Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Click 21 klepatůra serv
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2024 19:07 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Při středečním lítání mě zaskočilo, že z ničeho nic mě začaly v Clickovi příšerně kmitat křidýlka. A trochu i směrovka. Na zemi ale trochu i za letu. Do minulýho lítání to dělalo jen trošku, jen směrovka a za letu byl naprostej klid. Na zemi stačí křidýlka zatlumit rukou a přestane to kmitat a dokonce zároveň přestane kmitat i směrovka. Výškovka nekmitá a nebo jen neznatelně.
Serva jsou digitály Turnigy MX-95E. Od minula jsem pouze zakápnul vteřiňákem trochu uvolněný servo křidýlek. Jinak se nic neměnilo. Když se křidýlka rozkmitají, tak kmitají kromě obou dorazů v celý dráze otáčení serva, takže vydrbanej potenciometr v neutrálu to není. Navíc, když jsem měl depronovou Juku s kormidlama na izolepě, tak ty serva kmitaly úplně nový a to všechny tři.
Kurňa, setkal jste se s tím někdo a jak to jde vyřešit? Napadá mě, že možná slabej BEC a to kmitání je od rušení a nebo poklesy na napájení. Regl je Maytech MT12A, BEC 5,5V/2A to by snad mohlo na 3 digi serva stačit, né? Mám tady ještě jedno MX-95E ale pochybuju, že výměna pomůže. Pak tady mám ještě digitály ES9051 ale ty jsou jen do 5,3V a BEC v reglu dává 5,5V. Pak tady mám analogy GO-05 ale ty se mě tam moc dávat nechce, prý to je strašnej šmejd.
No tak teď nevím, jestli zkusit nějaký jiný digitály nebo couvnout zpět do analogů, ty to prý nedělají.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Click 21 klepatůra serv
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2024 19:19 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
V minulosti jsem bojoval s klepatůrou ze tří důvodů:
Mizerná serva nebo smůla na servo - to se nedá nikdy vyloučit a to včetně vývoje v čase. Třeba povolený šroubek a tím změna tlaku na potenciometr.
Vůle/pružnost v ovládání kormidla - systém náhonu jsem udělal mizerně a bylo to potřeba opravit nebo zatlumit
Přehnaná stabilizace - při experimentech s Assistem

PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2024 21:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Digitální serva mají velké proudové rázy z napájení a bec to nemusí úplně ustát. Možná by stálo za pokus přidat do napájení větší kondenzátor s nízkým ESR. Ten by mohl zlepšit kvalitu napájení. Když kmitá více serv, vždy je dobré pokusit se najít, co mají společného. Někdy se může stát, že se určitá serva hůř snáší s becem, prostě se ta soustava rozkmitává. I tomu by dobrý kondenzátor mohl trochu pomoct. Kmitající serva zvláště digitální mají značný odběr a můžou i přetížit bec.
Pokud to vyzkoušíš napiš, jestli se to změnilo.

Igor

PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2024 22:56 
Mazák
Mazák

Obrázky: 9
Možná je vlastní frekvence křidélek blízká vlastní frekvenci vnitřní, příliš ostré, regulace v servech.
Řešení by mohlo spočívat v otupení regulace serv (pokud to nějak jde) nebo v zatlumení křidélek.
Fakt to dělá i během letu? Proudící vzduch okolo kormidel by měl výrazně tlumit.

Shodou okolností mám Clik R2 (starší generace).
Křidélka jsou poháněná servem D541BB z tehdy dodávané sady.
Ale jak jsem na to teď sáhl, praskl zpuchřelý gumový kroužek na unašeči vrtule a ta spadla na tvrdou zem a malý kousek se odlomil. To se fakt vyplatilo :roll:

Přílohy:
Poznámka: Clik R2
IMG_20240125_231943.jpg
IMG_20240125_231943.jpg
[ 78.51 KiB | Zobrazeno 1198 krát ]

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 26.01.2024 9:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

očividně nebyl zpuchřelý jenom kroužek...tyto vrtule mi tímto způsobem prasknou jen při hrubým kontaktu se zemí - parketama
buď rád že praskla teď a tímto způsobem než aby se roztrhla roztočená

PříspěvekNapsal: pát 26.01.2024 13:13 
Mazák
Mazák

Igore, ta klepatůra se zásadně zhoršila během týdenní pauzy mezi lítáním. Nic jsem s Clickem nedělal, jen jsem přilepil křidýlkový servo, který se trochu kejvalo ve výřezu. Možná před tím ta možnost kejvání tu soustavu tlumila. Elyt 1G/6,3 jsem zkoušel, žádnej vliv. Taky kroužek na přívodu do reglu. Odpoledne zkusím 20A Foxy regl co by měl mít pulzák BEC 2,5A ale musím mu přepájet piny k baterce z 3,5 na 2 mm a přepojit natvrdo připájenej motor. Se zatlumením serv Turnigy to asi nepůjde, kdoví jestli jsou vůbec programovatelný. No a jak zatlumit na Click 21 křidýlka, který dělají třetinu nosný plochy a ještě mají na odtokovce ty všeljaký "hrábě", to netuším jak.

PříspěvekNapsal: pát 26.01.2024 13:20 
Mazák
Mazák

Grugh píše:
Řešení by mohlo spočívat v otupení regulace serv (pokud to nějak jde) nebo v zatlumení křidélek.
Fakt to dělá i během letu? Proudící vzduch okolo kormidel by měl výrazně tlumit.

Jak jsem psal, zda se dají použitý Turnigy MX-95E programovat a čím, tak to nevím. Jak zatlumit křidýlka taky nevím. Za letu to minulej týden nedělalo, ale to byla klepatůra jen minimální. Teď ve středu to viditelně klepalo i za pomalýho letu, při rychlejším už ne.
No v pláni mám zkusit jinej regl a pokud to nepomůže osadit analogový servo na křidýlka.

PříspěvekNapsal: pát 26.01.2024 13:57 
Mazák
Mazák

A co baterka?

PříspěvekNapsal: pát 26.01.2024 19:37 
Mazák
Mazák

5 ks Tatu 300 a 1 ks Giant Power 350, na všech stejný. Ty nemohly odejít naráz. Navíc dají v pohodě 5,5 minuty na průměrně půl plynu.

PříspěvekNapsal: sob 27.01.2024 17:08 
Mazák
Mazák

Tak jsem digitální Turnigáč z křidýlek vypreparoval a vrazil tam trochu širší 8g analog. Ani se to nehne. Jen se občas zachvěje směrovka, ale to dělalo i dříve a za letu byla v klidu.

PříspěvekNapsal: sob 27.01.2024 20:04 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Za mě je nejjednodušší dát kus modelíny na křídélka. Změní se průběh momentu a třeba se trefíš. Je to nejjednodušší.
Pak bych přidal low ERS kondenzétor na výstup k servům. Taky málo práce.

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 1:52 
Mazák
Mazák

TomasC píše:
Pak bych přidal low ERS kondenzétor na výstup k servům. Taky málo práce.

Hodně práce, přijímač Futaba, nejspíš od Tebe, má jen 4 výstupy serv. :wink:
Modelínu zkusím na směrovce. Myslíš to jako trochu zatížit kormidlo a nebo ji nacpat do pár mm EPP pantu? Jestli do pantu, tak co přechod zima při cestě do haly a teplo v hale. Modelína je v chladu jak kámen.

PříspěvekNapsal: pon 29.01.2024 12:35 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Myslel jsem Low ESR jen na test, odpojit třeba nekmitací VOP..
Zatížit konec směrovky, aby se zvětšil moment setrvačnosti.

PříspěvekNapsal: stř 31.01.2024 23:32 
Mazák
Mazák

Tak s analogovou GO-5 klepatůra křidýlek vyléčena. Ovšem vypukl jiný problém. Rok a půl starý Tatu 300 nabitý 4 hodiny před lítáním jsou v kopru. Normálně držely 5-6 minut, nyní jedna 3 minuty a druhá pouze 1,5 minuty, u obou při přidání zvadnul regl na malý otáčky. Divný, když jsem přistál, tak Tatu měly kolem 3,75V rozdíl pár setin voltu a když jsem je zatížil na půl plynu, tak padaly až někak k 3V/čl. Minulý týden jsem na ně ještě lítal těch 5 minut.

PříspěvekNapsal: ned 04.02.2024 9:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Obrázky: 25
Celeron píše:
Tak s analogovou GO-5 klepatůra křidýlek vyléčena. Ovšem vypukl jiný problém. Rok a půl starý Tatu 300 nabitý 4 hodiny před lítáním jsou v kopru. Normálně držely 5-6 minut, nyní jedna 3 minuty a druhá pouze 1,5 minuty, u obou při přidání zvadnul regl na malý otáčky. Divný, když jsem přistál, tak Tatu měly kolem 3,75V rozdíl pár setin voltu a když jsem je zatížil na půl plynu, tak padaly až někak k 3V/čl. Minulý týden jsem na ně ještě lítal těch 5 minut.

To tak bude vždy, že utichnou analogy. Ale taky ty serva budou pomalá. Digitál kmitá, protože si nemůže najít nulovou polohu.

Profil Soukromé album