Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 10:16 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
Dobrý den / Ahoj,

potřebuji opět poradit. Jsem začátečník a mám elektroletadlo, konkrétně Volantex Trainstar Ascent. Dostal jsem to jako překvápko, sám bych si to asi nevybral. Tady přes fórum jsem už řešil pár drobných problémků. Létám sám a s letadlem jsem se docela sžil, jenže teď mám utrum. Všechno bylo krásné - létalo se, zkoušel jsem i trochu akrobacie, přistání přesně tam, kde jsem chtěl, bez odskoků. Spadnul jsem do toho jako blázen, vypadá to na rozjíždějící se závislost. :) Všechno není tak růžové jak se zdá.

Včera dopoledne jsem letadlo vytáhnul a začal poletovat. Po pár minutách letu ale najednou došlo k výpadku motoru. Bylo to ve výšce, takže celkem v klidu. Řízení reagovalo normálně, příprava na přistání. Měl jsem dost času a prostoru, sedal takřka přímo před sebou. Myslel jsem, že se mi jen uvolnil kabel. Jenže na finále, cca metr a půl nad zemí najednou "píp", ztráta signálu. Naštěstí letadlo bylo srovnané a doklouzalo takřka normálně na zem. Když se zastavilo, bylo mi jasné že je zle - z průduchů v trupu se valí dým, hoříme. :( Běžím, z návětrné strany odhazuji spodní kryt, rychle odpojuji baterku a odkládám jí do bezpečné vzdálenosti od letadla. Po odpojení baterky se přestává kouřit a po chvíli už zůstává jen smrad ze spáleniny. Baterka ok, přežila bez úhony. Regulátor na uhel, viz foto. Zkouším protočit vrtuli, jde to ztuha. Po odmontování lože pro baterii vidím, že hřídelka je očazená a vinutí motoru je místy spálené. Na fotkách to není vidět, ale s motorem se taky něco stalo. Nemám tušení, co bylo špatně.
První mě napadlo, že bych to přehřál? Venkovní teplota nebyla rozhodně víc jak 3-4°, chladící průduch ucpaný nebyl. Blbnul jsem s tím, pár lopingů, výkrutů atd, ale nikdy ne na plný plyn déle jak pár vteřin, řekněme v kuse max 10-15 vteřin, pak zase stažení plynu a klidnější let. Co jsem viděl videa na Youtube jaké psí kusy s podobnými letadly, tak jsem nebyl o nic horší. Pak jsem myslel, že by byl vadný regulátor, motor, případně obojí? Nevím, nemám s tím zkušenosti. Co myslíte?

Dostávám se k dalšímu, závěrečnému bodu. Rozhodně to chci opravit, ale nějak přestávám mít důvěru v tuhle značku.
Orig. motor: ODKAZ ZDE
Orig. regulátor: ODKAZ ZDE
Čím to ale nahradit? Co jsem koukal, tak dostupných motorů je hodně. Ale ten originál je takový jiný, je namontovaný dovnitř (viz foto), ne ven jako většina co jsem viděl v nabídkách. Doporučil by mi někdo jiný vhodný motor a regulátor?

Předem díky moc a letu zdar!

Martin


Přílohy:
20200329_110428.jpg
20200329_110428.jpg
[ 43.7 KiB | Zobrazeno 3960 krát ]

20200329_105739.jpg
20200329_105739.jpg
[ 63.31 KiB | Zobrazeno 3960 krát ]

20200329_105735.jpg
20200329_105735.jpg
[ 63.26 KiB | Zobrazeno 3960 krát ]


_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety
Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 10:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Příčinou může být cokoliv. Přetěžovaný motor (nepřiměřená velikost vrtule), mezizávitový zkrat v motoru, které už regulátor nezvládl. Ale v krajním případě i třeba zkrat některého serva, který vzal sebou BEC v regulátoru. Proto by bylo před novým osazením dobré serva zkontrolovat.

Píšeš, že jsi kousek od Plzně a v Plzni má prodejnu Hořejší. Tam ti asi poradí nejlíp co z jejich produkce je pro uvedený model vhodné. Bohužel teď není pro návštěvu vhodný čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 10:53 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2011
Příspěvky: 87
Stejným způsobem mi před pár léty shořel regulátor JETI Spin 66, taky doslova na uhel a taky spálil motor. Na regulátory JETI jsem nezanevřel, používám je stále a žádný další už neshořel.
Proč to píši - bude to spíš věcí náhody než nějakého přetížení nebo značky. Regulátor by měl mít tepelnou ochranu, JETI ji má na sto procent a stejně shořel. Doporučuji se podívat, zda model náhodou není v záruce.
Regulátor prostě shořet neměl.
JH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 15:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
Jednu vec na tom regulátore nevidím: aký to má BEC, spínaný, alebo lineárny? Ak lineárny, do budúcnosti by som poradil niečo so spínaným BECom, napríklad
https://hobbyking.com/en_us/yep-40a-2-6 ... s_products
A predtým skontrolovať servá...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 15:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Ten regulátor je až na 4 serva, takže tam už asi lineární nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 18:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1710
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Volantex je dost oblíbený mezi FPV nadšenci.Originál výbava stojí za prd.Ideál všechno vyměnit.
Jen namátkou...
https://www.youtube.com/watch?v=kLkwTHx0H54
https://www.youtube.com/watch?v=iLDo8UYVIXU
https://www.youtube.com/watch?v=8HoN9TMDKAQ
A jen poznámka...tepelná ochrana regulátoru nezmůže nic když jde vinutí do zkratu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 19:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
jio píše:
Ten regulátor je až na 4 serva, takže tam už asi lineární nebude.

1, Nepoznám regulátor na 4 servá. Poznám spínaný BEC, alebo lineárny. V popise o tom číňan mlčí, ergo môžem len hádať. Pod zmršťovačkou je niečo, čo by mohli byť dve 7805v D-PAK puzdre. A keďže ten ESC má uvádzané max 4S, tak by kľudne mohol mať lineárny BEC.
Ja nevravím, že sa s tým nedá lietať, ale ja osobne by som pre 4 servá bral radšej spínaný BEC. Ak by každé servo bralo len 100mA, tak na BEC ti zostane cca 3W tepla a to nie je najmenej :(
2, Vzhľadom na to, že autor asi nemá telemetriu, môžme len hádať, akú nakladačku dostával motor, že či najprv nebol usmažený motor a ten so sebou zobral aj regulátor. To je jedna z vecí, na čo je užitočná telemetria: vidíš, koľko prúdu valíš do motora...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 19:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Jasně, máš pravdu. Na regulátoru je napsáno na 2 až 4 články LiPol. Nevím, proč jsem napsal serva. Možná kvůli možnému zkratu od serva a v palici se mi to pomíchalo. Mohl bych napsat, že to byl jen test pozornosti ;-), ale omlouvám se za napsaný nesmysl.

Jde o to, že u regulátoru na 4 články LiPol je velmi málo pravděpodobné, že tam bude lineární BEC. Navíc tam je ten ferit a ten by asi u lineárního nebyl.


Přílohy:
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG
[ 52.64 KiB | Zobrazeno 3616 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 20:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
jio píše:
...Jde o to, že u regulátoru na 4 články LiPol je velmi málo pravděpodobné, že tam bude lineární BEC. Navíc tam je ten ferit a ten by asi u lineárního nebyl.

S tým feritom máš pravdu, že ASI by tam nebol, ale to sa môžme len dohadovať...
Napríklad BEC na tomto regulátore má úplne super parametre, je to regulátor na 4S a hádaj aký má BEC :roll:
https://hobbyking.com/en_us/aerostar-rv ... s_products
Lineárny... a užil som si s ním svoje.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Naposledy upravil ddano007 dne úte 31.03.2020 7:06, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 20:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
Díky všem!

Tak regulátory jste mi poradili, ale jaký motor? Potřeboval bych to namontovat zevnitř, aby hřídelka koukala ven. Ideálně nějaké osvědčené kombo i s regulátorem na letadlo +- podobných rozměrů a váhy. Letadlo má rozpětí 1,4m, váha cca 850g bez baterky. Mám baterie 3S 2200 mah 35C (váha cca 190g). Tedy napadá mě ještě jedna otázka k regulátoru - hřeje za normálních okolností hodně? V mém modelu byl původně volný. Já jsem ho zafixoval, takže se dotýkal trupu, který je z měkkého plastu. Ale viděl jsem na Youtube i videa, kde byl trup z EPO materiálu a regulátor byl obosutrankou přilepený přímo na EPO stěnu. Je toto v pořádku? Není potřeba to nějak izolovat?

Ještě jednou díky moc.

Zdraví MSK

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 21:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Motor neporadím, ale k tomu lepení regulátoru na stěnu. Je třeba lepit na straně, která není placatá. Ta plochá strana je chladič. Oboustranná lepicí páska sice na té rovné straně pěkně drží, ale když bys to zde přilepil, tak zhoršíš chlazení aktivních prvků, které jsou pod tím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: pon 30.03.2020 22:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Přidám jen obecnou poznámku o své zkušenosti.

1) Setové vybavení stojí z 80 - 90% za prd. Výrobci se snaží stlačit cenu použitím levných komponent a časem to vyjde najevo. Takže tvůj případ není nijak udivující, spíš normální. Výjimkou je jen pár špičkových firem, které dbají na kvalitu a nebojí se vyšší ceny (třeba Multiplex).

2) Když odejde motor, zpravidla to uslyšíš a máš snad ještě šanci chvilku řídit a jít rychle na zem. Když odejde regulátor a BEC, jsi bez napájení v pytli. Z toho hlediska je spolehlivost reglu důležitější než motoru.

3) Pokud na reglu není uvedeno nic, nevěřím že je tam spínaný SBEC, to by se tím výrobce téměř jistě pochlubil. Pokud letadlo není úplná shitka na rozbití, dávám vždycky ESC se spínaným SBEC a dostatečnou proudovou rezervou. Podle mne se výměna i do menšího letadla za těch cca 500 - 700 Kč vyplatí.

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: úte 31.03.2020 7:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
msk píše:
...Tak regulátory jste mi poradili, ale jaký motor? ...

Neviem, ktorý regulátor si si vybral z tejto diskusie... :?: Čo sa týka teploty regulátora odpoviem Ti šalamúnsky: mal by hriať primerane. Rovnako aj motor. Keď pristaneš, treba šáhnuť na jeden aj druhý, keď sa popáliš tak to nie je v poriadku.
Hentaký motor Ti neviem poradiť, teraz som do akrobata 1.2m rozpätie dával toho Leoparda
https://www.bighobby.cz/LEOPARD-LC3536- ... -d2165.htm
a má výkonu habadej, ale taký zvonček ako tam máš nerobia. O tom Tvojom motore tam tiež moc info nie je, ťažko radiť...
Inak na tých Tvojich fotkách moc nevidím žiadne chladiace otvory pri motore, keď máš motor v akrobatovi takto schovaný v trupe, tak ho podľa mňa usmažíš. Sprav si tam nejaké prieduchy čo najbližšie k motoru, aby ho to chladilo. Ak Ti takto vnútri kúril aj motor aj regulátor, tak tam muselo byť veselo :roll:

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: úte 31.03.2020 9:39 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
ddano007 píše:
Neviem, ktorý regulátor si si vybral z tejto diskusie... :?: Čo sa týka teploty regulátora odpoviem Ti šalamúnsky: mal by hriať primerane. Rovnako aj motor. Keď pristaneš, treba šáhnuť na jeden aj druhý, keď sa popáliš tak to nie je v poriadku.
Hentaký motor Ti neviem poradiť, teraz som do akrobata 1.2m rozpätie dával toho Leoparda
https://www.bighobby.cz/LEOPARD-LC3536- ... -d2165.htm
a má výkonu habadej, ale taký zvonček ako tam máš nerobia. O tom Tvojom motore tam tiež moc info nie je, ťažko radiť...
Inak na tých Tvojich fotkách moc nevidím žiadne chladiace otvory pri motore, keď máš motor v akrobatovi takto schovaný v trupe, tak ho podľa mňa usmažíš. Sprav si tam nejaké prieduchy čo najbližšie k motoru, aby ho to chladilo. Ak Ti takto vnútri kúril aj motor aj regulátor, tak tam muselo byť veselo :roll:


Samozřejmě že přímo neporadili co přesně vybrat, spíš abych věděl po čem koukat. Mám tu i dokonce nějaké rádce, co se mi ozvali v sz. Takže něco vybereme. Nechám si to pořádně uležet a pak se uvidí. :)

Každopádně díky moc všem!

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Žádost o radu: motor + regulátor
PříspěvekNapsal: úte 31.03.2020 9:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Jde o tohle letadlo?

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?3297431-Volantex-TrainStar-Ascent-747-8-1400mm-Wingspan-EPO-Trainer-Aircraft-RC-Airplane-KIT

Píšou, že tam byla baterka LiPol 3S, vrtule 12x6 (dole v diskuzi), motor měl 1050 otáček / volt. Původní regulátor byl "40A".
Dále jsem našel, že původní motor měl hmotnost 112g a letadlo bez baterky 820g.
msk: Je to tak? Můžeš to ověřit? Jaký průměr má tvá vrtule? Klidně v cm. A hlavně: jaký průměr osičky měl ten původní motor?


Podle výše uvedených parametrů mi připadá mi, že by do toho mohl dobře pasovat např:
Combo set FOXY G3 C2814-1000 + FOXY G2 40A regulátor
nebo
Combo set RAY G3 C3536-1000 + RAY G2 40A regulátor

Ale jinak se mi zdá, že to leadlo by sneslo i něco menšího. Co o tom soudí zkušenější?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz