Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rychlost vytvrzení pryskyřice LH385
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 19:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni, dneska jsem si vylaminoval větší karbonovou desku tl. cca 1mm, kterou potřebuju na nějakou konstrukci, a to s pryskyřicí LH385 a tvrdidlem H534 (20 minutové zpracování), mezi dvěma skly. Na spodním skle napatlaném vyleštěnou pastou na parkety Diava, z druhé strany strhávačka, odsávací rohož a shora zese jedno tlusté sklo
Nechtěl jsem se patlat s vakuem, tak jsem skla zatížil autobaterkou, velkým svěrákem a dalšími železy.
Nikde v katalogových listech jsem se nedočetl, za jakou dobu to vytvrdne, stejně by to chtělo ale poznatek z praxe.

Teď můj dotaz:
Můžete někdo poradit, kdy to můzu rozbalit a začít strhávat strhávačku atd? Neboli za jak dlouho to vytvrdne? Dneska je pěkně teplo, odpoledne bylo 25 st. C, mám to v garáži, takže teplota okolo 15 - 20 st. C by tam mohla přes noc být. Nechal bych to do zítra, takže okolo 20 hodin. Bude to stačit?

Děkuji za radu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 20:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
ne,nestaci. V uvedenych podminkach potrebujes cca 48 a vic hodin.


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 6:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Děkuju Peter,
doufal jsem že zrovna Ty se ozveš, nezklamal jsi :D
Tak já se obrním trpělivostí a dám tomu čas. Málem jsem to chtěl dneska odpoledne vybalit a byl bych to zk....l. (zkazil)

Měj fajn den!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 9:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
Woita píše:
Ahoj všichni, dneska jsem si vylaminoval větší karbonovou desku tl. cca 1mm, kterou potřebuju na nějakou konstrukci, a to s pryskyřicí LH385 a tvrdidlem H534 (20 minutové zpracování), mezi dvěma skly. Na spodním skle napatlaném vyleštěnou pastou na parkety Diava, z druhé strany strhávačka, odsávací rohož a shora zese jedno tlusté sklo
Nechtěl jsem se patlat s vakuem, tak jsem skla zatížil autobaterkou, velkým svěrákem a dalšími železy.
Nikde v katalogových listech jsem se nedočetl, za jakou dobu to vytvrdne, stejně by to chtělo ale poznatek z praxe.

Teď můj dotaz:
Můžete někdo poradit, kdy to můzu rozbalit a začít strhávat strhávačku atd? Neboli za jak dlouho to vytvrdne? Dneska je pěkně teplo, odpoledne bylo 25 st. C, mám to v garáži, takže teplota okolo 15 - 20 st. C by tam mohla přes noc být. Nechal bych to do zítra, takže okolo 20 hodin. Bude to stačit?

Děkuji za radu.


Ahoj,
nechávam si po lepení, nebo laminování pikslu se zbytkem a podle toho jak se to chová zjistím jak to vypadá v lepeném spoji.

Supan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 11:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
K tomu co píše supan - ony se poněkud pletou dva pojmy, totiž ztvrdnutí (že s tím jde manipulovat) a plné vytvrzení (optimum vlastností).
Podle mne kdyby to woita rozebral za 20 hodin, tak se nic moc nestane, ale kdyby z toho okamžitě něco vyřízl a chtěl používat, tak to prostě bude o dost méně pevné než až za 48h...
To máš stejné i s lepením - třeba 5min epoxy BSI je zatuhlé za 5 min, spolehlivě manipulovatelné za 15min, ale plná pevnost je dosaženě až za hodinu (takto je to oficiálně v datasheetu, žádná teorie).
Mimochodem 30min BSI má plnou pevnost dokonce až za 24h!!!
Pozor na to, u epoxy jsou ty časy udávané vždy minimálně tři - doba zpracovatelnosti, doba po které lze s výsledkem manipulovat a pak až s odstupem je 100% pevnost...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 11:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
supan píše:

Ahoj,
nechávam si po lepení, nebo laminování pikslu se zbytkem a podle toho jak se to chová zjistím jak to vypadá v lepeném spoji.

Supan


Obávám se, že nezjistíš vůbec nic. Vytvrzování v tenké vrstvě ve spoji probíhá za úplně jiných podmínek, než v pixle ve větším objemu. V pixle to bude tuhnout mnohem rychleji.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 11:27 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
zdzd píše:

Obávám se, že nezjistíš vůbec nic. Vytvrzování v tenké vrstvě ve spoji probíhá za úplně jiných podmínek, než v pixle ve větším objemu. V pixle to bude tuhnout mnohem rychleji.


To je určitě pravda. Ta moje metoda je jen orientační. Plná pevnost je vždy v desítkách hodin.
:-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 11:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
zdzd píše:

Obávám se, že nezjistíš vůbec nic. Vytvrzování v tenké vrstvě ve spoji probíhá za úplně jiných podmínek, než v pixle ve větším objemu. V pixle to bude tuhnout mnohem rychleji.

Svatá pravda. Zbylo mi dost namíchané pryskyřice v kelímku (špatně jsem odhadnul množství), samo se to reakcí silně zahřálo, a za pár minut to bylo tvrdé jako štolverk. :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 19:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Dneska jsem to vyloupnul, nechal jsem to tedy těch 48 hodin. Deska krásná a vyloupnout to šlo velmi dobře. Děkuju všem za rady a pomoc!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz