Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Půjde zachránit LiPol 2S?
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2022 19:39 
Mazák
Mazák

Dobrý večer, měl jsem doma odloženou baterii LiPol 2S 300mAh. Asi po roce jsem ji vytáhnul a je už na napětí asi 3,6V. Když ji připojím na nabíječku Equilibrium Mini V2, tak mi hlásí Low Batery. Šla by prosím baterka ještě zachránit a nějak dobít, nebo je na vyhození?

Předmět příspěvku: Re: Půjde zachránit LiPol 2S?
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2022 19:56 
Mazák
Mazák

varok píše:
Dobrý večer, měl jsem doma odloženou baterii LiPol 2S 300mAh. Asi po roce jsem ji vytáhnul a je už na napětí asi 3,6V. Když ji připojím na nabíječku Equilibrium Mini V2, tak mi hlásí Low Batery. Šla by prosím baterka ještě zachránit a nějak dobít, nebo je na vyhození?

I kdyby by byla baterie 2S vybitá stejně tak bych ji nezachraňoval takovýho prcka.
Nepověděl jsi nám napětí článků a i kdyby by bylo symetrické 1.8V + 1.8V byly by oba články na nic.
Situace bude taková že jeden článek má 3.6V a druhý bude na nule.
Byl by šel ten článek co bude mít nad 3.5V zachránit nemá to cenu.

Já dnes zjistil že má stará baterie 6S 8000mAh má 4tý článek na nule a pude z domu.

PříspěvekNapsal: pát 24.06.2022 20:38 
Mazák
Mazák

Aha, takže vyhodit. No chtěl jsem to v podstatě na pokusy, dalo by se říci. Mám jeden bastl, který je napájený baterií 9V, ale stačí i méně. Jenže baterii 9V mám nabíjecí z Lídlu a ta je už asi taky v háji, i když tu dalo by se říci nabíjím pravidelně na nabíječce z lídlu. Má napsáno 9V 200mAh, ale i když pokusný bastl papá asi 35mA, tak je baterie za chvíli prázdná. Takže je asi v háji taky. Tak jsem chtěl zkusit místo ní tu LiPol, ta by měla teoreticky vydržet kapánek déle, jestli jsem to dobře pochopil, když má větší proud. Ale když je v háji, tak koupím jinou. Napětí jednotlivých článků změřit na balančním konektoru, ale nevím jak. Balanční konektor má červený, modrý a černý káblík. Když změřím mezi červeným a modrým, tak mi to ukazuje 3,74V. Když změřím mezi modrým a černým tak 0V a mezi červeným a černým taky asi 3,74V. Takže jak jste psal, jeden článek je dobrý a druhý kaput? Děkuji

PříspěvekNapsal: pát 24.06.2022 22:57 
Mazák
Mazák

varok píše:
Když změřím mezi červeným a modrým, tak mi to ukazuje 3,74V. Když změřím mezi modrým a černým tak 0V a mezi červeným a černým taky asi 3,74V. Takže jak jste psal, jeden článek je dobrý a druhý kaput? Děkuji
Ano, přesně jak říkáš, jeden článek zcela po smrti, druhý MOŽNÁ použitelný.

PříspěvekNapsal: pát 24.06.2022 23:34 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
varok píše:
baterii 9V mám nabíjecí z Lídlu a ta je už asi taky v háji, i když tu dalo by se říci nabíjím pravidelně na nabíječce z lídlu. Má napsáno 9V 200mAh, ale i když pokusný bastl papá asi 35mA, tak je baterie za chvíli prázdná. Takže je asi v háji taky.

Jestli ta 9V baterka je nabíjecí Tronic z Lídlu a nabíjíš ji nabíječkou, co prodávali v tý samý době, tak bude baterka nejspíš po smrti. Ta nabíječka baterky 9V přebíjí dvojnásobným proudem a tím je likviduje. Já mám po různých měřacích (multimetry, dálkoměr, infrateploměr a pod) celkem 6 ks kolem 5 let a zatím všecky drží. Jenže ji nabíjím svojí ubastlenou nabíječkou s konstantním zdrojem proudu kolem 15mA po dobu 15 hodin. Nabíjení jak je popsaný na pouzdře baterky je nesmysl, co ji brzo zničí.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 25.06.2022 7:53 
Mazák
Mazák

Celeron: Nabíječka je Tronic, taková větší s displejem. Může nabíjet tuškové baterky, malé monočlánky a 2 9V baterie. Kolik tlačí do té 9V baterie nevím, ale nabíjení trvá odhadem 1,5 hodiny. A nevíte prosím, jestli by se daly tyhle baterie nabíjet i modelářskou nabíječkou? Mám Equilibrium V2 mini jak jsem psal na začátku. Přepnout na Ni-Mh baterii a proud nastavit třeba na 20mA?

Edit: Hm, tak jsem koukal na tu modelářskou nabíječku a pro baterky NiCd a NiMh jde minimální proud 0,1A tedy 100mA. To mi tedy nepomůže.

PříspěvekNapsal: sob 25.06.2022 8:30 
Mazák
Mazák

1,5 hod? No to je právě ono. Na baterce je, pokud se nepletu napsáno 40 mA 6 hodin.
Nabíječkou na NiMH ji nabíjet můžeš, ale Equilibrium V2 mini určitě né, jde nastavit od 100 mA nahoru.
Na tohle by byla ideální "hloupá nabíječka", s nastavením konstantního proudu a pohlídat čas nabíjení. Určitě máš nějakej 12V zdroj na napájení toho Equilibrium V2 mini a čtu, že máš i multimetr. Tak si kup třeba https://www.laskakit.cz/step-down-menic-s-lm2596-cc-cv/ nebo https://www.laskakit.cz/step-down-menic-s-xl4015--cc-cv/
Připojíš to na zdroj, co musí mít aspoň těch 12V (víc než nabíjená baterka), na výstupu nastavíš jedním trimrem cca 9V, pak připojíš baterku přes proudový rozsah ampérmertru a nastavíš dobíjecí proud. Můžu Ti změřit kolik voltíků má plně nabitá baterka Tronic a pokud to nastavíš bez připojený baterky, tak ani nebudeš muset hlídat nabíjecí čas, prostě po nabití přestane baterka brát proud.

PříspěvekNapsal: sob 25.06.2022 14:12 
Mazák
Mazák

Různých zdrojů napětí mám doma více, různé proudy. Aha, těch 40mA na 6 hod. jsem si nevšimnul. A to je nabíjení nebo kolik dokáže dodat proudu na jaký čas? Jestli se to týče nabíjení, tak to ta nabíječka z Lídlu asi dodává do baterky mnohem více proudu, nebo je baterka už těsně před smrtí. Ale už od začátku trvalo nabíjení odhadem 1,5 hod. plus mínus.

PříspěvekNapsal: sob 25.06.2022 20:14 
Mazák
Mazák

Musíš mít něco, co má zdroj konstantního napětí, který není vyšší než plně nabitá baterka a ZÁROVEŇ zdroj konstantního nabíjecího proudu, což umí ty dva odkazy, co jsem dával. Pokud použiješ jen zdroj konstantního napětí, tak batérku rozvaříš velkým proudem, který je tím vyšší, čím je baterka víc vybitá. Teoreticky by stačil jen zdroj konstantního proudu, ale pak musíš pohlídat dobu nabíjení a i při takhle malým proudu teplotu baterky. Při přebíjení se 9V Tronic docela hřeje.
Ten údaj je nabíjecí proud a doba.

PříspěvekNapsal: sob 25.06.2022 20:21 
Mazák
Mazák

Zkusil jsem znovu nabít tu 9V baterii z Lídlu. Dokonce to nabíjelo jen 1 hodinu. Po nabití je napětí baterie 9,8V. A už jsem se kouknul, je to napsané na boku baterie. Na mé je napsáno 7 hodin a 40mA. Takže když nabíječka nabije baterii asi za hodinu, pere do ni asi těch 200mA? 8O

PříspěvekNapsal: ned 26.06.2022 4:06 
Mazák
Mazák

Spíše už má baterka zlomek kapacity a ten zlomek kapacity se dobil tak rychle.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 26.06.2022 7:54 
Mazák
Mazák

Vypadá to tak. Takže baterky vyhodím obě. Děkuji

PříspěvekNapsal: ned 26.06.2022 21:12 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Lithiové baterie se někdy zachránit dají, je to takové "kách" ale funguje to. Když jsou LiPol skoro mrtvé (po vybití skoro na nulu) a nechtějí brát proud tak je začnu nabíjet programem pro Ni-MH baterie a pouštím do nich proud a sleduji napětí, když jim vyjede napětí na 3,7 V přestanu je nabíjet a přepnu program na Li-Pol takhle to udělám u všech článků a potom začnu programem LiPol nabíjet celou baterii a většinou to funguje. Bohužel někdy se stane že baterie má plné napětí 4.2 V na článek, ale jak se zatíží při vybíjení klesne napětí pod 3,8V a stačí i proud cca 1/2 kapacity a při nabíjení velmi rychle vyjede napětí na 4,2 V tak taková baterie to už má "za sebou". Většinou k tomu dojde když baterie dlouho leží a nebo přemrzla při skladování.

PříspěvekNapsal: pon 27.06.2022 22:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

zkus 9V baterku jestě nacyklovat, vybít, nabít, vybít nabít třeba 8x a den. Uvidíš

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 05.07.2022 18:47 
Mazák
Mazák

To je ale asi už myšleno s nabíjením jen těch pár mA, ne tou nabíječkou z Lídlu, že?

A jiná otázka, dalo by se prosím nějak jednoduše upravit tu nabíječku z lídlu aby dávala jen třeba do 50mA a ne tak moc jak dává? I když v podstatě ani nevím kolik dává. Ale podle toho že to baterii 9V nabije za asi hodinu, i když už je baterie asi kaput, tak asi moc dobře nenabíjí. Děkuji