Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

Aby těch modelářských kategorií nebylo zbytečně moc. Když se to dotýká modelaření, ale nenašli jste zde specializované fórum. Taková témata vložte sem.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Genagen
Příspěvky: 1658
Registrován: pát 08.01.2010 0:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#136 Příspěvek od Genagen »

ddano007 píše:Páni, tak sa nejako dohodnite, ako to vlastne je, zoberú, či nezoberú kluby každého? :roll:


Muj pohled se tykal jeste jedne veci - a to, ze napr. v Praze a okoli vzhledem k lokalite, cene pozemku - proste nemuze byt dost modelarskych letist a klubu.
Uživatelský avatar
TomasC
Site Admin
Příspěvky: 11246
Registrován: pát 25.04.2003 0:00
Bydliště: Praha Hloubětín
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#137 Příspěvek od TomasC »

OK2BUH píše:Já nemám nic proti klubům ale členství musí být dobrovolné. Není možno vymáhat výjimku ze zákona jen pro členy klubu. Např. zákon omezuje rychlost na dálnici na 130 km/hod. ale členové automotoklubu by mohli jezdit 200 km/hod?

Ten příklad je dobrý a já s nám souhlasím, má jen jednu vadu. Aby jsi mohl jezdit i po místní komunikaci, tak musíš mít řidičák. Jinak je to nezákonné. A kolem "klubu řidičů" je ohromná organizace podpořená zákony. A i řidičáky mají nějaké skupiny. To, že zvládám auto neznamená, že můžu sednout jen tak do autobusu.

Já, osobně jsem za zachování současného stavu. Je tohle ale opravdu možné?? Ale pokud to není možné, tak pro zachování současného stavy pro ty, kteří nedělají problémy, to jsou modeláři. Ale kdo tohle bude vyjednávat??
blembondo
Příspěvky: 1851
Registrován: pon 01.12.2008 0:00
Bydliště: Lysice Brno

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#138 Příspěvek od blembondo »

Nemá to vadu.Až budou muset cyklisté mít řidičák tak to pochopím i u modelářů.
Uživatelský avatar
VTjr
Příspěvky: 7211
Registrován: úte 09.02.2010 0:00
Bydliště: Žilina, SK

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#139 Příspěvek od VTjr »

ddano007 píše:...
A pokiaľ ide o kluby, či zväzy: kluby majú právo niekoho prijať, či neprijať, pustiť na svoje letisko, či nevpustiť. Proti tomu žiadna výhrada. A z vašich reakcií je zrejmé, že do niektorých klubov sa ťažšie dostať, alebo ťa vôbec nezoberú. A čo s ľuďmi, ktorí sa do klubu nedostanú? Nedostanú bumážku a nebudú môcť lietať? Lebo také náznaky tu zazneli - lietať by sa malo len na bumážku a hotovo!
...

Zrejme to dosť záleží od miestnych podmienok. :roll: Moja skúsenosť je taká, že my radi privítame každého nového, mladého nadšenca. :) Možno nie hneď za člena, len za priateľa, ale tomu už dáva právo využívať naše plochy. Uznávam, že inde to problém byť môže. :roll:

Na druhej strane je tu ešte jedna možnosť - založ si vlastný klub :wink: a priber doň ďalších rovnako odmietnutých, ako si bol Ty. :mrgreen:
Každý občan predsa môže založiť občianske združenie pri splnení istých vcelku minimálnych podmienok. Potom si prenajmi kus nevyužívaného poľa, uprav jeho plochu, nasej trávu, staraj sa o pravidelné kosenie a inú jej údržbu. A nadávaj a sťažuj sa na lampáreň, keď Ti to nejaký vandal/debil pojazdí autom, štvorkolkou, alebo, čo je omnoho horšie, pobehá na koni. :cry: Potom možno sám pochopíš o čom to všetko je, prečo je to členské také aké je a prečo to nie je zadarmo. :P
Ako je to s registráciou takého novovzniknutého klubu na ZMoSe - neviem. :roll: Ale na Slovensku doteraz bola možná dokonca individuálna registrácia (nemusel si byť členom žiadneho klubu, ale individuálne si si mohol vybaviť národnú aj medzinárodnú licenciu. Ako je to teraz - neviem, ale nepostrehol som, že by sa v tomto niečo zmenilo. :?
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)
Uživatelský avatar
VTjr
Příspěvky: 7211
Registrován: úte 09.02.2010 0:00
Bydliště: Žilina, SK

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#140 Příspěvek od VTjr »

Aby som bol konkrétny. Tak v MOK Žilina, je to dokonca rozdelené. Povinný príspevok je len na preukaz člena ZMoSu (to bývalo cca 6€/ročne, ale asi sa to zvýši). A potom pre tých, čo chú lietať na letisku Brezovec je poplatok za povolenie 50€ ročne (kosenie a iná udržba predsa len niečo stojí).
Klub RCtucan, nie je pod ZMoSom, je to len občianske združenie, ktoré prenajíma a spravuje plochu v Tepličke n. Váhom. Členské je 100€/rok, ale členovia sa prísne vyberajú a schvaľujú (ale majú potom isté výsady). Ale ten, kto tam chce iba občas lietať, tak sa môže stať priateľom klubu za 50€/rok. Len pre informáciu prenájom, kosenie a iná údržba trávnatej plochy 150x20m+ odstavná plocha 20x20m vyjde ročne na 700 až 1000€.

Vlani na jar, keď ešte bol terén po zime mäkký, nám plochu pobehal nejaký chumaj na koni. :x Minuli sme na opravu celú jednu tatrovku ornice a pracovalo na tej brigáde jedno dopoludnie asi 15 ľudí (členov aj priateľov). Ten jazdec si vôbec neuvedomil, akú veľkú napáchal škodu. A koľaje od áut - to býva bežne. Ak nie je zem rozmočená, tak sa to časom zahladí, ale už boli aj také koľaje, čo sa museli tiež dosýpať zeminou. Povalcovať nestačilo. :cry:

Na týchto príkladoch aspoň vidíš ako je to s tými vlastníckymi právami. :o Na jednej strane by mnohí z Vás radi lietali tam, kde sa im zachce bez ohľadu na práva vlastníka poľa/lúky. Na druhej strane vidíte ako bojujeme s nerešpektovaním zas tých našich práv k ploche, ktorú prenajímame a spravujeme. Celkove na Slovensku existuje všeobecná neúcta k cudziemu majetku a ľudskej práci na ňom. :cry: Ale to tu nevyriešime. Len by bolo dobré, keby sa ddano007 a iní zamysleli aj nad touto stránkou problému. :wink:
Naposledy upravil(a) VTjr dne pon 31.07.2017 11:31, celkem upraveno 2 x.
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)
Uživatelský avatar
TomasC
Site Admin
Příspěvky: 11246
Registrován: pát 25.04.2003 0:00
Bydliště: Praha Hloubětín
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#141 Příspěvek od TomasC »

blembondo píše:Nemá to vadu.Až budou muset cyklisté mít řidičák tak to pochopím i u modelářů.
A až budou mít cyklisté řidičáky, tak budou moci i na dálnice.

Moje chyba, místo cyklistů jsem měl napsat "skůtraři". Mají řidičák, nemohou na dálnici.

Ale to je jedno, tyhle příklady tu spíše nic neřeší.
Uživatelský avatar
OK2BUH
Příspěvky: 3515
Registrován: úte 19.11.2013 18:22
Bydliště: Olomouc, ČR

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#142 Příspěvek od OK2BUH »

TomasC píše:Já, osobně jsem za zachování současného stavu. Je tohle ale opravdu možné?? Ale pokud to není možné, tak pro zachování současného stavy pro ty, kteří nedělají problémy, to jsou modeláři. Ale kdo tohle bude vyjednávat??

Já myslím, že to je možné. Je potřeba rozlišit modeláře od dronistů. Samotné členství v klubu ale před zákonem neobstojí. Podobný rozdíl je mezi radioamatéry a CBčkáři. Radioamatéři mají povoleno více pásem, podstatně větší výkony, mají dovoleno si zařízení stavět sami. Je to ale podmíněno zkouškou a koncesí. Musíte si rozmyslet jestli to chcete a potom by to šlo vyjednat. Jiný způsob rozlišení neexistuje.
Uživatelský avatar
TomasC
Site Admin
Příspěvky: 11246
Registrován: pát 25.04.2003 0:00
Bydliště: Praha Hloubětín
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#143 Příspěvek od TomasC »

OK2BUH píše:Já myslím, že to je možné. Je potřeba rozlišit modeláře od dronistů.
A máš na rozlišení nějaký nápad??
Kamera, GPS, něco dle mě spíše technického a úředníkům srozumitelného.
Uživatelský avatar
VTjr
Příspěvky: 7211
Registrován: úte 09.02.2010 0:00
Bydliště: Žilina, SK

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#144 Příspěvek od VTjr »

OK2BUH píše:...Radioamatéři mají povoleno více pásem, podstatně větší výkony, mají dovoleno si zařízení stavět sami. Je to ale podmíněno zkouškou a koncesí. Musíte si rozmyslet jestli to chcete a potom by to šlo vyjednat. Jiný způsob rozlišení neexistuje.

Rozhodně bych se nerad dožil analogie toho - tedy, že budu mít zakázáno projektovat a stavět své vlastní modely. :o Anebo, že to budou moci dělat jen registrovaní s nějakými zkouškami a atesty a ten, kdo je mít nebude, bude moci létat jen s kupovanými modely (pochopitelně taky certifikovanými, tudíž mnohem dražšími). :x
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)
Uživatelský avatar
FlyBear
Příspěvky: 2313
Registrován: ned 20.06.2010 0:00

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#145 Příspěvek od FlyBear »

TomasC píše:


Kamery bych dal úplně bokem - podobně jako to mají v Rakousku. Kamery pro šmírování řeší jiné zákony, podle toho bych tedy modely neřešil. Navíc existují regulérní soutěžní disciplíny, kde kameru potřebuješ na FPV - a v tom by se úředník zamotal.



--- Odesláno z mobilu přes Tapatalk
Amper
Příspěvky: 5327
Registrován: úte 30.08.2011 9:26
Bydliště: Plzeň, CZ

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#146 Příspěvek od Amper »

TomasC píše:Kamera, GPS, něco dle mě spíše technického a úředníkům srozumitelného.


Postavil/slozil to sam nebo to koupil cele ? Bohuzel v pripade ourady je klidne mozne ze se to otoci vuci nam. Ale dovedu si predstavit situaci :

- nejsi clenem klubu/nemas registraci (v US to bylo za par dolaru a online) a koupil jsi si nejakou hracku (Phantom, Mavic, Spark atd..... :-D ) tak je podminka LOS, 150m od cehokoliv, 50m max vejska/vzdalenost
- jsi na tom nejake lepe - soucasny D.X
- jsi na modelarskem letisti - podminky dle D.X nebo mistne vyjednane (Sobinka to ma do minusu, jina letiste to budou moct mit treba do plusu)

Za me je potreba si uvedomit jednu vec - pokud budeme trvat na tom ze zadna regulace a zadne podminky a ja si prece letam jak chci.... tak nas to smazne vsechny. Musime proste vtlouct do hlavy uradum ze na kole se muze jezdit vsude, na zavodnim horskem kole se jezdi na trati k tomu urcene a na dalnici se holt nemuze. Nevidim fakt duvod proc delat problem kdyz si vemu 250tku na chalupu a letam uprostred louky kde je na vsechny strany 200m mista ve vejsce max 30m (a vetsinou tak v 1-5ti) ale na druhou stranu nemyslim ze by jsme meli bojovat za trubky co vemou copter a pro prvni let ho prozenou mezi panelakama nebo nad krizovatkou v Praze. Letadla jsou v tomdle takova vic "samoregulacni" protoze hur samoletej a o prostor si tak nejak rikaj tim ze i tupci dojde ze musi letet vpred :-D
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16
Uživatelský avatar
FlyBear
Příspěvky: 2313
Registrován: ned 20.06.2010 0:00

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#147 Příspěvek od FlyBear »

VTjr: Vidím tu dvě zajímavé info/myšlenky, které by neměly zapadnout.

Příspěvky svazu ve výši 6 eur ročně jsou na Slovensku o dost vyšší, než 3,7 eur v ČR. I tak je to ale pořád jen almužna. My platíme ročně 37 eur svazu a ten se tak o nás má za co postarat. Celkový roční poplatek našemu malému klubu (25 lidí) je 74 eur. Takže svazu odevzdáme polovinu. Toť situace ve Švédsku.

Druhou věcí jsou výhrady proti návrhům té nové regulace. V první řadě si to přečtěte a pochopte. Je hloupé plýtvat energií na boj proti "regulaci všeho", když ten návrh nic takového nepožaduje.

--- Odesláno z mobilu přes Tapatalk
Uživatelský avatar
OK2BUH
Příspěvky: 3515
Registrován: úte 19.11.2013 18:22
Bydliště: Olomouc, ČR

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#148 Příspěvek od OK2BUH »

TomasC píše:A máš na rozlišení nějaký nápad??
Kamera, GPS, něco dle mě spíše technického a úředníkům srozumitelného.

To nejde rozlišit podle techniky, musí se rozlišit lidi. Bordel může dělat nezodpovědný člověk i bez kamery a GPS. Neznám jiný způsob rozlišení než zkoušku. Ale sám si to nepřeji.
Uživatelský avatar
TomasC
Site Admin
Příspěvky: 11246
Registrován: pát 25.04.2003 0:00
Bydliště: Praha Hloubětín
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#149 Příspěvek od TomasC »

FlyBear píše:Kamery bych dal úplně bokem


Ale tohle je potřeba vymyslet, aby to prošlo přes celou Evropu.
Zcela teoreticky ze nadhodím možnost:
Bez kamery do 300m, na povoleném místě do 600m
S kamerou na povoleném místě do 300m.
S kamerou bez povolení do 20m.

Modeláři skoro nezasažení regulací, pokud potřebují výšku, tak se vyjedná.
Něco chci natočit, seženu si povolení.
Drone racing (jako FPV disciplína) bez problémů.

Tohle je jen na místní diskuzi, jaké jsou možnosti. Tohle není nějaké stanovisko!!
Amper
Příspěvky: 5327
Registrován: úte 30.08.2011 9:26
Bydliště: Plzeň, CZ

Re: Budoucnost leteckého modelářství v Evropě / ČR

#150 Příspěvek od Amper »

osobne si myslim ze pouha registrace (bud klubovou nebo nejakou extra) a povinost nalepit kontakt na stroj pomerne znacne eliminuje "blbost diky anonymite"
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16
Zamčeno

Zpět na „Ostatní“