Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: ned 09.05.2021 12:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Ahoj vespolek,
mám postavený 90mm micro quad a přes noc se mi na něm asi porouchal motor :roll:
Motor se točí přerušovaně - vždy se pootočí o cca 180st, zastaví a znovu.
Zkoušel jsem postupně:
  • měnit komunikační protokol FC-ESC - nepomohlo
  • Nová kalibrace motorů - nepomohlo
  • Aktualizace FW FC i ESC - nepomohlo
  • Komplet kontrola zapojení; případný zkrat na desce,... - nepomohlo
  • Odpojil jsem "vadný" motor a na jeho místo jsem připojil vedlejší - nepomohlo, nový motor se točí perfektně -> ESC OK
  • "Vadný" motor jsem připojil na vedlejší ESC - - nepomohlo, motor stále blbne -> nejspíš vadný motor
  • Motor jsem odpájel a proměřil. Všechny kombinace cívek mi dávají cca 2,5Ohm; pocitově se motor točí krásně volně, nic nedrhne,...

Motor si asi (asi určitě) sám neopravím, ale napadlo mě toto:
Mám tam teď tyhle motory: https://rotorriot.com/products/hypetrai ... 00kv-motor - už ani nevím, kde jsem k nim přišel, ale je problém sehnat nové.
Je mi jasné, že ideální by bylo vyměnit všechny 4 za něco nového, ale tolik se mi teď investovat nechce. Co kdybych koupil dva tyto motory: https://www.banggood.com/Upgarde-T-Moto ... 82950.html, které mají identické parametry (a vypadají téměř stejně) a vyměnil pouze přední dva? Mělo by to nějaký zásadní vliv na takto malou potvoru? No a do budoucna případně vyměnit i zbylé dva?

Sestava:
  • Rám Lantian 90L
  • ESC 4v1 12A Blheli_S Oneshot/Multisho/Dshot 20x20
  • FC F4 20x20 Betaflight
  • Motory Hypetrain DAB 1104 7500KV 4ks ... vlastně 3ks
  • RunCam micro a nějaký mini VTX nalepený na jejich zádech

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: ned 09.05.2021 16:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Dražší motor jsi už nenašel? :lol: Pokud chceš kvalitu, vybíráš dobře, ale motor se stejnými parametry se dá koupit i za polovinu (stačí mrknout třeba i na Alík). Záleží na tobě. Jinak jsem přesvědčený, že i při TROCHU odlišných kV bys rozdíl nepoznal. To samé, když ze srandy nakombinuješ rozdílné vrtule, taky si s tím FC poradí, přestože to nebude ideál.
Kup 2, vyměnit stačí jeden a nepoznáš rozdíl a druhý budeš mít do zásoby. Nebo vyměň oba, jestli tedy moc chceš, ale to je podle mě zbytečné. A měnit všechny 4 je zbytečné už tím tuplem.
Edit: problém může být i v kabeláži k motoru, káblík může být přerušený. Než objednáš nové motory, zkusil bych ještě tohle.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: ned 09.05.2021 17:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Neuloupl/neposunul se nějaký magnet? Nebo nedostal se do prostoru magnetu nějaký magnetický... něco? (piliny, kousek železa....)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: ned 09.05.2021 18:14 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
malé zvíře píše:
Motor se točí přerušovaně - vždy se pootočí o cca 180st, zastaví a znovu.


Pořádně prohlédnout přívodní vodiče a vinutí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: ned 09.05.2021 19:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 360
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
Nejcasteji bude problem v pajenem spoji mezi privodnim kabelem a samotnym vinutim, na toto uz mi "umrelo" nekolik motoru, povetsinou je to opravitelne.

P.s. co mas na mysli kalibraci motoru?! Jestli nastavovani rozsahu plynu pro ESC, tak nastav DSHOT (pro tento stroj idealne 300) a dale to neres.

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: ned 09.05.2021 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Motor jsem připájel zpět, abych mohl to mohl zdokumentovat:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Po novém připájení už to vypadá, že se točí víc, než jenom o půl otáčky...

Jak už jsem psal - motor se točí volně, nikde nic nedrhne. Vinutí multimetrem normálně proměřím a mají +/- stejný odpor. Motor jsem dlke rady zde prohlédl - magnety vypadají že jsou, kde mají být (všude stejné mezery), žádné nečistoty jsem nenašel (navíc pro jistotu profouknuto kompresorem)

chorche: takovou tu klasiku: motory v betaflightu na max, připojit baterku, nechat zahrát, motory na min, opět nechat zahrát. Trvá to pár vteřin a zkazit se s tím snad nic nedá ;)

Marek_Km: hele, nehledal jsem, ale určitě by se něco našlo. Hodil jsem do vyhledávače "1104 7500Kv" a tenhle byl první, který na mě vyskočil. A navíc - pamatuju doby, kdy jsem koupil 4 levné motory a po rozbalení balíčku z Číny jich půlka nefungovala hned, nebo po pěti minutách letu. A potom to dohadování s Číňany a jejich "angličtinou" a čekání dva měsíce na nový motor... Takže cenu dvou piv za lepší pocit rád obětuju 8)

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: pon 10.05.2021 22:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 10.5.2021
Příspěvky: 3
Multimetrem patrně nezměříš odpor jednotlivých vinutí, jelikož odpor samotných vodičů multimetru bude srovnatelný. Přesnost na jednotky nebo desetiny ohmů většinou ty běžné multimetry nemají.

Také tipuji buďto špatný kontakt na nějaké fázi nebo jen na nějakém vinutí dané fáze (to by ještě teoreticky mohlo jít opravit), případně je možné, že je motor vyhřátý - ať už magnety nebo izolace vinutí - tam to moc na opravu už nevidím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Micro quad - problém s motorem
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 20:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Takže nové motory dorazily a tak jsem se hned vrhnl do výměny. Nové motory samozřejmě chodí luxusně :D Aspoň na stole bez vrtulí...

Když už jsem v tom, tak sem se rozhodl pro menší upgrade poletuchy. 3D tištěné standoffy kombinované s držákem kamery vepředu a XT30 vzadu. Nová kamera - RunCam Nano4, nové VTX - TBS Unify Pro Nano. Unify jsem vzal hlavně kvůli rozměrům a SmartAudiu, abych nemusel hledat nějaký miniaturní čudlík uvnitř miniaturního stroje. U vtx jsem hned objevil jeden nedostatek v mém návrhu - přilepil jsem jej ke kameře zezadu pomocí tavné pistole, ale vtx topí tak, že po pár desítkách vteřin v provozu tavné lepidlo povolí a vtx odpadne. :roll: Takže budu muset vymyslet robustnější řešení uchycení umožňující chlazení.
Navíc - protože jsem magor - se mi strašně líbí ta vlaječka TBS na anténě a rozhodl jsem se jí zachovat i během provozu. Jenže vlaječka je jenom papírová samolepka, která je ráda že je ráda, takže dostala dvě vrstvy průhledné lepící pásky na zpevnění.


Přílohy:
IMG_20210531_212933670.jpg
IMG_20210531_212933670.jpg
[ 123.46 KiB | Zobrazeno 13100 krát ]


_________________
Last one alive, lock the door!
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz