Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 15:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Na webu Klubu leteckých modelářů je text tiskové zpráva Ministerstva dopravy. Pro modeláře velmi zajímavé.
https://svazmodelaru.cz/klem/2020/05/27 ... -1-1-2021/

Na provozovatele bezpilotních letadel sdružené ve Svazu modelářů České republiky a dodržující omezení plynoucí z dosavadních vnitrostátních pravidel se bude vztahovat dvouleté období s výjimkami z nových pravidel.

Přehled hlavních změn platných od 31. 12. 2020:
1. Provozovatel dronu se musí zaregistrovat v novém registru, který zprovozní Úřad pro civilní letectví (ÚCL), obratem obdrží jedinečné identifikační číslo, kterým označí veškeré své drony.
2. Povinná registrace se bude týkat velké většiny osob, které provozují dron s hmotností již od 250 g.
3. Registrace bude probíhat on-line bez nutnosti dostavit se osobně na ÚCL a bude zdarma.
4. Budou zavedeny tři základní kategorie provozu dronů podléhající odlišným regulačním požadavkům.
5. Nejnižší, otevřená, kategorie provozu umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků, např. na proškolení pilotů apod.
6. Střední, specifická kategorie provozu umožní provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. Nejpřísněji regulovaná, certifikovaná, kategorie je pak zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.
7. Stávající prostory, kde je v ČR dronům povoleno, nebo zakázáno létat (např. okolí letišť) zůstanou alespoň zpočátku v zásadě zachovány.
8. Nově budou stanoveny i požadavky na technické parametry a vybavení dronů prodávaných v ČR, přechodně bude nicméně možné omezeně užívat i stávající, takto nevybavené, drony.
9. Přechodně bude umožněno pokračovat podle platných vnitrostátních pravidel v provozování modelů letadel v rámci klubu nebo sdružení leteckých modelářů - v ČR konkrétně Svazu modelářů České republiky z. s.
10. Výše uvedená pravidla budou umožňovat provoz dronů napříč všemi státy EU, samozřejmě za předpokladu splnění případných dodatečných požadavků daného státu.

Zde je ještě podrobnější text:
https://www.mdcr.cz/getattachment/Media ... 0.pdf.aspx



zdroj:
https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tisko ... ove-zpravy


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 16:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
mno a co to znamena v praxi? ze jen organizovani modelaru muzou dva roky sedet na zadku protoze uz je upeceno a neni jen aplikovano, nebo existuje tim padem cas dva roky na to, neco zmenit, pozmenit, upravit, udelat mene prisne?

PS slovni spojeni "Povinná registrace se bude týkat velké většiny osob, které provozují dron s hmotností již od 250 g" je takove vykladove nejednoznacne - zda se tyka vestiny modelaru a zaroven uplne vsech co provozuji nad 250g nebo jen velke vetsiny z osob ktere provozuji nad 250g.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 16:29 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Kuba78 píše:
mno a co to znamena v praxi?
Svaz modelářů má čas na vyjednávání. Ale členové mohou létat bez přestávky. To je dle mě dost dobré.

Kuba78 píše:
již od 250 g
kontaktuj MD.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 17:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,
mě by zajímalo, co mám dělat když neprovozuji drony, pouze modely letadel - do 5 kg.
A nejsem nikde organizován.
A taky jsem nikde nenašel co obnáší "otevřená" kategorie a "střední" kategorie - jaké jsou jejich parametry?
Přimlouval bych se za to - kdyby se mezi kolegy modeláři našel nějaký právník, aby nám to nějak lidsky vysvětlil.

Letu zdar
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 18:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Doporučuji ten článek na MD - https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tisko ... ove-zpravy , odkaz je už v prvním příspěvku a na konci je pak PDF jdoucí ještě dále - https://www.mdcr.cz/getattachment/Media ... 0.pdf.aspx .

V podstatě jak to vidím, tak model letadla do 25kg bez autopilota a kamery bude v otevřené kategorii, jen se budeš muset registrovat (zdarma) na ÚCL, přičemž registrace je na osobu, ne na každý model, tohle celkem není problém.
Zadruhé budeš muset být poučen formou složení online testu, v podstatě obdoba toho, co už nějakou dobu mají Němci, tady už se o tom psalo, mimochodem jsem ten německý test čistě pro poučení jako možná první v ČR složil :-) Ani toto není problém a v jistém smyslu k tomu německému testu chovám jisté sympatie, ona to není moc velká buzerace, ale přitom to dává obecné poučení, že se nedá dělat nějaký totální binec a musí se dodržovat jistá pravidla.
Pro SMČR členy možná toto školení a evidence bude nějak centrálně, ale to se uvidí, každopádně by měl být dva roky odklad k řešení.

Problém je výškový limit 120m, to je jeden z bodů k jednání a dále ne zcela jasné technické specifikace (tohle třeba zmínění Němci mají jasnější, tam prostě pro modely padlo povinné označení štítky, což se dá splnit plus pár dalších věcí a je jasněji). Kolem tohohle může být ještě veselo. Pak je tam spousta nejasností kolem dronů ve smyslu copterů na focení, případné definice leteckých prací atd., to už ale není klasická modelařina.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 18:35 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Díky, když jsem to sem dával, tak tam ještě podrobnější text nebyl. Doplním.


V letáku je uveden i podrobnější bod 9) kde se píše o leteckých modelářích

9. Snahou je nezkomplikovat takovou činnost leteckých modelářů, která dosud probíhala spořádaně a bezpečně. Jednou z cest je to, že na osoby registrované vrámci klubu nebo sdružení leteckých modelářů se dle práva EU může vztahovat dvouleté přechodné období, ve kterém mohou provozovat modely letadel dle stávajících vnitrostátních pravidel (a naopak mají výjimku z řady nových požadavků). V ČR bude mít povahu takového modelářského sdružení s dvouletou výjimkou Svaz modelářů České republiky z. s. (SMČR). I zde platí výše uvedená povinnost provozovatelů modelů letadel registrovat se v elektronickém registru ÚCL. V mezidobí bude nicméně upřesněno, zda u členů SMČR bude moci toto proběhnout hromadně skrze stávající evidenci SMČR. „Neorganizovaní“letečtí modeláři nebudou spadat pod uvedené dvouleté přechodné období, každopádně budou moci provozovat modely letadel v rámci výše zmíněných limitů otevřené kategorie provozu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 20:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Rozumím tomu správně, že i EasyStar spadá do kategorie dronů? Neboli cokoli, co je ovládáno bez přítomnosti pilota na palubě?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 21:34 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2018/1139, hned na začátku v odstavci (34)
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 39&from=cs

Snad jen tam nepíšou "drony", ale "bezpilotní letadla", což je možno brát jako synonyma (bezpilotní letadla = drony).


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 22:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Leon si dovoluje, jsem tu asi už na černé listině :-) :
Zajímavost . . tak nějak ji přihodím k názoru "tomashr"

Onehdá mi přišel mejl, info - vymáznul jsem nepodstatné a kompromitující :-), nejsem udavač :

Datum: 13. 4. 2020 19:36:53
Předmět: Re:
*************
...., tak jen tak pro zajímavost ...jak to funguje v NSR ;-)

https://www.dmfv.aero/…en/

Vcelku zajímavé a velmi výhodné podmínky... V Čechách za to samé platím dvojnásobek a víc.....
Pro modeláře je k dispozici online kurz (shlédneš video o bezpečnosti provozu modelů a vyplníš test z věcí, o kterých ses ve videu dozvěděl), ...celé za jakýsi malý poplatek (nevím přesně cca 10 E +/-) dostaneš potvrzení platné na 5 let, že jsi poučený modelář a můžeš s modelem létat
To je to, co tady u nás asi podle mě chybí a co by mohl Svaz nebo Úcl stvořit..... aby byla nějaká pravidla a pro všechny...

PS: pokud vím, to samé platí i ve Francii a pokud tam jako Čech budu chtít závodit, musím to absolvovat také.....
jenom ještě než budeš něco přeposílat a zveřejňovat, tak pro zajímavost zrovna Němci mají myslím dvě modelářské
asociace... jedna není ve FAI.... možná zrovna DMFV....

Leon
PS - německy už jsem zapomněl a tak nevím, jak tam za kopečky řeší 120m AGL . . .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 22:23 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
To je ale aktuálně!! Pokud to tam správně čtu, tak aktuálně musíš pro model nad 2kg nebo pro let nad 100metrů výšky udělat test za 25€. V ČR nemusíš mít nic. Stačí model.

Co bude v Německu po nástupu EU legislativy (je to Nařízení, tady přímá účinnost všude v EU) jsem tam nikde v rychlosti nenašel.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2020 22:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
. . . dám rád 25€ jako neregistrovaný . . Eur navíc teď bude dost . . . píšou leckde . .
V ČR nemusím nic platit . . já mám rád Tomáši možnost volby a stejná pravidla pro všechny...
Ale to jsem již na SZ mezi sebou snad uzavřeli . .
Nehodlám to dál pitvat. A vzhledem k svému rodnému číslu nebudu iniciovat druhý spolek,
jako mají třeba za kopečky . . Třeba se najdou jiní, mladí perspektivní, které nutnost patřit k
FAI neláká . . Létají pro potěchu . . Přece vzduch je naše moře . . .
Vzletem v Let !!
L


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.05.2020 6:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
TomasC píše:
Co bude v Německu po nástupu EU legislativy (je to Nařízení, tady přímá účinnost všude v EU) jsem tam nikde v rychlosti nenašel.


On ten současný německý model fungování se v oblasti klasických RC modelů v podstatě kryje s tím, co tvrdí nová legislativa - testy už mají, s nimi je automaticky spojená registrace, oni navíc už přijali to mnou zmíněné značení modelů atd. Jisté omezení míst k létání atd už tam také mají déle.
Nová legislativa tak v DE asi dopadne spíš na to, čemu říkáme "drony" prodávané komerčně, kde se motají všelijaké technické požadavky, možná i něco jako "odpovídač" atd.

Já mám z toho, co teď vylezlo u nás pocity řekněme smíšené.
Kladně hodnotím tu registraci na osobu, kdy padly nápady s registrací každého stroje, navíc s deklarovaným online postupem a dokonce bezplatným. Rovněž "kvalifikace" je deklarovaná jako v Německu online - tohle mohlo být horší a mimochodem je to odpověď pro nečleny SMČR, prostě tím projdou a minimálně po nějakou dobu pojedou také v podstatě jako dosud.

Jinak tam ale bohužel je i pár evidentních nelogičností a pak spousta nejasností do budoucna. Třeba je dost zvláštní to napojení registrace na kameru i pod 250g - to je až v rozporu s požadavky bezpečnosti, DJI a další výrobci cíleně tvoří v poslední době drony pod 250g (typicky Mavic Mini), což není marné, protože riziko způsobení škody podobným mrnětem je proti "velkému" menší a toto odlehčení dává smysl. Jenže jak čtu aktuální návrh, tak nakonec možná bude legislativně Mavic mini úplně to samé, jako jeho větší a minimálně 2x těžší verze, což mi nepřijde jako zcela žádoucí. No a pořád je hodně nejasno v přesných technických požadavcích pro prodej, identifikátorech/odpovídačích atd.
Samozřejmě modeláře popuzuje hození modelů a copterů do jednoho pytle i přes velmi odlišný styl provozování, osobně mi ale přijde, že je nakonec to "sesypání na jednu hromadu" docela výrazné i pro "drony", v tomto je to spíš horší. Uvidíme na finalizaci specifikací, může se to vyjasnit, ale taky může situace ještě dále zhoustnout :-(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.05.2020 8:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
prikrylm píše:
Rozumím tomu správně, že i EasyStar spadá do kategorie dronů? Neboli cokoli, co je ovládáno bez přítomnosti pilota na palubě?


Ano.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.05.2020 8:53 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ač mě provoz dronů vpodstatě nezajímá, tak nutnost registrovat cokoliv s kamerou od 0g je dávno jasná. Bylo to v návrhu a i pak schváleného textu nařízení.

Provozovatelé bezpilotních letadel by se měli registrovat, jestliže provozují bezpilotní letadlo, které v případě nárazu může přenést na člověka kinetickou energii vyšší než 80 joulů nebo jehož provoz představuje rizika pro soukromí, ochranu osobních údajů, ochranu před protiprávními činy nebo životní prostředí.

Důvody proč to tam je asi známe všichni. A je pravda, že létání pod 250g bude snadnější, ale registraci se nevyhnou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.05.2020 11:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Mne ani tak nezaráží ta samotná registrace kvůli kameře jako spíš to, že zatím to skoro vypadá tak, že mezi Mavicem Mini, který opravdu z hlediska bezpečnosti je rizikem ryze teoretickým a velkým Mavicem, Phantomem (či dokonce Inspire), kde už přeci jen jistá reálná rizika jsou, nakonec možná legislativně nebude rozdíl vůbec žádný.
Pokud by se to potvrdilo, tak to zrovna moc logické není a ve své podstatě to demotivuje snahy o odlehčení a miniaturizaci, které by jinak docela smysluplné byly...
Je samozřejmě možné, že posléze vyskáčí nějaké rozdíly v technických požadavcích (proximity senzory, časem možná odpovídače), to se ještě bude upřesňovat. Asi je nutno ještě vyčkat finální podoby.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz