na hlavní stránku

 

Simulátor FMS (30/11/00)

Asi tak před dvěma roky jsem se dostal k různým simulátorům RC modelů pro PC. Zdálo se mi, že to je naprosto skvělá věc - pro zimní období (i když pravda celou zimu chodím létat s kombatem nebo občas se slowflyerem do tělocvičny), pro naučení se něčemu novému (na simulátoru už umím létat s vrtulníkem, jen zatím nevím, jaké to bude jednou v reálu), nebo jen tak prostě pro zábavu. Bylo mi docela líto, že žádný simulátor doma nemám (ale ceny rozhodně nejsou z nejmírnějších, jediné rozumně dostupné simulátory jsou ty co pracují pod DOSem a tam mi zase trochu vadila nedokonalá grafika). Na diskusním fóru RC Manie jsem se ale nedávno dozvěděl, že existuje slušný simulátor zdarma, jako freeware, což mne docela překvapilo. Každopádně jsem nelenil a stáhl si tento simulátor (FMS) ze stránek http://simulator.home.pages.de . Soubor ke stažení (2,14 MB), v této chvíli aktuální verze 2.0 beta 6 v německo - švédsko - anglickém jazyce, je zde. Po stažení a spuštění je jen napůl vyhráno, druhá půlka spočívá v tom, že je třeba nějak připojit modelářský vysílač k počítači. Na to je pamatováno na titulní německé stránce FMS v sekci Handbuch, kde jsou popsány různé verze kabelů pro různé druhy vysílačů. FMS sice také pracuje s joystickem nebo i jen s klávesnicí, ale tyto možnosti jsem jako zarytý RC modelář zavrhl. Ideální varianta je vysílač s konektorem instruktor-žák, v kterémžto případě ani nemusíme vysílač otevírat. Kabel taky vyrábí Vojta Voráček a objednat se od něj dá i zde na RC Manii. Vojta též slíbil, že se s RC maniaky brzy rozdělí o své zkušenosti s připojováním různých druhů vysílačů. Já použil kabel, který jsem si vytvořil kdysi pro své experimenty se simulátorem Aerofly od Ikarusu. Tento kabel kupodivu funguje i na FMS spolu s mým stařičkým (a upraveným) čtyřkanálovým vysílačem Acoms.

Tak jsem program spustil a protože neumím moc německy, můj první počin bylo přepnutí do angličtiny (menu Sprache - English). Pak jsem se snažil naučit jej pracovat s mým vysílačem. Můj kabel byl připojený do COM 2 (na COM 1 mám myš). Pro potřebné údaje jsem se podíval do svého počítače na Ovládací panely - Systém - Správce zařízení - Porty.

Na vlastnosti portu COM 2 jsem se podíval blíže a zapamatoval si údaje dle následujícího obrázku. - Požadavek přerušení a Rozsah vstupu a výstupu je to, co nás zajímá.

 

Tyto hodnoty musíme nastavit v dialogovém okně FMS, které otevřeme přes menu Controls - Radio transmitter. Takže Interrupt je v mém případě 03 a I/O Port je 02F8. V tuto chvíli program "uviděl" můj zapnutý a připojený vysílač a modré sloupce sebou začaly škubat. Vysílač je třeba zkalibrovat kliknutím na Calibrate a zahýbáním všemi pákami vysílače na oba dorazy. Dále je třeba přiřadit správné kanály k ovládaným prvkům: v poli Channels nastavíme pořadí kanálu pro směrovku (Rudder), výškovku (Elevator), motor (Throttle) a křidélka (Aileron). Zatržením políčka Inv zvolíme případnou reverzaci kanálu (to asi poznáme až v provozu a možná se sem proto budeme muset vrátit).

Klepl jsem tedy na OK a vrátil se tím do programu. Přes Model - Load jsem si vybral model a klávesou "I" jej odstartoval. Program umožňuje různá další nastavení, jako například kvalitu zobrazení (menu Graphics - pro pomalejší počítače se vyplatí některé možnosti deaktivovat) nebo transfokátor (menu View - Autozoom). Také můžeme "letět" za svým modelem (menu View - Chase camera). Program se dá provozovat v okně, nebo roztažený přes celou obrazovku (doporučuji), v kterémžto případě si můžete zvolit i rozlišení (čím máte silnější počítač, tím můžete použít vyšší - doporučuji vyzkoušet). Můj počítač je Celeron 366 MHz, 64 MB RAM, grafická karta NVIDIA RIVA TNT 2 s 32 MB RAM. V této konfiguraci se všechno zobrazuje plynule a hladce se všemi vymoženostmi (fičůrami - angl. features :-)).

Simulátor simuluje podle mého názoru velmi dobře, ve srovnání s Aerofly ovšem v několika bodech zaostává: Aerofly nabízí více modelů (na Internetu jsou jich ke stažení desítky) i krajinek (FMS má zatím jen jednu). Zatím také nemá implementovanou (pro dokonalost simulace) důležitou vlastnost: vztlak bočních ploch trupu při vychýlení směrovky. Ten se projevuje například při nožovém letu nebo pomalém výkrutu a umožňuje věrněji na PC létat akrobacii. FMS také zatím nezná odtržení proudnic - nepodařilo se mi dostat model do vývrtky. Nemá též zatím nastavení počasí - větru, termiky atd. Nechci ale na FMS hledat mouchy, jednak je to zatím betaverze, a hlavně je ZADARMO. A za tu cenu toho umí víc než dost.


hodná V-dvojka jménem Furore, klávesou "R" se dá hodit z ruky a klávesou "W" odstartovat navijákem


Su-26 je nejakrobatičtější z dostupných modelů


teď bych šel domů s pláčem


Pitts toho také umí dost


Plně akrobatický 3D vrtulník (hmyz, který vám zvedne adrenalin)


hmyz, který vám ho zase vrátí do normálu (hodný slowflyer)


Me 262 na dvě turbíny


Cobra


Quickie

Zimní večery budou čím dál tím delší, ale FMS vám je pomůže nějak přežít a neztratit přitom pilotní návyky.

David

 

Technické fígle k simulátoru (4/11/00)

 

Copyright Rcmania 2000