Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 431 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: stř 13.12.2023 14:41 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Taranis 9E
poradíte, jaký modul do něho interně zabudovat - popřípadě jakoukoli informaci, fotku, námět. Díky.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 23.12.2023 12:29 
Mazák
Mazák

Obrázky: 12
Dovolím si odpovědět na připěvky z tohoto vlákna viewtopic.php?t=92952 zde protože nejde jen o PWM RX.
Vývoj se usadil ale naštěstí to není konec protože v některých případech se objevují problémy které nikdo nečekal.Tohle ale platí nejen pro ELRS!
Kombinace ELRS PWM Rx+některá digital serva nemusí fungovat.Není to problem softu ale HW.Většina digital serv funguje!
Dotčené Rx.
BETAFPV PWM 2.4GHz RX (esp8285)
BETAFPV SuperP 14Ch 900MHz RX (esp32 + pin 1)
HappyModel EPW5 2.4GHz PWM RX (esp8285)
HappyModel EPW6 2.4GHz PWM RX (esp8285)
Matek R24-P PWM 2,4 GHz RX (esp8285)
RadioMaster ER4 2,4 GHz PWM RX (esp8285)
RadioMaster ER5A/C 2,4 GHz PWM RX (esp8285)

Podpora pro moduly s STM32 brzy skončí z důvodu nedostatku paměti čipu.
Především jde o moduly Frsky R9M/R9M lite a SIYI FM30.

ELRS už od začátku mělo v kodu podporu pro PPM vstup ale nikdy to nebylo zahrnuto do oficial kompilace.Tedy ELRS modul může mít jako vstup PPM a zbytek nastavení uděláte přes displej modulu.Tady je jasné že to chce modul s displejem.Ovšem firmware si musíte sestavit ze zdrojáku sami pro konkrétní modul.Tady je připravený fork ELRS kde se automaticky detekuje PPM nebo CRSF.
https://github.com/pkendall64/ExpressLR ... controller

PWM převodníky Matek tuhnou při vyšších rychlostech.Pokud je používáte tak než se to vyřeší používejte jen max 333Hz.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 23.12.2023 16:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Taranis 9E není tak starý a mohl by umět CRSF i po sériovce. Jsem si téměř jistý, že jsem zkoušel ELRS modul na starší verzi Taranise 9X+, což je tak přibližně stejně staré rádio. Ne?

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 23.12.2023 17:27 
Mazák
Mazák

blembondo píše:
Dovolím si odpovědět na připěvky z tohoto vlákna viewtopic.php?t=92952 zde protože nejde jen o PWM RX.
Vývoj se usadil ale naštěstí to není konec protože v některých případech se objevují problémy které nikdo nečekal.Tohle ale platí nejen pro ELRS!
Kombinace ELRS PWM Rx+některá digital serva nemusí fungovat.Není to problem softu ale HW.Většina digital serv funguje!
Dotčené Rx.
BETAFPV PWM 2.4GHz RX (esp8285)
BETAFPV SuperP 14Ch 900MHz RX (esp32 + pin 1)
HappyModel EPW5 2.4GHz PWM RX (esp8285)
HappyModel EPW6 2.4GHz PWM RX (esp8285)
Matek R24-P PWM 2,4 GHz RX (esp8285)
RadioMaster ER4 2,4 GHz PWM RX (esp8285)
RadioMaster ER5A/C 2,4 GHz PWM RX (esp8285)

Podpora pro moduly s STM32 brzy skončí z důvodu nedostatku paměti čipu.
Především jde o moduly Frsky R9M/R9M lite a SIYI FM30.

ELRS už od začátku mělo v kodu podporu pro PPM vstup ale nikdy to nebylo zahrnuto do oficial kompilace.Tedy ELRS modul může mít jako vstup PPM a zbytek nastavení uděláte přes displej modulu.Tady je jasné že to chce modul s displejem.Ovšem firmware si musíte sestavit ze zdrojáku sami pro konkrétní modul.Tady je připravený fork ELRS kde se automaticky detekuje PPM nebo CRSF.
https://github.com/pkendall64/ExpressLR ... controller

PWM převodníky Matek tuhnou při vyšších rychlostech.Pokud je používáte tak než se to vyřeší používejte jen max 333Hz.

Zkoušel jsem na EPW6 různé typy serv 50 až 70 kgcm střídavé digitály, jedno servo v ceně kolem 3t., nezaznamenal jsem problém, pravda, všechna serva doma nemám ... A jaký problém to má být? Digitály s větším kmitočtem PWM tedy vice než 50 Hz? Nebo je tam obvyklý problém s napěťovými úrovněmi? Tento problém má spousta jiných přijímačů, je v tom celkem bordel, některá serva začnou blbě rozlišovat úrovně, když se jim mění napájecí napětí v rozsahu 5 až 8,4 V.

O tom forku s PPM jsem nevěděl, že to pořád existuje, je to možné kompilovat se vším pro verzi 3.3.1? Běžnému jedinci říkat něco o forku a ať si to zkompiluje, no samozřejmě jde to, ale pokud nerozumí ani jednomu ze slov, tak to asi nedá. A když jsem před 2 lety řešil displej na Tx modulech, ani vzdáleně tam nešlo nastavit vše, co se dá nastavit v LUA skriptu. A proto jsem nekoupil ani jeden modul s displejem a to mám celkem 3. Takže jakou máš zkušenost s posledními firmwary a displeji na Tx modulu? Je tam vše k nastavení nebo jen část parametrů? Zásadní výhodou LUA skriptu je i možnost nastavení všeho, co to vidí, tedy hlavně přijímače. Prostě použít PPM je jak zastavit se na půli cesty.

PříspěvekNapsal: sob 23.12.2023 19:16 
Mazák
Mazák

Problem a zárověn výhoda open source je příliš demokracie takže když se projeví poptávka a najde se ochotník tak se zrodí řešení.Takže z mé strany to ber jako odpověd jestli má nebo nemá PPM vstup pro ELRS smysl.V oficial zdroji to asi nikdy nebude.
Na displeji ELRS modulu jde nastavit vše z těch základních věcí které jsou potřeba například pro jednosměrný CRSF nebo právě pro PPM Tx nebo třeba pro Beta flight Radio 3 atd.Je zbytečné na ten titěrný displej cpát vše když to ani nejde využít.Další věci jdou pořešit přes Wifi.
ELRS a digital serva viz video.Možná se něco od té doby změnilo ale vzhledem k tomu že v hodinách mám letos odpracovány dva měsice navíc pro svého zaměstnavatele tak opravdu nestíhám sledovat vše.
http://www.youtube.com/live/C5ZSZxNzcJc

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 02.02.2024 21:40 
Mazák
Mazák

Od verze 3.4 se mění postup při bindování.
https://github.com/ExpressLRS/ExpressLRS/pull/2542

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 02.02.2024 22:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 4
Takze bratri zpatecnici se dockali :D

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 05.02.2024 16:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Nahraju čistý FW do Tx modulu a neměním žádné parametry a chci použít "tradiční" párování, bez vlastní fráze. UID, co se u Tx použije se nějak generuje nebo druhý modul, kam nahraju (řekněme) stejný firmware bude mít UID stejné? Tiše předpokládám, že se UID nějak vygeneruje, protože jinak by se sešly dva "nepoučení" piloti se stejným rádiem (jako že stejné rádio stejný FW, teoreticky stejné UID) na jednom místě, a moc by si nezalítali.
Nebo se při tradičním párování ještě "něco přidá" a je tak ta vazba aspoň trochu unikátní?

Asi TO časem najdu, ale jestli TO někdo víte, tak díky za osvětu.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 06.02.2024 13:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Experimentoval jsem. Trochu.
Sešly se mi na stole 4 zařízení schopné vysílat ELRS.

Stručně:
- dvě shodná zařízení "flashovaná" bez "bind phrase" dostanou různá UID - dalo se čekat.
- Rx s "bind phrase" se nedají přepnout do "bind" režimu - nebo se mi TO aspoň nepodařilo - asi se taky dalo čekat.
- kvalita ELRS spojení s 10mW výkonem Tx padala i na míň jak 5%, pokud na Rx "svítily" 3 další ELRS vysílače 100 mW z prakticky bezprostřední blízkosti.
- ani zvýšením výkonu vysílače se kvalita signálu nijak výrazně nezvýšila.
- kvalita ACCST signálu se 100 mW Tx za jinak stejných podmínek padla na 0 na 2/3 vzdálenosti, kde ELRS bylo na ~10%
- pokud vysílal jen jeden "rušící" ELRS, i ACCST v "nejvzdálenějším" místě hlásil kvalitu signálu kolem 70%

Poslední 3 řádky neříkají nic o tom, jestli v té chvíli "řídím" nebo ne, sledoval jsem jen telemetrické informace

Provedl jsem statisticky nevýznamný počet pokusů, ale věřím, že opakováním bych došel k podobnému výsledku. Nikdo si nestěžoval na výpadky WiFi. Simuloval jsem vlastně nereálnou situaci, ale...

Použil jsem 2x RadioMaster (RM) Ranger Micro v rádiích s JR šachtou + RM MT-12 jako "rušiče", RM Pocket jako testovací vysílač (jiná "bind phrase"), Rx byl jednoanténový RM ER4. "Rušiče" byly nastaveny na 100 mW, vysílač na 10 mW, rušiče i vysílač by nastaven shodně na 100 Hz "obnovovací frekvenci". Antény rušičů a Rx byly prakticky rovnoběžně (shodná polarizace).
ACCST přijímač byl RX4R, druhá anténa RX4R byla téměř kolmo na antény rušičů, jako vysílač RM Pocket + iRanger multiprotokol.

Co z toho vyplývá? Úplně nevím, ale pohrál jsem si. :-D
Trochu je cítit, že ELRS je asi fakt hůř rušitelné. Ale ACCST by ještě řídilo? "Vypadla" jen telemetrie?
Kolik ELRS se "snese" vedle sebe v reálném provozu aniž by piloti pocítili problémy? Závisí rychlost rozmítání spektra na nastavení obnovovací frekvence (tipnu, že by mohla), jinými slovy umožní různá nastavení fungování ještě více vysílačů vedle sebe? Co další nastavení - jako jestli se dají nějak nastavit sekvence rozmítání nahoru/dolů, nezávisí třeba na "bind phrase"?
Pokud bude létat/vysílat více ELRS vedle sebe, co v tomhle "šumu" standardní FHSS? (obráceně - N x FHSS + ELRS - už mám vyzkoušené, je TO OK)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 06.02.2024 14:56 
Mazák
Mazák

K tomu bindování asi tolik.Heslo generované samotným ELRS je cca podobné jako u ostatních systémů.Takže obava že se potkají dvě stejná není vyloučena.Ovšem k tomu stavu dojde méně pravděpodobněji než že dotyčný majitel vyhraje první cenu ve Sportce.To heslo jde zobrazit přes Lua a může vypadat třeba takto 163,194,201,80,1,201.Ručně zadávané UID by mělo mít alespoň 8 alfanumerických znaků.
Ten test s rušením je fajn ale bylo by dobré si uvědomit že ELRS je asi jediný system který posílá nezkreslená data o příjmu a kvalitě.Zbytek světa počítá nějaký průměr a jestli maskuje nebo nemaskuje skutečný stav už nechám raději bez komentáře.
Výpadky paketů /jitter/ jsou pro ovládání serv přes PWM mnohem menším problem než stejné výpadky pro řídící desky pod Betaflight/INAV/Ardupilot.Čím rychleji proudí data do FC bez výpadků tím lépe a jednodušeji se ladí smyčka PID.CRSF je full duplex zatím co třeba Fport je half duplex/navíc invertovaný :roll: / což je další zbytečné úzké hrdlo.Takže vznikly systemy jako Crossfire,Ghost nebo ELRS a uživatelé se odklonili od zavedených výrobců.Spát na vavřínech se prostě nevyplácí.
Dnes už je asi jasné že ELRS Gemini je takový trochu overkill pro uživatele s PWM přijímači nicméně si dovedu představit něco jako Gemini Dual s dvěma moduly 2.4Ghz/868Mhz.Tam by využití pro PWMkaře bylo rozhodně větší.

Něco z praxe ohledně flešování HW.Podle mě to mělo být celé jinak ale chápu že na počátku nebyla ani představa o tom že se časem vyrojí tolik výrobcu HW.Příklad...přijímač EPW 6 je na 2.4Ghz ale první přijímač s tímto označením typu byl EPW6 900Mhz a z výběru HW zmizel.Nebyl tam ani pod DYI.Objevil se až v Generic po mém dotazu na Discord.Píšu to pro pochopení toho že když koupíte nový přijímač a přes Wifi najdete jeho označení může se stát že ve výběru HW v konfigurátoru nebude pod daným výrobcem protože se přesunul do složky Generic.Pro laika tak nemusí být snadné zjistit co vlastně má a jakou verzi firmware by měl flešovat.Když už někdo v zoufalství naflešuje špatnou variantu tak ano třeba přijímač přestane fungovat nebo bude tropit blbosti to ale neznamená že je to chyba HW nebo samotného ELRS a že je to nevratný stav.Když si nebudete jisti tím co máte třeba proto že předchozí majitel tam naflešoval něco co tam nepatří pak je celkem snadné se dopátrat co to vlastně je.Jako vodítko stačí hlavní čip,frekvence a případně počet PWM výstupů.Vadné výrobky ale samozřejmě byly.Konkretně u mě šlo o BetaFPV nano module kde chyběl jeden kondík takže to nešlo normálně flešovat a BetaFPV Flat Antenna V1.0 Rx kde byl osazený špatný filtr před anténou.Všechno už je to opraveno a jede v pořádku.
Pro případ naflešování špatného firmware samozřejmě existuje řešení.Viz. stránky ELRS nebo video.
https://www.expresslrs.org/quick-start/unbricking/

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 11.02.2024 12:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Trochu jsem čekal, že uvidím to "plynule rozmítané spektrum", ale...

----

experimentálně:
EU verze 2.4GHz ELRS se od nonEU liší akorát omezením výkonu....

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 431 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29