Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 7:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
Zdravím,
uvažuji o použití dvou přijímačů Futaba současně. Nejde mi ani tak o počet kanálů, jako o zvýšení spolehlivosti přenosu signálu v uhlíkovém kompozitu.Bohužel návod k TX je dost stručný v tomto směru, takže pouze vím, že DUAL RX jde použít.
Primární přijímač uvažuji Futaba R7008Sb nalinkovaný jako Fasstest 18CH, aby sloužil současně přes SBUS2 pro telemetrická data.

1)Není mi jasné, jaký přijímač může být ten sekundární - jestli to musí být ten samý a taky linkovaný jako Fasstest 18CH, nebo když to přeženu můžu použít jakoukoliv Futabu, třeba R6303 linkovanou jako Fasst Multi , když bude sloužit vlastně jen jako satelit s dalšími dvěma anténami ?
2)Pak není v návodu řečeno, jak ten druhý přijímač připojit k prvnímu, jestli přes SBUS nebo jakýkoliv kanál, nebo jak ?
3)Poslední otazník - jestli s tím máte někdo zkušenost, má to vlastně vůbec smysl, nebo jen zvýším cenu případné rány?

Honza


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 10:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Oba prijimace musia byt fasstest. Naparovat si ich mozes aj 100. Telemetria ti pojde na poslednom sparovanom.
Nepouzivaj dual RX. Tam ti pojdu kanály 1-8 a 9-X. Pouzi mod Fasstest 18ch

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 10:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
A zmysel v zdvojeni nevidim. To nie je Jeti ani Spektrum....

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 12:08 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Honza323 píše:
jak ten druhý přijímač připojit k prvnímu, jestli přes SBUS nebo jakýkoliv kanál, nebo jak

Přiznávám, že tohle mě vždycky zajímalo.. Jak se to propojuje?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 12:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
No, to je to, co není v návodu k žádné Futabě, ani MZ 18 WC ani MZ32, nechápu. Podle mého oba přijímače musí být připojené ke zdroji, že. Ale mezi sebou se mají propojit a přes jaký kanál? Pokud bych je nepropojil, tak při ztrátě signálu na primárním RX by sice sekundární RX fungoval, ale asi by nemohl signál předat servům, takže dovozuji, že musí být spolu propojené přes patch kabel, ale není zřejmé, přes jaký kanál - SBUS, nebo PWM nebo jak ?
Honza


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 12:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Honza323 píše:
Pokud bych je nepropojil, tak při ztrátě signálu na primárním RX by sice sekundární RX fungoval, ale asi by nemohl signál předat servům, takže dovozuji, že musí být spolu propojené přes patch kabel, ale není zřejmé, přes jaký kanál - SBUS, nebo PWM nebo jak ?
Honza


Ale to snad není satelit, ne?

Každý asi má svoje serva a s těmi si hraje. Vždycky se to dělalo tak, že jeden měl levé křidélko, druhý pravé, každý jednu polovinu výškovky a tak dále. Nebo máš nějakou jinou konfiguraci?

Jo, a ztráta signálu je až to poslední co u Futaby hrozí. Takže pokud dvojitě, tak hlavně kvůli instalaci a zdrojům. Dávat dva přijímače na tytéž zdroje nějak nedává smysl...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 12:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
No, v případě že má někdo nedostatek kanálů, tak máte pravdu, tak by to mohlo fungovat, ale upřímně, nedovedu si představit řízení F5Jčka jen s polovinou serv. Já jsem myslel, že smysl této možnosti je právě v tom, že druhý přijímač bude fungovat jako satelit, tudíž další dvě antény navíc, a ovládání všech serv obstará primární RX, který dostane signál od tohoto druhého. Pokud je to jen o tom, že místo 8 kanálů ( a v mém případě, protože na primárním přijímači používám SBUS, vlastně ještě více kanálů) budu mít jakési rozšíření kanálů - k čemu ale? - tak to opravdu nemá smysl, jak píše LV. Ještě jsem zkusil dotaz přímo na Futabu, ale s tím mám špatné zkušenosti, většinou vůbec neodpoví, nebo mně odkáží na prodejce.
Honza


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 13:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
Jo ještě k tomu co píšeš ohledně ztráty signálu u Futaby, do sobotního odpoledne bych to podepsal, ale v sobotu jsem se zřítil do pole s F5J téměř svisle asi ze 130m (podle logu),
když jsem byl na hranici viditelnosti (alespoň pro mne) asi 600m od sebe ve 100m po větru, tak jsem dal plný motor větroň šel krásně nahoru směrem na mě, ve 130m jsem motor vypnul, načeš sklonil příď k zemi a za tři sekundy zmizel v poli obilí asi 600m ode mne a ještě za terénní vlnou, takže jsem dopad ani neviděl.Hledali jsme ho dva dny a nyšli, přijímač podle logu šel ještě v 21,30 večer, ztráta napětí žádná log vypadal přesně jak bych očekával.
Všechno po nálezu modelu fungovalo, tak jak má, serva, YGE,UltraGuard, Unilog, samozřejmě obě baterie byly po přenocování na poli na asi na 1,05V/na článek-ale po nabití fungují kupodivu bez problémů dál-žádné rozjetí článků nebo jiné problémy.F5J to přežil zázračně taky - jen střední panel křídla a ocasní trubka je vejpůl.
Můj setup TX MZ18WC, RX7008SB, YGE65LVT, 1300mAh Tattu, Ultraguard k tomu, UNIlog II.Takže jsem přestal věřit na zázraky a nekonečné dosahy, první co jsem po dlouhé době udělal, bylo nastavení Failsafe na všech svých strojích, a nyní se pokouším vymyslet, co udělat, abych si ty nejdelší 3 sekundy v životě nemusel ještě někdy zopakovat.
K té události - protože jsem měl obě antény vyvedené z boku trupu ven pod uhlíkový křídlem a po stoupání na motor jsem se trochu propadl křídlem směrem k sobě, tak to přičítám zastínění obou antén v okamžiku propadu křídlem, ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že by rádio nezabralo, přece jenom 3 s je dost dlouhá doba a celou jsem táhl výškovku k sobě div jsem neohnul ovladač. Tak nevím.
Honza


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 14:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
(šťournu si, abych mohl vlákno lépe sledovat)
Pokud je model karbon a antény jen dvě v případě blbé polohy nepomůže ani Futaba. Jako věřím, že může být teoreticky 2x spolehlivější* jak zbytek světa (asi ne), ale fyziku neoprčí, žejo.
Když už je takový problém/nejasnost s druhým možným přijímačem, nedal by se, pro případy možného stínění, na Futabu připojit druhý systém? Třeba R9? Nebo R9 použít jako primární a ten umí být zálohovaný libovolným s.bus přijímačem, klidně Futabou? Klidně by mohl být druhý vysílací modul přes PPM...

V tomto se mi líbí FrSky, kde R-xxx přijímače mají na zálohování s.bus-in, kam se připojí libovolný s.bus přijímač (klidně Futaba, FlySky, Crossfire....) a pokud primární přijímač nemá signál, použije s.bus z druhého přijímače. Počet takto zřetězených přijímačů asi nebude omezený. Můžete si tak anténami oblepit model, až to hezké nebude. Samozřejmě lze zřetězit více s.bus přijímačů spárovaných s jedním vysílacím modulem - třeba R-XSR, v případě ACCESS (tuším) může rádio přijímat telemetrii od všech přijímačů.
(konec agitky)


----
* takže když na 10000 pádů padnu na rádio 2x, tak s Futabou jen 1x. To se hodí.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 14:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
Jestli Ti správně rozumím, tak vlastně navrhuješ to, co jsem chtěl použít u Futaby, prostě jeden RX navíc jako duální (satelit nebo nevím jak to nazvat) navěšený na primární a v případě zastínění primárního RX dodá signál.Antény toho druhého bych vyvedl nad křídlo a byl by stálý výhled na vysílač.
Dneska jsem dělal testy v režimu vysílače "check range" a dosah na zemi 50m s přímou viditelností antén přijímače, a 50m , když ho stínilo uhlíkové křídlo, dál jsem nemohl, mám malou zahradu. Ještě to zkusím na ostro v terénu , ale moc si od toho neslibuji. Tak já nevím, čím to mohlo být, to jsou vždycky nejhorší situace, když všechno funguje.Co bych dal za "mrtvý servo".
Honza


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 15:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Moje zkušenost je, že se sníží příjem telemetrie, pokud mám zastíněné antény před přistáním přímo na sebe. Tam je cesta signálu přes celý uhlíkový trup, serva, přijímač, lipolky, regulátor, motor i kužel. Stále mohu řídit, ale ideální to asi není. Naštěstí v tom není problém.
Velmi dobře ti rozumím, člověk chce udělat maximum...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 18:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ještě mě napadá myšlenka správně rozmístěných "reflektorů", jako že kus vodiče, co vypadá jako anténa, ale je to jen kus drátu vhodné délky "ve vzduchu", který jen rezonuje a vysílá tak vlnu v malinko jiném směru, takže by mohl "odrazit"/"ohnout" vlnu tak, aby se aspoň drobet výkonu nasměroval na anténu. Je to moc sci-fi nebo by něco takového šlo realizovat?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 20:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7421
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Honza323 píše:
Jo ještě k tomu co píšeš ohledně ztráty signálu u Futaby, do sobotního odpoledne bych to podepsal, ale v sobotu jsem se zřítil do pole s F5J téměř svisle asi ze 130m (podle logu),
když jsem byl na hranici viditelnosti (alespoň pro mne) asi 600m od sebe ve 100m po větru, tak jsem dal plný motor větroň šel krásně nahoru směrem na mě, ve 130m jsem motor vypnul, načeš sklonil příď k zemi a za tři sekundy zmizel v poli obilí asi 600m ode mne a ještě za terénní vlnou, takže jsem dopad ani neviděl.Hledali jsme ho dva dny a nyšli, přijímač podle logu šel ještě v 21,30 večer, ztráta napětí žádná log vypadal přesně jak bych očekával.
Všechno po nálezu modelu fungovalo, tak jak má, serva, YGE,UltraGuard, Unilog, samozřejmě obě baterie byly po přenocování na poli na asi na 1,05V/na článek-ale po nabití fungují kupodivu bez problémů dál-žádné rozjetí článků nebo jiné problémy.F5J to přežil zázračně taky - jen střední panel křídla a ocasní trubka je vejpůl.
Můj setup TX MZ18WC, RX7008SB, YGE65LVT, 1300mAh Tattu, Ultraguard k tomu, UNIlog II.Takže jsem přestal věřit na zázraky a nekonečné dosahy, první co jsem po dlouhé době udělal, bylo nastavení Failsafe na všech svých strojích, a nyní se pokouším vymyslet, co udělat, abych si ty nejdelší 3 sekundy v životě nemusel ještě někdy zopakovat.
K té události - protože jsem měl obě antény vyvedené z boku trupu ven pod uhlíkový křídlem a po stoupání na motor jsem se trochu propadl křídlem směrem k sobě, tak to přičítám zastínění obou antén v okamžiku propadu křídlem, ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že by rádio nezabralo, přece jenom 3 s je dost dlouhá doba a celou jsem táhl výškovku k sobě div jsem neohnul ovladač. Tak nevím.
Honza


V logu z rádia je i signál na přijímači. ( Jmenuje se to receiver status..viz obrázek) Interpretován 0--žádný signál, 1-25%, 2-50%, 3-100%.
Dej sem tento log? Máš ho ?


Přílohy:
ScreenHunter_1.jpg
ScreenHunter_1.jpg
[ 32.03 KiB | Zobrazeno 2863 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 7:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
No, to jsem taky hledal poté co jsem četl tady vlákna na podobná témata, ale nevím kde bych takový log u Futaby měl vlastně hledat. Ten Log o kterém se zmiňuji, je záznam z letu z jednotky UNILOG II, která slouží jako vario a výškoměr a baterkoměr za letu a pak ukládá na mikro SD kartu údaje z letu (proud , napětí, výška, stoupání/klesání,(mimochodem šel jsem dolů pěknou,stálou rychlostí 30m/s), napětí BECku resp.paluby, a nějaké další možnosti, které nevyužívám, protože na ně nemám senzory (teplota, rychlost letu atp.) Je tam ještě položka servoimpuls ein/aus , ale ta je vždy nulová, tak nevím na co slouží a jak jí zprovoznit.
Ještě mně napadá, že MZ18 v menu nabízí možnost logování na SD kartu, která je ve vysílači, ale tuto možnost jsem dosud nevyužíval, protože jsem ji nepotřeboval, tak ani nevím, co nabízí.
Upřímně , lítám Futaby už přes 30 let a od 2,4 GHz jsem zapomněl na to , že je třeba myslet taky na případnou ztrátu spojení.
Jedu nakoupit a pak to hned vyzkouším, jestli to není to, o čem mluvíš. Bohužel , ale protože jsem tuto možnost neměl aktivovanou, tak to bude jen pro budoucí lety.
Honza


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 7:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.3.2019
Příspěvky: 34
Nedalo mi to a ještě jsem to zkusil, je to tam, máš recht. Bohužel log z onoho osudného dne na SD kartě nebyl, protože jsem to neměl aktivované. Udělal jsem tedy pokus : zapnutý vysílač, vedle něj zapnutý přijímač, jen tak naprázdno bez serv, a log přikládám.Ovšem je divné, že receiver status je celou dobu "0" ???
Honza


Přílohy:
00001918.csv [8.72 KiB]
117 krát
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz