Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 12:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.11.2020
Příspěvky: 1
Bydliště: Sázava
Můžete mi někdo poradit ohledně stavby elektroletu Lemík?
V plánku je uveden motor Speed 300 s převodem 4,5:1, baterie 8xNIMH Sanyo Twicell 700mAh, vrtule 8/6" a serva HS-60.
Jaký jiný motor můžu použít a jaké můžu použít jiná serva serva?
A ještě jeden dotaz ohledně materiálu v plánku je uvedena tvrdá balza, ale v obchodech jsem se setkal pouze s měkkou a standartní balsou.
Nejsem úplný začátečník co se týče modelářství (do teď jsem stavěl RC lodě), ale nyní bych si rád postavil nějaké letadlo. A v tom začátečník jsem.
Popřípadě můžete doporučit jiný model pro začátečníka, pokud by tento nebyl vhodný.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 13:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
V popisu modelu, který jsem našel na netu se píše o použití kuželu vrtule o průměru 40 mm. Mám za to, že by tam tedy bylo možno použít třeba můj oblíbený motor Emax CF 2822. Navrhovanou vrtuli 8x6 v pohodě snese. Stačit by měla jakákoliv desetigramová serva např. HTX-900, předpokládám, že se do trupu vejdou. Balzu bych volil standard.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 14:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Balsa se prodává podle měrné hmotnosti jako lehká s měrnou hmotností do 120g/dm3 a standartní s měrnou hmotností od 120g/dm3 asi tak do 250g/dm3 i výše (ale to už bývají výjimky). Pevnost souvisí s měrnou hmotností a na žebra bych dal tak 150-170g/dm3, odtokovka okolo 170, náběžka 200, trup 170. Pokud jsou nosníky křídla z balsy, tak co nejtvrdší - 250 g/dm3. Tam, kde balsa je jen výplň, tak lehkou. Pozor na vlákna balsy.

Dále má vliv řezání balsy z bloku, to je popsané v článku Balsa - modelářský chléb http://historickemodely.cz/download/balsa-modelarsky-chleb/.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Předpokládám, že jde o tento http://eshop.rcrevue.cz/planky-rc-revue ... k-042.html model. Jak už napsal kolega, vo, standard. A pozor! Rozdíly v hmotnosti mohou byt velmi značné. Teď jsem zpracovával dve prkénka balsy čtyřky a jedno melo hmotnost 38 g a druhé 112 g. To těžší bylo, dle předpokladu, výrazně tvrdší a tím bylo náročnější i opracování.
Motor klidně E-Max, kromě 2822 by byl použitelný i 2812 (má vyšší kV - otáčky na Volt). Velikost vrtule je napsaná v návodu. Vzhledem k velikosti a hmotnosti by možná stačil i 2805. S těmi prvně citovanými to bude dost stíhačka (vyzkoušeno na obdobně velkých a těžkých modelu). Regl 20 A.
Pohonný akumulátor 3S 1000 - 1300mAh.
Serva klidně SG 90 - https://www.peckamodel.cz/jix-sg90-1-9g-mini-servo-sg90 , mám jich provozu několik a už i delší dobu a zatím bez poruch.
A pokud je to tvoje první stavba a potřeboval bys nějakou osobní pomoc (nejen se stavbou, ale třeba i záletem), není od věci si do profilu dát oblast, kde se vyskytuješ (nemusíš dávat celou adresu a kam dáváte klíč).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 16:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Ano s motory CF 2822 nebo CF 2812 to bude rychlejší (pokud se dá plný plyn) :D Předpokládám, že se s takovým modelem bude hlavně relaxovat při plachtění s vypnutým motorem. Já mám raději, když má takový model trošku víc "koníků pod kapotou" pak rychleji nastoupá a můžu plachtit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 17:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Mám modýlek, něco lehce přes 500 g (je to ale motorák, ne větrák) s motorem E-M 2812, vrtule APC 7x5E, a chodí to nějakých 75 st. nahoru bez zadýchání. Jen je třeba občas v rámci předletové kontroly také nutné zkontrolovat ty dva červíky, které v přírubě drží motor (jednou takhle chtěl jeden motor utéct letadlu :lol: , naštěstí tam byly přívodní kabely, červíci také zůstali, kde měli, tak je stačilo jen opět dotáhnout).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 18:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Vím přesně co máš na mysli. Takto mi "vypochodoval" CF 2822 za letu na mém nutballu :D Zůstal viset na kabelech. Pomohlo vyvážení vrtule, ale i tak motor kontroluji docela často. Na nutballu je namontován bez úprav, tedy tak jak je prodáván, tak jen zkusím jestli se "nekývá" a jdu na to. V nutballu ten motor docela honím, tak musí držet :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 19:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.10.2020
Příspěvky: 8
Vzhledem ke koncepci modelu doporučuju zvětšit plochu pohyblivé části směrovky, připadá mi malá. Nemá to křidélka a tak to bude blbě zatáčet. Předek budeš muset vzhledem k navrhovanému motoru taky předělat. Podíval bych se spíš po něčem s křidélky.

_________________
Ariane V6, Spitfire 1500 mm, Gama 2100, Mustang


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektrolet Lemík
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 20:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
ariane1 píše:
Vzhledem ke koncepci modelu doporučuju zvětšit plochu pohyblivé části směrovky, připadá mi malá. Nemá to křidélka a tak to bude blbě zatáčet. Předek budeš muset vzhledem k navrhovanému motoru taky předělat. Podíval bych se spíš po něčem s křidélky.


Praxe ukazuje, ze ty male bezkridelkove eroplany letaji zcela normalne ,presto ze jsou rizene pouze smerovkou a vyskovkou.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Neni problem ani s jednoduchym vzepetim kridla.K rizeni smeru je vyuzita pouze ctvrtina z celkove plochy SOP.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Nebo tohle...taky pouze ctvrtina Sop :



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Zde vzepeti do U. K rizeni vyuzita polovina Sop.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz