Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 17:18 
Mazák
Mazák

Zdravím,

mám niekoľko väčších vetroňov (Reichard Blizzard - 3,5 m, DG-808 - 4m) a z určitých zdravotných dôvodov si už netrúfam odhod ľavou rukou (a už vôbec nie pravou).

Preto rozmýšľam nad použitím vozíka.

Mám pár otázok:
1) aký vozík je najvhodnejší? (vyšší, nižší)
2) Je možné používať vozík aj z trávy?
3) Doporučujete nejaký konkrétny typ vozíku? (poprosím link)
4) Ak ste si robili vozík sami, aké kolečká ste použili?
5) Na jednom videu (ale už ho nemôžem nájsť) som videl niečo ako odhadzovací podvozok - teda nebol to priamo vozík, ale niečo podstatne nižšie ako vozík. Aké s tým máte skúsenosti?
6) doporučili by ste vozík 4- alebo 3-kolesový?
7) doporučujete vozík pevný alebo s riadeným zadným kolesom?

Vopred ďakujem!

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 19:48 
Mazák
Mazák

Nejlepší vozík, žádný vozík. Aspoň na trávě. Co u nás už bylo ulomených vrtulí, natlučených výškovek... A to máme golfový pažit téměř bez nerovností.

Mě přijde idelaní start ze země na gumě. Gumové lano napříč dráhy, uprostřed 2m lanka a kroužek. Jo je to složitější že to musíš nainstalovat a zase uklidit. Ale starty jsou bezpečné, guma vede, když to natáhneš málo, tak to neodletí. Start je tak do 1-2m, jak přeletíš gumu tak zapneš motor a hurá nahoru. Startují se u nás tak 3 až 6m větroně a nebyl jediný incident. Kromě toho když kolega zapnul z nějakého pohnutí mysli motor ještě na gumě :wink:

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 20:04 
Mazák
Mazák

Na 3m kompozitoveho foxe mam odhazovací s padáčkem.

https://youtu.be/C_7pmDVGZhk?si=0JHgDW7NZVS5d6S-

Ale nejde použit i na jiný model. Odhazování a pevné přichycení k modelu mam přez háček pro aerovlek a vypináč odhození mi pro start s vozikem přez výškovku eliminuje model diky podvozku těžši na čumák. Předpoklad je ale plocha vhodná ke startu podvozkového modelu, nemusí to být nutně asfalt ale běžná louka už by byla určitě problém.

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 20:22 
Mazák
Mazák

pepin píše:

Ale nejde použit i na jiný model.

Asi si myslel, že ...jde použít...

Je to perfektné, máš niekde fotečky toho vozíku, alebo aspoň popis?
Hlavne aké sú kolečka?

Inak ten Fox má fakt prebytok výkonu, neviem, či by ten môj Blizzard tak rýchlo odštartoval, zvlášť na tráve...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 20:30 
Mazák
Mazák

blesk píše:
Nejlepší vozík, žádný vozík. Aspoň na trávě. Co u nás už bylo ulomených vrtulí, natlučených výškovek... A to máme golfový pažit téměř bez nerovností.

Mě přijde idelaní start ze země na gumě. Gumové lano napříč dráhy, uprostřed 2m lanka a kroužek.

No toto som pôvodne plánoval, ale po nájazde divočákov na naše letisko (pozri foto) skôr hľadám vzlet z vozíka či odhadzovacieho podvozku z nejakej cesty (možno i nezpevnenej) a pristátie na vhodné pole alebo lúku vedľa cesty...
Či?

Přílohy:
letisko.jpg
letisko.jpg
[ 147.51 KiB | Zobrazeno 969 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 21:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

No, když vidim tu oranici, tak bych nevolil vozík, ale udělal háček 4 mm před těžištěm, koupil prakovku 6*6 dlouhou 10m, do země velkej šroubovák, na druhej konec gumy kroužek, natáhnout asi 40-50 metrů a je to mnohem bezpečnější, než start větroně se slabým motorem z vozíku. Není nutné házet přes hlavu, stačí chytnout za ocas, houpnout a pustit. Pro tuto gumu v pohodě do 4kg, těžší už raději gumu do V. Tomáš

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 21:18 
Mazák
Mazák

S tou gumou to rozhodně neni u většich a těžšich modelu uplně sranda. https://youtu.be/orKj5h4wr5Y?si=LdonIoaR-exKEZrG

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tady jde o 15 kg model, ale ono i na 5 kg model je opravdu potřeba aby ta guma hodně táhla. Něco jako pichneš šroubovak do země do toho bych rozhodně nešel.

Naposledy upravil pepin dne pon 29.01.2024 21:26, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 21:23 
Mazák
Mazák

No práve mám obavy, že tú oranicu, kde by sa dali sadiť brambory, už dokopy nedáme. Zvlášť, keĎ sa diviaky pravidelne vracajú.
Proste sme z tej neustálej práce na obnove už unavení. Vekový priemer pilotov je cez 70 rokov, to už žiadne veľké výkony nedáme...

Možno niekde medzi brázdami by sa našiel plácok na štart pomocou tej gumy, ale pristátie je v podstate nereálne.

Preto hľadám alternatívne riešenie.
Jedno by bolo - štart z vozíku na takej poľnej málo frekventovanej nespevnenej ceste a pristátie na lúku vedľa cesty. Lúka je na pristátie celkom vhodná, už len vyriešiť ten štart. Použitie gumy by bolo veľmi problematické...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 21:35 
Mazák
Mazák

[quote="tomaasz"]No, když vidim tu oranici, tak bych nevolil vozík, ale udělal háček 4 mm před těžištěm, koupil prakovku 6*6 dlouhou 10m, do země velkej šroubovák, na druhej konec gumy kroužek, natáhnout asi 40-50 metrů ....

Ahoj,

velký šroubovák ne. Není sranda když ti hvízdne kolem hlavy. Lepší je tohle https://www.spokojenypes.cz/trixie-uvaz ... bgQAvD_BwE

Pavel

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 21:56 
Mazák
Mazák

Na přístřešek k autu použivam vruty s velkou hlavičkou z hornbachu, prodávají je v ruzných delkách.
Příloha:
B9962EFE-4354-46C6-99EF-3614FFB7C2E2.jpeg
B9962EFE-4354-46C6-99EF-3614FFB7C2E2.jpeg
[ 109.3 KiB | Zobrazeno 902 krát ]

PříspěvekNapsal: úte 30.01.2024 0:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
Ja som neúspešne experimentoval s vozikom na tráve a dospel som k týmto poznatkom :idea: :
- vozik musí byť čo najľahší
- kolieska musia mať veľký priemer (~300mm) a tenkú obruč
- krídla musia byť na voziku podopreté bodovo v mieste ťažiska,
aby výškovkou bolo možné meniť uhol nábehu bez prekonávania prílišneho odporu.
- vozík najlepšie 4-kolesový, osi prísne rovnobežné aby aj po 100m išiel stále rovno, smerové riadenie kolies netreba.

Možno je nutné splniť aj nejaké iné podmienky - neviem, ale môj neúspech bol preto, lebo som ani jednu z týchto vymenovaných poriadne nesplnil. :|
Vlastne tú poslednú áno, môj vozik ani po 150m nikam neuhýbal. :)
Bol som inšpirovaný fotkami a videom niekde z webu, kde na voziku štartovali elektro vetroňa. Ale ten ich vozik bol taka tenká drôtená klnštrukcia so 4 velikánskymi, ale veľmi tenkymi drôtenymi kolesami (vyzerali ako také zmenšeniny bicyklových galusiek). :wink:
Zháňal som márne vhodné kolesá, ale nikde nič také, no, nakoniec kúpil cez ešop bohužiaľ nevhodné 4 ks do nejakej kolobežky. :x Páčilo sa mi však na nich, že mali v stredoch od výroby po 2 guličkové ložiská. Ukázalo sa však, že sú veľmi ťažké, príliš maleho priemeru (150mm) a sú aj príliš široké (20mm). :(
Napriek tomu som včas nerezignoval, tento fakt evidentne podcenil :oops: a vyrobil vozík, na čo som použil zvyšky z plavajúcej podlahy. :oops: To bola ďalšia chyba, lebo plávačka je takisto veľmi ťažká. Ako osi som použil 2ks M8 závitových tyčí, čo boli spolu s 8 maticami M8 a podložkami ďalšie stovky gramov navyše. :oops:
No, nech som robil, čo som robil, odľahčoval tu plávačku rôznymi výrezmi, vyšlo to ťažšie než model = zasadná chyba. :o A je celkom pochopiteľné, že na tráve to potom malo priveľký valivý odpor. :cry:
A tak odštartovať model PONY, poháňaný 2,5cm3 spaľovákom, dokonca s ladeným výfukom, sa mi nepodarilo. :( Model na voziku opakovane prešiel 150m dráhu bez toho aby nabral dostatočnú vzletovú rýchlosť. Možno na asfalte by sa to viac rozbehnúť aj podarilo, ale to nebol môj cieľ. Navyše žiadnu asfaltovú drahu nemám k dispozícii.
Nakoniac som to teda celé vzdal, vozík používam ako štartovací stojan a PONYho naďalej hádžem z ruky. 8)
A myslím si, že s vetroňom by to dopadlo ešte horšie. :lol:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 30.01.2024 0:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Ale myslim, že tu na RCmanii sa toto už riešilo, :roll: keby si poriadne pohľadal tak to cca 10 rokov staré vlakno isto najdeš. :wink: Práve to ma inšpirovalo, v úvode vlákna boli odkazy na fotky s tým správnym vozíkom. A dokonca aj ten nešťastný nápad kúpiť kolobežkové kolieska som mal odtiaľ rovno aj s linkom na ich predajcu.

Edit:
Tak teda, riešilo sa to tu viewtopic.php?f=23&t=9088&start=0 a tu viewtopic.php?f=23&t=27897&start=0.a ešte tu.viewtopic.php?&side=left&t=90070&view=unread

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 30.01.2024 11:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

mior píše:
...
Jedno by bolo - štart z vozíku na takej poľnej málo frekventovanej nespevnenej ceste a pristátie na lúku vedľa cesty. Lúka je na pristátie celkom vhodná, už len vyriešiť ten štart. Použitie gumy by bolo veľmi problematické...

Obávam sa ale, že tá Tvoja poľná cesta je určite príliš hrboľatá. :o
Ak by tam model s vozíkom aj nabral tú správnu rýchlosť, mohol by sa na nerovnostiach aj prevrátiť. :roll:

Ja som sa pokúšal štartovať na našej krásnej, nakrátko pokosenej, každoročne valcovanej, trávnatej dráhe. S nerovnosťami som nemal žiadny problém, len s tým veľkým valivým odporom trávnatého povrchu a priťažkého vozíka s nevhodnými kolesami. A neuspel som. :( Ale myslím si, že svoje omyly som si dostatočne uvedomil, len som už nemal žiadnu motiváciu v tých experimentoch ďalej pokračovať. 8)
Išlo o to, že model PONY (bez podvozku) bol poháňaný motorom MVVS 2,5GRR RC. Pretým som mal v ňom starý MVVS 2,5RL RC, ktorý mal väčší krútiaci moment a v pohode utiahol aj vrtuľu 220/100mm, s ktorou ho nebol nikdy problém hodiť na rovine. Ale o ten motor som prišiel a ten nový 3-kanálový GRR, keď aj bol vybavený originálnym MVVS magic muflerom (teda 1/4-vlnným laďákom), tak sa s ním dostával na zemi do rezonancie iba nad 20 tisíc ot/min, a to vyžadovalo vrtuľku 7x4" či dokonca 7x3". Napríklad so 7x5" to už do rezonancie nešlo a ani s 8x4" (s tou sa mi to teda raz podarilo hodiť zo svahu, ale do rezonancie sa motor s ňou roztáčal len po potlačení, držal ju aj v rovinke, ale aj pri malom natiahnutí z nej hneď vypadával). No a nevýhodou tých malých vrtuliek bolo to, že ich účinnost pri nulovej rýchlosti je malá, takže na rovine sa to veľmi ťažko dalo hodiť, ak sa aj podarilo, tak presadnutie sa vyberalo pár cm nad zemou. Takže len z prudkého svahu to šlo.
Myslel som si bláhovo, že štartovanie vyriešim tým vozíkom, ale to bol úplný nezdar - slepá ulička môjho poznania. :lol:
Nakoniec som celú vec vyriešil tak, že som ten ladený výfuk predĺžil 60mm trubkou (vloženou medzi motor a výfuk), čím rezonančné otáčky klesli na 17 tisíc, a tie sa už dali spoľahlivo dosahovať na zemi aj s vrtuľou 8x4", dokonca aj s 8x5", s ktorými sa model dal v pohode hádzať kdekoľvek na rovine, dokonca aj po miernom vetre. :)
Preto som už vo vývoji vozíka ďalej nepokračoval. S vetroňmi moc nelietam a s veľkými, ktoré je problém hodiť, už vôbec nie. :mrgreen:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 30.01.2024 11:40 
Mazák
Mazák

VTjr píše:
Obávam sa ale, že tá Tvoja poľná cesta je určite príliš hrboľatá. :o
Ak by tam model s vozíkom aj nabral tú správnu rýchlosť, mohol by sa na nerovnostiach aj prevrátiť. :roll:

Súhlasím, tá cesta nie je veľmi rovná, a sú na nej aj kamienky. Čo ma tam láka je, že vedľa nej je osiate obilie (ozimina), takže do žatvy by sa tam parádne pristávalo (ako za mladi, keď som ešte rukou odhadzoval a pristával do žita).

Aby sa vozík na tej poľnej ceste neprevrátil, uvažoval som o akomsi odhadzovacom podvozku, niečo ako má pepin. (Tá lúka, kde pepin štartuje, nevyzerá úplne rovná a pokosená a ide to!)

Videl som to na jednom videu, už ho neviem nájsť, bolo to o čosi menšie ako pepinovo, pomerne nevysoké blízko zemi, takže prevrhnutie by bolo problematické...

(Iba) raz som skúšal štartovať vetroňa Blizzarda z bratovho long katapultu Long Shot (http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=1042&n=long-shot).

Blizzard síce celkom slušne vzlietol, ale keď som videl (a hlavne tušil!) tie sily, ktoré pôsobili na krídla a hlavne na ich spojku, hneď som vedel, že opakovanie neprichádza do úvahy...

Nuž - ešte mám jednu možnosť:
Vedľa inej - blízkej betónovej ceste sú polia. Na tej ceste by vozík aj odhadzovací podvozok bez problému išiel.
Ale na tých poliach by muselo byť pre pristátie posadené obilie... Minulé roky tam bola kukurica, zatiaľ je len poorané, čo posadia, netuším (teda tuším, že zase kukkuricu :D ), ale modlím sa, aby tam bolo žito alebo aspoň repka...

Pristávať na betónku s vetroňom si netrúfam. Je síce široká asi 7 metrov, ale je vyvýšená nad okolitými poliami asi 70 cm, čo by pri netrafení sa na cestu veľmi ublížilo modelu. Dosť často sa netrafíme (pri bočnom vetre) s kolesovými modelmi a pristátie a zošuchnutie modelu pri okraji cesty často láme podvozky, vrtule a tak.

Jednoducho smola!

Letisko máme poorané diviakmi a ak si na obrázku všimnete, tak okolo letiska je elektrický ohradník, kde družstevníci odnedávna pasú býky...
A to FAKT dosť znervózňuje pri lietaní, lebo ak sa netrafíš na pristátie alebo nedajbože sa niečo pri lete zvrtne, nikto medzi býky nechce ísť.
Minule sme tam lietali, býky sa priblížili až k ohradníku, skoro nám funeli na chrbát a čumeli, čo robíme.

Nepríjemný pocit...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 30.01.2024 13:04 
Mazák
Mazák

Miore ten odhazovací podvozek na toho foxe jsem si dělal na ranou na cvičnou paraglidingovou louku. Udusaná rovná pevná louka, hodně srovnatelná se startem z asfaltu.

Ten fox je přemotorovaný a nebyl problém ho hodit z ruky, ale čeho jsem se bál je že mě dřiv nebo později poseká při hodu z ruky vrtule. Nejde ho držet, jen mi leží v dlani takže jakmile přidám plyn už neni cesty zpět.

Podle mého mimo asfalt na vozik zapomen, drnkne jedno boční kolo a okamžitě škrtneš o zem křidlem.

Zkusil bych to přez tu gumu stylem kuše se startovacim mechanizmem.

Ale upřimě, loni jsem po delší době vytáhnul svoje 4m větroně a si tak nakonec řikal mám ja to ještě zapotřebí trápit se s něčim co start a přistáni padesát na padesát.

Ja jsem ted od včera zase s letadylkama na louce, vracet bych se měl zitra a ve čtvrtek bych šel raději do práce než do dilny opravovat 4 metrovku takže raději Culáris natažený na 3m :lol:
Příloha:
5EF0978C-3FC8-478E-9C07-33DE7097F84C.jpeg
5EF0978C-3FC8-478E-9C07-33DE7097F84C.jpeg
[ 123.39 KiB | Zobrazeno 669 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další