Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Náhrada NiCD baterií LI-pol
PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 14:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

synovi jsem koupil k vánocům na blbnutí Rc obojživelníka, který je poháněn 5článkovou 6V NiCd baterií o kapacitě 700mAh. už teď vím, že budu čelit zkoušce trpělivosti syna, když zjistí, že 15 minut bude jezdit a 4 hodiny nabíjet :lol:

chci koupit další baterku, ale napadá mne zda by se pro to nedala využít Li-Polka, kterou budu mít za 15 - 30 minut nabitou. Prodejce mi řekl, že zkoušeli toto vozítko s 6 články, tj. 7.2 V, říkám si že kdybych dal 2článek lipol (7.4 V) o kapacitě XXX??, taky by to mohlo frčet.

jelikož nejsem ale úplně expert přes baterky, chtěl bych se zeptat zkušenějších, zda vůbec je možné nahradit NiCd akupack lipolem. Z mého (velmi) laického pohledu je tomu motoru jedno z jakého zdroje bere proud za předpokladu, že bude dostatečné napětí.... :wink:

díky za radu

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Náhrada NiCD baterií LI-pol
PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 14:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Nahrada je docela v pohodě, ALE je problém s obojživelníkem, aby ti akumulátory moc nevybíjel. Na to jsou regulátory pro lipol zařízené.

POkud plánuješ, že to bude syn nabíjet samostatně, tak bych šel do NiCD a sady si/mu udělal.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 18:16 
Mazák
Mazák

Pípák na servisáák :)

http://www.dealextreme.com/p/11-1v-batt ... pter-35609

A je to. Pisti to jak znasilneny kanar. Nak

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 18:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Nakadah píše:

http://www.dealextreme.com/p/11-1v-batt ... pter-35609

měl bych strach, že při odběru v řádu desetin až jednotek C budou všechny pípáky pípat pozdě.. Leda že by se dala přednastavit nějaká pohřební melodie:)

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 18:52 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Lipolky mají tu nevýhodu, že nesnášejí podvybití tj. pokud není ochrana před podvybitím zajištěna jinak je potřeba doplnit do modelu k lipolce obvykle připojením na balanční konektor nějaké lipolku monitorující zařízení viz např. zde již zmiňovaný pípák a při vybití lipolky je potřeba ji co nejdříve odpojit. V případě zapomenutí zapnutého modelu delší dobu může dojít k podvybití lipolky což může mít za následek to, že bude zničena nebo se přinejmenším výrazně zkrátí její životnost. Lipolky je taktéž potřeba nabíjet nabíječkou, která je pro lipolky vhodná jinak to může dopadnout jako na videu v tématu viz tento odkaz. Pokud má nabíjení realizovat dítě pak bych doporučoval spíš NiCD a ne lipolku.

Pokud se rozhodnete přeci jen pro lipolku pak doporučuji monitorovací zařízení viz tento odkaz, které měří každý jednotlivý článek lipolky samostatně a kromě toho umožňuje nastavit úroveň alarmu pro libovolné napětí v rozmezí 2.00 až 4.00V na článek. Při nízkém odběru doporučuji nastavit úroveň alarmu pro lipolku na cca 3.60V až 3.70V. Nabíjení lipolky ovšem nedoporučuji ponechávat na dítěti pokud už není starší a velmi dobře znalé problematiky nabíjení lipol.

PS: Jen na doplnění upřesním následující. Ti co nemají moc zkušeností s lipolkama často omylem zaměňují jmenovité napětí (tj. napětí skoro vybité lipolky), které výrobci i prodejci uvádějí pro 2S jako 7.4V, za napětí nabité lipolky 2S, které je cca 8.4V.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 19:55 
Mazák
Mazák

To je ale pekny pipak :) Nak

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.12.2011 20:52 
Mazák
Mazák

Blog: Zobrazit blog (1)
Nakadah píše:

To je skoro jako rovnák na vohejbák...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 22.12.2011 10:12 
Mazák
Mazák

Honza71 píše:
synovi jsem koupil k vánocům na blbnutí Rc obojživelníka, který je poháněn 5článkovou 6V NiCd baterií o kapacitě 700mAh. už teď vím, že budu čelit zkoušce trpělivosti syna, když zjistí, že 15 minut bude jezdit a 4 hodiny nabíjet :lol:

Vykašlal bych se na LiPolku, jednak kvuli riziku zničení baterky tak i přehřátí motoru a elektroniky z vyššího napětí. Spíš bych zkusil jednak někde najít nebo udělat tu baterku z článků s větší kapacitou a hlavně bych pořídil nějakou rozumnou nabíječku. Nebudeš pak muset čekat ty 4 hodiny ale jen zlomek toho.

PříspěvekNapsal: čtv 22.12.2011 10:14 
Mazák
Mazák

Nakadah píše:

Což ale neznamená že to dítě v zápalu hry zastaví ;-)

PříspěvekNapsal: čtv 22.12.2011 16:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

díky všem za příspěvky a informace. ty baterky budu nabíjet já, nicméně to nic nemění na tom, že lipolky raději NE. Mám doma nabíječku acuccel 6 na lipolky do letadel, vyzkouším s tím i tuto NiCd, uvidíme za jak dlouho to nabije.

přeji všem hezké svátky a do nového roku pevné zdraví a mnoho úspěšných startů .... a neméně úspěšných přistání :wink:

h

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 29.12.2020 20:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Dobrý den, prosím o radu. Syn dostal před lety obojživelník Nikko , zřejmě stejný jako má zakladatel tohoto dotazu. Hned po koupi jsem rozloupl originál acupack, a dal jsem tam 5ks Panasonic Enelopp Pro, a auto s ním jezdí dobře a dlouho. Ale v dalších dvou autech mám 7.4 li-pol a li-ion baterie. Chtěl bych s nimi nahradit i tento acupack. Nechci je tam dát natvrdo, aby nezhořela nějaká elektronika, a chci do auta pustit jen 6V. Prosím o radu, jaký -omezovač- voltů dát mezi baterii a auto, aby ampéry zůstaly. Pípák tam samozřejmě dám, abych baterie nevybil.
Našel jsem regulátory, ale jsou na připojení do přijímače a mají dle mě málo ampér. Nevím, co mám hledat.