3D tisku se trochu bojím, aby se neroztrhly ve vzduchu. Ale taky už jsou dostupné, cvičně právě teď jednu tisknu z PETG. Mám do bré zkušenosti s nylonem, z něj jsem dělal podvozky pro helikoptéru a vydrží víc než oridinální díl, tak kdoví, třeba to zkusím a pošlu do vzduchu...: https://www.thingiverse.com/thing:5844480
Registrován: 22.4.2010 Příspěvky: 10317 Bydliště: Nový Bydžov ČR Obrázky:14
Na jakejch podporách jsi tisknul? Z něčeho "umyvatelnýho" na dvouextrudéru? A co vyvážení, šlo to? Před dvěma lety jsem pro známýho tisknul z černýho PET-G chladící mnoholistý dmychadlo na FW TA-152 pro DLE 35. I když byly lopatky na obvodu spojený masivním trubkovým límcem, asi po hodině se dmychadlo rozlítlo. Nesneslo prudký akce a deakcelerace. A vyvážení taky problém. Zkus Tošovskýho jestli by nevystrouhal formu na CNC a nedělal by je z uhlí jako halovky.
Registrován: 21.6.2008 Příspěvky: 5939 Bydliště: Praha ČR
Na FB už jsem v jedné dron skupině nějaké video z testů viděl. Výsledek byl, že to sice fungovalo, ale výkon copteru šel hodně dolů - asi sporná účinnost. Možná by to chtělo změnit velikosti a celý pohon na to optimalizovat, nebude to asi ideální jako "přímá náhrada". Fakt ale je, že pokles hlučnosti tam byl a pokud by se stroj navrhl cíleně na toto, tak by to úplně blbé být nemuselo. Spíš ale asi vhodné pro focení/film (či armádní skrytý průzhum, že...), na sportovní racecopter o tom mám docela pochybnosti.
Registrován: 19.9.2005 Příspěvky: 306 Bydliště: Brno, Velká Bíteš
Super počin! když by se optimalizoval jak tvar vrtule (3D tisky), tak samotný pohon (kV), tak i za cenu nižší účinosti by to bylo fajn. Přeci jen když někde letí dron a fotí/natáčí, tak to zní jak hejno nasr. vos
Registrován: 21.6.2008 Příspěvky: 5939 Bydliště: Praha ČR
sopta píše:
Přeci jen když někde letí dron a fotí/natáčí, tak to zní jak hejno nasr. vos
Podotkl bych, že když vezmeš třeba běžné DJI, tak o něm ve visu v bezvětří moc nevíš, o větším dronu s pomaloběžnými dřevěnými vrtulemi pak nevíš téměř vůbec. Hluk dělají hlavně manévry - rychlé brždění, změny směru, ale i korekce poryvů atd. Je otázka, co s tímto toroidní vrtule udělají - menší účinnost může právě odezvu zpomalit a tím vést k větším výkonům, což to trochu zkomplikuje. Jsem přesvědčen, že to může hodně "ztišit" nějaký "průzkumný speciál s optimalizovaným pohonem a "měkkými" reakcemi, ale režimu, jak to užíváme v modelařině či jak to mají menší drony stylu DJI Air/Mavic bych byl o dost opatrnější a raději se závěry počkám.
Registrován: 7.5.2015 Příspěvky: 6716 Bydliště: ČR Obrázky:7
tomashr píše:
...Jsem přesvědčen, že to může hodně "ztišit" nějaký "průzkumný speciál s optimalizovaným pohonem a "měkkými" reakcemi, ale režimu, jak to užíváme v modelařině či jak to mají menší drony stylu DJI Air/Mavic bych byl o dost opatrnější a raději se závěry počkám.
Srovnávací test - Video. Na mne je to celé příliš rychlé. A létal jsem jen dva drony - hračky. Můj osobní dojem: Stávající drony v některých režimech vydávají silný pištivý zvuk, jak roj bohovsky naštvaných komárů. Převáděné porovnávací s toroidními vrtulemi se projevovaly hlubšími tóny. Ostatně tohle jsem už napsal v "předchozím" vláknu "Toroidal propeller, Autor: prikrylm". Videí se srovnáním TP versuss P (Propeller) je na webu větší počet. Vyberu V01 - V místnosti statický tah - tlačná vrtule. Potom V02 - (10) Toroidal Drone Propeller (TDP) 10 Questions Addressed (30 min) Velmi zajímavá diskuze řady otázek DIY návrhu a 3D tisku TDP, včetně úvah o jejich použití v režimu nikoliv "vrtulníky/drony", ale jako tažné nebo tlačné vrtule letadel, kde vztlak vzniká působením pevných ploch.
zatím všechny doma tištěné pokusy, co jsem viděl tvořili cosi pokrouceného, ale s vrtule to moc nebyly. Pokud konec vrtule bude "nějaký" a ne kus křídla (co jsem zatím viděl vytisknuté , tak konec byla spíš brzda), tak se o nějaké účinnosti bavit nemůžete...
Registrován: 8.7.2011 Příspěvky: 6927 Bydliště: Písek, ČR
Celeron píše:
Na jakejch podporách jsi tisknul? Z něčeho "umyvatelnýho" na dvouextrudéru? A co vyvážení, šlo to? Před dvěma lety jsem pro známýho tisknul z černýho PET-G chladící mnoholistý dmychadlo na FW TA-152 pro DLE 35. I když byly lopatky na obvodu spojený masivním trubkovým límcem, asi po hodině se dmychadlo rozlítlo. Nesneslo prudký akce a deakcelerace. A vyvážení taky problém. Zkus Tošovskýho jestli by nevystrouhal formu na CNC a nedělal by je z uhlí jako halovky.
Podpory byly klasické, jedním extruderem, hodně husté (50% v S3D) Vyvážení.... ještě jsem to na vyvyžovačce neměl, jenom jsem jí zkusil navlíknout na šroubovák, a vypadá to cca jako nějaká "horší" vrtule z číny. Listy jsou hodně tenké, něco úplně jiného než např. masivní APC. Vrtule je hodně lehoučká. Listy mají dost výrazný profil. Až se k tomu dostanu, zkusím jí vyvážit a pak i roztočit. Mám na to připraveného Skyfuna, ten umí dobře doplachtit i kdyby se vrtule roztrhla ve vzduchu. A bude to hodně drsný test, Skyfun lítá cestovní rychlostí mezi 100 a 200 km/hod, motor má 3800 kV. Pokud tohle vydrží, tak bych se nebál je dát i na kopteru, kde jsou oproti tomu Skyfunu jako v bavlnce. Mimochodem, Skyfun teď má dvoulist 6 x 5,5", tohle připomíná čtyřlist, tak jsem zvolil 5x5".
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru