Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 9:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Chtěl jsem si vyzkoušet solární nabíjení na poli, tak jsem si pořídil malý solární panel, jehož přímý vývod z článků jsem zapojil jako napájení nabíječky. (Na panel byla jakási sleva, tak proč ne.)

Protože nabíječka při poklesu napájecího napětí pod nějakou mez "drze" vypne a po obnovení napájení nepokračuje v nabíjení, tak jsem paralelně k panelu připojil větší 3S článek (pro jistotu přes diody aby se nějak nehádala baterka se solárama).

Ale moje nabíječka je nějak moc inteligentní a pokud přešel mrak přes panel (dává kolem 20V) a (nejspíš) přišla ke slovu ta "zálohovací" baterka, přestala nabíjet se slovy "kolísá vstupní napětí".

Jinak bylo celkem bez mráčku, takže se taková situace moc neopakovala. Ale asi zkusím nějakou méně inteligentní nabíječku. Asi.
Dělal jsem "jen pokusy", takže jsem nabíjel druhou větší baterku. Celkem jsem byl energeticky v plusu. Nápad byl takový, že budu nabíjet baterku na lítání nebo baterku na napájení nabíječky.

Celkově: Na nabíjení větších baterek asi nic moc, na baterky menší, případně krmení telefonu možná jo. Na mé F3K možná zbytečný "kanón na vrabce". Dovedu si představit dokrmení rádia aj. Soustava panel-"zálohovací" baterka se dá odnést v ruce - teď narážím na jiného modeláře, co si na dobíjení přivezl olověný akumulátor. Otázka je, jestli není lepší místo 2kg panelu vzít 2kg nabitých baterek.

Reálně jsem z panelu dostal 30 max 40W (s čímž jsem počítal) - panel dost žhavil, možná kdyby se trochu chladil(?) byl by výkon větší.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 11:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nejsem elektrikář, ale nestálo by za to mezi solár a baterku dát nějaký stabilizátor (něco jako BEC), který by "rovnal napětí na nějakých 12 - 13,8 V, takže by nabíječka nejspíš nešílela z kolísání. Je to jen nápad, nijak jsem to neověřoval. Pro nějaké větráky, které nemají velkou spotřebu (jen na start, napájení serv už nebude takové) a plouží se třeba v termice by to mohlo být reálně použitelné.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 11:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jo, tohle mě taky napadlo, ale pokud je na nabíječce napsáno, že umí vstup 6,5-32V, tak jsem tiše doufal, že tohle zvládne sama. Ale je moc chytrá a nelíbilo se jí to zmíněné kolísání napětí. Možná se tahle "featura" dá někde vypnout.

Nějaký "step-down" asi ještě vyzkouším.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 12:28 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 13.10.2022
Příspěvky: 85
solarny panel potrebuje nejaky spinany menic ktory dokaze menit odoberany vykon tak, ze je maximalny mozny pre dane svetelne podmienky

podobne ako z baterie sa da vytiahnut max vykon kedy je zatazny odpor rovnaky ako vnutorny odpor baterie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 12:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@prikrylm Do pouště s dlouhým a intenzivním svitem, je-li civilizace daleko (a jsem tam bez auta, a když nechci šlapat nebo rukama točit dynamo) tak dobrý. Jinak asi lepší balík nabitých Li-Pol. Takový nějaký menší panel, pokud pouští pochodují dobrodruzi, jsem viděl nosit na batohu. A krmili s ním Power Banku. Ta nabíječka by měla mít na vstupu Step Up/Down měnič, zajišťující chod ve velkém rozsahu napětí a proudu. Hlavně vytažená ze tmy na slunko, by měla mít možnost nastavení režimu Power On - Automatic.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 18:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Kdysi jsem si taky koupil panel s myšlenkou, že pokud stojím na slunci - nejen na letišti, ale i před barákem, nemusí být marné tlačit do baterky auta nějaký udržovací proud i kdyby měl hodnotu nula nula prd ;-)
Měl jsem ho za předním sklem a průchodkou k baterce.
Důvodem spíš než modelařina bylo zimní udržování baterky auta, parkuju čelním sklem na jih ;-)
Ale mám obavy (asi to zase zkusím, nedávno jsem na ten panel zase doma narazil), že nejen nemůže být připojen natvrdo, ale ani startování by mu nemuselo svědčit.
Takže nejspíš přes diody (jaké?) a nebo přes ten regler, co na Ali mají od deseti doláčů nahoru.
Případně obojí.
Ono třeba 20W krát celý den na letišti... ;-)
Zkoušel jsem to i přímo na letišti, ale je to dost háklivé na směr dopadajících paprsků a měřák se tvářil že on jako nic... :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 19:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Solární panel není baterka a nelze jen tak připojit k nabíječce. Potřebuješ MPPT regulátor.
Jinak to dá málo a je to k prdu.
Nabíjet na letišti solárem je nesmysl. Je lepší koupit Lifepo baterku a tou prostě nabíjet a solár využívat doma na víc věcí, třeba včetně nabíjení tý baterky.
Ale upřímně - utratíš peníze a v praxi ti to nic nepřinese. A ekologii už vůbec nic, tam naopak.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 19:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Steve píše:
Ono třeba 20W krát celý den na letišti... ;-)


