Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 7:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 2
Zdravím,

třeba má někdo zkušenost, co vybrat za zdivo. Jedna se o rodinný, patrový dům a mám na výběr dva systémy Porotherm nebo KM Beta Sendwix(vápenopísková cihla). YTong nehci:-) Zateplení bude 20cm polystyren.

Díky za názory.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 8:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
Ber presne zdivo, na ktere nebudes muset davat silenou vrstvu omitky.
Kamarad stavel z neceho jako ta KM Beta, ale presny nazev neznam. Je to vapenopiskova tvarnice. Presne vyzdis steny a na rovnou plochu jenom natahnes tenkou vrstvu omitky. Do Ytongu bych nesel. Nak


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 8:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.12.2007
Příspěvky: 779
Bydliště: nerad
jen ze zvědavosti, proč ne YTONG ??

_________________
http://jakovlev.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 8:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2013
Příspěvky: 138
Bydliště: Jindřichův Hradec
Zkus ještě pouvažovat o voštinových blocích (porotherm, heluz, supertherm, tondach...) vyteplechých vatou (součinitel prostupu tepla U=0,20 W/(m2.K)), nebo polystyrenem(U=0,11-0,16 W/(m2 . K)) - takové systémy (prý)není nutno zateplovat.
http://www.wienerberger.cz/zdivo/cihly-plněné-vatou
http://www.heluz.cz/katalog/katalog/cih ... amily-108/

Na druhou stranu, voštinky jsou nepraktické v tom směru, že pokud do nich chceš cokoli přivrtat, tak to bývá problém. Jsou na to speciální kotvící prvky, ale jsou celkem drahé.
Sendwix budeš muset zateplit 100% (je koncipován jako senvičový systém). VP cihly nemají valné tepelně-technické vlastnosti.
Pokud budeš stavět svépomocí, tak na VP bloky potřebuješ velkou pilu (flexou to taky jde, ale musíš to ořezat kolem dokola a stejně to neprořízneš).
Pokud se rozhodneš pro voštinky, tak ber min. broušené (lze lepit pěnou nebo tenkovrstvou maltou). Ty jdou řezat ruční pilou (stojí kolem 500,-).
U cihel plněných vatou je navíc třeba dbát na pečlivé zakrývání zdiva proti dešti. Pokud by ti to zmoklo, tak to musí před dalším zděním vyschnout, jinak ti přestane izolovat.

Ytongu bych se taky nebránil, proč? Případně, dnes se již znovu vyrábí i Hebel (stejný materiál - porobeton - jako Ytong). Skvěle se s ním dělá, velmi dobře se v něm provádějí drážky pro EI, ZTI apod. Nemusí se omítat, pouze se štukuje či natahuje jednovrstvou tenkovrstvou maltou (případně se přesíťuje perlinkou).


Naposledy upravil old_Mr_Grim dne ned 21.09.2014 16:45, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 10:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
porotherm 300 + 150-200 zateplovák ... vystaráno když ne Ytong

já si sám sobě nástavbu na barák budu dělat 250 ytong + 200 zateplovák

zateplovák pořeší všechny tepelné mosty, výborně se v něm pořeší ostění oken a hotovo ...

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 18:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2009
Příspěvky: 379
Bydliště: Velatice
Docela koukám na broušené cihly porotherm lepené pěnou.
To je aspoň rychlost žádná malta jen fouknout z tuby a hotovo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 19:33 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2013
Příspěvky: 138
Bydliště: Jindřichův Hradec
Hlavně je s tím relativně čistá práce. Nemusíš nic míchat a mytí cajku je taky v pohodě - pistoli ofoukneš čističem a hotovo :)
Ale pozor, to lepení pěnou není konstruovaný na boční tlak. Tenkovrstvá malta nějakej malej tlak snese, ale s pěnou je problém. Takže jestli budeš mít barák ve svahu a plánuješ stěny přihrnout zemí, tak bacha na to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 21:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2010
Příspěvky: 706
Bydliště: Hlučín
Ted stavim ze Sendwixu. Zdi krasne rovne, ale zdeni trva dele, je s tim vic prace. Do palenych bych nesel, ta rovnost a vse je dost rozdil. Ale kazdy to ma jinak no. Oproti Ytongu ta zed neco unese, nesaje vodu prakticky vubec a nedroli se. Je to tezke zdivo, takze ma setrvacnost co se teploty tyce. Nevyhoda je, ze nema zadnou izolacni vlastnost. V mem pripade na to prijde 32cm polystyrenu. Mam to jako "pasiv" - 13kWh na metr za rok.

_________________
E-Maxx, Frsky Taranis, 90 Toro, 150 FPV a 200 SOPTIK a ruzne mikropoletuchy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
akumulace stejně funguje v dením režimu efektivní tl. cca 10 mm ? takže na to stačí vhodná těžká omítka
nebo obklad

jako na spodní stavbu bych ytong nedával, na 1.np kde hrozí větší dotace vlhka taky ne ale na tu nástavbu to je podle mne ideální,

řeším z čeho stavět za co nejvíc levno garáž, zatím asi vyhrává BEST francouzská "prolejvačka" ale zase pohledově je nic moc tak pořád hledám z čeho, nechce se mi to omítat ...

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 23:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
RimmerCZ píše:
Ted stavim ze Sendwixu. Zdi krasne rovne, ale zdeni trva dele, je s tim vic prace. Do palenych bych nesel, ta rovnost a vse je dost rozdil. Ale kazdy to ma jinak no. Oproti Ytongu ta zed neco unese, nesaje vodu prakticky vubec a nedroli se. Je to tezke zdivo, takze ma setrvacnost co se teploty tyce. Nevyhoda je, ze nema zadnou izolacni vlastnost. V mem pripade na to prijde 32cm polystyrenu. Mam to jako "pasiv" - 13kWh na metr za rok.

Můžeš mi prosím říci, jakej smysl má polystyrén nad 20 cm tloušťky? V příbuzenstvu se právě staví pasív a rozhodovalo se, jestli 20 či 25 cm. Pak se zjistilo, že přechod z 20 na 25 cm je zlepšení izolace prostupem pouze 2%. To je při výpočtový teplotě -12,5 st pouze 30W!!! Rozdíl mezi 25 a 32 už bude skoro neměřitelnej. Někdo z tebe pouze tahá velký prachy za zjevnou blbost. Mnohem líp uděláš, pokud je investuješ do ještě kvalitnějších výplní (okna, dveře), izolací podlah a stropů a hlavně a především do co nejlepší rekuperace. Jo a ten co staví je ing. pozemního stavitelství, umí si to spočítat a ví tedy, která bije.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: ned 21.09.2014 23:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2010
Příspěvky: 706
Bydliště: Hlučín
Nemuzes srovnavat zadne dva domy. Kazdy ma jine parametry, vytapeni, plochu sten, pomer objemu ku podlahove plost atp.

Nekdo treba dava XPSko do zakladu, coz je darda, nekdo ne (ja ne). Zrovna pridanim 5-10cm polystyrenu 70F jsou jedny z nejmensich nakladu. Naproti tomu rozdil mezi oknama treba 0.71 a 0.65 muze a je i vic jak treba 100tis. Ja mam nejake lepsi 0.71 plastove, clearvision, protoze drevene jsem kvuli cene nechtel. To same plati o venkovnich dverich. Rozhodne bych nepausalizoval. Vypocty hovori jasne. S ohledem na parametry to mame nastaveno tak, ze to tesne vychazi na NZU v nejvyssi hladine. Vytapeni plynem, proti cerpadlu jsme zasadne proti. Chtel jsem topit primotopem, ale nevychazelo to zase bohuzel na hodnotu nutnou pro splneni obnovitelnych energii, takze nakonec plyn.
Rekuperaci (atrea) samozrejme mame, to je zakladni podminka pro pasiv.

Na tvuj dotaz jaky ma smysl polystyren 1.5x vetsi tloustky nez tvoje pomyslna hranice je velmi jednoducha odpoved - 1.5x mensi tepelna ztrata pres toto zdivo. Nic vic nic min. Kolik to tvori z celkove ztraty je dost individualni vec pro kazdy dum.

_________________
E-Maxx, Frsky Taranis, 90 Toro, 150 FPV a 200 SOPTIK a ruzne mikropoletuchy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: pon 22.09.2014 0:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ale vždyť to není úplně lineární s tloušťkou. Nech si to spočítat pro dvě tloušťky a uvidíš sám. Navíc u těhle tloušťěk je zlepšení izolace průchodem na dvojnásobek na domě jen pár procent z celku. Píšeš, že nelze generalizovat, není to pravda, dnešní baráky na přelomu pasivní-nízkoenergetičák jsou si všechny podobný jak vejce vejci obytnou plochou, objemem, ochlazovanou venkovní plochou.
Psal jsi, že máš pasivní, a teď jsi napsal, že ti neprošel přímotop, předpokládám v podlaze. Vše, co příbuznej maluje a dělá audity, tak u pasiváků vždy prošlo, nakonec ty podlahovky do vyprojektovanejch baráků dělám většinou já. :) Jedině, že bys měl blbě udělanou TUV nebo neměl krbovku a nebo to někdo blbě spočítal. Ono totiž když dáš udělat audit stejnýho baráku na 2 místa, tak se běžně "odborníci" rozcházej o 50 někdy i přes 100%.
A propo, proč ne TČ? Moc drahý roury v podlaze? Já jedu na PZP Semechnici vzduch-voda už od roku 1996 a dnes je elektrika do zrekonstruovanýho baráku (z roku 1938) krom soláru jedinnej zdroj a zálohu platím 2080,- měsíčně a čerpadlo nakroutí za sezónu kolem 800 (x4KW) provozních hodin. Je strašně předimenzovaný z doby ještě před rekonstrukcí baráku, běhá tak 1, v mrazu 3-4 hodiny denně.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: pon 22.09.2014 6:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
ono se tu trochu pletou součinitelé prostupu tepla a tepelné ztráty :)
součinitel prostupu tepla je lineárně závislý na tl. konstrukce

jinak nad 200mm tepelky už je na zamyšlení, ale nelze odsuzovat, každý projekt je jiný, někdy je tento masivní zateplovák z důvodu vazeb na další konstrukce - výplně atp.

jinak já investoval do oken (mám velké prosklené plochy) a dal jsem trojsklo s Ug=0,5 aby to vyšlo do pasivu 0,9 na dveře ...

mno težké obv. konstrukce mají 0,2 pro pasiv = cca 200mm polystyrenu fasádního EPS70 ky na ne moc kvalitním zdivu, nebo 10cm polyše na 440mm !!! porothermu

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: pon 22.09.2014 6:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
Celeron píše:
A propo, proč ne TČ? Moc drahý roury v podlaze? Já jedu na PZP Semechnici vzduch-voda už od roku 1996 a dnes je elektrika do zrekonstruovanýho baráku (z roku 1938) krom soláru jedinnej zdroj a zálohu platím 2080,- měsíčně a čerpadlo nakroutí za sezónu kolem 800 (x4KW) provozních hodin. Je strašně předimenzovaný z doby ještě před rekonstrukcí baráku, běhá tak 1, v mrazu 3-4 hodiny denně.
Jirka
Mohu se zeptat jakou značku a typ máte to TČ. Případně od jaké firmy? Díky.

Edit: PZP Semechnice, přehlédl jsem to.

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdivo - výběr
PříspěvekNapsal: pon 22.09.2014 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2010
Příspěvky: 706
Bydliště: Hlučín
Celeron: TC obecne nechci kvuli velkym vstupnim investicim. Voda vzduch nechci kvuli mensi ucinnosti a zemni kolektor je u nas problematicky zase kvuli svahu a tvaru terenu kolem domu. Plyn mame cca 4 metry od baraku primo v chodniku, tak jsme zvolili tuto moznost. To ze nas to vypoctove nevyslo bylo jak jsem rekl kvuli hodnote obnovitelnych energii, plyn ma cca 3x tolik jako primotop, samozrejme naklady na topeni by byly zrejme ekvivalentni s plynem nebo primotopem, ale takhle je nastavena dotace na NZU. Tak jak to nam to cele vypoctove vyslo jsem spokojen, musely se delat vypocty veskerych tepelnych vazeb, protoze s defaulnim koeficientem by to proste opet nevyslo. Ano, mohli jsme mit lepsi a drazsi okna, mohli jsme dat extrudak do zakladu, mohli jsme mit kvalitni TC, mohli jsme si dat solary a spoustu jinych, ale sli jsme takovou cestou, abychom se za co nejmene nakladu dostali na dotace, z kterych pak umorime aspon zlomek hypoteky. Postupoval jsem cestou - dotaci ano, jen kdyz se to vyplati. Puvodni navrh domu bez pasivu mel 20cm polystyrenu, ten se predelaval na pasiv pro nejvyssi dotaci a vysledkem byly nektere mensi omezeni a zvyseni tloustky izolaci na zdech a strese. Rekuperaci jsem chtel i tak nez jsme zacali uvazovat o NZU.

S vysledkem jsem spokojen, protoze krome nejakeho papirovani za cca 50tis, dalsich par desitek tisic za zvyseni tloustky izolaci, drazsi komin, o kapanek drazsi okna a dvere, venkovni zaluzie (cca 60tis) a nektere omezeni kvuli zajisteni vzduchotesnosti obalky, tak jsme porad v plusu. Samozrejme ve vysledku to nebude takove krasne, bude to urcite stat vic nez se predpoklada, ale neverim, ze zminene upravy me budou stat vic jak tech 550tis.

To, ze kdyz das spocitat energetickou zpravu jedne firme a pak ji das druhe a vyjdou ti diametralne odlisne vysledky pak znaci, ze jedna firma to odrbala a je to pomalu na kriminal, protoze je to pak prakticky dotacni podvod. V tomto ohledu si teda davam pozor.

_________________
E-Maxx, Frsky Taranis, 90 Toro, 150 FPV a 200 SOPTIK a ruzne mikropoletuchy


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz