Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: H. Optima 7 dvojí napájení?
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 14:21 
Mazák
Mazák

dudaj píše:
Tak osobně bych v současné době NIMH na napájení palubní elektroniky v letadle nepoužil.
Ani ve dvou zdrojích. Jak píše Jyrry, ty baterky stojej za kulový, změknou a při zátěži po chvilce spadne napětí a konečná.
Fakt není důvod tyhle baterky používat k napájení elektroniky v letadle.

ty pouzivas znicene baterie? rovnako aj serva ktore zadrhaju?

este povedz ze si dal do lietadla "nezmaknute" a po pristati uz boli "zmaknute"

PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 15:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
sky59 píše:
ty pouzivas znicene baterie? rovnako aj serva ktore zadrhaju?

este povedz ze si dal do lietadla "nezmaknute" a po pristati uz boli "zmaknute"

Neumíš číst ? Ty před každým letem testuješ kapacitu a tvrdost baterií při částečném vybití? To bych chtěl vidět :lol:

Protože ta baterka se může jevit jako naprosto v pořádku, ale chvilku poběží normálně a potom při zátěži několika A za letu to prostě nedá.
Jedno servo na větším modelu si klidně vezme 5 A při plným zatížení .

Do letadel nimh prostě při dnešních výkonech serv a nároků v modelech už nepatří.
Obhajuj to jak chceš, ale na letišti s modelem ve vzduchu tě v tom případě potkat nechci.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 18:51 
Mazák
Mazák

dudaj píše:

Neumíš číst ? Ty před každým letem testuješ kapacitu a tvrdost baterií při částečném vybití? To bych chtěl vidět :lol:

Protože ta baterka se může jevit jako naprosto v pořádku, ale chvilku poběží normálně a potom při zátěži několika A za letu to prostě nedá.
Jedno servo na větším modelu si klidně vezme 5 A při plným zatížení .

Do letadel nimh prostě při dnešních výkonech serv a nároků v modelech už nepatří.
Obhajuj to jak chceš, ale na letišti s modelem ve vzduchu tě v tom případě potkat nechci.

to o com hovoris je kapacita baterie, a tu testujem pred kazdou sezonou

(vnutorny odpor baterie stupne ked sa vybije)

PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 20:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

sky59 píše:

to o com hovoris je kapacita baterie, a tu testujem pred kazdou sezonou

(vnutorny odpor baterie stupne ked sa vybije)

Nene , říkám že nechápeš o čem jsem psal.
Praktická zkušenost. Měl jsem NIMH a byly asi rok starý. Nějakejch 2200 mah. Dali po nabytí 8 A v jednom článku.
V serii proud co daj stoupne. Kapacitu měli normální. Jenom jsem potřeboval nastavit serva v heli 250 a tak jsem 4 článek použil pro napájení.
Párkrát se pohly a konec. Měřil jsem baterku a vybitá zdaleka nebyla. Myslel jsem, že jsou špatný serva. Nebyly. Zapojil jsem lipoly s bec a šlapaly skvěle.
Prostě to že na začátku sezony zkusíš kapacitu a počáteční tvrdost neznamená, že za měsíc letadlo nerozmlátíš na rychlej úbytek tvrdosti. A můžeš před každým startem zkoušet , že ti to chodí. Bude. Odlítáš 2 minuty a jdeš k zemi.
Tohle neudělaj ani lion, ani lipol a řada dalších. Je tvoje věc na co lítáš, ale nepřesvědčuj o tom ostatní, že je to v pohodě. Za mne NIMH jsou nejhorší baterky co znám.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 22:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ol-baterie
a přiměřeně to platí i pro jiné chemie...

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 6:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

dudaj píše:
Nějakejch 2200 mah. Dali po nabytí 8 A v jednom článku.
V serii proud co daj stoupne.

To asi ne.

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 7:58 
Mazák
Mazák

dudaj píše:

Nene , říkám že nechápeš o čem jsem psal.
Praktická zkušenost. Měl jsem NIMH a byly asi rok starý. Nějakejch 2200 mah. Dali po nabytí 8 A v jednom článku.
V serii proud co daj stoupne. Kapacitu měli normální. Jenom jsem potřeboval nastavit serva v heli 250 a tak jsem 4 článek použil pro napájení.
Párkrát se pohly a konec. Měřil jsem baterku a vybitá zdaleka nebyla. Myslel jsem, že jsou špatný serva. Nebyly. Zapojil jsem lipoly s bec a šlapaly skvěle.
Prostě to že na začátku sezony zkusíš kapacitu a počáteční tvrdost neznamená, že za měsíc letadlo nerozmlátíš na rychlej úbytek tvrdosti. A můžeš před každým startem zkoušet , že ti to chodí. Bude. Odlítáš 2 minuty a jdeš k zemi.
Tohle neudělaj ani lion, ani lipol a řada dalších. Je tvoje věc na co lítáš, ale nepřesvědčuj o tom ostatní, že je to v pohodě. Za mne NIMH jsou nejhorší baterky co znám.

Aj jyrry ti v odkaze jasne pise, ze ak ides po 2 minutach k zemi tak je to nedostatocnou kapacitou

V yom clanku meraju vnutorny odpor ako fakt a nie ako udaj co sa meni v minutach

Ak su schopne dat 8A a za 2 minuty uz nie tak je to znak ze su vybite

Este si spominam ze boli v minulosti akesi aku s "pamatou" ineligentne :) co sa nabili a dali k dispozicii iba energiu co sa nabila z daneho stavu do plna, nemas nahodou take?

Ja z tohoto dovodu robim tak (kedze neviem s urcitostou ake su) , ze ich vzdy vybijem a az potom nabijem, zaroven vidim aku maku kapacitu

A ked si meral bateriu "ze zdaleka vybita nebola" co si meral? Napatie naprazdno alebo energiu co v nej zostala?

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 8:19 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

sky59 píše:

A ked si meral bateriu "ze zdaleka vybita nebola" co si meral? Napatie naprazdno alebo energiu co v nej zostala?

Je to 5 let zpátky, takže v hlavě ponechávám jen zásadní info.
Lítej si na co chceš. Je mi to fakt jedno.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 8:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

sky59 píše:
Ak su schopne dat 8A a za 2 minuty uz nie tak je to znak ze su vybite

Toto Tvoje tvrzení ale platí jen a pouze u akumulátoru 80Ah. 0,1C. A neplatí to všeobecně, u Pb akumulátoru by se jednalo o kapacitu 160Ah, což by odpovídalo 20 hodinovému vybíjení dle normy.
Pokud jakákoli jiná baterka dá (dá se z ní odebírat) 8A 2 minuty, tak ještě rozhodně nemusí být vybitá.
Musel by si ji ještě dovybít proudem 0,1C a tím by si získal poměr mezi využitelnou a nevyužitelnou kapacitou v daném článku a v dané aplikaci (proudové nároky). :)

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 9:01 
Mazák
Mazák

novfra píše:

Toto Tvoje tvrzení ale platí jen a pouze u akumulátoru 80Ah. 0,1C. A neplatí to všeobecně, u Pb akumulátoru by se jednalo o kapacitu 160Ah, což by odpovídalo 20 hodinovému vybíjení dle normy.
Pokud jakákoli jiná baterka dá (dá se z ní odebírat) 8A 2 minuty, tak ještě rozhodně nemusí být vybitá.
Musel by si ji ještě dovybít proudem 0,1C a tím by si získal poměr mezi využitelnou a nevyužitelnou kapacitou v daném článku a v dané aplikaci (proudové nároky). :)

priznam sa ze som strateny co pises..

ak by si napisal ze sa jedna o 0.8Ah bateriu by som mozno ako tak chapal, ale pri 80Ah musi hrat 10 hodin (teoreticky) ak nie tak nebola nabita

rovnako by bola hlupost tahat 8A z eneloopov typu AAA, aj o AA by som pochyboval ze to zvladnu, na to nie su urcene a ak to urobis nemozes predvidat kolko dlho tak vydrzia dodavat energiu

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 9:52 
Mazák
Mazák

sky59 píše:
... V tom clanku meraju vnutorny odpor ako fakt a nie ako udaj co sa meni v minutach ...

Ako sa mení vnútorný odpor (LiPol) článkov počas letu modelu v minútach, či dokonca sekundách by bolo asi dosť zaujímavé.

Pretože okrem toho, že články sú v nejakej (dlhodobejšej, nie minúty) kondícii, tak na ich vnútorný odpor dosť vplýva, v akom stave nabitia sú:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... orny-odpor
a ešte viac na Ri vplýva teplota článkov:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ne-teploty

V priebehu letu sa články vybíjajú a tak ich vnútorný odpor má tendenciu stúpať, avšak sa súčasne zahrievajú a tak má Ri tendenciu klesať.

Ktorá tendencia preváži závisí od odberu motora vo vzťahu k Céčkam LiPolky, od štýlu lietania, od miery chladenia batérie obtekajúcim vzduchom, od pomeru času behu motora a času prestojov (vetroň verzus koptéra) a pod.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 10:51 
Mazák
Mazák

mior píše:
Ako sa mení vnútorný odpor (LiPol) článkov počas letu modelu v minútach, či dokonca sekundách by bolo asi dosť zaujímavé.

Pretože okrem toho, že články sú v nejakej (dlhodobejšej, nie minúty) kondícii, tak na ich vnútorný odpor dosť vplýva, v akom stave nabitia sú:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... orny-odpor
a ešte viac na Ri vplýva teplota článkov:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ne-teploty

V priebehu letu sa články vybíjajú a tak ich vnútorný odpor má tendenciu stúpať, avšak sa súčasne zahrievajú a tak má Ri tendenciu klesať.

Ktorá tendencia preváži závisí od odberu motora vo vzťahu k Céčkam LiPolky, od štýlu lietania, od miery chladenia batérie obtekajúcim vzduchom, od pomeru času behu motora a času prestojov (vetroň verzus koptéra) a pod.

Spravne, pisu len to co som napisal aj ja:

Čím je napätie článku vyššie (LiPolka je nabitejšia), tým má nižší vnútorný odpor Ri. Táto závislosť však nie je lineárna a obzvlášť v stave (počas vybíjania), keď "obsahuje" už len málo energie, jej vnútorný odpor čím ďalej tým prudšie narastá.

len zopakujem, stara bateria co uz nema kapacitu tak zdanlivo trpi na zvyseny vnutorny odpor, ale je to dosledok malej kapacity a ta sa nestraca pocas letu

PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 23:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

sky59 píše:
...
Aj jyrry ti v odkaze jasne pise, ze ak ides po 2 minutach k zemi tak je to nedostatocnou kapacitou

...

Tak to tedy ne. Rozlišuji kapacitu využitelnou = tedy tu kterou aku dá při požadovaném proudu do poklesu na vypínací napětí a kapacitu celkovou = tu kterou aku dá při vyždímání malým proudem na co nejnižší, ještě nelikvidační napětí.
A to může být sakra rozdíl.
Hrají na to uctívači LiIon, ale stačí se podívat na grafy v datasheetech. A to jsou nové, nevyhnilé články.

A to že stará aku při stejné zátěži jako nová více klesne napětím, to je tím že má menší kapacitu? Nebo větší vnitřní odpor? Já sázím na ten odpor, stačí si ho i přeměřit, novou i starou na stejném nabíječi, nemusí to být nějak certifikované měření.

PříspěvekNapsal: sob 25.04.2020 7:55 
Mazák
Mazák

Ano aj

Bavime sa tu o "necakanom" naraste vnutorneho odporu pocas letu a ten je vylucne sposobeny vybitim baterie

PříspěvekNapsal: sob 25.04.2020 7:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

sky59 píše:
... Bavime sa tu o "necakanom" naraste vnutorneho odporu pocas letu...

No ty jo, ale já ne, ani dudaj, ani novfra :-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další