Tak to je cca 6x20 celkem 120 Wh, takže jedna nabitá lipolka 5Ah 6S, cena energie při 6Kč/1kWh je teda 70 halířů.
A to se teda vyplatí :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Já bych řekl, že v tomto případě vůbec nejde o to, co se vyplatí. Taky jsem zkoušel ledacos i když jsem si byl už dopředu jist, že se to nevyplatí. Je to přece jenom zábava. A ještě se přitom člověk i něco naučí. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2023 20:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
A co si takhle přečíst návod v českém jazyce ze stránek prodejce (je tam i link)? Pro Li-poly nevhodné. Vhodné pro Pb. 60W není už zas tak málo, já jsem zkoušel 2x10Wp a 17Ah PB gel baterie. Je to více než 13 roků, problém myslím nebyl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 7:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Troll píše:
Já bych řekl, že v tomto případě vůbec nejde o to, co se vyplatí. Taky jsem zkoušel ledacos i když jsem si byl už dopředu jist, že se to nevyplatí. Je to přece jenom zábava. A ještě se přitom člověk i něco naučí. :-)


Ano, je to velká zábava se na letiště tahat se solárním panelem, který je tam prdu.
Je lepší se napřed něco naučit, pak o tom přemýšlet a teprve potom budovat.
Alespoň já se snažím to tak dělat. Napřed jsem si o FV zjistil co se dalo, a pak teprve budoval :D . Je to zábava i tak, ale není tam to zklamání z promarněného času a investice.
No a o soláru na nabíjení na letišti jsem taky uvažoval, ale po zjištění co by to stálo a jak velký panel za jaké peníze bych potřeboval,
jsem dospěl k tomu, že je to nesmysl.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 7:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Kdybych neměl o slunečních panelech nic nakoumáno, určitě bych si tuhle hračku nekupoval.

No, ona ta nabíječka právě ten vstup, co umí z 6,5-30V vyrobit nabíjecí napětí má, ale stěžuje si na kolísání napětí...

Tak umí TO (panel) takové to chytré USB (5, 9, 12V), takže umí nabíjet telefony, tablety, powerbanky, konec konců i ta malá USB nabíječka na LiPol se tam strčit dá. A asi budu raději na pole tahat panel než větší Lipol ve stejné ceně*, které navíc (zatím) nemám.

Zábava TO zatím je a navíc je TO hezky mechanicky provedené. :)

-----
* Když dá panel 30W po dobu 4h, co se poflakuju po letišti a svítí slunko dá +-120Wh, to by odpovídalo přibližně 2x5000 mAh 3S LiPol (co jsem našel nejlevnější 30C), za které bych dal skoro 2000 Kč. takže furt dobrý. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 7:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
https://allegro.cz/nabidka/extralink-li ... pAQAvD_BwE

Např.
Jako dál to rozebírat nebudu :D , protože tě prostě asi nikdy nepochopím :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 10:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
dudaj píše:

Ano, je to velká zábava se na letiště tahat se solárním panelem, který je tam prdu.
Je lepší se napřed něco naučit, pak o tom přemýšlet a teprve potom budovat.
Alespoň já se snažím to tak dělat. Napřed jsem si o FV zjistil co se dalo, a pak teprve budoval :D . Je to zábava i tak, ale není tam to zklamání z promarněného času a investice.
No a o soláru na nabíjení na letišti jsem taky uvažoval, ale po zjištění co by to stálo a jak velký panel za jaké peníze bych potřeboval,
jsem dospěl k tomu, že je to nesmysl.


Ahoj,
někdy si zjistíš vše co jde a stejně tě pak něco vyučí. Ono úplně vše naguglit nejde. A to kouzlo vlastního bádaní je k nezaplacení. A proto to někteří takto děláme :-) A občas se nám podaří objevit novou cestu, kterou si potom můžou ti méně odvážní naguglit.

Sláva pionýrům všech oborů!!! :-)

Supan.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 12:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Já si na hraní před mnoha léty koupil dva solární články v GES Electronic. Měly asi tak 2x3 cm. Dnes blízká obdoba panel s 4S2P články Fotovoltaický solární článek 2V/0,4W (panel) lehce přes stovku. Cena těch dvou byla tehdy cca jak ten panel s 8 ks článků dnes 2023. Ty dva sólo články jsem spojil do série a dal k nim spínaný měnič s tranzistory. Obšvihnutý z nějaké solární lampy. Osvětlený nabíjel NiMH (NiCd) článek, a za tmy uměl rozsvítit bílou LED. Hadex návod mluví o PWM regulátoru. Dle vzhledu a parametrů by mohlo jít o PWM SOLÁRNÍ REGULÁTOR VICTRON ENERGY LCD&USB 5A Tenhle regulátor má v popisu uvedeno: "Regulátor je vhodný jen pro olověné, AGM a gelové baterie. Není vhodný pro niklové nebo metalhydridové, lithiové ani jiné baterie". Dáno zřejmě způsobem regulace výstupních U/I charakteristik. Nicméně na Alza lze koupit fotovoltaické panel 1.5W/0.3A s vestavěnou Li-Ion 1500 mAh Evolveo StrongVision SP1 podle vzhledu odhadem 36 fotovoltaických článků. Tamtéž je k mání i 7,2 W, USB-A 5 V / 1,2 A Viking Solární panel SP7W Z toho už jde krmit nějakou vhodnou Power Bank. Pokud se konektory USB-C rozšíří i mezi menší modelářské nabíječky měl by být problém (způsobem na klíč) vyřešen. Do té doby nutno hledat (nebo vyrábět) za fotovoltaický solární panel 12V/60W, SZ-60-36MFE-A takové zařízení (nebo kombinaci), které chování (silné kolísání výkonu) zkousne. Nebude jej považovat za závadu na zdroji.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz