Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vysílač Graupner Mini Prop 4
PříspěvekNapsal: sob 03.12.2022 22:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Na stará kolena a z nostalgie a pošetilosti stáří jsem získal soupravu Graupner Mini Prop 4 a zde je moje otázka pro pamětníky. Fungoval tento systém stejně jako ostatní proporcionály např Robe, Kraft, Futaba a nebo to mělo vlastní system Varioprop. Přijímače na 27,120 MHz nemaje tak mě tak zajímá jestli by se k tomu nedal použít třeba přijímač Modela Digi 3 nebo neco podobného jenom tak jest-li to vysílá co by třeba kamarádi zapůjčili. Chci to předělat na 2,4 GHz a z nostalgie to používat na historické modely KHMM a SAM. Děkuji za podněty.

Předmět příspěvku: Re: vysílač Graupner Mini Prop 4
PříspěvekNapsal: sob 03.12.2022 23:41 
Mazák
Mazák

Kamarád získal samotný vysílač, když model s originálem přijímačem uletěl na svahu neznámo kam. Provozoval ho s přijímači jiných výrobců.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 04.12.2022 11:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Ano ano, už jsem i toto někde četl, jde mi o to jestli má význam bastlit přechodky konektorů na běžná serva. Osciloskopu a ani jiných přístrojů nemaje je to nejjednodušší zkusit to s funkčním přijímačem a servama.

PříspěvekNapsal: ned 04.12.2022 11:38 
Mazák
Mazák

sozda píše:
Chci to předělat na 2,4 GHz ...
No když to chceš předělat, tak asi nemá cenu nějaký mezikrok s přijímači 27 MHz.

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner Mini Prop 4
PříspěvekNapsal: ned 04.12.2022 15:06 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
@sozda Pokud si opatříš do TX krystal s některým z kmitočtů 26,995; 27,045; 27,095; 27,145; 27,195 MHz
(TX splní 100 m W e.r.p., a další nezbytné náležitosti omezení pro EMC - (EZÚ)), pak potřebuješ libovolný RX pro pásmo 27 MHz určený pro AM modulaci. Do RX párový krystal s kmitočtem 0.455 (0.460) MHz výš než X-tal v TX tak by to mělo pro nějaké provizorní ověření fungovat. kmitočty modelářských stanic - RC web Pokud by přestavba měla splňovat současné podmínky tak ti z Graupner Mini Prop 4 zbude jen "orig. vnější obal" kde pomocí táhel (nebo jiné mechaniky) propojíš knipl Graupnera s komerčním MZ-4, TX 2.4 GHz uvnitř "orig. vnějšího obalu". GRAUPNER, MZ-4 vysílač Přijímač v modelu není vidět takže nějaký kompatibilní Vector 3in1 RCMania, MZ-4
Reichard, GR-8 RACE HoTT přijímač - telemetrický RCMania Graupner pidi letadlo se vším všudy MINI UHU VECTOR vlákno autora HONZIK 22 Snad to nebude proti Pravidlu o Citacích

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 04.12.2022 20:13 
Mazák
Mazák

sozda píše:
Na stará kolena a z nostalgie a pošetilosti stáří jsem získal soupravu Graupner Mini Prop 4 a zde je moje otázka pro pamětníky. Fungoval tento systém stejně jako ostatní proporcionály např Robe, Kraft, Futaba a nebo to mělo vlastní system Varioprop. Přijímače na 27,120 MHz nemaje tak mě tak zajímá jestli by se k tomu nedal použít třeba přijímač Modela Digi 3 nebo neco podobného jenom tak jest-li to vysílá co by třeba kamarádi zapůjčili. Chci to předělat na 2,4 GHz a z nostalgie to používat na historické modely KHMM a SAM. Děkuji za podněty.

Graupner Miniprop je ve skutečnosti O.S. Guppy (mj, třeba na servech to je okamžitě vidět - ty jsou na první pohled od O.S)
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... m-with-box
No a pokud si matně vzpomínám, tak O.S Cougar (cca z té doby, v Budějcích ho měl Tonda H.) byl sice "vysílačově" kompatibilní (šlo ho provozovat s obsahem modelu od Futaby), ale serva měly jiný konektory a hlavně byly jinak číslovaný kanály a serva se točily obráceně.
Matně si i vzpomínám, že Tonda na konci toho Cougara s ním i provozoval rotační futaby (asi S-7) - ale musely se přeletovat - a zaboha si nevzpomenu, jestli jsem to tehdy (a jak) přeletovával pro Tondu a nebo Míru S. (ten měl Futabu z cca té doby - open gimbal, stříbrnou). Mám pocit, že stačilo akorát otočit poťák a změnit piny na konektoru (byly zpřeházený).
Prostě serva byly na 99% bez úpravy nezaměnitelný s tehdejší Futabou.

PříspěvekNapsal: pon 05.12.2022 9:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Zdravím !
Vysílač je v podstatě standardní AM 27MHz a měl by chodit s běžným am přijímačem. Otázka je, jak si poradí jakýkoliv dekodér pouze se dvěma kanály. Většina to zvládne.
Přijímač je už trochu nestandardní celotranzistorový bez IO
a hlavně má negativní impulsy na výstupu. Pro nyní běžná serva musí být invertor.
Serva jsou nestandardní a jsou čtyřvodičová tj. potřebují napájení + a - 2,4V a negativní impulsy.

PříspěvekNapsal: pon 12.12.2022 22:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Povedlo se mi sehnat starej 4-kanálovej přijímač a funkční na 27 MHz a tak jsem to vyzkoušel a světe zboř se i po těch letech ten vysílač funguje. Přijímač byl z AR někdy ze 70-tých let a k tomu jsem použil dvě letitá serva Modela ještě 4-drátová. No dalo to trochu bastlení , ale vidět 50 let staré rádio plně funkční by pro mě docela zážitek. to jenom na doplnění k této debatě. Díky za názory

PříspěvekNapsal: úte 13.12.2022 15:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Gratuluji k rozchození. Sledoval jsem to se zájmem. Ale ještě více mě zaujala zmínka o servech Modela. Jsou pro mě trochu záhadou, protože jsem je v reálu nikdy neviděl. V Modelářích se o nich napsalo taky velmi málo a větší publicitu později dostalo servo Tesla ST-1 (dodnes mi jedno slouží ve stařičké RC Buggy Kyosho). Jak jsem pochopil, asi to žádný velký úspěch nebyl. Kdyby byly nějaké bližší informace, nedejbože zapojení a nebo i fotky (i z vnitřku) těchto serv Modela, byl bych velmi vděčný.

V souvislosti s tím Graupnerem jsem vylovil slovenský překlad té polské knihy o RC řízení. Mini Prop 4 tam ještě pochopitelně není, ale zaujalo mě něco jiného. Obchodní značky jako Variothon či Varioprop jsou tam uváděny v souvislosti s firmou Grundig. Mám tomu rozumět tak, že to Grundig to vyvinul a pro Graupnera vyráběl, nebo že jejich výrobu dokonce Graupner od Grundiga převzal?