Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava serva KST DS125MG
PříspěvekNapsal: pát 02.04.2021 20:06 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Zdravím kolegové modeláři!
Po havárii modelu jsem musel opravit stržené převody na servu KST DS125MG. Servo jsem kompletně demontoval a nejeví žádné další známky mechanického poškození, ani elektronika není spálená apod. Vyměnil jsem tedy celou servisní sadu ozubených kol a servo složil. Po připojení na servotester se pohybuje pouze do jedné strany (při pohledu shora točí páka pouze vlevo) na plnou výchylku a nevrátí se zpět do referenční polohy. Pokud jej vrátím rukou zpět, tak se opět otočí pouze jedním směrem a nevrátí se. Na druhou stranu se netočí vůbec. Znovu jsem sundal veškerá ozubená kolečka a pozoroval jsem rotaci pastorku na motoru při současném manuálním otáčení potenciometru tam a zpět. Pastorek se točil v obou směrech. Jelikož toto servo nemá na potenciometru mechanické dorazy, tak mi není jasné, jak po opětovném poskládání mechaniky bude řídící jednotka vědět, kde má dráha serva referenční nulu - tedy výchozí pozici. Je toto nutné u digitálních serv nějak znovu softwarově ošetřit? Nebo je podle vás servo jinak poškozené a tedy nepoužitelné? Děkuji za vaše rady a tipy, případně kontakt na někoho, kdo to umí opravit.

Předmět příspěvku: Re: Oprava serva KST DS125MG
PříspěvekNapsal: pát 02.04.2021 20:09 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Dorazy sú na hlavnej hriadeli ktorá je nasunutá na potenciometer.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 03.04.2021 11:36 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Kolegové modeláři, omlouvám se za můj předchozí víceméně zelenáčský dotaz ohledně opravy serva. Dneska jsem na to přišel. Celý problém byl v v baterii napájející servotester. Ta, ačkoliv jsem ji změřil, vykazuje napětí 5V a minimální napětí pro KST DS125MG je 4,8V, ale asi to bylo na hranici použitelnosti. Jakmile jsem změnil zdroj a přestavil jej na 6V, tak servo na testeru funguje jako nové.
Děkuji Lacovi Vaškovi za rady ohledně poskládání převodovky serva, toto jsem pro jistotu znovu rozložil a složil, se zaměřením se na výchozí polohu potenciometru. No jak jsem uvedl, vše funguje, jak má.

PříspěvekNapsal: sob 03.04.2021 12:50 
Mazák
Mazák

5V je dost. Co jsem zkoušel, tak chodili i těsně pod 4,8V. Ale nastavuji napájení na 5,5V ve všech modelech. Podle telemetrie někdy klesá pod 5,2V.

PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 14:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

No tak show must go on!
Už jsem si myslel, že jsem nad servem vyhrál a po opětovném spuštění cyklování na testeru, se dokonale zbláznilo a dělá si, co chce. Baterka je OK, tester jsem vyměnil za druhý (stejný), ale servo už zase chodí jen na jednu stranu. Dokonce se motorek točí jen jedním směrem při střídání impulsů. Takže to vidím tak, že elektronika je v čudu :-(
Je nějaká šance zkontrolovat servo na nějakém sofistikovaném testeru?

PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 14:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Pitrs07 píše:
No tak show must go on!
Už jsem si myslel, že jsem nad servem vyhrál a po opětovném spuštění cyklování na testeru, se dokonale zbláznilo a dělá si, co chce. Baterka je OK, tester jsem vyměnil za druhý (stejný), ale servo už zase chodí jen na jednu stranu. Dokonce se motorek točí jen jedním směrem při střídání impulsů. Takže to vidím tak, že elektronika je v čudu :-(
Je nějaká šance zkontrolovat servo na nějakém sofistikovaném testeru?

A co na něm chceš testovat? Pokud nechodí tam, kde jiná chodí, tak bez nějakého špekulování zahodit.