Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2024 13:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
Tak jsem si chtěl udělat radost a doplnit vybavení své dílny, :wink: tedy malého soustruhu o malý vertikální suport, konkrétně tenhle:
Příloha:
vertikalny _suport.jpg
vertikalny _suport.jpg
[ 25.23 KiB | Zobrazeno 1482 krát ]

Delší dobu jsem tu koupi zvažoval a teď, když hodili mírnou jarní akci, tak jsem nakonec udělal větší nákup. Nakoupil jsem závitníky a očka s jemným stoupáním (když opravuji karburátory různých starších motorů, tak je to občas potřeba), taky jsem objednal ten nešťastný rozměr M3,5 který mi občas scházel. A k tomu všemu ten vertikální suport, nějaké navrtáváky a sklíčovadlo s trny MK1 i MK3.
Včera ten balík dorazil, pln radosti jsem ho rozbalil, zkontroloval obsah a začal jsem hlavně studovat ten suport na který jsem se těšil nejvíce. :)
Otáčel jsem jeho kličkou a šuplerou měřil jaký tam vychází posun na jednu celou otáčku. A vtom přišlo zklamání. :( Zjistil jsem totiž, že šroub posuvu není metrický, ale palcový, takže těch 50 dílků po obvodu noniusu vydá posun 1,27mm a na 20 celých otáček 1 inch, tedy 25,4mm. :x

Hned jsem se taky podíval na stránku prodejce https://www.gw-werkzeuge.de/drehm23.htm, zdali jsem se nepřekoukl a nezaregistroval takovou důležitou informaci. Tedy zda tam nebylo někde uvedeno, že je ten posun palcový. Ale jak sami vidíte, nikde nic. :( :x :x :x
Tedy tohle bych asi očekával, kdybych to objednával v nějakém americkém e-šopu, ale v německém by to mělo být správně výrazně uvedeno, že to metrické není. :P

No teď co s tím? :roll:
Reklamovat by to asi šlo, jen nevím, zda chci to vracet. :roll:

Myslím si, že by se to dalo předělat na metriku. Stačí vyměnit šroub a bronzovou matku. :wink:
Pokud bych ten šroub i matku nahradil standartní M6, tak bych se dostal na posun 1mm (0,1mm na 5 dílků), pokud M8, tak 1,25mm (to by znamenalo 0,1mm na 4 dílky), nebo bych mohl použít i jemnější závit M8x1, na který už mám jak očko tak i závitníky. Původní šroub je zřejmě W1/4"x20. Závit M6 je trochu slabý a M8x1 zas není běžně k sehnání, musel bych celý šroub v délce asi 100mm nařezat, co není zas tak úplně triviální. Pri řezání závitovky očkem mám taky obavu jak je to s přesností toho závitu na větší délce. :roll: Já bych proto raději použil nějaký hotový šroub, nebo závitovou tyč, kde bych upravil jen tu stranu uložení ke kličce.
No snad si s tím nějak poradím.
Taky je tu možnost vybavit suport malým elektronickým pravítkem, nebo při práci mít po ruce furt kalkulačku a naučit se s těmy couly nějak žít. :mrgreen:

Můj příspěvek je príliš obecný aby mi mohl někdo poradit, i když nápady uvítám. Je to spíš varování pro ostatní, pokud by to taky chtěli kupovat.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2024 15:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ten vertikální support je šikovná věcička, asi ho budu potřebovat. :wink:
Já bych hlasoval pro závit 8x1. Pokud ti to vychází 0,1 mm na 5 dílků, přece jenom se pak bude lépe odečítat. Řekl bych, že hotový šroub ti asi stejně nepomůže, bude tam límec většího průměru na axiální zajištění. Že se ti nechce do řezání tak jemného závitu na soustruhu celkem chápu. Co si na soustruhu chytit závitové očko do hlavy, pěkně ho vycentrovat a polotovar chytit do koníku? Koník na loži volný a řezat "ručním pohonem". Takhle by měla být menší šance, že očko sjede šikmo. Jestli si ovšem tou obavou z přesnosti myslel "ujetí' závitu do boku - mimo osu.
Ten kousek kulatiny za pokus stojí.

PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2024 17:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Já to mohu řezat obráceně, tyčku do univerzálky a očko v trubkovém přípravku do volně klouzajícího koníku. V tom, že by očko sjelo do šikma tedy u mne problém není. 8)
Problém je jen v tom, kde sehnat tyčku z té správné oceli (nejlépe automatové), která se při řezání nebude trhat a nebude vylamovat to očko? Čili ne příliš houževnaté a dobře obrobitelné, co je zase tak trochu v rozporu s její pevností a životností. Totiž to očko M8x1 je pro mne příliš cenné na to abych ho nějak blbě zničil. Samozřejmě se to musí při tom řezání dobře mazat, na to mám takový hustý sajrajt. :)
Ale mám ještě obavu i v tom, jestli tím, jak bude očko postupně axiálně tahat celého koníka (na mém větším soustruhu přímo "koně"), tak jestli to nezpůsobí drobnou nepřesnost v stoupání závitu, která se ale na délce kolem 100mm nasčítá a může projevit i v řádu desetin až jednotek mm??? :roll:
Zda je tam v domci nějaký límec, to zatím nevím, na to ho budu muset asi rozebrat. Možná je to zajištěno i nějak jinak, třeba další součástkou, takovou trubkou s límcem spojenou s tou závitovou tyčí pomocí příčného kolíku, nebo červíku. Jinak hladká část té tyče co vstupuje do domce má průměr přesně 1/4", tedy 6,35mm. Rozebírat to ale musím opatrně pro případ, že bych to přece jen reklamoval, tedy vracel a chtěl zpět peníze.
Jinak si myslím, že i kvalitní závitová tyč M6 by to utáhla a nemusel bych nic řešit s jemnějším stoupáním. Tam by byl spíš problém jak to zakončit aby měl konec větší průměr a případne i límec. Asi bych na ten konec musel stříbrem napájet silnější kulatinu a tu pak centricky osoustružit. :roll: Každopádně tyč nebo šroub s valcovaným závitem je pevnější než s řezaným, takže řezaný větší závit M8x1 není zas až taková výhra. Nehledě k tomu, že W1/4x20 se od standartná M6x1 zas tolik neliší. Velký průměr je 6,35 a stoupání 1,27mm, pravda, profil závitu je o dost vyšší. Ale výška profilu M8x1 a M6x1 je přece i tak stejná, o dost menší než u W1/4", jen ta M8x1 má delší obvod a tedy větší styčnou plochu než M6.

Právě že je ten support šikovná a často velmi potřebná věcička, tak se mi ho nechce reklamovat/vracet, ale nějak s tím žít, nebo to vylepšit/předělat. :mrgreen: Ale je to velmi malinkatá pomůcka, opravdu jen pro drobné věci na malém soustruhu. Třeba ty imbusové šrouby do T-drážek jsou jen M5, na montáž k stroji jsou dvě díry taky pro M5. Přitom já i na tom malém soustruhu mám do T-drážek všechno na M6 a ve velkém na M10. Budu si muset kvůli tomu vyrobit speciální velké T-matky, ale s malým závitem M5.

Ta fotka supportu je vykuchána z jejich webu, když to rozeberu, tak přidám nějaké svoje a budeme moudřejší. :wink:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2024 17:37 
Mazák
Mazák

Proč to složitě řezat, když tady máš za hubičku hotovou?
https://www.prumex.cz/zavitova-tyc-din- ... gKZHfD_BwE

PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2024 18:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

jag42 už to skoro vyřešil, záleží, co zjistíš po rozborce.
Reklamace určitě skončí jenom vrácením zboží a myslím, že teď by ses s tím už těžko loučil. :mrgreen: Samozřejmě jim můžeš cvičně napsat, že ti "asi omylem" poslali suport s anglickou mírou. Kdo ví, možná, že mají i s metrikou a vymění ho.
Ta nepřesnost ve stoupání je teoreticky možná, ale i kdyby tam něco málo ujelo, stejně pak nebudeš využívat celou délku závitu, jenom část, ještě mínus výška matky. Se sháněním materiálu ti neporadím, nevím jaké jsou tvé možnosti. Co se týče velikosti styčné plochy závitu, zároveň kvality materiálu, to se dá přece kompenzovat výškou matky - zvětšení plochy. Na jiné řešení axiálního zajištění, než límec se mi tam zdá málo místa, uvidíš. A ještě jedna věc, nemusí tam být samostatná matka, ale závit přímo v těle suportu, to by jsi měl zjistit i bez rozborky a podle toho se rozhodnout, jestli si ho nechat, nebo zatlačit slzu a vrátit.

PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2024 22:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

To, že je tam bronzová matka jsem věděl hned jakmile jsem se podíval na ten support zespodu. Pár fotek v rozebranem stavu řekne víc než dlouhé psaní:
Příloha:
20240411_212401.jpg
20240411_212401.jpg
[ 114.98 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]

Příloha:
20240411_212250.jpg
20240411_212250.jpg
[ 106.67 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]

Zde jsem načmáral výkres šroubu i matky:
Příloha:
20240411_213038.jpg
20240411_213038.jpg
[ 66.6 KiB | Zobrazeno 1291 krát ]

Tož, pokud lze koupit i tyč s jemným závitem, tak pochopitelně nemá smysl ten závit řezat. Dík za link na ten e-šop, jen problém vidím v dopravě na Slovensko, která tu koupi zřejmě dost prodraží. Pro mne je asi lepší obejít v Žilině kamenné prodejny, třeba ji taky budou mít, když ne zrovna skladem tak aspoň na objednávku. Ono to zas tolik nespěchá.
Jinak, jak je vidět z fotek i z nákresu, žádný límec tam není. To axiální uložení je vymezeno odskokem průměru na 5 mm a dosedací velkou plochou noniusu k té černé přírubě. A právě ten průměr 5 mm je problém pro použití závitu M6x1, protože jeho malý průměr je <5 mm. Jemný závit M8x1 dovolí osoustružit ten konec na hladký povrch 5 mm. Jenže tam zas může nastat problém s matkou, která je originál vysoká jen 9 mm a po nařezání osmičky tam zbyde málo masa. Asi ideálni by byl závit M7x1, ale to je ještě větší exot než ta jemná osmička. Musím změřit kolik je tam místa pro matku, jestli by se nedala vyrobit trochu vyšší.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 8:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Fotky a okótovaný výkres opravdu řeknou více než dlouhý popis. :wink:
Nejlepší bude určitě sehnat tu závitovku M8x1. Určitě bude i na Slovensku. Problém ale bude pravě matka, mezi čepem a závitem zůstane opravdu málo masa (0,5 mm)Jedině vyrobit nový ten černý domeček, držák šroubu a tím osu šroubu posunout dále od čepu matky.
Udělal jsi dobrý kauf, podle fotek to vypadá na hobby použití až přehnaně kvalitně zpracovaný kousek. :wink:
Pro srovnání pár fotek soustruhu Proma SM-300E, jak vyšel z fabriky.
Příloha:
IMG_20240327_163721667.jpg
IMG_20240327_163721667.jpg
[ 63.86 KiB | Zobrazeno 1204 krát ]

Uchycení šroubu malého podélného posuvu. Axiální vůle vymezená podobně jako u tvého suportu, ale přes kroužek se stupnicí, takže ta se vždy opřela a měl jsem po měření.
Příloha:
IMG_20240327_170029396.jpg
IMG_20240327_170029396.jpg
[ 96.36 KiB | Zobrazeno 1204 krát ]

Příloha:
IMG_20240327_165947150_HDR.jpg
IMG_20240327_165947150_HDR.jpg
[ 50.57 KiB | Zobrazeno 1204 krát ]

Naprosto luxusní rybina, vedení matky strojního posuvu. Nemá cenu popisovat. Našli by se toho víc.

PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 15:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tyč ani dlouhý šroub M8x1 v obchodě na který jsem nejvíc spoléhal nemají. Tedy měli tyče asi pře měsícem 10ks je vyprodali. Smůla.
Nakonec jsem se rozhodl použít standartní M6x1. Koupil jsem pevnostní závitovou tyč (žlutá značka), ta bude vyhovovat. Ušetřím si tím starosti s matkou, o předělávání domce ani nemluvě. To uložení do průměru 5mm v domci vyřeším tak, že ta polohovací tyč bude dvoudílná. Tedy z nejaké 8mm kulatiny vyrobím zakončení do domce a na kliku, které bude mít z vnitřní strany souosý otvor se závitem M6, kam se našroubuje závitová tyč. Proti vyšroubování to zajistím buď kolíkem napříč, nebo to zaletuji. K tomu zaletování myslím si, že na to postačí i měkká pájka, když se to době prohřeje a cín zateče do závitu. Možná by bylo lepší to spájet natvrdo stříbrem, jen mám obavu, že se to při tom nahřívání může pokroutit a taky ta pevnostní tyč může ztratit ty pevnostní parametry. Anebo kombinace zapájení cínem + ten kolík nebo červík M2.
Ty fotky jsem sem včera večer dával z mobilu a byl s tím problém a ani jsem je nemohl pořádně upravit. Tak nějaké ještě přidám už upravené z PC.
Příloha:
Poznámka: Závitová stavěcí tyč W1/4"x20
Vert_support_20240411_212518m.jpg
Vert_support_20240411_212518m.jpg
[ 113.83 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

Příloha:
Poznámka: Polorozebraná sestava zvrchu
Vert_support_20240411_212352m.jpg
Vert_support_20240411_212352m.jpg
[ 127.26 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

Příloha:
Poznámka: Polorozebraná sestava zboku
Vert_support_20240411_212449m.jpg
Vert_support_20240411_212449m.jpg
[ 119.12 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

Příloha:
Poznámka: Pevná základna zvrchu (2 otvory pro montážní imbusy M5)
Vert_support_20240411_212440m.jpg
Vert_support_20240411_212440m.jpg
[ 114.34 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

Příloha:
Poznámka: Pevná základna zdola
Vert_support_20240411_212429m.jpg
Vert_support_20240411_212429m.jpg
[ 94.96 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

Příloha:
Poznámka: Trochu čitelnější výkres tyče a matky
Vert_support_20240411_213038m.png
Vert_support_20240411_213038m.png
[ 184.64 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 18:27 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
Ahoj,

poslal jsem ti SZ

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 23:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Dnes jsem s tou přestavbou už značně pokročil. 8)
Fakticky šroub už mám skoro hotový. I když tyč se zavitem M8x1 jsem nesehnal, rozhodl jsem se použit M6. Už jsem si vyrobil ten zakončovací díl do domce s vnitřnim závitem M6, kam se ukotví kus pevnostní závitové tyče M6 (tedy ten obyčejný, standartni M6 je přesně M6x1). Ten kousek závitové tyčky už mám už odřezaný na míru taky, chybí už jen jejich vzájemné zajištění kolíkem. Nebo ja to spíš plánuji po sešroubování provrtat napříč a nařezat tam závit M2,5 a pak to zajistit šroubkem. Ještě bych to mohl i spájet cínem, ale to myslím nebude potřeba. Takže zbývá mi teď vyrobit už jen tu bronzovou matku M6. :mrgreen:
Pak budu mít na 50 dilkové stupnici posun 1mm, tedy 0,02mm/dílek :wink: místo původních 0,0254mm/dílek, co je tzv. 1 mils/dílek. Pro Američany je ten mils super, pro nás ale hrůza. :roll:

Fotky zatim nemám, ale určité je co nevidět sem doplním. :wink:

Jinak, dnes mi radil jeden můj kamarád, že nač se s tím takhle trápím, že on má všude na všech posunech svych obraběcich mašin elektronická pravítka, takže ho nějaké stupnice na noniusech vůbec nezajímaji. Tak proč to předělávat když stači jen doplnit jen to odměřování. :roll:
No, to je sice pravda, ale u tak malého připravku, jako je ten můj, to tam ani není moc kam umístit (vždyť celková výška i s klikou je cca 150mm). :|
Druhá věc je, že práce podle číselných údajů na displeji sice umožňuje velmi přesné nastavení pozice, ale chybí člověku bližší analogová odezva. :roll:
To je podobné jako když se v elektronice ladí nějaké napěťové maximum podle digitalniho voltmetru, čislice se Ti mění, ale špatně se vnímá, kdy ta hodnota ještě roste, kdy dosahne kýžené maximum a kdy už začne klesat. Ručičkový voltmetr je na takové nastavování lepší. Stejně tak je na stupnici noniusu přímo vidět kdy a jakym směrem měníme hodnotu úběru materialu, na poskakující čislice se však musí člověk sakra soustředit.
Nakonec ani po té vyměně šroubu a matky nic nebráni tomu, abych to doplnil nějakým miniaturnim elektronickým odměřovacím systemem. A taky mi zbyde i ten coulovy šroub s matkou, takže i k milsům je možno se kdykoli vrátit. :mrgreen:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 14.04.2024 20:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tak už je to upraveno, funguje to dokonale. :mrgreen: Fotky postnu zítra. :wink:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 15.04.2024 15:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tak tady jsou ty slíbené fotky. :wink:
Zde je vidět samostatný díl do domce noniusu s vnitřním otvorem a závitem M6 pro šroub. Vyráběl jsem to z 10mm kulatiny tak i ten průměr jem zvolil co největší 9,5mm, ale pak se ukázalo, že to byla chyba
Příloha:
Poznámka: 2 díly stavěcího šroubu M6x1
Vert_support_20240413_094201m.jpg
Vert_support_20240413_094201m.jpg
[ 121.14 KiB | Zobrazeno 786 krát ]

Zde je vidět už skoro dokončená matice z hliníkového bronzu a taky zajištění závitové tyčky pomocí šroubku M2,5 z pŮlkulatou hlavou, co taky nebylo správné řešení
Příloha:
Poznámka: Bronzová matice a stavěcí šroub už zajištěný sroubkem M2,5
Vert_support_20240413_130520m.jpg
Vert_support_20240413_130520m.jpg
[ 100.68 KiB | Zobrazeno 786 krát ]

Kvůli velkému průměru toho unášecího dílu, nešlo suport vyšroubovat na doraz. prostě se to nevešlo do drážky rybiny a s trčící hlavou zajišťovacího šroubku už vůbec ne. Musel jsem to upravit, šroubek se zapuštěnou hlavou a celé to osoustružit na průměr 8,5mm. Z hlavy zapuštěného šroubku je vidět jen nepatrný pozůstatek drážky na plochý šroubovák.
Příloha:
Poznámka: Stavěcí šroub se zapuštěným pojistným šroubkem a menším průměrem spojovací časti
Vert_support_20240413_140228m.jpg
Vert_support_20240413_140228m.jpg
[ 107.8 KiB | Zobrazeno 786 krát ]

Tohle je už kompletní plně funkční sestava.
Příloha:
Poznámka: Kompletní funkční support
Vert_support_20240413_141748m.jpg
Vert_support_20240413_141748m.jpg
[ 115.35 KiB | Zobrazeno 786 krát ]

Jak je vidět z fotek, stálo mne to docela dost práce, ale povedlo se. :D
Za nejnáročnější považuji zhotovení té bronzové matky. Jednak se musí dost přesně dodržet průměr válcového výstupku 9,15 mm, který se narazí do základny, to nesmí mít ani nejmenší vůli. Narazit se to musí kladivem, nebo pod lisem, demontovat to pak lze vykvedláním za tu závitovou tyč. K výrobě matky je nutné mít v soustruhu 4-čelisťovou univerzálku. Taky se musí dost přesně dodržet poloha obou osí (jak závitu, tak i toho výstupku), nesmí být mimoběžné. A ta pro mne úplně nejtěžší operace je nařezání poměrně dlouhého závitu M6. Je na to potřeba mít nové, fakt ostré závitníky. Já to začal řezat nějakými používanými staršími a i když jsem to řádně mazal, tak jsem měl vážnou obavu, že tam některý zalomím a díl pak vyhodím. Při trojkovém závitníku to byla už přímo katastrofa, prořezal jsem se do 1/3 a pak cítil, že pokud budu s ním pokračovat, tak ho tam nechám. Tak jsem zkusil závitník z jiné, dosud málo používané soupravy, šlo to o poznání lépe a závit jsem úspěšně dořezal, Uff. :| Přitom já jsem si tu situaci ještě ztížil tím, že ta moje matka je cca o 5mm delší než původní, asymetricky na jednu stranu. Totiž já jsem matku točil s 30mm bronzové kulatiny a při vrtání a řezání závitu, jsem to za tu delší stranu upínal. A pak si řekl, proč ji zbytečně zkracovat, když ten delší konec na tu druhou stranu ničemu nevadí.
Pak bylo kritické ještě i to provrtání sestavy 2mm vrtákem pro zajišťovací šroubek M2,5. To proto, že pevnostní závitová tyč je z houževnatého termicky zušlechtěného materiálu a 2mm vrták měl fakt co dělat aby ji provrtal. Tam jsem měl pak taky vážnou obavu o zdraví závitníků M2,5, ale i to se nakonec povedlo. No, kdybych ho tam zalomil, tak bych ho tam asi nechal místo šroubku, ale bylo by mi ho samozřejmě líto, ty dvaapůlkové závitníky se kupují nesnadno a draho.

Ještě uvažuji, jestli nemám na axiální dosedací plochy vyrobit bronzové podložky. :roll: Ale ono to funguje docela dobře a bez vůlí i bez nich, tak na ně kašlu.
Ale poradil bych je vyrobit ro Kutu33 na vymezení vůle posuvu jeho Promy. :wink: Já jsem kdysi takto vymezil vůle posuvu ruského malého soustruhu Universal-II. Ono, i když to funguje, tak jen dočasne, dokud se ty podložky neodřou, pak se vůle zase objeví a podložky se musí vyměnit.

Samozřejmě jsem hned proměřil přesnost posuvu a digitální šuplerou jsem změřil, že na celé jeho použitelné délce 50mm je chyba jen asi 2 setiny, a to je spíš nepřesností mého měření nebo odečítáním na noniusu (chybí tam totiž na té pevné černé části nějaká vztažná ryska). Zdá se tedy, že stoupání závitové tyče je fakt přesné. 8)
Takže mi zbývá laserem vygravírovat tu rysku a bude to komplet použitelné. :mrgreen:

Naposledy upravil VTjr dne úte 16.04.2024 9:48, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 15.04.2024 19:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Ještě pro případné nešťastníky, kteří by si to taky zakoupili :( a měli chuť to upravovat :lol: , přidávám vykresovou dokumentaci:
Příloha:
vykres_skrutka_M6x1.png
vykres_skrutka_M6x1.png
[ 177.84 KiB | Zobrazeno 728 krát ]

pokud by se to špatně zobrazovalo tak i v PDF
Příloha:
vykres_skrutka_M6x1.pdf [223.11 KiB]
18 krát

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 15.04.2024 22:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tak, a ještě jsem laserem vygravíroval chybějící rysku pro odečítání hodnoty na stupnici noniusu.
Příloha:
Poznámka: Laserem vygravírovaná odečitací ryska k stupnici
20240415_223029.jpg
20240415_223029.jpg
[ 69.12 KiB | Zobrazeno 688 krát ]

A to už je asi všechno. :mrgreen:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 16.04.2024 15:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Dobrá práce. :wink: A to jsi ze začátku uvažoval nad vrácením. :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další