Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 7:27 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Zdravím kolegové,
jako zdroj pro své starší (a po 15 letech pořád funkční!) nabíječky používám silné trafo s 12V sekundárem, usměrňovač a LC filtr (kapacita koďanů různých hodnot je okolo 30 mF (slovy třicet milifaradů), tlumivka je ze starého PC zdroje).
Pak jsem pořídil nové nabíječky: HTRC Imax B6 V2 a ToolkitRC M8.
Obě se s trafozdrojem chovají podivně při nabíjení (pozn.: nabíjím prakticky jen LiPo baterie). Mám třeba nastaven nabíjecí proud na 1,5A (4S baterie), ale po spuštění nabíjení proud lítá nahoru dolů třeba mezi 0,5 - 10 A a na nastaveném 1,5A se neustálí...
Zajímavé je, že když nabíječky připojím na nějaký spínaný zdroj (např. starý adaptér z notebooku) nebo na jinou LiPo baterku, tak všechno funguje normálně...
Setkal se prosím někdo z vás s takovým chováním? Čím to může být způsobeno a jak to napravit?
Dopředu prosím a neuražte se: odpusťte si poznámky typu "kup si pořádnou nabíječku".
Díky všem za konstruktivní názory či podněty!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 11:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Ahoj, mě se to stalo v kombinaci s elektrocentrálou, jen už nevím jak jsem to měl zapojené...

1) centrála - nabíječka BP - trakční baterka - nabíječka na Li-Pol

Nebo

2) centrála - prodlužka - spínaný zdroj - nabíječka na Li-Pol.

Jen zajímavé, že pokud byla připojena jen jedna nabíječka, tak to bylo v pohodě, ale jak jsem připojil druhou (stejnou) abych mohl nabíjet druhou sadu tak to dělalo to co popisuješ ty, ale mám jiné nabíječky.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 14:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
LSoft píše:
Zdravím kolegové,
jako zdroj pro své starší (a po 15 letech pořád funkční!) nabíječky používám silné trafo s 12V sekundárem, usměrňovač a LC filtr (kapacita koďanů různých hodnot je okolo 30 mF (slovy třicet milifaradů), tlumivka je ze starého PC zdroje).
Pak jsem pořídil nové nabíječky: HTRC Imax B6 V2 a ToolkitRC M8.
Obě se s trafozdrojem chovají podivně při nabíjení (pozn.: nabíjím prakticky jen LiPo baterie). Mám třeba nastaven nabíjecí proud na 1,5A (4S baterie), ale po spuštění nabíjení proud lítá nahoru dolů třeba mezi 0,5 - 10 A a na nastaveném 1,5A se neustálí...
Zajímavé je, že když nabíječky připojím na nějaký spínaný zdroj (např. starý adaptér z notebooku) nebo na jinou LiPo baterku, tak všechno funguje normálně...
Setkal se prosím někdo z vás s takovým chováním? Čím to může být způsobeno a jak to napravit?
Dopředu prosím a neuražte se: odpusťte si poznámky typu "kup si pořádnou nabíječku".
Díky všem za konstruktivní názory či podněty!


Ake bolo L vo filtri?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 14:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Ahoj,

možná by popisované chování mohlo být způsobené vyšším napětím na vstupu nabíječky - trafo má sekundár jmenovitého napětí 12 V, naprázdno to může třeba 14 VAC. Kondíky se bez zátěže nabijí na nějakých 20 VDC, což se nabíječce nemusí líbit. Zkusil bych nejprve na výstup usměrňovače připojit zátěž (třeba žárovku), která výstup výrazným způsobem zatíží a teprve pak připojit nabíječku. Nevím, jak je dimenzované trafo, ale zátěž bych volil alespoň 1/3 odběru nabíječky při nastaveném nabíjecím proudu.

Ivo


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 14:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@LSoft "silné trafo s 12V sekundárem, usměrňovač a LC filtr, C = 30 mF
Li-Po, nabíjecí proud na 1,5A (4S baterie)
když nabíječky připojím na nějaký spínaný zdroj (např. starý adaptér z notebooku)
nebo na jinou LiPo baterku, tak všechno funguje"

Uef = 12 V AC 50 Hz Umax 12 x 1,4142 = 16,97 ve špičkách
Nevím jak to máš zapojené, ale lepší filtraci tlumivka dá tlumivka a koďary rozdělit C - L -C
I tak to bude pořád nestabilizovaný zdroj, zatím co ty spínané zdroje jsou z principu stabilizované.

Než vyrábět (kupovat) spínaný stab. napětí tak si myslím, že bude fungovat C1 - L - C2 - nový typ nabíječky
C1 = 0 nebo něco málo, L původní, a na místě C2 bych použil Pb accu
Pokud ke kilogramům trafa nevadí kila accu navíc

Nabíjení při trvalém připojení Pb accu k nabíječce (stand-by) 2.2 V . Začátek plynování 2.4 V
Cyklické nabíjení 2.5 V / článek, 6 článků 15 V
Pokud z accu není žádný odběr, přebíjí se jen ve špičce když Uokamžité roste nad 15 V do 17 V
a z tohoto napětí klesá zpět na 15 V.

Já se potkal s případem opačným Nabíječka na 2ks Li-Ion 6F22 si nerozumněla
se zdroji spínanými. Želené trafo diody + C + stabil.(U) a hlášení vadný accu přestala.
https://www.baterie24.cz/nabijecky-aa-aaa/profesionalni-nabijecka-9v-li-ion-akumulatoru-voltcraft-vc-209-li/dCON_200009

Nápad od "Ivoš" s před-zátěží taky stojí za pokus.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 14:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Je tu ještě jedna možnost, rozpojení okruhu proudu do prvního
filtračního kondenzátoru C1 tyristorem, řízené napětím na C1
Nabíječka II
http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Automaticke%20akumulatorove%20nabijecky.htm


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 16:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
Podíval bych se na napětí před nabíječkou. Má asi pulsní odběr a když se trefíš frekvencí proudu někam k rezonanci toho filtru, může to dělat bez tlumení psí kusy. Vyhodil bych tu tlumivku, nedává tam smysl.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 17:01 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
@sky59: velikost L bohužel říct momentálně nemůžu, měřák L zrovna nemám u sebe... Ale změřím později a pak dám vědět (je to nějaká filtrační tlumicka ze spínaného zdroje do PC).
@Ivoš: trafo má 100W a 10V sekundár, takže po usměrnění dává naprázdno nějakých 14V. Ta "slabší" nabíječka dovoluje napájecí napětí až 18V, takže to by snad mohlo fungovat. Ta silnější má max. Vin 30V, ale blbne úplně stejně. Ohledně výkonových rezerv: většinou nabíjím 4S baterie proudem 1,5A, takže z toho tahám cca 25W, než se nabíječka "plavně" přehoupne z režimu konstantního proudu do režimu konst. napětí, takže jedu na 25% výkonu trafa. Ještě bych mohl zkusil 8V sekundár, co se stane :) (trafo má odbočky sekundáru od 6V do 24 po dvou voltech).
@guchar: koďany jsou za sebou v řadě [uF]: 10.000+10.000+3.300+2.200+1.000+100+10+0,1. Tlumivka je až na konci (hodnotu zatím bohužel neznám, změřím později).
@JirkaA: blbnulo to i bez tlumivky. I bez těch 10.000 uF macků.
Napřed jsem tam měl jen koďany 3.300+2.200+1.000+100+10+0,1 uF ........ blbnulo to.
Tak jsem tam přidal tlumivku na konec řady ........ blbnulo to.
Tak jsem tam přidal na začátek řady ještě 2x 10.000 uF macky ........ blbnulo to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 20:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Pro 4S je napětí při nabíjení na akupacku od 12Vdc do 16,8Vdc. Zdroj dává na prázdno 14V a při zatížení 1,5A tam bude zvlnění cca 0,5V s periodou 100Hz, pokud kondy nejsou vyschlé a projeví se úbytek na diodovém můstku. Spínaný zdroj z adaptéru je dost tvrdý (zrovna na stole mám 19,5Vdc/4,62A a 20Vdc/3,25A), zvlnění je na vysoké frekvenci a je malé.

Je možné:
1) nabíječka přepíná mezi step-down a step-up modem a zblbává. Jak nabíjí 2S a 3S?
2) regulační smyčka nabíječky není navržená na zvlnění 100Hz a regulace se rozkmitá. Jak funguje dobíjení pro nižší proudy a tím i pro nižší zvlnění zdroje?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 20:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Ohledně elektrocentrály:

Existují elektrocentrály s a bez regulace výstupního napětí. Pokud elektrocentrálu bez regulace výstupního napětí zatížíte, tak klesá výstupní napětí. A to třeba některé tiskárny nesnáší. Dověděl jsem se to, když známý scháněl centrálu na napájení výpočetního střediska soutěže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 21:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
V mém případě je nabíječ na 9-36V, nabíjel jsem 5 nebo 6S.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Petr Budai píše:
1) nabíječka přepíná mezi step-down a step-up modem a zblbává. Jak nabíjí 2S a 3S?

Tomu bych moc nevěřil - nabíječka bude mít buďto Ćuk nebo nějakou jinou buck-boost variantu, která se řídí jedním spínacím prvkem a jeho duty cycle (střídou?) - žádný významný přechod mezi snižováním a zvyšováním napětí tam není, jen se prostě mění duty cycle toho jednoho spínacího prvku.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: sob 23.05.2020 23:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
V příspěvku 23.05.2020 8:27 máš silné "trafo s 12V sekundárem"
v příspěvku 23.05.2020 18:01 "trafo má 100W a 10V sekundár, po usměrnění dává naprázdno nějakých 14V"
těch 14 V naprázdno, pokud není pro potřebné zatížení s rozumným zvlněným, není podstatné.

Podívej se do popisu (manuálu) těch nabíječek na rozsah vstupního napětí co potřebují
Z popisu prodejců
http://www.battery.nabizi.cz, Battery » Nabíjecí zdroje
HTRC Imax: Rozsah provozního napětí: DC11.0-18.0 Volt / AC na stejnosměrný adaptér (DC11.0-18.0V / 6A)

http://www.horejsi.cz, Nabíjení / HotRC, ToolkitRC, Nabíječ M8 ToolkitRC: Vstup: 7-30V@MAX16A
Manual: M8 vstupní napětí 10-30V (The 10-30V power supply is connected to the input port)
https://www.toolkitrc.com/filedownload/61003

1) Mezi popisem prodejce (7 V) a manuálem (10 V) je rozpor.
2) Těch 10 V by bylo v pořádku pro DC zdroj téměř bez zvlnění a lépe např 12 V Pb accu i skoro vybitý 10.5V
3) Pokud na tom sekundáru trafa je jedno vinutí a Graetzův můstek s běžnými Si diodami
je na nich úbytek cca 1.4 V na nabíječku by zbývalo jen cca 8.6 V pro velké proudy
u těch malých zvlnění vykryje filtrační kondenzátor
Tenhle rozbor ukazuje jako možnou příčinu na tipy, které výše uvedli JirkaA a Petr Budai

Pokud je sekundár horní vinutí a v okýnku trafa je trochu místa, šlo by nějaké závity přimotat.

Návrh stejnosměrného zdroje napětí: transformátor, dvojcestný usměrňovač
(Návrh neuvažuje úbytek napětí na usměrňovacích diodách.)
http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=65


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 6:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LSoft píše:
...
...
...
Napřed jsem tam měl jen koďany 3.300+2.200+1.000+100+10+0,1 uF ........ blbnulo to.
Tak jsem tam přidal tlumivku na konec řady ........ blbnulo to.
Tak jsem tam přidal na začátek řady ještě 2x 10.000 uF macky ........ blbnulo to.

Kdyby sis vyplnil bydliště, třeba by se někdo mohl zastavit s osciloskopem a bylo by poněkud jasněji, lépe než to rozvíjení teorií.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolísání proudu při nabíjení
PříspěvekNapsal: ned 24.05.2020 6:09 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
jyrry píše:
Kdyby sis vyplnil bydliště, třeba by se někdo mohl zastavit s osciloskopem a bylo by poněkud jasněji, lépe než to rozvíjení teorií.

Díky moc za nabídku, vážím si jí, ale z Rakovníka by to bylo na východ Vysočiny celkem štreka ;) Osciloskopem jsem to chtěl proměřit dneska dopoledne. Mám sice stařičkou teslu, ale snad to ještě zvládne, až z ní vyženu pavouky :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz