Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: ned 24.10.2021 19:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Ahoj, po několikaleté modelářské pauze jsem se k těm letadýlkám--větronum asi zase trošku vrátil a po nějakém polétání se starými modely jsem se rozhodl, že si asi udělám radost něčím novým.

Jasno jsem měl v tom, že to budou kuličky a ideálně něco od Multiplexu--mám od nich Easyglidera, Culárise a hlavně ohledně blbuvzdornosti a lehké opravitelnosti spokojenost.V podstatě si vubec nepamatuji, že bych na nich někdy cokoli opravoval , maximálně nějaká výměna vyčesanýho serva s plastovými převody.

Volba nakonec padla na Funrae, podle videí --zvlášt ze záletu od Rimra jsem si říkal--jooo, to by mohlo být opravdu ono, né moc těžký, né moc lehký, měně trupu než Fox, takže by to mohlo fungovat jako akrobat na rovině, ale i jako větron na svahu---mám dva Foxe, jednoho 3m kompozitového, druhý má tuším 2,2m--dýhopolyšové křídlo a laminátový trup, ale uplně odvařenej jsem z nich nikdy nebyl, kuli vysokému trupu jsem zvlášt toho většího musel na svah dovážit --tuším 1,2kg navíc spojka křídla, protože lehký letěl na svahu s mírnějším sklonem ve smyku,bohužel pak byl díky té vyšší váze zase problem s těma Foxíkama na těch svazíc sedat, nebo je vubec i odstartovat.

Kdysi jsem v Itálii viděl létat Stingree a to se mi proporčně hodně líbilo, sice originál kompozitový Stingree je hodně těžký,mám pocit že provozní váha někde okolo 7kg, takže to je ero opravdu na vyhlášené svahy, ale určitě i u tak těžkého era konstruktér moc dobře věděl, proč toho trupu méně, než má na výšku Fox.

Dnes jsem ho zalétal a zdá se, že je to přesně ono, o čem jsem snil, start na vrtuli bez problému bez rozběhu, po odhození žádný náznak, že by se prosednul než nabere rychlost, přemety zvládá jak tažené, tak tlačené, bez jakéhokoli náznaku, že přez záda se to zvolenému profilu nelíbí, nožový let sice na rychlosti, ale šel---možná to bude chtít větší výchylku směrovky, víc už jsem nestíhal, Musel jsem zálet přerušit a jet s vnoučatama pouštět draka, zítra polétám snad víc.

Stavba bez problému podle ilustračního návodu, nápad nahradit origo nerezové trubičky zpevnující pohyblivé plochy za dokoupené uhlíkové jsem zhodnotil nakonec tak, že rozbít to pujde i s těma nerezovejma a uhlík tam bude mít jen ten přínos, že to bude trochu dražší.

Ze začátku stavba docela odsejpala, ale jak jsem se dostal k opákování kormidel a v podstatě k finálnímu dokončení modelu, tak tam už jsem částečně šel vlastní cestou, tak sem dám pár fotek, co a proč jsem si udělal po svém.

Ted ještě dodělávám nějaké drobnosti, na ten zálet jsem udělal jen to nezbytně nejduležitější.


Myslim, že vím, kde ten Multiplex vzal tu inspiraci ohledně propozic Funraye

Příloha:
tvrteksaiser148.jpg
tvrteksaiser148.jpg
[ 155.07 KiB | Zobrazeno 7364 krát ]



Příloha:
tvrteksaiser129.jpg
tvrteksaiser129.jpg
[ 135.84 KiB | Zobrazeno 7349 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 1:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Dolepeno, tak se pokusím nějak popsat co jsem si tam dělal po svém.Kompletní dvoudílná stavba se dá zkouknout na Rimrovo youtube, i když celovečeráky, já je zkouknul a zaujalo mě tam několik postupu, který já byl zvyklý dělat jinak, Rimruv pracovní postup a zpusob mi u něčeho nepřišel vubec špatný tak jsem to dělal podle něj a i bych řekl, že i když ty videa jsou dlouhý, ve výsledku si myslím, že mi to při stavbě naopak ušetřilo čas.

tak první fotka
Příloha:
P1130160.JPG
P1130160.JPG
[ 31.76 KiB | Zobrazeno 7248 krát ]



Hned při záletu se Rimrovi podařilo odporem vzduchu utrhnout kormidla výškovky, tak jsem hned preventivně všechny kormidla v krajích zpevnil silonovou nití--skrz klapky a křídla jsem jehlou středem závěsu protáhnul prstolepem prosycenou silonovou nit--takto opravuji závěsy epp modelu už dlouho, tentokrát jsem udělal klapky, křidélka, výškovku raději hned preventivně.

Příloha:
P1130164.JPG
P1130164.JPG
[ 37.96 KiB | Zobrazeno 7248 krát ]



Příloha:
P1130180.JPG
P1130180.JPG
[ 40.27 KiB | Zobrazeno 7247 krát ]



Příloha:
P1130176.JPG
P1130176.JPG
[ 31.33 KiB | Zobrazeno 7247 krát ]



zadní špunt protizávaží pohonné baterie jsem se rozhodl že bude vyndavací, navíc směrovka má nacvakávací panty, tak počítám, že pro ukládání do krabice budu tu směrovku sundavat stejně jako na Culárisovi, takže cvakací panty se asi časem polámou, tak se asi stejně nevyhnu výrobě nových pantu, které už bych spojoval pruchozím drátkem, ale zatím pruchozí tyčka pouze ve spodní části, kde v ose pantu už ted mám ale směrovku přichycenou pevněji, než na těch zacvakávačkách, to se mi jak to vymyslel multiplex moc nelíbilo.

je ale potřeba použít závaží menšího pruměru, než ocelová kulička ze stavebnice, která se vmačkává na těsno--takže nejde vyklepnout---já si odlil olověné válečky.

Tady ještě foto snímací směrovky na Culárisovi, tady mohu ladit dovážení ocasu v sundavací části směrovky.

Příloha:
P1130196.JPG
P1130196.JPG
[ 30.38 KiB | Zobrazeno 7247 krát ]


Příloha:
P1130197.JPG
P1130197.JPG
[ 30.75 KiB | Zobrazeno 7247 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 1:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
vrtulový kužel Multiplex bohužel patří mezi kužely na kterých listy padají dopředu, takže pokud chci model opřít čumákem o zem, nejspíš se vždy zapíchne list do země, ale co je horší, často se ty listy roztočí sklopené k jedné straně, někdo to řeší gumičkou, to mě už kdysi přestalo bavit pořád kontrolovat nebo měnit gumičku, tak to u duralových unašeču řeším vepředu na unašeči uhlíkovou destičkou, která ty listy dopředu nepustí, tady u toho plastového humpoláckého unašeče jsem to vyřešil uhlíkovou tyčkou.Pořád padají trochu dolu, ale už né na tolik, aby se vrtule vždy neroztočila s listy k jedné straně,pokud to hned nerozmlátím, tak až se s tím budu chtít víc patlat to předělám na tu předsazenou destičku, která ty listy dolu nepustí vubec, ale to má už význam opravdu pouze kuli tomu píchání špiček listu do země, když se s tím modelem manipuluje a opírá čumákem o zem.
Příloha:
P1130168.JPG
P1130168.JPG
[ 33.71 KiB | Zobrazeno 7247 krát ]


Příloha:
P1130169.JPG
P1130169.JPG
[ 35.78 KiB | Zobrazeno 7247 krát ]



Asi každý nějakým zpusobem na těch gumovkách řeší jak co nejdéle udržet spodek těch modelu pouze přijatelně opotřebovaný, ale né hned domlácený a dobitý, Rimr si vytisknul jakousi skluznici s kolečkem, tiskárnu já nemám a z koleček na větroních už jsem dostatečně vyléčenej, poslední kapka byla, když jsem s tím kompozitovým Foxem sice sednul přesně na bod, kam jsem sednout chtěl, ale po kolečku, jsem si z toho bodu dojel pro zásek v křídle až po nosník o tyčku na golf, když se na Raný hrál extrémní golf, takže kolečka já zrovna moc nemusím.

už jsem vyzkoušel víc řešení, ale změna je život, tak jsem to na Funray zkusil zase trochu jinak.

v přední části od čumáku pod křídlo jsem zespodu dal rozřízlou a na krajích do ztracena zbroušenou plastovou trubičku z Hornbachu, zadní část jsem podlepil uhlíkovou tenoučkou pásnicí, která mi vzadu zpevnuje a přidržuje ten zadní špunt na závaží, pokud to časem popraská, neměl by být problém to zase vyměnit, nebo udělat jinak.

Příloha:
P1130170.JPG
P1130170.JPG
[ 51.81 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130167.JPG
P1130167.JPG
[ 23.58 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130171.JPG
P1130171.JPG
[ 36.21 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130181.JPG
P1130181.JPG
[ 36.23 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130182.JPG
P1130182.JPG
[ 38.76 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 2:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Tak ještě pohonná baterka a elektronika v modelu.

U těch kuličkoletu se snažím to udělat tak, aby výměna pohonné baterie byla co nejblbuvzdornější a co nejméně jsem se rukama motal okolo přijímače a další palubní elektroniky, pokud to trochu jde, pohonnou baterii dávám na překližkové patro, pod kterým je veškerá elektronika, takže v patře se dostanu pouze k pohonné baterii, k záložní baterii pro přijímač a ke konektoru, kde mohu jednoduše z modelu do modelu přehazovat vario.

Už dlouho používám na modelech od váhy cca 1kg pro napájení přijímače--serv nějaký záložní zdroj, u větších maket většinou hlavní napájení--přijímačové baterie, záložní napětově snížené napájení bec regulátoru přez diodu---alarm nastaven aby signalizoval snížené záložní napájení.

jako další variantu používám jako hlavní zdroj externí bec a jako záložní zdroj bec regulátoru opět přez diodu.

a jako další---poslední dobou mé nejoblíbenější řešení používám jako hlavní zdroj bud externí bec, nebo bec regulátoru---u Funrae externí bec a jako zálohu napájení jednočlánek lipolku--většinou třeba paralelně dvě olétané lipolky z haláku opět přez diodu, serva jsou už na takto snížené napájení opravdu líné, ale jetácký přijímače fungují až do cca 3v, tak předpokládám že zásadní problém by mohl nastat v pouze rychlém otevření buterfly.

Frsky mi na to funguje taky, mám pocit, že snad pouze Hitec --optima přestává fungovat už při poklesu napětí pod 4 volty.

To záložní napájení mám odzkoušené pouze teoreticky v domácích podmínkách, co jsem na to přešel, tak od té doby jako na potvoru nezapomínám ani dobít přijímačovky :D

Příloha:
P1130184.JPG
P1130184.JPG
[ 50.06 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130185.JPG
P1130185.JPG
[ 40.13 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130189.JPG
P1130189.JPG
[ 51 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130191.JPG
P1130191.JPG
[ 84.01 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]



Jako poslední jsem trochu potunil zavírání kabiny, ty plastový zácvaky pokud to zavčasu nerozmlátím určitě prasknou, navíc ani nové to teda nějak zrovna extra na to, že je to zacvakávání v předku kabiny kde to muže podfouknout vítr podle mého na jistotu moc nezacvakává, tak jsem to raději potunil o magnety na dámské kabelky, má to takový čudlík, tak je krásně slyšet cvaknutí, když ten magnet dosedne správně a drží to opravdu fest.

Příloha:
P1130194.JPG
P1130194.JPG
[ 49.04 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]


Příloha:
P1130195.JPG
P1130195.JPG
[ 55.57 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]




Ještě jsem zapoměl na výškovku

ten origo systém Multiplex náhonu páky výškovky se mi pro výškovku, kterou budu pořád sundavat a nandavat vubec nelíbil, chtěl jsem použít něco víc na jistotu a aby to šlo vcelku nenáročně rozpojovat zapojovat. nakonec jsem to vyřešil do origo Multiplexácký dvojpáky kormidla klasickým blimpem, pouze červíka jsem použil delšího, aby blimp držel v obou pákách--tady je to napořád a výškovku odpojuji na páce serva kovovou pružnou koncovkou táhla v který je čep páky napevno, takže ho nebudu hledat v trávě jako u třeba plastových MPjet.

Dolepeno, tak se pokusím nějak popsat co jsem si tam dělal po svém.Kompletní dvoudílná stavba se dá zkouknout na Rimrovo youtube, i když celovečeráky, já je zkouknul a zaujalo mě tam několik postupu, který já byl zvyklý dělat jinak, Rimruv pracovní postup a zpusob mi u něčeho nepřišel vubec špatný tak jsem to dělal podle něj a i bych řekl, že i když ty videa jsou dlouhý, ve výsledku si myslím, že mi to při stavbě naopak ušetřilo čas.

tak první fotka
Příloha:
P1130195.JPG
P1130195.JPG
[ 55.57 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]



Hned při záletu se Rimrovi podařilo odporem vzduchu utrhnout kormidla výškovky, tak jsem hned preventivně všechny kormidla v krajích zpevnil silonovou nití--skrz klapky a křídla jsem jehlou středem závěsu protáhnul prstolepem prosycenou silonovou nit--takto opravuji závěsy epp modelu už dlouho, tentokrát jsem udělal klapky, křidélka, výškovku raději hned preventivně.

Příloha:
P1130193.JPG
P1130193.JPG
[ 31.43 KiB | Zobrazeno 7239 krát ]



zadní špunt protizávaží pohonné baterie jsem se rozhodl že bude vyndavací, navíc směrovka má nacvakávací panty, tak počítám, že pro ukládání do krabice budu tu směrovku sundavat stejně jako na Culárisovi, takže cvakací panty se asi časem polámou, tak se asi stejně nevyhnu výrobě nových pantu, které už bych spojoval pruchozím drátkem, ale zatím pruchozí tyčka pouze ve spodní části, kde v ose pantu už ted mám ale směrovku přichycenou pevněji, než na těch zacvakávačkách, to se mi jak to vymyslel multiplex moc nelíbilo.

je ale potřeba použít závaží menšího pruměru, než ocelová kulička ze stavebnice, která se vmačkává na těsno--takže nejde vyklepnout---já si odlil olověné válečky.

Příloha:
P1130193.JPG
P1130193.JPG
[ 31.43 KiB | Zobrazeno 7239 krát ]



Tak ted už je to snad opravdu všechno, doufám, že ho zítra hned nerozprášim, dlouho jsem s něčím živějším nelítal a bojím bojím, že se nechám unést a zapomenu, že už mi ty ruce nefungují tak jako dřív.
Že ho rozmlátím s tím počítám, ale at to není probuh hned první den :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 22:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Tak dnes už v podstatě zalétáno a seřízeno.

Těžištěm jsem cca 1,5 cm za Multiplexáckýma výstupkama pro nastavení těžiště.

Kolmo dolu letí model kolmo dolu, ve vodorovném letu nepatrně tahám--na zádech tlačím.

při startu bylo ale potřeba nepatrně přitáhnou výškovku, tak jsem to vyřešil letovým režimem start---pouze klapky cca 2mm dolu, přez klapky tím mám teoreticky rovnou vyřešený režim termika, pokud by někdy panovaly podmínky, kdy létají i vrata od chlíva a neměl jsem sebou jako na potvoru jiný--termický model.

s výškovkou a jejím dalším případným seřízením a dalším letovým režimem ještě uvidím až ho zkusím někde na svahu, na svahu, pokud nelétám akrobacii mám raději modely přez výškovku nepatrně přitažené, kdy v dive testu vybírají.


Model je i s tím posunutým těžištěm nezáludný a nemá tendenci vrtat, po přitažení a vytracení rychlosti se jen propadne, ale tendenci vrtnout nemá, při vývrtce musím trochu vypomoct křidélky, ale plánuji, že ještě trochu zvětším výchylku směrovky, aby letěl Funray v nožovém letu víc šikmo a na nižší rychlosti, čímž bych se mohl teoreticky dostat k nastavení, že směrovkovou páku opřu do krajní polohy a v nožovém letu ho budu udržovat pouze změnou otáček motoru.

Ted letí v nožáku taky, ale moc prostoru na korekci směrovkou tam není, tak zatím nožový let raději v dostatečné výšce.

Při nějakých ostřejších obratech je ale vidět, že prostor k zelpšení pevnosti nosníku si multiplex stále nechává na nějaké--to až zase někdy příště a na jiném modelu.

Je ale pravda, že tento model je tak živý a nezáludný, že zapomínám, že nelétám s kompozitem.

Ke konci dne už muj trochu blbý pocit z občasného mávnutí křídel přešel ve fobii, že ty křídla opravdu v tom středovém plastovém uložení urvu, nebo že zbortím ten ----asi hliníkovej nosník, dural to asi nebude.

Tak jsem se nakonec rozhodl, že tu středovou část možná zbytečně, ale alespon pro dobrý pocit trochu potuním a navíc tím i vyřeším problém, jak ho na svahu případně ještě trochu dovážit.

Jak jsem to vyřešil by mělo být z fotek asi jasný, já jsem použil uhlíkovou tyčku cca 6,5 mm, byla doma a minimálně pro ten dobrý pocit jsem si říkal, že by stačit mohla a na svah místo uhlíkové ocelová taky tak nějak--opět minimálně pro ten dobrý pocit, že na svah jsem ho naložil :D

Pokud by se ukázalo, že 6,5 je málo, koupím dalšího Funrae a použiji 8 ku.

co je důležitý --vykružovací trubička musí být opravdu tenkostěnná--ideálně něco jako teleskopická anténa , jen je možná problém ji někde sehnat v dostatečné délce, ale dá se to obejít prodlužovacím nástavcem zevnitř, jen je potom problematičtější postupně vymačkávat vykroužený materiál.

uplně nejduležitější je tu trubičku vybrousit v čele do hrotu zevnitř, aby se vyřízlý materiál v té trubičce zmačkával dovnitř a postupně--po cca 3cm se vždy každé cca 3cm utrhli. postupovat po těch cca 3cm, točit jedním směrem ty zhruba 3cm, pak na volno v protisměru, tím by se měl ten elapor v té trubičce utemovat a ta 3cm část utrhnout--vytáhnout trubičku ven, vyřízlý elapor--polyš, podle toho co se řeže vytlačit ven a tak pořád dokola až do potřebné délky.
Pokud na konci plánované vykružované hloubky v tom křídle zustane poslední vykroužený zbytek, u elaporu stačí kápnout kapičku prstolepu dovnitř té vykružovací trubičky a opakovaným pokusem omylem odchytit ten moment kdy se chytne a utrhne vnitřek--ale nepřilepí se ta vykružovací trubička ke křídlu :D

tuto fázi s prstolepem ale dělat až po vykroužení i druhého křídla, aby nenastal problém, kde sehnat nezalepenou trubičku i na druhé křídlo.
Příloha:
P1130201.JPG
P1130201.JPG
[ 25.28 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]



Základ je sesadit si k sobě obě křídla a na ten přípravek--překližku si přenést pruchozí osu pro následné vykružování--na cirkulárce si tu osu líznout jako žlábek pro tu trubičku, dříve a pokud je to potřeba opravdu přesně fiknout proti sobě obě křídla si na ten přípravek lepím vodící třeba papírovou trubičku, kterou beztak musím motat jako pouzdro pro spojku křídla do polyšových jader křídel, do elaporu je to zbytečný a případnou nepřesnost stejně přeperou ty boční výřezy v trupu, do kterých se to křídlo zasouvá, ale u dvojspojkových křídel kdy křídla přiléhají k trupu z boku je přesnost opravdu potřeba větší.


Příloha:
P1130202.JPG
P1130202.JPG
[ 46.61 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]



Příloha:
P1130203.JPG
P1130203.JPG
[ 45.89 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]


Příloha:
P1130204.JPG
P1130204.JPG
[ 41.45 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]


Příloha:
P1130205.JPG
P1130205.JPG
[ 30.33 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]



Příloha:
P1130208.JPG
P1130208.JPG
[ 34.27 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]



Příloha:
P1130206.JPG
P1130206.JPG
[ 43.85 KiB | Zobrazeno 6870 krát ]



Příloha:
P1130210.JPG
P1130210.JPG
[ 52.36 KiB | Zobrazeno 6867 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 22:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Další fotky

Příloha:
P1130211.JPG
P1130211.JPG
[ 29.54 KiB | Zobrazeno 6864 krát ]


Příloha:
P1130212.JPG
P1130212.JPG
[ 30.5 KiB | Zobrazeno 6864 krát ]


Příloha:
P1130213.JPG
P1130213.JPG
[ 24.36 KiB | Zobrazeno 6864 krát ]


Příloha:
P1130214.JPG
P1130214.JPG
[ 41.46 KiB | Zobrazeno 6864 krát ]


Příloha:
P1130215.JPG
P1130215.JPG
[ 46.28 KiB | Zobrazeno 6864 krát ]



V případě nějaké nepřesnosti a nutné nápravě v souososti, trochu probrousit a doladit jde pilníkem dobře pouze kořenové žebro, ale zvlášt elapor na nějaký pilník, nebo smirek nalepený na trubičce moc neslyší, jediné co se mi osvědčilo je odhadem--pokusem omylem postupně ohřát kovovou kulatinu patřičného pruměru tak akurátně, aby si ten materiál trochu upálila, ale nesmí být rozpálená hodně, to si okolo sebe vypálí podstatně větší díru, s tím opravdu opatrně a raději si to nejdřív několikrát vyzkoušet na nějakých odřezcích, protože je mraky vyriant jak to nejde a jen jedna varianta, jak to jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: stř 27.10.2021 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Jedno video. Vecer to sem vlozim spravne. Ted jdu zase letat. Ale zkusim to s cularisem,ten pidisvah pokud neni termika nosi na prd. Je to spis jen takove hoblovani hrany tak mi prijde zbytecny pri pristavani hoblovat Funrae.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: stř 27.10.2021 21:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2004
Příspěvky: 1266
Bydliště: Škvorec
Skouknul jsem prvních 90 sec, ale chodí to moc hezky. Kdybych nevěděl, že jsou to kuličky, tak bych tomu ani nevěřil.

_________________
LMK Říčany
Graupner HoTT


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: čtv 28.10.2021 6:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 284
Bydliště: ¨Libina
Něco podobného je na trhu . Pulze od Pelikána alias Kavana . Jsou na tom 9gr. serva příjde mi to málo.
Tak mam skromnej dotaz. Jak to máš vybavený. Dík.

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: čtv 28.10.2021 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
kokeš píše:
Něco podobného je na trhu . Pulze od Pelikána alias Kavana . Jsou na tom 9gr. serva příjde mi to málo.
Tak mam skromnej dotaz. Jak to máš vybavený. Dík.


serva jsem dával corony 22g chtěl jsem rozhodně kovové převody a sílou minimálně na urovni hitec 81
https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/C ... -d2076.htm
Motor Scorpion, byl doma, ale stačil by lehčí axi 2826/10
baterka 4čl turnigy 2650ma
https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/T ... -d1868.htm


ale zvažuji 4čl lion 2P, co mám zkušenosti s lion z koloběžky, vadnout začínají od poloviny vysosané kapacity, to by teoreticky bylo tak akorát--prvních 2000ma na akrobacii a zbytek už jen na pohodové polétání.


8g je nesmysl, to mám na křidélkách na easygliderovi a i tam je to na prd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pát 29.10.2021 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Dnes jsem prodloužil tu směrovku o cca 2cm , tak už jsem spokojený, mimo nožový let se s tou větší směrovkou podstatně lépe koriguje když si model v obratech klasicky chybně nakláním na sebe--obraty nejsou kolmo k zemi, ale trochu nakloněné na mě, takže se pak s každým dalším obratem k sobě přibližuji, díky té větší směrovce si ho pak mohu méně viditelně od sebe zase odklonit, do souvratu jde funray s větší směrovkou také ochotněji. zatím jsem ji prodloužil depronem.

Klapky a křidélka jsem pro akrobacii nastavil--přizvednul cca 1mm nahoru, tím jsem mohl zmenšit potlačení výškovky.Ted už si dám s nějakým přenastavováním a upravama pauzu dokud si nebudu jistý , že zásadní problém není už pouze v tom, že jsem prostě dlouho nelétal.

Opravdu veliká spokojenost, na páčkách mám z Funrae v podstatě stejný pocit, jako z cca 140g Clika v hale, jen to nemá tolik trupu a namotorování na vis.

Halovou začátečnickou sestavu 2021/2022 už mám vytištěnou, ještě bych potřeboval od někoho rozklíčovat tu druhou náročnější, já to z toho aresi, nebo jak se těm čmáranicím říká nikdy neuměl vyčíst :D Tam už určitě bude vis a nějaké obraty přez trup, ale to už bych si tam nahradil něčím, co jde s Funraem zalétat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: pát 29.10.2021 18:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 284
Bydliště: ¨Libina
Díky za informace stran vybavení a i to ostatní je inspirativní. Letu zdar

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: sob 20.08.2022 23:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Chlapi, co jste stavěli a lítáte FunRaye, co máte na originálním trámci od Multiplexu za listy, rozměr a jakej motor k tomu s jakým KV?
Dnes jsem udělal s FunRayem tři lety, baterky Parkside 18650 4S2P celkově 4Ah. Mám s pohonem trochu problém. Pohon je optimalizovanej na e-calcu ale nejsem s ním moc spokojenej. Asi do 60% plynu FunRay plynule zvyšuje rychlost ale dál je slyšet že vrtule stále přidává ale rychlost a tah se již nezvyšuje. FunRay sice i na těch 60% plynu lítá jak pyloňák ale třeba na nožovej let to nestačí. Prostě blbá kombinace motor a vrtule na hodně širokým příčníku, sice velká rychlost ale malej tah.
Jo a taky mě přijde při akrobačce dost línej na křidýlka a to mám větší výchylky než je doporučeno. Napadlo mě pouze za normálního letovýho režimu spřáhnout křidýlka s vztlakovkama ale ty se kvůli zavěšení nemohou skoro vůbec vyklápět nahoru, takže by chodily jen dolů a nahoru jen hodně málo. Druhej režim mám vztlakovky na plynový páce dělaný funkcí Cambrix, vztlakovky max asi 60 st a k tomu kompenzace výškovky. Třetí režim jsem funkcí Cambrix napípal Butterfly ale asi ho zruším, v porovnání s prostejma vztlakovkama Butterfly téměř nebrzdí. Netuším proč, klapkový větroně jsem dosud neměl.
Může se v tom spřažení křidýlek s klapkama projevit nějaký úskalí? Je potřeba mít možnost aby to spřažení šlo za letu vypnout?
Díky!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2022 8:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Celeron píše:
Může se v tom spřažení křidýlek s klapkama projevit nějaký úskalí? Je potřeba mít možnost aby to spřažení šlo za letu vypnout?
Díky!


No, já to tak naprogramoval rovnou dál to neřešil...

A vztlakovky jdou nahoru bez problému, na rychlost je mám podle návodu 10mm nahoru a problém s tím nebyl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multipex Funray
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2022 9:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
Klapky použivam pro vykruty u všech větronu ktere maji klapky. Vychylky klapek připinam pouze pro akrobacii a vychylku mam menši než na křidelkach. S diferenciaci si u klapek hlavu nelamu. Když jdou nahoru vyklopit málo tak se hold vyklopi klapka vic jen dolu i když diferenciace obraceně pořád lepši než línej vykrut pouze přez křidelka.

Kuli nožaku jsem u funrae zvětšil směrovku


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz