Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 12:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Příloha:
Měření MF traf TOKO z přijímače kRAFT.png
Měření MF traf TOKO z přijímače kRAFT.png
[ 53.32 KiB | Zobrazeno 743 krát ]

Zdravím,
při stavbě AM přijímače (konkrétně WP-23) jsem narazil na tento problém: sehnal jsem sady MF traf Ž,B,Č ze starších desek přijímačů Kraft. Když jsem trafa vypájel, zjistil jsem, že Kraft použil z primárního vinutí (cívka a odbočka) dvě zrcadlově opačné nožičky než p.Valenta (a ostatně i ostatní naši konstruktéři AM přijímačů, se kterými jsem to porovnal). Když jsem změřil odpor mezi těmi dvěma nožkami a pak mezi odbočkou a tím odstřiženým pahýlem, tak je zřejmé, že odbočka není na vinutí primáru uprostřed, ale blíž tomu odstřiženému pahýlu (viz.obr.). Rozdíl není velký, ale je. Protože si navrhuji vlastní DPS, tak je mi to z pohledu zapojení celkem jedno. Trafa bych mohl použít, tak jak jsou, ale nevím, jestli by to nemohl být problém při následném ladění mezifrekvenčního kmitočtu Trafa sice Kraft takto použil a zjevně v tom přijímači fungovala, ale tady moje znalosti končí.

Nevěděl byste někdo, zda je v tomto případě jedno, kterou část primárního vinutí použiju ? Nerad bych přijímač vyrobil a pak zjistil, že můžu začít znovu.

Je tu ještě totiž další alternativa, kterou jsem si ověřil na jiném MF trafu 7x7 , které mám na pokusy, a to odříznout cívku primáru od toho pahýlu, pahýl vytrhnout a nahradit jiným a pak konec vinutí opět spojit s novou nožičkou, ale abych pravdu řekl, moc se mi do toho "naostro" nechce.

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 12:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
To neřeš, snaž se jen dodržet správnou polaritu, tedy směr proudu v primární a sekundární cívce. :P To znamená, že pokud je signál napájen přes odbočku, dolný konec je cvaknutý a horní má jít na plus, ale Ty máš trafa s cvaknutým horním koncem, tak dej na plus odbočku a napájej to z dolního konce! :wink:

Já jsem měl ten samej problém, když jsem si ještě v roce 1979 stavěl svoji první amatérskou 4-kanálovou soupravu. Koupil jsem nová trafa na inzerát (co nebyly zrovna levné, i s poštou kolem 120Kčs) a začal stavět soupravu podle článků v AR z roku 1976. Ale ta konstrukce se mi znelíbila, byl tam problém s šmiťákem, nefungovalo to dobře, a mezitím vyšly v Modeláři Valentovy konstrukce WP23 a WP75 Digipilot. To se mi zalíbilo víc, jenže jsem zjistil, že má jinak napájené ty trafa. Původní trafa jsem vyletoval, ale kvůli nesprávně cvaknuté nožičce se mi nechtělo kupovat nová. Nezbylo než navrhnout pro svůj přijímač nový plošák, ale stejně jsem chtěl rozšířit tu WP23 na 4-kanál, tak to tolik nebolelo. Čili jsem postavil 4-kanálový přijímač na bázi WP23, ale s napájením MF traf podle té strší konstrukce z AR. A nebyl s tím naprosto žádný problém. Ta souprava je funkční dodnes, i když AM 27MHz bych na letadlo dnes určitě nepooužil, nanejvýš na autíčko nebo lodičku. :wink:

A možná, kdybych hóóódně hledal, tak bych snad i našel pauzákové klišé toho mého přijímače. :mrgreen:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 13:33 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Díky moc za rychlou a fundovanou odpověď, ale na moje znalosti je moc odborná (co jsem znal jsem už dááávno zapomněl, a moc toho nebylo). Takže to čtu znovu a znovu a zkusím to namalovat, jak to asi má být. Prosím, dej pak vědět, jestli jsem to pochopil správně.

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 14:37 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

VTjr píše:
o znamená, že pokud je signál napájen přes odbočku, dolný konec je cvaknutý a horní má jít na plus, ale Ty máš trafa s cvaknutým horním koncem, tak dej na plus odbočku a napájej to z dolního konce!

Takže primární vinutí zapojím u všech tří traf tak, že všechny tři odbočky připojím na + větev (v podstatě stejně tak, jak to je v původním schématu RX WP-23), a tu neodstřiženou nohu na kolektory T1,T3,T4, ale budu muset prohodit smysl připojení sekundárních cívek na báze T3,T4 a T5 , opačně než je ve schématu WPO-23 (abych dodržel správnou polaritu) - pochopil jsem to správně?

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 15:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Já nemám teď tady po ruce svůj archív, ani ty staré časopisy, takže úplně přesně to zapojení teď namalovat nedovedu. A hledal jsem na webu odkazy na články k WP23 nebo WP75, jenže jsem našel jen ta čísla kde to začíná, tedy vysílačem, bohužel přijímače vyšly vždy až v druhém pokračování a ta čísla jsem na netu nenašel. :(
Každopádně se jedná o zapojení primárního vinutí MF trafa, které spolu s vestavěným kondenzátorem tvoří paralelní rezonanční LC obvod naladěn na 455-460kHz (tedy ta MF frekvence se dolaďuje tím feritovým šroubovacím hrníčkem). Vlastností paralelního LC obvodu je, že v rezonanci je jeho impedance nejvyšší a měla by mít pouze činnou složku. Jenže právě kvůli přizpůsobení k výstupní impedanci tranzistorového zesilujícího stupně, která je nižší, se to připojuje na odbočku, protože kdyby to bylo na konec cívky, tak by to obvod příliš zatlumovalo, byla by menší amplituda, kazilo by se jeho Q a zhoršovala selektivita. Resp. takto, buzení musí být jen do části cívky - proto je tam ta odbočka.
Jak jsem již psal, že nepamatuji si to zapojení úplně přesně, ale mělo by to být nějak takto. Tedy, nakreslil jsem dvě verze podle toho který vývod je odstřihnut a funguji prakticky rovnocenně.
Příloha:
MF_stupen.gif
MF_stupen.gif
[ 19.34 KiB | Zobrazeno 646 krát ]

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 16:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Zapojení je klasika - napájení kolektoru tranzistoru je do odbočky, ale tranzistor kmitá v celé cívce. Oldradio.cz zapojení kapesních tranzistorových přijímačů (přijímač IRIS) a když se podíváte na zapojení jakéhokoliv přijímače z té doby (inoprop AR 1,2/1977, Fr. Svíčka, AR 1,2 1974 WP 23, Fajtoprop) všechny mají mf. trafa zapojeny stejně. Jediný rozdíl proti rozhlasovým přijímačům je ten že RC přijímače používají samostatný oscilátor a tím odpadá oscilátorová cívka.

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 17:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Právě u Svíčky je to jinak než u Valenty. :P Takže není to úplně všude stejné. Ale je to zřejmě rovnocenné.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 17:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Příloha:
Schema přijímače WP-23 viz.MO 09 1978.png
Schema přijímače WP-23 viz.MO 09 1978.png
[ 692.77 KiB | Zobrazeno 614 krát ]

Problém je v tom, že Vy oba tomu na rozdíl ode mně rozumíte. Jestli jsem tedy správně pochopil, co VTjr namaloval, tak jen přehodím na primáru odbočku
s tím "zdravým" neodstřiženým koncem u všech tří traf, a se sekundáry nebudu hýbat a nechám ho tak , jak to měl p.Valenta. Je to správně?
(Schéma WP-23 přijímače přikládám.)- omlouvám se , v tom spěchu jsem tam to schéma dal až dodatečně.

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 18:13 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Valenty jsem nikdy nedělal ale Svíčků asi 15. Dokonce jsem měl svoji verzi plošáku místo dvou 7474 jedna 74LS164. A dělali mi je v tý samý plošákovně, kde dělali všechny plošáky z Amatérskýho rádia, areál vojenský správy v Hradci Králové. :wink:
Mezule TOKO vytahaný z japonskejch rádii makaly perfektně, to samý mezule co měly vršek kulatej, jako později Modela. Ale jednou jsme si nechali jedním Tirákem připašovat 5 sad z Rakous a ty nechodily, strašně tupý ladění, malej dosah. Brzo se zjistilo, že mají prohozený krajní nohy primáru.
Taky bacha, pokud to není sada ale někde splašený různý, nemusí být barva tou správnou barvou, hlavně černá na detektoru. A dělat přijímač bez stabilizace napájení shift registru jako měl Svíčka je dobrá cesta do pekel.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 18:54 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
MF trafa Jiskra jsou typickým produktem pro mf směšovač a zesilovač s tranzistory. MFTR 7, 11 a 20 Tam uváděný primár (vinutí s pevným kondenzátorem) uvádí 81z - odbočka - 25z = celkem 86 závitů
Takže pokud se správné vývody nedostanou tam kam patří, potřebná transformace impedancí se nekoná. Velké zatlumení, tupé ladění a malý zisk.
Když jsem neměl MF trafa odpovídající tišťáku, tak jsem na jejich kolíky dal krátké drátěné propojky. Až na jeden případ (kdy to divoce kmitalo) ty přijímače, bez problémů fungovaly

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 19:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Ad Celeron)
Ta moje sada ŽBČ je vyndaná z přijímače Kraft, takže by měla být co se týká sady v pořádku, jediný problém s tím přehozením vstupu primárních cívek,
je prostě uštípnutá levá noha místo pravé, jako když jdeš na operaci a oni ti vyndají levou ledvinu místo pravé.

PříspěvekNapsal: stř 22.05.2024 20:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Prostě v tom moc velký rozdíl nebude. U soupravy Wp-23 využívá Valenta jiné dva vývody než souprava "Svíčka" s AR.
Podle těchto publikovaných návodů na soupravy bylo amatérsky vyrobeno velmi mnoho kusů a obě konstrukce fungovaly výborně. Samozřejmostí bylo správné nastavení.
Tolik k tomuto problému.

PříspěvekNapsal: čtv 23.05.2024 16:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Svíčku jsem také stavěl ještě ve verzi 3k ve verzi samostatné desky přijímač a dekodér, ale co je zajímavější, že na schématu má napájení vedené na odbočku cívky a na desce má napájení vyvedené na jeden konec cívky a odbočku na kolektor čehož jsem si padesát let nevšimnul a přijímače mi chodily dobře. Z Valentových konstrukcí jsem stavěl Gašparínem upravený čtyřkanál (Mo 7/1986) v mini provedení a ten mi chodil fantasticky a chodí dodnes. Ve všech přijímačích jsem použil vypreparované MF z japončíků, dokonce jsem do jednoho přijímače použil MF 10x10 mm na samostatný tišťák a nalepil je jak vlaštovka hnízdo z boku přijímače a prodrátoval . A když jsem zkoušel selektivitu - kamarád vysílal ob kanál níže tak to chodilo bez škubání serv což mě mile překvapilo oba jsme používali vysílače Modela Digi 3. A když jste tady nadnesli ty mezifrekvence a stavbu AM přijímačů tak bych si chtěl ještě z nostalgie postavit přijímač s A244D jenom tak pro potěšení podle knihy radioamatérské konstrukce 3. K tomu jsem se už nedostal, protože začaly FM soupravy.

PříspěvekNapsal: čtv 23.05.2024 17:39 
Mazák
Mazák

sozda píše:
... tak bych si chtěl ještě z nostalgie postavit přijímač s A244D jenom tak pro potěšení....
No, nepatří to sem, ale pochlubím se asi podobným přijímačem vlastní konstrukce (A244D + keram. filtr).

Přílohy:
rx2k.jpg
rx2k.jpg
[ 64.27 KiB | Zobrazeno 444 krát ]

PříspěvekNapsal: čtv 23.05.2024 21:01 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Zdravím,
tak po celodenním hledání jsem snad konečně objevil, kde se skrývá "ropucha pravdy". Z torza desky přijímače Kraft, které mě zbylo po vypájení MF traf a díky kompletnímu schématu zapojení vysílače a přijímače Kraft, které jsem objevil zde v jednom starším vláknu, jsem dal dohromady obě zapojení proti sobě a konečně vím, jak mám použít ty trafa Kraft, která mají odstřižené opačné nožky primáru než trafa použitá ve WP-23.
Obrázek srovnání přikládám, pokud by se někdo jiný zbláznil a chtěl v osmašedesáti vrátit v čase a stavět WP-23trojku s podobnými trafy jako já.

Přílohy:
MF Kraft, ¨vers.Valenta - ANALOGIE.png
MF Kraft, ¨vers.Valenta - ANALOGIE.png
[ 113.98 KiB | Zobrazeno 409 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další