Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 8:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Lark píše:
Pokud se nepletu, tak to není putzvol, ale pucvol (slovensky pucvola) a je to čisticí bavlna.
Edit: Putzvol je z němčiny. :lol:


Pro mýho dědu, kdysi totálně nasazenýho mechanika v rajchu to byl německej Putzvol. :) Tím pádem i pro mě.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pon 08.10.2018 13:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ja bych se radši vrátil k původní Vidlákově otázce. A položil mu jinou.
K čemu to potřebuje a co s tím chce natírat/napouštět? :?
Protože já osobně napouštění dřeva fermeží považuji za zastaranou techniku :roll: a volil bych něco mnohem modernějšího a i lepšího. :wink:
Já mám vynikající zkušenosti s vosky OSMO. Je to na bázi terpentýnu (jako ředící složky), impregnuje to vrchní vrstvu dřeva do velmi tvrdého a odolného povrchu, který lze kdykoli přebrousit a opravit (i místně bez toho aby to bylo poznat). Povrch dřeva má krásně zvýrazněnou kresbu a působí přírodním dojmem, jakoby nebyl vůbec lakován. Navíc to má obrovskou výdatnost, takže nakonec i poměrně vysoká cena, když se rozpočítá na plochu, vyjde velmi příznivá. Moje osobní zkušenost s nátěrem bukových a dubových parket, schodů a podlahovin je, že 4,5kg mi vystačilo na 30m2 ve 3 vrstvách. :o A co vím, tak ho dost využívají i řezbáři a nábytkáři.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: čtv 11.10.2018 19:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 532
Bydliště: ČR
Zdravím,
rád odpovím, vůbec jsem ji nepotřeboval k napouštění dřeva, ale při pakování závitů trubky konopím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: čtv 11.10.2018 20:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Myslím , že to už je teď taky vyřešeno bez patlání fermeží -teflonová páska. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: čtv 11.10.2018 21:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
Vidlák píše:
Zdravím,
rád odpovím, vůbec jsem ji nepotřeboval k napouštění dřeva, ale při pakování závitů trubky konopím.

Tos měl říct rovnou.. Na to ti stačí pitomá indulona, jakýkoli krém, vazelína nebo kousek sádla.. zbytečně sis lámal hlavu s fermeží..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 9:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jag42 píše:
Myslím , že to už je teď taky vyřešeno bez patlání fermeží -teflonová páska. :wink:
Spíš teflonová nit. :P S ní se dělá nejlépe. 8) Páska je dobrá akorát na menší závity tak do 1/2", při větších enormně roste spotřeba pásky, např. u zatěsnění 1" padne kotouček cca na 2 spoje. :x
Já při větších taky pořád používám koudel a fermež. :wink:
Nevýhodou pásky je i to, že když šroubuješ, tak se nesmíš nikdy ani trochu vrátit - to už pak netěsní a slzí. Dále i to, že pokud na spoj nedáš dost pásky, nebo přespříliš a ona se Ti zhrne, nebo se trochu vrátiš a spoj pak slzí, tak bude slzit pořád nebo vééélmi dlouho. Naproti tomu i slzící spoj zatěsněný konopím se dost rychle sám zatěsní a slzit přestane, protože konopí od té vody naboptná, fermež pak zaschne a už to nikdy neteče. Další nevýhodou teflonové pásky (ale i nitě) je, že spoj není nikdy doknale pevný, lze s ním poměrně snadno hnout, protočit, a to je někdy na závadu. :roll: Naproti tomu konopný spoj, zvlášť když po čase ta fermež zaschne, drží opravdu pevně. :P To samozřejmě dost vadí při rozebírání po delší době, při opravách, ale většinou to pak stačí jen nahřát teplovduškou a už s tím hnout lze. :mrgreen:
JirkaA píše:
Tos měl říct rovnou.. Na to ti stačí pitomá indulona, jakýkoli krém, vazelína nebo kousek sádla.. zbytečně sis lámal hlavu s fermeží..
To si nemyslím. Indulona/vazelina/olej/krém sice funguje jako mazivo pro snadnější šroubování spoje, ale na rozdil od fermeže nezasýchá, takže spoj není dlouhodobě tak těsný jako s fermeží. :roll:
Když už nahrazovat fermež, tak lze použit jakoukoli olejovou barvu (ta je přece taky na bázi fermeže), nebo i syntetickou, anebo my modeláři/motoráři můžeme použít i ricínový olej, který taky časem zasýchá i když ne tak rychle jako fermež. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 9:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Vidlák píše:
Zdravím,
rád odpovím, vůbec jsem ji nepotřeboval k napouštění dřeva, ale při pakování závitů trubky konopím.
Ale na tento účel přece medovitá konzistence vadit nemůže. :o A když, tak tam kápni trochu benzínu nebo petroleje. :wink:

Jinak tohle je typický příklad co se stane, když tazatel/zakladatel vlákna položí neúplnou otázku. :x Než jsem do toho vstoupil svým dotazem a dostal upřesňující odpověď, tak se tady na celé 1 stránce zcela zbytečně řešila otázka napouštění dřeva a samovznícení hadrů a pucvole. :P :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 17:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Spíš teflonová nit. :P S ní se dělá nejlépe. 8) Páska je dobrá akorát na menší závity tak do 1/2", při větších enormně roste spotřeba pásky, např. u zatěsnění 1" padne kotouček cca na 2 spoje.

To nesmíš používat tu slaboučkou pásku na asi 40 mm kotoučkách od leukoplasti ale koupit si Profi teflon pásku. Má asi 2,5 násobek tloušťky, šířku 20 mm a se špulkou cca 80 mm uděláš celou kotelnu. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 10:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Stejně ta nit je lepší. A na koudel taky nedám dopustit, především tam kde je důležitá ta pevnost (neprotáčení) spoje.
To není jen má zkušenost, to mi tvrdí i profíci. :P
A kotelnu udĕláš, ponĕvadž se tam stejně vetšina spojů se buď pájí nebo svařuje. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 21:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 532
Bydliště: ČR
Zdravím,
VTjr píše:
Ale na tento účel přece medovitá konzistence vadit nemůže. :o A když, tak tam kápni trochu benzínu nebo petroleje. :wink:

Jinak tohle je typický příklad co se stane, když tazatel/zakladatel vlákna položí neúplnou otázku. :x Než jsem do toho vstoupil svým dotazem a dostal upřesňující odpověď, tak se tady na celé 1 stránce zcela zbytečně řešila otázka napouštění dřeva a samovznícení hadrů a pucvole. :P :lol:


Já si myslím, že otázka byla položená přesně. Fermež mi zhoustla a jestli ji budu používat na konopí nebo na napouštění dřeva, tak v každém případě ji budu muset zředit. Jinak díky za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 14:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak se vraťme na začátek a zamyslíme se nad tím, proč fermež zhoustla a zda je vůbec správné ji ředit. :roll:
Totiž, položme si otázku jaký je např. rozdíl mezi zhoustnutým nitrocelulózovým lakem a zhoustnutou fermeží nebo olejovou barvou? Zatím co z nitrolaku se nám vypařilo ředidlo (C6000, nebo aceton či jiné) a stačí ho jen dolít a lak se pak vrátí na původní kvalitu (dokonce to lze i když vyschne úplně na kámen), tak při "zasýchání" tedy houstnutí fermeže a jiných rostlinných olejů se ani tak nevypařují těkavé frakce, jako spíš působením vyšší teploty a vzdušného kyslíku dochází k postupné polymerizaci, tedy spojování molekul do delších řetězců. Pokud ho budeme něčím ředit, tak se nikdy na kvalitu původní řídké fermeže nedostaneme a výsledkem bude jen to, že výsledek po "zaschnutí" bude mít jinou (asi horší) kvalitu, než kdyby ta fermež nebyla nikdy ředěná. A natvrdo úplně zaschlá fermež už nikdy zpět rozpustit nejde (ona jen naboptná). Je to stejné jako kdybychom chtěli metanolem nebo C6000 ředit tuhnoucí epoxid, aby se dal aplikovat i po více hodinách - on pak sice vytvrdne, ale už bude gumový, málo pevný. Nebo taky tuhnoucí beton kdybychom naředili vodou - bude mít pak mizernou pevnost, bude to tzv. strhnutý beton.
Nicméně v aplikaci na těsnící koudel je to asi celkem jedno. :mrgreen: Při napouštění dřeva by to asi jedno nebylo. :roll:
Proto taky ta otázka by byla smysluplnější, kdyby byla doplněná informací o jakou aplikaci fermeže se jedná. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pon 15.10.2018 16:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 15:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Nebo taky tuhnoucí beton kdybychom naředili vodou - bude mít pak mizernou pevnost, bude to tzv. strhnutý beton.

Jo a víš, co ještě taky udělá strhnutej beton plněnej skelným vláknem? Když z něho uděláš v místnosti cca 4 x 4 metry plovoucí podlahovou desku na polystyrénu, při tvrdnutí praskne do kříže z rohů do rohů. A docela dost, škvíra kolem 5 mm. Docela průs.r když v něm jsou topný kabely. Udělalo to v půlce místností rodinnýho baráku. Zedňoši nestíhali betonovat a tak si přiředili automix.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněná fermež
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 17:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Jo a víš, co ještě taky udělá strhnutej beton plněnej skelným vláknem?...

Dovedu si to představit. :|

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz