Reklama

Pravidla fóra

Očekává se čestné jednání na obou stranách. V případě nežádoucího chování bude vše zveřejněno.
V okamžiku kdy inzerát již neplatí, tak inzerát editujte a do Předmětu napište text: KOUPENO, bude odklizen moderátory.
Poptávky po výrobě na CNC zadávej pouze v sekci CNC nabízím poptávám, pro vstup čtěte pravidla CNC poptávky.

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 19.10.2020 10:09 
Mazák
Mazák

Omlouvám se, ale v poptávkové sekci CNC se to nějak neujalo, zkusím to přeposlat do otevřeného bazaru:

Zdravím,

do jednoho nemodelářského projektu potřebuju udělat malá čelíčka ke krabičkám. Udělat jeden kus není zase takový problém, ale já jich budu potřebovat deset tak do měsíce a stovku do jara...

Napadlo mne, že by se to dalo vyřešit SLA tiskárnou, ale zatím jsem si na žádný SLA tisk "nesáhnul", takže úplně nevím, jak by vypadala kvalita povrchu, jakou to má pevnost a houževnatost, jak moc by bylo potřeba po tisku (a dopečení samozřejmě) dolaďovat povrch. Pozor, nejedná se mi o klasický tisk tavením tiskové struny (FDM), ale o "UV resin", tedy tisk z fotocitlivé pryskyřice (SLA, resp. MSLA).

Potřeboval bych tedy někoho, kdo by mi vytisknul jeden kus jako vzorek a ideálně přibalil i nějaké "nepodarky" na rozlámání, rozřezání atd., abych se s tím materiálem naučil trochu fungovat. Nemám problém koupit tiskárnu a následně si to péct sám, ale nerad bych se dočkal toho, že koupím tiskárnu a zjistil, že mi to ve výsledku stejně materiálově nevyhovuje, nebo je s tím stejná drbačka, jako s FDM (broušení, tmelení, barvení...).

Byl byste někdo té lásky a dobroty a neudělal mi ten jeden kus? Samozřejmě "nechci slevu zadarmo", zaplatím - díl má necelých 10 cm3 (odlaborováno v ChiTuBoxu), doba tisku podle nastavení 1 - 3 hodiny - model přiložený.

Kdyby se někdo našel, tak soukromě nebo (raději, nejsem tu teď moc často) na telefon 777 60 44 54.

Díky za pomoc.

Bit

Přílohy:
bocnice_prava_4.zip [204.5 KiB]
43 krát

Naposledy upravil bitovod dne čtv 05.11.2020 21:08, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 6:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Dobrý den.
Nemám tiskárnu, takže se v tom nevyznám, ale půjde vůbec vytisknout takový díl rozumně v jednom kuse?
Antonín

PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 10:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Jde, dokonce na FDM tiskárně.

Jen ten povrch není tak rovný. Při opačném položení na desku by byl hladší, ale drsnější by bylo vybrání pro štítek.

Přílohy:
IMG-3548.JPG
IMG-3548.JPG
[ 182.65 KiB | Zobrazeno 564 krát ]

IMG-3548.JPG
IMG-3548.JPG
[ 182.65 KiB | Zobrazeno 564 krát ]

IMG-3547.JPG
IMG-3547.JPG
[ 202.56 KiB | Zobrazeno 564 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 10:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

zdzd píše:
Při opačném položení na desku by byl hladší, ale drsnější by bylo vybrání pro štítek.

Takto

Přílohy:
IMG_3549.JPG
IMG_3549.JPG
[ 123.56 KiB | Zobrazeno 556 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 11:13 
Mazák
Mazák

Ak sa to skryje pod ten štítok, tak to vyzerá slušne...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 13:59 
Mazák
Mazák

Pánové, děkuji za zájem, ale klid :) Že je to tisknutelné na FDM je mi jasné. Tiskárna mi stojí na stole a nebojím se ji použít - a jak kvalitní výtisky se na tom dají udělat je mi celkem zřejmé, konec konců prototyp má bočnice taky tištěné na FDM. Ze struny to tisknout nechci a nebudu, je tam buď ne úplně reprezentativní povrch, nebo dost "lidského sádla" (i když toho bych měl dost :) ) a hlavně času při postprodukci.

Šlo mi o posouzení kvality tisku a vlastností materiálu při SLA technologii, abych zjistil, jestli se to dá tímhle způsobem vyrábět (kusy až desítky kousků), jestli se za to nebudu stydět, až to zákazníkovi dám do ruky, jestli se to nerozpadne, až si zákazník shodí krabičku ze stolu - a z toho vyplývající, jestli mám toho Photona kupovat nebo ne. Varianta, že koupím SLA tiskárnu a následně ji nebudu moci využít se mi v aktuální situaci vůbec nelíbí, proto jsem poptával ten "preview" tisk.

Naposledy upravil bitovod dne stř 21.10.2020 14:05, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 14:04 
Mazák
Mazák

mior píše:
Ak sa to skryje pod ten štítok, tak to vyzerá slušne...

Zeptám se - koupíš si zařízení, které bude mát takovéhle bočnice. Budeš spokojený a říkat si, jakou hezkou, ryze profesionální mašinku sis to koupil?

Nevím jak tobě, ale mně by to pilo krev - takže se snažím vymyslet, jak to udělat, abych se nemusel za výsledek stydět a říkat si, že je to "docela dobré". Prostě FDM bez broušení, tmelení a barvení nesmí mezi lidi jako součást finálního výrobku - a na to dodělávání není čas a ruce.

Jistě že by to funkčně vyhovovalo, ale výsledek musí taky trochu nějak vypadat.

PříspěvekNapsal: čtv 22.10.2020 8:51 
Mazák
Mazák

To je otázka toho, čo od výrobku očakávam a kde bude prezentovaný.

Ty si poskytol dosť málo informácií, takže neviem, čo a kde to bude robiť. Či je dôležitá funkčnosť alebo dizajn.

Ak to má byť niečo ako obslužné tlačidlo pre SOS pomoc, tak - ver mi - pre mňa je dôležité, aby tú pomoc privolalo a je mi celkom jedno, že to bude mať pár kozmetických vád.

Ak však to mám byť niečo, kde sa preferuje dizajn, tak s Tebou súhlasím.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 22.10.2020 14:45 
Mazák
Mazák

Mám jen FDM tiskárnu, takže k původní poptávce nic nemám.

Nicméně ještě mě napadlo - u větších desítek kusů by se mohlo i vyplatit to třeba odlít z nějaké pryskyřice (což vlastně je skoro totéž jako SLA, jen to vzniká jiným způsobem. Vytisknout na FDM kopyto, vyhladit, vytmelit, vybrousit, a pak podle toho udělat odlívací formu. Nedávalo by smysl tohle?

PříspěvekNapsal: čtv 22.10.2020 14:57 
Mazák
Mazák

pripadne pri mensom pocte kusov skusit "acetonovu kuru", ABS vytlacok zostane krasne hladky a leskly.
To uz potom treba spocitat, co sa vyplati viac (cena tlace SLA vs praca s FDM/aceton vs vyroba formy a odlievanie).

bitovod: kdesi tu bola tema kde clen fora prezentoval SLA vytlacky, maketu mesta ak si dobre pamatam, skus ho kontaktovat

PříspěvekNapsal: čtv 22.10.2020 15:07 
Mazák
Mazák

Ještě doplním, že vyhlazování acetonem funguje i na ASA, který je tolerantnější k UV záření, a přišlo mi, že má i o něco menší smršťování (a tím praskání po vrstvách u rozměrnějších tisků). Koupil jsem si cívku ASA z Mladče, a asi budu místo ABS už kupovat jen ASA.

PříspěvekNapsal: čtv 22.10.2020 15:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 1
A třeba ASA275 se smršťuje ještě méně.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 21:07 
Mazák
Mazák

Tak to nakonec dopadlo jinak - oslovil jsem pár firem, dostal cenové nabídky, a když mne vzkřísili, objednal jsem Anycubic Photom Mono. A od včerejška tisknu, zatím tedy se střídavými úspěchy, zjevně to chce praxi (a dobře připravenyý model).