovky ložisko jako v benzinových motorech /vycházím z toho, že toto je to nejvíce ohrožené místo motoru, pokud se nepřehřeje a neroztáhne píst a nezačne dřít o vložku/ ).

Nedává, protože ani do desítky se to ještě nevejde. Co vím, tak jehlová ložiska měly lodní patnáctky PICO, o menších motorech jsem neslyšel. A taky vím, že na těch patnáctkách se občas stalo, že se poškodila klec a jehly se pak rozletěly po vnitřku motoru, co znamenalo jeho konec (pokusy o opravu, která znamenala praktickou výměnu všech vnitřností byli stejně neúspěšné - motor už nikdy neběžel jako předtím). Takže soudím, že tak malá jehlová ložiska jsou dost problematickým prvkem, který značně zvýší poruchovost. Tak nevím, jestli to za to stojí.
SlezY83 píše:
Určitě, pokud chceš, tak ti ten excel klidně pošlu ;-).

Nemusíš, Já už to zapracoval do svého inovovaného excelu.
Vlado

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 15:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tak tu je aktuálne doplnená moja excelovska tabuľka
Příloha:

a pre tých čo vidia radšej bitmapu:
Příloha:
Zloženie_Tornado_Rapicon_Byron_Caliber_ModelTechnics.gif
Zloženie_Tornado_Rapicon_Byron_Caliber_ModelTechnics.gif
[ 123.68 KiB | Zobrazeno 2788 krát ]

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 16:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

TomasC píše:
Pyloňáky létají na FAI palivo, tedy 80methyl+20ricin. Vysokého výkonu cca 4kW z 6,5cmm je dosaženo hlavně speciálním laděným výfukem a velkou kompresí.

To si myslím. Jen jak jste to řešili se vznikajícím karbonem? Totiž 20% ricínového oleje, který moc nehoří a navíc se v rezonančním režimu vracející spaliny zpět do válce. :roll: Moje zkušenost krátkého provozu jen s MVVS Magic mufflerem byla taková, že po cca 10 hodinách se začal motor zadírat. Po rozebrání jsem zjistil, že komplet celý píst je černý. Navíc se mi nelíbila nelinearita ovládáni motoru (to se samozřejmě u F3D neřeší). Tak jsem to nakonec zavrhl. Ale dost možná, že jsem měl jen nevhodnou délku výfukové soustavy k dané velikosti vrtule.

TomasC píše:
Létat "opičí kapky je zakázáno".

Tak mě zarazilo co myslíš pod tím pojmem Opičí kapky, i když jsem tušil, že jde o různá aditiva zvyšující výkon, tedy i nitrometan. Ale z googlu mi velezl zajímavý článek o mazáni http://www.motorkari.cz/clanky/jak-na-t ... 31047.html, který i když se týká 4T u motorek a automobilů, má cosi do sebe. Pro mne byla zajímavá především ta informace o mnohdy vysokém podílu křemíku ve vyjetém oleji (asi tam mělo být spíš křemene, překladatelé z EN to často pletou).
Tak mě napadlo, že jsem si při opakovaných výměnách ložisek v mé MVVS 7,5cm3 (má už odjeto víc jak 120h) všiml dost poškrábaný povrch té silnější šoupátkové části klikovky. Přitom zarytí čumákem při havárii se tomu motoru nestalo ani jednou a taky se dost starám ho chránit před prachem kupř. v dílně.
Tak si říkám, že ani při létáni na travnatém povrchu (to je u mne 99%) asi není nouze o nečistoty nasávané ze vzduchu a jestli by nějaký jednoduchý filtr i pro letadlo přece jen nebyl vhodný. Víš o nějakých zkušenostech v této oblasti?

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 17:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

VTjr píše:
http://www.motorkari.cz/clanky/jak-na-to/olej-dolej-1-oleje-pro-ctyrtakty-31047.html

Zajímavý článek - hlavně mě tam zaujalo toto:
"Zákony marketingu mluví jasně: nadělejme z jedné indulony deset speciálních krémů (pro mladé, pro staré, pro muže, pro ženy, pro zrzavé, pro modrooké…) a prodáme toho stejně, ale za dvojnásobnou cenu. "

To je i jeden z důvodů, proč se ptám na rozdíly mezi jednotlivými palivy - proč se někdy používá 23% oleje a někdy jenom 8%... Třeba to opravdu svoje opodstatnění má, ale zatím jsem ho nikde nenašel...

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 17:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Na spalováky nejsem odborník, spíš jen to co odposlechnu a uvidím na závodech. Létám elektro.

Karbon je a hodně. Řeší se výměnou dílů. Ono to závodnické užívání motorů je opravdu jiné. Taky do motoru teče palivo proudem odhaduji tak 120ml na 90sec chodu.
Difuzor je OBROVSKÝ, maximum je 114mm2 plochy, tedy přes 12mm průměr.

Ale tohle není tématem vlákna, omlouvám se.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 17:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

SlezY83 píše:
...nadělejme z jedné indulony deset speciálních krémů … a prodáme toho stejně, ale za dvojnásobnou cenu ...

To mne taky zaujalo, ale každá analogie je chromá minimálně na jednu nohu, tak nevím jestli zrovna tohle se vztahuje i na ta paliva. :roll:
Ono totiž opravdu jsou jisté zásadní provozní rozdíly v těch jednotlivých kategoriích modelů. Dokonce i v rámci každé jedné z nich jsou různé extrémy. Takže pokud výrobci paliv optimalizují složení pro průměrné letadlo, tak to ještě neznamená, že nemůže existovat takové, kterému bude vyhovovat zcela jiné složení. Ber to tak, že závodníci buď musí používat předepsané palivo FAI (jak napsal TomasC o F3D) anebo s tím smějí laborovat (a laborují), ale pak je to součástí jejich know-how.
Výrobci paliv se ale orientují spíš na průměrného spotřebitele, tedy spíš rekreačního letce, a to tak, aby se mu motor radši nezadřel i když to pak bude do výfuku chrlit trochu víc oleje.
Představ si situaci, kdyby udělali receptury podle toho FSR-kového Luďka Mátla, několika svátečním letcům by se zadřel nedostatečně zaběhnutý motor (většina totiž ani neví co je záběh), pak by se to rozkřiklo na internetových fórech a mohli by své podnikání rovnou zabalit (v Americe by možná čelili různým, často i nesmyslným žalobám).
Nakonec olej je spolu s nitrometanem nejdražší komponenta paliva na které se dá hodně ušetřit (nebo i vydělat). Když ho dá výrobce paliva víc, tak musí být dražší - na marži vydělá víc, tak proč by ho dával méně když výrobci motorů doporučují ještě víc. :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 18:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

TomasC píše:
Karbon je a hodně. Řeší se výměnou dílů. Ono to závodnické užívání motorů je opravdu jiné.

Já to nakonec opatrně vyčistil pomocí chemie i mechanicky a motor pak odpracoval dalších cca 40 hodin. Ale v prvním okamžiku jsem si myslel, že už to má za sebou a že ho už nerzchodím. Začel jsem se shánět po novém výbrusu a nakonec jsem zjistil, že za cenu klikovky, ložisek a výbrusu od MVVS, koupím novou osmapůlku ASP, takže taková oprava se prostě nevyplatí.
TomasC píše:
Taky do motoru teče palivo proudem odhaduji tak 120ml na 90sec chodu.
Difuzor je OBROVSKÝ, maximum je 114mm2 plochy, tedy přes 12mm průměr.

Tak to tedy musí být pořádné maso šestapůlka s 12mm difuzérem. 8O Kolik tak točí? Ale co doprava paliva? Motor s takovou dírou už přece nemůže mít žádnou sací schopnost. Mají tam čerpadla, nebo gumovou nádrž či co? Tohle mě zajímá poněvadž já jsem se nedávno dost vyhrál s Perryho pumpou, ale nakonec jsem dal přednost většímu motoru s menší dírou (desítka s 6,8mm difuzérem) a vyjde to nastejno. Pumpa je sice fajn, jenže po cca 50 hodinách odchází a musí se měnit. Už jsem sedral 2.

TomasC píše:
Ale tohle není tématem vlákna, omlouvám se.

Palivo, karbon a dodávka paliva - podle mne to dost souvisí. Určitě kvůli tomu nebudu zakládat speciální vlákno. :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 07.01.2016 19:14 
Mazák
Mazák

Tipuju že nádrž se tlakuje ze skříně motoru.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další