Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 10:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Obrázky: 13
Možnosti dněšních děcek pokud jde o poletování jsou fantastické a díky bohu za to. Ale přesto si s nostalgií zavzpomínám na poletovadla mýho dětství a některý z nich bych po těch letech zase rád držel v ruce. Některý zase byly mrchy a tolik mi nechybí.
Mezi nepříliš povedené řadím Brigadýra na CO2... krásné, ale křehké a poměrně nudné:
Příloha:
1.jpeg
1.jpeg
[ 57 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]

Asi nejvíc mě natrápil drak-paragán (myslím, že měl v hlavě špunt a lil se do něj vodní balast):
Příloha:
4.jpeg
4.jpeg
[ 141.34 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]

Naopak paragán na gumu fungoval obstojně, jen poskládat padák do baťůžku býval opruz:
Příloha:
31.jpg
31.jpg
[ 37.9 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]

Vystřelovací raketa Luna... twoe, to byly vejšky!
Příloha:
2.jpg
2.jpg
[ 128.49 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]

Z vystřelovadel byl můj nejoblíběnější "pseudo - Suchoj"... co to stálo? 3 Kč, 5Kč? A lítal jak sviňa!
Příloha:
5.jpg
5.jpg
[ 228.75 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]

... a dotaz na závěr: vybavuje se mi ještě něco jako upoutanej MiG-15: bylo to na provázku cca 2m dlouhým, člověk tím točil jak jouda okolo sebe a uvnitř dutého trupu byla nějaká náporová frkačka. Při správné rychlosti to zvukem zahanbilo i V-1. Pamatuje to někdo?

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob nesvobody
PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 10:40 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Kromě té rakety, tu si nějak nevybavuju, si pamatuju všechno ostatní. To vystřelovadlo (poslední fotka) bylo dokonce ve dvou verzích, tahle, co máš na fotce, a pak s dutým trupem. Jako prcek jsem jich měl (postupně) několik. MiGa 15 pamatuju, ale už nevím, jestli jsem hol měl taky, nebo to mněl někdo z kamarádů. L-60 jsem neměl, zato jsem měl několik Démantů (celopolystyrenových, ne s konstrukčním křídlem). To bylo rychle hotové a šup s tím ven.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 10:55 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 265
Blog: Zobrazit blog (3)
Pamatuju všechny, včetně pískacího MIGu (to měl soused).

Nejvíc mě bavil vystřelovací paragán. Něco podobného jde koupit i dneska, ale nemá to šňůry, tak se nemotá.

Ale pokud bych měl označit něco, co mě posunulo k modelařině, tak to byl jistě KOMÁR a déčka z ABC.

Komára jsem kupoval nedávno..

Přílohy:
WhatsApp Image 2022-03-25 at 09.39.11.jpeg
WhatsApp Image 2022-03-25 at 09.39.11.jpeg
[ 41.97 KiB | Zobrazeno 1830 krát ]

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 11:44 
Mazák
Mazák

Obrázky: 6
Mal som všetko vysšie uvedené okrem Brigadýra, ale pamätám si na neho s pultu modelárske potreby.
Ešte bolo hádzadlo "Strato" Neraz som ho stratil :lol: Mal som ich min. 5 postupne. To som bol ešte na ZŠ.

Přílohy:
STRATO1.jpg
STRATO1.jpg
[ 56.49 KiB | Zobrazeno 1799 krát ]

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 12:28 
Mazák
Mazák

Kromě Komára se dělala ještě jedna stavebnice, nevím už jak se jmenovala. Jeden model byl na gumu (Komár?) a druhý jen jako házedlo. Předchůdci byl Kolibřík (guma) a Vosa (házedlo), hlavice zůstaly stejné pro nástupce. Jen to bylo převážně dřevěné, nosné plochy a ocasky - balsa, trup - seříznutá lišta a k tomu plastové lože na křídlo a ocasky. Při pádu (tedy ne přistání) se to rozpadlo, model se znovu složil a létalo se dál. Pokud se křídlo otlačilo (opakovaným nasouváním), tak se to zařízlo a zase se létalo dál. Sice žádný superbrus, ale srandy jsem si s tím užil hromadu. A!!! Ten druhý model od Komára byl Vážka!!!

Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 14:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Dal jsem tomu normální název a vytáhl ze smetiště...
( já v tu dobu nevěděl že mám trpět nesvobodou...)

Měl jsem Komára a balzové Pinto.
Jo, a Démanta.

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 15:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Obrázky: 13
1. To druhé, házecí, to asi byla Vážka:
Příloha:
6.jpg
6.jpg
[ 84.69 KiB | Zobrazeno 1698 krát ]

2. RCM je modelářské fórum a politika sem opravdu nepatří. Sorry, mea culpa, souhlasím s přejmenováním vlákna. (Za "dobou nesvobody" si přesto stojím a jako děcko jsem ji vnímal velmi osobně. Esenbák mi zabavil házedlo He-111, tátu mi vyhodili z práce, mámu nepustili ani na školu a mě jako 14-letému živlovi odmítali členství ve Svazarmu. Živím se psaním a když tu a tam nějaké slovo utrousím, obvykle vím proč.)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 15:39 
Mazák
Mazák

Za vsechno muze ten Heinkel. :mrgreen: :mrgreen: U nas na Ostravsku jsme jen chodili do prace a nebyli asi tak moc vyhraneni. Ackoliv byl muj otec mikrobiolog a mamka urednice, vysku jsem udelal a ve Svazarmu jsem byl od 1969 to mi bylo sest let. Paraganovi jsem lil vodu jen do nohou a mezi ne dal sutr. Jinak i s padakem furt rotoval.
Miga mi koupil tatka za 1,40 misto zmrzliny
, mel krive kridla ale v horke vode jsem si je narovnal.Lital jen nahoru a dolu.
Duty Mig burcak me nebavil, toho jsem nasel na piskovisti.
Ale jakmile me,, deda,, Matousek hyper komunista,ktery me chtel adoptovat jako vnuka, bo dedy jsem nemel, predseda klubu, naucil brousit profil na balzovem prkenku ,byl jsem venku BoSs.Neco jako pan Hiesbok. :mrgreen: Dalsi letadla pak byla Dana a Tom, co se detstvi do cca deviti let tyka.

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 16:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Pro mne to teda byla hlavně poletovadla z rubriky - "Pro mladé i staré" z Modeláře... to jsou nejlepší vzpomínky, pak samozřejmě Komár od Igry..... těch jsem měl spoustu a zážitků s nimi bylo mnoho. V neposlední řadě to byly vystřelovací modely od Modely... Tuším SU 25 atd...
Potom jsem ještě měl model, který si pamatuji matně, byl to větroň. Mělo to plastový trup (jakoby prostorový trup vylisovaný z tenkého plastu) - a polystyrenová křídla se tam ze strany nasouvala.... Mně se to tenkrát zdálo obrovské--- dnes bych to tipnul rozpětím tak na metr... Výrobce byl podle mne český, ale neznám ani název, nic.... neporadil by někdo, co to bylo zač?

A pak jsem se tedy ještě vybláznil s kluzákem od FSK....tenkrát jej všude prodávali. Bylo to celé polystyrenové ve třech verzích. Kluzák, na gumu s třílistou vrtulí a na CO2)

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 17:13 
Mazák
Mazák

Jinak ,cosi s Igry jeste zbylo. Klukum jsem delal letadylka z bilych podtacku z baleneho masa.
Ovsem ceny jsou mnohdy morbidni.

https://www.mall.cz/auta-vlacky-vrtulni ... 0016282940

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 17:26 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
A takovou tu raketu co se do ní nalila voda a pak se pumpovalo pumpičkou pamatujete?

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 17:32 
Mazák
Mazák

[quote="DAF"]Kromě Komára se dělala ještě jedna stavebnice, nevím už jak se jmenovala.

To byla Vosa! Obě stejné koncepce, Komár byl na gumu a Vosa házedlo. Trup byl smrkový nosník, křídla a ocasky balsa a hlavice byly z plastu. Křídla se nasunovaly do držáku z plastu.
Až pak ( asi došla balsa ) se dělala Vážka s křídlem a ocaskama z pěny. Taky to byl gumák a házedlo.
Měl jsem jich několik, Vosu jsme vystřelovali gumou, kolikrát z toho při startu odpadly křídla...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 18:06 
Mazák
Mazák

Na tu vodní si nevzpomínám, ale vybavuje se mi šumáková raketa. Mám dokonce takový dojem, že v abíčku na to byl návod. Myslím, že se snad už šumák neprodává.

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 18:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Ahoj no Ja si vybavuji vse co tu na obrazcich je a tu raketu na pumpicku samozrejme taky, jako kluk jsem chodil pravidelne tady u Nas v Zatci pred vylohu modelarskeho obchodu a slintal co vsechno tady je za modely. Nejvice se mne libil gumacek Champion a Marabu, potom na CO2 Tourist atd, atd. Bylo toho strasne moc, jak uz tady bylo psano Vazka, Kolibrik, Komar, Broucek, Demanty, Meteor, a spousta dalsich, co se tyka nejake nesvobody tak drive jsme to jako kluci vubec nevnimali, protoze jako kluk ze vsi kde byla spousta prace a povinnosti tak nebyl cas na nejakou priblblou politiku, to mozna pozdeji v hospode u piva, ale to sem ted nepatri. Byl Svazarm a to byla vyborna organizace snad vsech moznych zajmovych cinnosti, dnes to vsichni hani a pomlouvaji ale to je takovy uz takovy dnesni zvyk vse pomlouvat a videt jen to nejhorsi. Pardon vsichni urcite neee, jsou i takovy a hlavne modelari kteri na to radi vzpominaji. :D dodnes kdyz na letisti klabosime tak na to vsichni radi vzpominame. Ahoj Jirka.

PříspěvekNapsal: úte 26.07.2022 18:42 
Mazák
Mazák

Tak, tak.
Dafe Šumenka i Šumienka zustala v obou statech, stale je.
Jen tak pro zasmani. Modely maji stale svou hodnotu. Tady se drazi prazdna krabice od modelu RAY Igra . :mrgreen: :mrgreen:
https://cdn.aukro.cz/images/sk165632080 ... 88259.jpeg
https://images.app.goo.gl/cSnHMVBCVPhY7EdH8
Tak kdo by ji chtel v orginalu :?: ., :mrgreen:
Zapomeli jsme na Picolo.
Nedavno vydavalo Abicko , pekne clanky ,,strojky casu,,.
https://www.abicko.cz/kategorie/7115/strojky-casu

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další