Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 12:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Ahoj kluci.Na cvičným hornoplochu Canary od Phoenixmodel se mi po delší odstávce cca tři roky asi vlivem špatnýho uskladnění zkroutila do vrtule pohyblivá plocha výškovky.Je to obdélník cca 550x40mm zřejmě z tvrdé balsy potažený nažehlovací fólií a uložený na čtyřech pantech.Při pohledu zezadu se zkroutila pravá část v délce cca 20cm směrem nahoru o cca 8mm.Dá se to nějak srovnat?Např.horkovzdušnou pistolí,fénem,žehličkou atd.?Zkoušel jsem to zafixovat na tejden ve správný poloze,ale vrátilo se to zpátky.Je to asi balsa a jsou v ní kulaté vylehčovací otvory.Ptám se před tím než začnu dělat novou řídící plochu.To je až ta nejposlednější možnost.Poradí někdo kdo má zkušenost jak na to?Dík


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 14:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Srovnání do roviny nepomůže, musíš to překroutit kontra, minimálně o stejný úhel o kolik to bylo zkroucený a ještě trochu přidat. Zafixovat a můžeš si pomoci i teplotou, třeba odpoledne na slunci. Mě to fungovalo jak na klasickou šprdličkovku, tak na plnou desku. Děravou deku jsem nezkoušel ale když to šlo na plnou...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Tak je nakrouceno obráceně a ještě trochu navíc a uvidím co to bude dělat.Zatím dík a dám vědět jak jsem dopad :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 22:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zkus to ještě v tom překrouceném stavu ještě přežehlit, většinou to pomůže.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: úte 07.07.2020 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Jj.To mě napadlo,ale nebyl jsem si jistý.Dík.Zkusím a uvidím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: úte 07.07.2020 14:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To přežehlení docela pomáhá. Jen ta konstrukce nesmí být extrémně tuhá. Dá se tak upravit negativ na křídle, či zlikvidovat pozitiv. A samozřejmě nechat chvíli v přetočení.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pát 10.07.2020 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Tak zatím částečnej úspěch.Mám to přešponovaný na druhou stranu a ještě jsem to přežehlil a s 8 mm jsou už jen dva.A těm se moc zmizet nechce.Když to povolím,tak se to na ty dva vždycky vrátí mrcha.Zkusím ještě fèn a holt to po každým lítání zafixuju obráceně.Třeba se to časem srovná úplně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 5:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ještě je varianta z toho strhnout původní potah, potáhnout to znovu v překroucené poloze a pak, stále v překroucené poloze vyšponovat. Na tu VOP nebude třeba moc fólie.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 10:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
To byla varianta, kterou jsem chtěl navrhnout hned ze začátku, ale neměl jsem odvahu, abych nebyl rebel. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 10:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Proč rebel? Samozřejmě jako první zkusím nedestruktivní metody a pokud to nejde, přitvrdím. Jestliže se mu nepodařilo to překroutit, tak holt nezbývá, než do toho jít takto. Jen mě překvapuje, že se to tak silně zkroutilo, asi to tam bylo "schované" už z dřívějška - třeba špatně vyschlé před řezáním. Mimochodem stalo se mi, že jsem řezal lišty ze silnějšího balsového prkénka, které bylo rovné, jakmile jsem lištu uříznul, byl z ní luk jak sviňa.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 11:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Když se to nepodařilo srovnat hned po přežehlení, tak mi jiná možnost nenapadla. Ale možná jsou i jiné možnosti. Tak proč se je nedozvědět.

Jinak s tím co píšeš mám bohužel stejnou zkušenost. Koupené prkna balzy po přinesení domů do suchého prostředí vypadají jako pahorkatina a překližka někdy taky a dá se to pak použít jen na malé díly.

Takže za mě, sundat potah, nechat dřevo odpočinout a případně zkusit srovnat konstrukci bez potahu tak, aby zůstala nějakou dobu rovná bez natahování. Pokud to nebude rovné, tak raději znovu postavit, protože jinak s tím budou stále problémy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 12:09 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Pokud vite, jak se rovna srolovany arch papiru, tak to aplikujte i u smrkoveho, lipoveho, balsoveho dreva ( masiv). To jsou dreviny co mam overene.

