Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2024 13:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj, chtěl bych se zeptat, dá se někde koupit SS regulátor s možností reverzu dalším kanálem? Mám loďku se Speed 400 a rádio které používám hlavně pro letadla, tudíž bych ho chtěl použít i pro loď. Ale plyn bych rád měl jako u letadla, tudíž celá dráha pro jízdu v před, ale pro případ nutnosti bych chtěl mít možnost změnit směr otáčení motoru a couvání. Nemůžu nic takového najít, případě řešil jste tu někdy někdo stejný problém? Libor

PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2024 16:42 
Mazák
Mazák

Něco podobnýho řeším u aut. Rádio v módu 1. U aut mám plyn na výškovce, tedy vlevo s neutralizací. Regl stejnosměrný s reverzem. Náhodou tu jeden zatěsněný bez brzdy mám navíc, tak když tak napiš SZ.

PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2024 20:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Kamarádi mám pocit že kolega by chtěl přesně tohle,jen nevím jestli to umí jeho vysílačka. Dám sem odkaz na Rimra

https://youtu.be/WxB1AvDGeLw?si=B-E1e4G5HG7fkcPb

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2024 20:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
LibcaR1100S píše:
... řešil jste tu někdy někdo stejný problém? Libor

Jo, přesně takhle jsem synovi pořešil dva obousměrné DC regly v tanku. Je to udělané jen ve vysílači přes volné mixy. Pro jeden motor by to neměl být problém. Má to v Mx-20, ale určitě to půjde i v jiných systémech.

PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2024 21:24 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
● Já v 1. příspěvku od LibcaR1100S čet: "regulátor s možností reverzu dalším kanálem" Převyprávěno (např.) Jeden kanál směr (Ch1 kormidlo. doleva - doprava ). Jiný kanál rychlost (Ch2 plyn). A nějaký další - poslední (Ch3 Switch On = Forward / Switch Off = Backward)
● Zde, trochu výš (čtv 30.05.2024 16:55) bylo i Brushed ESC Forward Reverse Speed Controller za pomocí ESC např. https://www.aliexpress.com/i/4000796415464.html
To jde jednoduše i na libovolné levné (jednoduché) tří nebo více (např. čtyř) kanálové proporcionální soupravě. (Většina, super levných, potřebný třetí kanál má na kniplu. Ne na přepínači. Řešení: Koupit soupravu, která nějaký On/Off přepínač má. Ti zkušení mohou čtyř kanálovou proporcionální soupravu, s dvěma kniply ,vhodně upravit.) Bude psát a bude psát, a bude ... Dokud mu ruce a mysl nezdřevění.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 0:02 
Mazák
Mazák

Zdravim - a co takhle použít malé relé pro reverz napájení. Zapojení jednoduché jak facka, stačí na to nejobyčejnější rádio a není třeba nic nastavovat, rozsah plynové páky je stále po celé její délce a druhým kanálem zapnout nebo vypnout relátko (myšleno přepnout směr) Relé stačí malé na 10A s dvojicí přepínatelných kontaktů. Předpokládám, že se dá koupit destička s relátkem, ovládaným signálem z přijímače (zapnout/vypnout)
anebo modul pro spínání osvětlení, třeba na autě, a místo světýlka zapojit relátko :idea:

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 9:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

rakos píše:
Zdravim - a co takhle použít malé relé pro reverz napájení.

Konečně někdo, kdo pochopil, co tazatel chce :) Na motor použít jednosměrný (a stejnosměrný) letecký regulátor a na reverzaci servospínač s relé s dvojitým přepínacím kontaktem. Ten servospínač by byl na dalším, ideálně neproporcionálním, kanálu. Toto je asi nejjednodušší řešení. Akorát se musí hlídat, aby k reverzaci došlo při vypnutém motoru - plyn na minimu! Reverzovat motor za chodu asi nebude to pravé ořechové :) Ten servospínač může být jak On/Off, tak FLip-Flop. Ale On/Off mi přijde lepší.

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 12:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

nostalcomp_cz píše:
Konečně někdo, kdo pochopil, co tazatel chce :) Na motor použít jednosměrný (a stejnosměrný) letecký regulátor a na reverzaci servospínač s relé s dvojitým přepínacím kontaktem. Ten servospínač by byl na dalším, ideálně neproporcionálním, kanálu. Toto je asi nejjednodušší řešení. Akorát se musí hlídat, aby k reverzaci došlo při vypnutém motoru - plyn na minimu! Reverzovat motor za chodu asi nebude to pravé ořechové :)

Co je proboha jednoduchého na přidání relé, když se to dá úplně triviálně namixovat?
Už to tu psali i další - prostě se vezme normální obousměrný regl, upraví se křivka plynu, aby chodila v rozsahu 0 až 100 místo od -100 do 100 - chodí mi jeden směr v celém rozsahu. Spínač prostě přehodí křivku na "druhou stranu" a je to...
Tazatel psal, že má soupravu primárně pro letadla, tak je velká pravděpodobnost, že to bude umět, tohle jde i hodně jednoduchými mixy. Pokud by to nešlo, tak pak holt přijde čas na technické doplňky typu relé, ale ani náhodou to není nejjednodušší řešení. Je to spíš přesně naopak - za mne by šlo o klasický příklad "řešení ze zoufalství", když nebude jednodušší alternativa přímo na vysílači :-(

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 15:02 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
● @tomashr a další. Máme "chytré" (Smart) soupravy kde do jde zařídit mixem, SW řešení.
● Ale máme i jednoduché (levné/ low end, ...) kde to mixem nejde (nebo to "pan" Uživatel, česky slušně Blbý Franta U neumí). Tak tam místo opatření RC spínače a kontaktního (nebo jeho polovodičové verse) což je taky cesta, jde dnes koupit régl, který to umí s jedním drátem navíc. Drátem do dalšího kanálu v přijímači, HW řešení. Jen to musí BFU vědět. A umět zapojit. Nebo (mezi ochotnými modeláři) najít potřebnou pomoc. Pro a Proti si každý musí zvážit a zdůvodnit. (Kolik doktorů, tolik diagnóz v jednom případu stejného pacienta.)
● Za mne (pokud se nevyskytne nějaká mimořádnost), na tohle téma indiánské HOWGH.

● Ještě jsem se díval po současné nabídce těch nejlevnějších TX a RX. Situace se tam dost změnila. Od času pár let zpět kdy jsem ji víc sledoval. BigHobby: RC Vysílače /-/ BigHobby: RC Přijímače Když se koukám, do okénka předem přístupné automatické pračky, tak ze sledování její volby a řízení potřebných kroků praní mám pocit, že rozumově jsem ještě níž než první druh, který následuje po pračkách. Delfíni. Tempora mutantur et nos mutamur in illis. Ale my (ne všichni) tu jejich rychlost proměn, s nimi stíháme.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 22:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Pánové, děkuji všem za rady, zkusím nejdříve cestu, která mi přijde nejzajímavější a to je podle odkazu videa Richarda Mrázka. Mám rádio Jeti, tak by to mělo taky nějak jít naprogramovat. To relé určitě není špatný nápad, ale cesta těch mixů je zajímavá. Zkusím to v rádiu nějak vymyslet a pokud se mi to podaří, tak koupím obousměrný regl a dám vědět, jak to dopadlo. A ještě jednou všem děkuji za radu.