na hlavní stránku

 

Technické fígle k simulátoru (4/11/00)

Simulátor vzbudil nečekaný ohlas a vyrojilo se také hned plno otázek. Tak jsem se pokusil posbírat dostupné zkušenosti, hlavně od tvůrce kabelu Vojty Voráčka. Uvedené informace jsou bez záruky a veškeré laborování s vysílačem děláte na vlastní riziko - když v něm něco odpálíte, je to jen na vás.

Dost informací je v poučné korespondenci mezi Ing. Leinerem a Vojtou:

Vážený pane Voráček,

dostal jsem na Vás kontakt od Davida Kyjovského jako na nejlepšího odborníka na RC radio versus PC. Patřím jak k RC maniakům tak k PC maniakům. Nedávno jsem si stáhnul simulátor FSM který popsal David na RCmanii. Něco podobně "drahého " jsem dlouho hledal. Loni jsem se po 20ti letech vrátil k modelařině a poměrně dost na mé poměry investoval do radia, takže na zakoupení celého simulátoru komerčního už mi nezbývají finance. FSM přes nějaké chybičky stačí k suchému cvičení. Rád bych ho ale připojil k radiu. Vlastním graupner mc-15 a jednoduchý dvoukanál graupner c4-x. Mc-15 má možnost modulu učitel-žák, ale s optickým výstupem. C4-x nemá možnost modulu vůbec. Hledám možnost, jak nejlépe mc-15 připojit k PC. Je mi celkem jedno, zda to bude na COM port nebo game port. Myslím si, že podobně jako u joysticku by mohlo stačit jen vytáhnout dráty z potenciometrů u křížových ovladačů. Možná si to ale představuji moc jednoduše, proto Vás také prosím o radu. Nerad bych si odpálil rádio.

Ing. Jan Leiner


Vážený kolego!

Nestačí vytáhnout dráty z potenciometrů - navíc by to bylo do GAME portu velmi nepohodlné. Je potřeba u vysílače najít pulzy, které produkuje modulátor pro VF díl. Mají známý tvar a vyskytují se ve vysílači na mnoha místech. Pokud nemáte vy nebo někdo v okolí osciloskop, stačí použít dodávaný kabel - interface mezi sériový port a vysílač, jeden jeho pól (stínění kabelu) připojit na zem vysílače (bývá to ta největší plocha na PCB nebo záporný pól zdroje) a druhým najít pulzy - bývají na konektotru uvnitř vysílače nebo na testovacím konektoru - stačí přikládat volný vodič simulátoru na předpokládané body, až simulátor začne reagovat. Nic zničit nemůžete, vstup kabelu je chráněn proti přetížení vysílače. Pokud ovšem nezpůsobíte nějaký zkrat třeba právě stíněním kabelu, proto pozor.

Pozor také na správné nastavení adresy a IRQ portů - COM 2 bývá 02F8, IRQ03. Zapojení na paralelní port nedoporučuji - za prvé bývá jeden a v něm tiskárna, za druhé přizpůsobení je kritičtější a méně chráněné.

Zdraví Vojtěch Voráček


Na diskusním fóru Vojta napsal:

K INTREFACE ke kabelům mnou dodávaným : připojení k vysílači si musíte každý vyřešit individuálně. Není v mých silách dodávat deset nebo více typů kabelů s konektory. Součástí návodu ke kabelu je nákres, kam připojit kabel k několika typům vysílačů. Jde to ale krásně zkusmo - zem najde i neelektronik, k té se připojí stínění kabelu a druhým koncem stačí opatrně šmejdit po bodech na plošňáku, až to začne chodit. Program samozřejmě musí být nastaven na správný port a přepnut do režimu kalibrace vysílače. Tam, kde to začne správně žít, se připájí druhý kabel - živý vývod. Samozřejmě přes konektor, nejlépe jack 3,5mm, který se stal pro simulátory asi standardem. Nelze nic zničit, vstup intarface je ochráněn odporem, který nepustí více, než 1 mA. Nedoporučuji připojovat vysílač k LPT - nepohodlné a nepraktické - každý přece má v LPT nejméně 1 tiskárnu. Nvaíc se musí většina vysílačů doplnit o další tranzistor. Vojta.


Od Vojty i z jiných zdrojů jsou následující způsoby připojení kabelu k různým druhům vysílačů:


Zapojení konektorů učitel/žák ve vysílačích Hitec a Multiplex Cockpit MM, pohled zvenku do konektoru


připojení kabelu ke konektoru na desce plošného spoje ve vysílači Graupner 214


připojení kabelu ke konektoru na desce vysílače Futaba FC-16

 

 
připojení k vysílači Graupner MC-12 (zaslal Jan Leiner)

Není vyloučeno, že co platí pro Graupner 214 platí i pro Graupner 314, co platí pro FC-16 funguje i pro FC-18 atd. Aktuální informace se budou objevovat nejdříve na diskusním fóru RC Manie, v sekci Simulátory.

Pro FMS jsou také ke stažení další letadla a krajinky, zkuste  www.higgy.de nebo www.higgy.de/fms.shtml (tip od Honzy Leinera).

Pokud víte něco, co by se mohlo ostatním hodit, nenechávejte si to pro sebe. A pište!

David

 

Simulátor FMS - první článek

Objednávka kabelu od Vojty

 

 

 

Copyright Rcmania 2000