Pozn. papir je taky drevo , no ne? Funguje to jak na placato , tak na storc. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 13:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Tomu nerozumím. To jako rovnáš balzu nebo masiv přes hranu stolu? Ptám se proto, že zrovna tak papír rovnám já. Je to asi neprofesionální, ale použitelné. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 13:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
veka1 píše:
Pokud vite, jak se rovna srolovany arch papiru, tak to aplikujte i u smrkoveho, lipoveho, balsoveho dreva ( masiv). To jsou dreviny co mam overene.
Pozn. papir je taky drevo , no ne? Funguje to jak na placato , tak na storc. 8)
veka1

...problém je v tom, že to asi těžko půjde aplikovat na hotové, potažené a zalepené výškovce :lol: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 16:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Zadny problem to neni... obzvlast kdyz je to potazene folii. Nekde jsem dokonce cetl, ze folii lze nahrat,nebo pomoci tepla sejmout , nebo se mylim? :? Bojovat proti prohybani tenkych a dlouhych kornidel a podobnych patvaru potazenych folii lze tak , tak ze se potahuje s predpetim tj. folie je nasponovana na pracovni desce . Po nazehleni jedne strany se dil necha vystydnout ,teprve pak se urizne od stolu , upravi a zazehli obvod a stejnym postupem potahne druha strana.

Ano taham spejle pres rozumnou hranu, nebo casteji pres dva prsty a palcem je prohybam .Timto prutahem listu nejenom vyrovnam ,ale v pripade potreby i trvale zakrivim do oblouku, pak se sama nevyrovna. Divne, ale realne. :)

Trivialni proces... staci vzit krivou smrkovou listu do pazouru a za stale kontroly primosti nekolikrat protahnout mezi prsty ... je nutno citit, jak se drevo poddava .Lupe stejne,jako kosticky patere hada, kdyz si ho prosmyknu v ruce... enem to drevo nesmrdi.

Pujcte si od nekoho napr. uzovku a trenujte ... ukol je vyrovnat , nepretrhnout.... a uspech se dostavi. :mrgreen:


Stejne rovnam i krive balsove, nebo smrkove odtokovky, ktere po protazeni ukosovackou naskoci do oblouku.
Pres kopirak rovnam i placate listy ( nosniky) z balsy, kere po odriznuti skociv pudorysu do tvaru samurajskeho mece, nebo se zkrouti .
Vetsi prurezy smrku i balsy, co me malinke pacicky nezvladnou ,taham pres hranu stola, nebo nejakou jinou ... hranu.

Chce to cit v ruce a pobrat, jak se castice dreva vzajemne, natrvalo premistuji. Pri kazdem protazeni pritlacit do protivky na spravnem miste ..... a najednou neni problem s rovnymi spejlemi. :wink:

Pozn. v drevnich dobach jsem mecoidni odtokovky resil odriznutim rozmerove vetsich sirek a nasledne ( po naskoceni do oblouku),jsem jim urezal bricha a ruzky tak, ze jiz meli pozadovanou sirku a hrany zustali rovnobezne .

Bohuzel velice casto po protazeni bruskou (ukosovackou) tj. po odbrouseni horni vrstvy masivu u nektereho typu dreva dochazi k prohnuti. Vypada to jako kdyz baba sama od sebe zvedne nohy... co s tim ,ze? Tak jsem je zacal protahovat jako hady a je klid.
Od doby,kdy jsem zjistil, ze je srovnam i nastorc, rezu odtokovky a nosniky na presny rozmer. Bo jak znamo, prkno na stojato a baba nalezato vydrzi neuveritelne veci.

Ale, muze se stat , ze nektery parez se srovnat nikdy nepovede ... je to stejne , jako s tim Jankem, co ho mamka bud vubec neohybala, nebo zacala pozde. :lol:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz