Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nový potah modelu
PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 18:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Přeji všem krásný večer,
prosím ,chtěl bych poradit.
Mám starší model potažený papírem a chci ho nahradit nažehlovací folii.
Potah z křídla jde celkem pěkně strhnout,ale z celobalsové náběžky a odtokovky to strhnout nejde.
Ani potírání acetonem nic.
Jen broušení docela zabírá.
A na co bych se chtěl zeptat.
Má někdo odzkoušeno ,že při narušení původního potahu jen přebroušením lze nažehlit nový potah nažehlovací folií?
Děkuji za pomoc Boban

Předmět příspěvku: Re: Nový potah modelu
PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 19:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj Bobane pokud jsi tzv. sundal puvodni papirovy potah z kridla a zustal jen na nabezce a odtokovce a nechce se mu dolu tak je bud prilepen disperznim lepidlem a nebo prilakovan lakem, ted uz to asi nezjistis jak to je doopravdy, pokud je prilepen tak zkus zehlickou poradne prohrat a mohlo by to jit dolu, pokud je prilakovan tak to povoli nitro-redidlem ale chce to vicekrat protirat, nejde to hned. Pokud ani tohle nepomuze tak jedine odbrousit kam az to pujde a po te vyhladit taky smirk. papirem, popripade pretmelit lehkym tmelem a opet vyhladit a kdyz to bude k svetu tak jednou nalakovat zredenym lakem a nechat poradne vyschnout a opet vyhladit a muzes to pozehlit folii. :D Ahoj Jirka.

PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 19:28 
Mazák
Mazák

Pokud je to lepeno acetonem a pod. (ne disperzí), tak přetírání ředidlem moc neřeší, prakticky hned se to odpařuje.
Chce to ředidlem navlhčit ubrousek, přiložit, zakrýt fólií, sáčkem a pod. a nechat delší dobu působit.
Pokud to tam ale necháš a nevadí to z vizuálního hlediska (nebo hmotnosti), tak ti to naopak zpevní původní potah.

PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 19:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Samozrejme Steve ma pravdu ze se to prakticky pod rukama odparuje to redidlo. Ja mel na mysli vyzkouset to na kousku te konstrukce a ne hned natirat celou odtokovku nebo nabezku redidlem, Ja takhle prepotahl spousty kridel volnych modelu A1 nebo A2, a delal jsem to nasledovne-cele kridlo jsem zabalil do ubrousku-hajzlpapir-a plochym stetcem dosloval nacucal ten ubrousek redidlem a rychle sup do igelitoveho pytle a cekat az to zabere, a proces opakovat treba trikrat. A stejne nekde to bylo tak prolepene ze jsem musel taky odbrusovat a trochu tmelit, potom prohlidnout konstrukci jestli nekde nepovolilo i lepidlo nebot vse se lepilo kanagomem a popripade prolepit a vyhladit a znovu potahnout. :D :) :D tot ma zkusenost, pokud ma nekdo lepsi zpusob ktery fuhguje tak je to jen dobre.Ahoj Jirka.

PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 20:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Pánové,mooc děkuji,
právě to napouštění ředidlem a pytel mě nebere,prostory mezi profily a z nich jde pěkně a jen celobalsová náběžka a odtokovka drží,není problém je trochu přebrousit a možná i tmelit,jen jestli ta folie bude držet na tom břebroušeném povrchu a nebo je potřeba ho nějak ošetřit.
Děkuji za pomoc.
Boban

PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 20:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Bobane neboj drzet tam ta folie bude, prebrus rozumne tu odtokovku brusnym papirem cca 120 zrnitosti potom vyhlad taky brusnym papirem cca 400,jednalakuj zredenym lakem a to staci jednou nech vyschnout,znovu to vyhlad 400 a normalne pozehli folii.Neboj bude to dobry. :D

PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 20:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Děkuji a přeji hezký večer.
Díky Boban

PříspěvekNapsal: ned 03.12.2023 11:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Ahoj, já bych doporučil místo natírání lakem použít k přilepení folie Cover Grip https://www.mojerc.cz/index.php?Itemid= ... _id=125346
Láďa

PříspěvekNapsal: ned 03.12.2023 14:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
Pokud jde o opravy obecne , vcetne ruznych postupu pri vymene potahu , existuje zde na rc manii vlakno se sadou opravarskych odkazu.

viewtopic.php?f=18&t=86177&p=1553525#p1553525

Mam zato, ze poklidne prostudovani jednotlivych alb, muze byt za urcitych podminek i prospesne. :wink:

Pozn. v pripade nejasnosti, staci napsat, nebo zavolat, poresime, tj, pokud bude opravdovy zajem ze strany tazatele.

veka1

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 04.12.2023 16:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
Kluci tady řeší Tvůj technologický problém, ale já bych chtěl upozornit na jinou věc. 8O
Ačkoli neznám/nevidím konstrukci toho draku, na kterém chceš změnit papírový potah za fólii, tak bych Tě chtěl před tím tak trochu varovat. :P
Jde o to, že vlastnosti konstrukce potažené papírem a fólií jsou z hlediska pevnosti dost odlišné. Zatím co papír kostru výrazně zpevní, tak fólie nikoliv, nebo jen velmi málo. Při návrhu konstrukce kostry křídla pod fólii se musí s tím počítat a měla by být navržena tak aby byla dostatečně tuhá i bez potahu, zatím co kostra pod papír - tam se s tím pevnostním účinkem papírového potahu počítalo vždy. Tak aby po celé Tvé snaze to nedopadlo tak, že křídlo bude měkké a nepoužitelné.
Další úskalí je v tom, že po jakémkoli opakovaném potahu dojde k významnému nárůstu hmotnosti. A v případě fólie tipuji, že značně. :(

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 04.12.2023 19:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Děkuji za odpovědi,
Jedná se o model Krásná Helena,hydroplán.
Po stržení potahu si myslím,že celá konstrukce křídla a výškovky je hodně betelná a drží pohromadě pěkně.
Trup musím vyrobit nový,je zlomený,ale celý plovák je ve výborném stavu,takže bude jen nová trupová nástavba a nově potažené křídlo a výškovka.
Motor je 3,5 MVVS
Jinak moc děkuji za pomoc a nápady.
Boban

PříspěvekNapsal: pon 04.12.2023 21:01 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
No nevím, Krásná Helena je už sama od sebe dost těžká. Dva kluci ji tady v osmdesátkách postavili a z vody nešla ani jedna. Nakonec ji startovali hodem z vysokýho těžebního srázu písáku.

PříspěvekNapsal: úte 05.12.2023 13:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Nejde o to jak drží pohromadě ale jak je to tuhé na ohyb a krut! :P
No, jak jsem napsal, ten drak nevidím, takže jeho tuhost nemohu posoudit (určitě by pomohla aspoň fotka).
Každopádně, pokud je křídlo konstruováno s uzavřenou torzní skříní, nebo s celobalzovým potahem, tak bych se nažehlovačky určitě nebál. :wink: Pokud by to byla taková ta klasická farovská konstrukce, tedy náběžka, dva nosníky nad sebou uprostřed žebra a odtokovka, nanejvýš tuhý potah horní trany od náběžky po horní nosník, tak v takovém případě jako potah jedině papír, resp monofil+papír, nebo vlies, ale fólie nikoliv. :!:
O hmotnosti jsem už mluvil, Celeron mi to jen potvrdil.
Totiž, když je model příliš těžký, tak každý jeho strat je velmi adrenalínový (myslím tím hod z ruky) a pokud není dostatečný tah motoru, tak z vody ho odtrhnout prakticky nelze. Proto bych pouvažoval o větším motoru. Výhodné by bylo sehnat si MVVS 4,6, která je rozměrově naprosto shodná s MVVS 3,5 ale má o dost větší výkon.
Taky je dobré motor vyladit na trochu větší vrtuli, která bude vykazovat při menších rychlostech větší statický tah. Pokud má motor expanzní tlumič, tak změna maximálních otáček nevyžaduje zásah do výfukového systému, ale pokud se použije k MVVS-kám běžně dodávaný Magic mufler (černý, zkrácený 1/4-vlnný laďák), tak tam bude nutno pro větší vrtuli prodloužit koleno aby se rezonanční otáčky posunuly k nižším hodnotám. Jinak se motor s větší vrtulí nemusí do rezonance vůbec dostat a výkon bude menší než s expanzním tlumičem.
Já ale věřím, že se správně naladěným motorem by se to z vody nakonec mělo zvednout. :wink: Ale tento můj názor je ryze teoretický, Celeron má s tím jistě víc zkušeností. :roll:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 05.12.2023 14:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
VTjr píše:
Nejde o to jak drží pohromadě ale jak je to tuhé na ohyb a krut! :P
No, jak jsem napsal, ten drak nevidím, takže jeho tuhost nemohu posoudit (určitě by pomohla aspoň fotka). ...

Vladimire..... Krasna Helena je krasna, fotka na tom nic nezmeni ( vzdyt se podivej na vykres).

Ale, kdyz ve 13:32 ctu prispevek se zilinskym casem 13:50 zacinam premyslet, co vsechno jsem nestihl. 8O

veka1

PříspěvekNapsal: úte 05.12.2023 14:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Ja myslel fotku ze které bych viděl tu konstrukce křídla. :wink: Nemám chuť to někde hledat. :|
Ten čas je opravdu zajímavý, jaksi je v tom chaos. 8O

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další