Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 66 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 12:19 
Mazák
Mazák

Ono celkem stačí změřit Ri, to toho řekne velmi mnoho...
Kapacitu pro menší proudy (řekněme do 5A) si člověk otestuje snadno, navíc i leckterý vyloženě levný nabíječ umí i připojení k PC, což přidá pěkně nakreslenou vybíjecí křivku.
Horší je to s testy při velké zátěži u Konion, vybíjet 25-35A už umí jen minimum zařízení a k tomu se nedostane každý, naštěstí hodně naznačí právě to Ri, které měří leccos.

PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 12:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ol-baterie

PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 17:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Obrázky: 6
Díky za odkaz.
Jak jsem se zmiňoval, druhy článků jsem vybíral dle určení:
- nízké zatížení - ntb Panasonic NCR18650B (zelené) a dle mouder z odkazu to bude asi OK.
- vysoké zatížení - ruční nářadí LG HG2 (hnědé) udáváno až 30A, ale dle toho odkazu to už bude asi horší, no uvidíme.

Dříve než za týden se asi k sestavení akupaků nedostanu, takže pokud by chtěl někdo něco změřit klidně dejte vědět, budu li to schopen technicky realizovat tak to proměřím.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 18:37 
Mazák
Mazák

Ty LG H2 bych bral jako baterky "pro střední proudy" - když si projdeš datasheet, tak už při v popisu udaných 20A je vidět dopad na životnost, k 3,2V padá napětí už v půlce vybíjení. 30A už je jako trvalý proud vyloženě mimo, tam se k 3,2V dostaneš už po vybití cca 350mAh... Optimum bude 10-15A, což mimochodem není vůbec míněno negativně, prostě střed, třeba u Panasonic NCR18650 nenajdeš žádné, pro které by rozumné trvalé optimum bylo víc než cca 5-6A a zase to není špatně - prostě to jsou baterky pro menší proudy.
Pro mnoho věcí to bude stačit, ale třeba pro pohon elektroletu v režimu, kdy je opravdu vysaješ za 6-7 minut bys byl asi zklamaný, tam by rozdíl proti Konion byl cítit hodně, ty jsou asi jediné, kde se dá reálně počítat s 20-25A trvale (ne jako pulsní špička)...

PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 19:46 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Obrázky: 6
Joo souhlas a díky za zhodnocení výběru dle vhodnosti k danému nasazení :wink:
Když jsem vybíral které budou vhodné dle záměru s jejích použitím, tj. dle vybíjecích proudů tak to šlo ztuha. Zaždý druh co jsem si myslel že by byl vhodněj jsem složitě dohledávál a ověřoval v datasheetech.
Teď jsem ale našel eshop, kde to mají pěkně jako jeden z nej. parametrů pro výběr, takže pro zorientování se je to super.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 20.11.2019 19:05 
Mazák
Mazák

Tak mi dorazily 4 kusy NCR18650B z Aliexpressu - viz https://www.aliexpress.com/item/32324914059.html .
Zaprvé si opravdu nemyslím, že to je pravý Panasonic, leccos nesedí a výmluvné je už to, že na Ali sice píší "100% original", ale nikde tam není formulace "100% original Panasonic", to hodně naznačuje.
Všechny kusy dorazily s rozumným napětím kolem 3,9V, nebyly zdaleka tak srovnané jako pravé Panasonicy z NKON, kde 20 kusů mělo na setinu voltu stejných 3,52V, leč v normě.
Tak se šlo testovat - po nabití kontrola Ri, které mne tedy nenadchlo, ještě jsem nezkoumal detailně, ale určitě něco přes 70mOhm (dlužno ale dodat, že i originál je pro malé proudy a udáno je "lepší než 48mOhm", takže nejde o vyloženou tragédii).

Dal jsem vybíjení konstantním proudem 1,5A na koncové napětí 3,0V a výsledek není zas tak strašný - hodilo to 3020mAh, odhaduji, že při proudu cca 0,5A by to bylo určitě někde mezi 3100-3200mAh. Pokles napětí při vybíjení ale celkem rychlý, což je nutno brát v úvahu. Reálně se mi ta hodnota kolem 1,5A jeví jako rozumné maximum, víc už je prostě problém.

Za mne jsou tyto články určitě použitelné pro malé proudy pod 1A - třeba do vysílačů, FPV brýlí a tak, tam mi výsledky připadají docela dobré. Ale už třeba v "kostce" pro polní nabíjení nebudou nejlepší, tam je žádoucí dobré chování až někam k 2,5A/čl a 1,5A/čl je zcela nezbytné a to už optimální nebude. Pro pohon (nad 4A/čl) jsou pak vyloženě na nic, ale popravdě to by platilo i o originálech Panasonic této řady, jsou cíleny jinam.

Cena při nákupu čtyř je ovšem v přepočtu cca 50 korun za kus, což je přirozeně pěkné :-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 66 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5