Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC tón volba
PříspěvekNapsal: úte 25.02.2020 17:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Ač bych s tím neměl mít problém schemata z počátků RC modelaření se mi dnes nedaří najít. Nevíte někdo

Tónové volby v pravěku měly v RX buď speciální jazýčkové relé - nf kmitočet kanálu dávala délka jazýčku.
Ty druhé, soupravy v ČSR dost rozšířené, mívaly za (tranzistorovým) superreakčním stupněm nf zesilovač.
Za ním už byly tranzistory v kolektoru s relém Modela. L obvod byl vinut na ferit E 3x3 mm
jako C se užívaly styroflexové typy. Pamatuje někdo jak byl LC obvod k vývodům tranzistoru přesně zapojen?
Sériová nebo paralelní rezonance? Tlumivka nebo trafo? Něco mi říká - sériový LC z kolektoru do báze?
nf usměrňoval přechod BE nebo tam byla další dioda? Obvod LC se dle potřeby možná zatlumoval resistorem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: úte 25.02.2020 17:50 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2014
Příspěvky: 44
Obrázky: 1
Např. RK 3/70, RK 5/65

_________________
Valenta (MO 72-3), Svíčka (AR 76), Modela 6 AM, Prism 7, FC-16, DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: úte 25.02.2020 18:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
skus google nie? :mrgreen:

http://www.rc-network.de/forum/showthre ... on-S/page2

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 6:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 141
Bydliště: Trenčianske Teplice
Pozri časopisy Letecký modelář a Modelář na https://rcbookcase.com/

_________________
Graupner mx-20, pohony elektro, pohodové lietanie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 7:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Schéma Mars Standard:
http://home.tiscali.cz/ok1tga/MARS_Stan ... a_1000.JPG

Ivo


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 12:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To je sice hezké, že jsi dal odkaz na schéma jednokanálového Marsu (díky, hodí se do archivu), ale zakladatel vlákna měl na mysli něco jiného! :P A sice to, jak se tehdy řešily dekodéry pro vícekanálové neproporcionální soupravy. :roll: Podstatou byla rozdílná frekvence modulace tónů jednotlivých kanálů. Dekódovalo se to na pomocí rezonančních zesilovačů a metod jak to udělat bylo mnoho. Jednak ta laděná jazýčková relé, pak například i keramické ladičkové U-filtry, nebo nejčastěji LC obvody - a na ty se on právě ptá. :wink: Ty byly pro amatéra asi nejjednodušeji realizovatelné, i když nevím jestli to bylo až tak snadné, jak to vypadá na první pohled. :roll: Totiž, pokud se měla docílit dostatečná kvalita rezonančního LC obvodu, tak to zas tak snadné není. :|
Já ale v tomhle na základě své osobní zkušenosti neporadím, protože jsem z jednokanálového neproporcionálu přešel rovnou k proporcionálnímu 4-kanálu vlastní stavby a fáze neproporcionálních vícekanálů mne naštěstí jaksi obešla. Jako jednokanály jsem používal koupený MARS-II s přijímačem RX-mini, hodně jsem experimentoval s miniaturními příjímači BrandHobby a David a taky jsem si postavil z amatérské WS-11 vysílač (pouze), protože stavět superhetový přijímač pro neproporcionální 1-kanál mi připadalo zbytečné.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 12:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale otázka pro guchara. :wink:
K čemu to potřebuješ? :roll: Snad nechceš dnes něco takového stavět. 8O

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 15:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
VTjr píše:
To je sice hezké, že jsi dal odkaz na schéma jednokanálového Marsu (díky, hodí se do archivu), .

On ten Mars byl laděný na rezonanční kmitočet 700 Hz a proto jsem dal odkaz jako jedno z řešení rezonančního obvodu. Sám jsem měl v roce 1977 postavenou šestikanálovou soupravu, kde v přijímači bylo šest filtrů + šest relé (takže to byl podle dnešního pohledu tříkanál), ovládalo to (pochopitelně) neproporcionální serva - snad MVVS, ale to už si nepamatuji. Jen si vzpomínám, že jsem si tam dodělával tlačítko pro RX Mars Mini, který chodil také na 700 Hz fres. Měl jsem jej ve větroni Susi 2 (WiK).


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 15:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ano bylo to na 700Hz. Bohužel. :(
Ale při jednokanálu bylo v zásadě jedno na jakou frekvenci si to kdo naladil. :roll: Ďuležitý byl jen soulad modulace vysílače s detektorem přijímače.
Totiž, při stavbě přijímačů Brand-Hobby a David byl právě s těmy 700Hz dost velký problém, protože udělat dostatečně miniaturní LC obvod na tuto frekvenci a přitom zachovat dostatečně vysoké Q byla úloha srovnatelná s kvadraturou kruhu. :lol:
V přijímači RX-mini od MARSu to bylo vyřešeno cívkou ve velikánském hrníčkovém jádře, které zabíralo cca 1/2 prostoru přijímače. Ale díky tomu bylo možno indukčnost o potřebných cca 0,75H docílit i docela silným drátem a mnohem menším počtem závitů, tim pádem menším sériovým odporem a vyšším Q.
Naproti tomu v Brand Hobby se vinulo 2000 závitů drátem 0,07mm na feritové E jádro 3x3mm, a odpor takové cívky tak dosahoval hodnoty blížící se stovce Ohmů, takže selektivita takového LC obvodu byla velice diskutabilní. Krom toho miniaturizaci neprospívala ani potřeba použití styroflexového kontenzátoru. Potřebných 68 nF v provedení TC 235 zabíralo asi tolik místa jako i ta cívka. V ještě miniaturnějším přijímači David se dokonve i to E jádro 3x3mm redukovalo na EI, tedy na jedné půlce se obrušovaly nožičky a cívka se vinula taky na 2000 závitů, ovšem drátem 0,06mm. Sériový odpor byl tím pádem ještě větší a Q ještě mnohem horší.
Myslím si, že při tak mizerném Q sama existence LC obvodu v zesilovači ztrácela jakýkoli smysl, kdyby se LC obvod nahradil malinkatým rezistorem, tak by se asi z hlediska odolnosti vůči rušení ani nic moc nezměnilo. :roll:
Přitom ale stačilo pro jednokanál zvednout modulaci dejme tomu na 3kHz a jak cívky tak i kondenzátory by mohly být 2-krát menší. Jenže tím by pochopitelně utrpěla kompatibilita s MARSkovými vysílači. Ale upravit jejich multivibrátor na jinou vyšší frekvenci by bylo docela snadné (mohlo by se to vyřešit přepínačem).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 15:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Teď mě napadlo, že těch 700Hz bylo voleno asi proto, aby MARSka nerušila jiné neproporcionální, ale vícekanálové soupravy. Asi to byl takový úzus. Jenže stejně při blízko zapnuté MARSce jen samotná nosná asi snadno zahltila VF vstupní obvod jiného přijímače. Navíc to byly vesměs superreakčáky, takže nezarušitelnost byla možná jen při současném provozu 27 a 40 MHz souprav. I když jsem zažil situaci, kdy 40MHz amatérska proporcionální souprava rušila 27MHz. Patrně tam byl krystal 13,5MHz rozkmitávaný na 3. harmonické, který ale svou špatně odfiltrovanou 2. harmonickou spolehlivě rušil 27-čku.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 16:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Někde mám hodně starou knížku o RC řízení a tam píšou dokonce o analogových proporcionálech, kde se výchylka řídila změnou modulačního kmitočtu. Jak se to v přijímači vyhodnocovalo nevím, četl jsem to už dávno a přišlo mi to proti poměrné jednoduchosti PPM docela šílenost. Taky se to asi moc dlouho nepoužívalo. Tehdy se PPM označovalo jako digitální řízení.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 17:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Já kdysi stavěl rádio podle ABC a tam žádná modulace nebyla, jen nosná. Řízení nosná zapnutá - vypnutá. Tedy předchůdce PPM, který fungoval s AM stejně. :lol: Supereakční přijímač, měl jsem ještě ve vysílači multivibrátor na cukání kormidlem a v přijímači RC obvod, který po několika sekundách vypnutého vysílače vypnul motor. Měl jsem to v lodi a docela to fungovalo. Při stavbě se mi podařilo zničit vysílačový krystal a protože se prodávaly v páru, použil jsem do vysílače přijímačový. Takže to bylo o 455kHz mimo pásmo. :lol: Pokud to tedy nekmitalo na jiné harmonické a nebylo úplně jinde. Ale byly tam nějaké LC obvody, tak snad ne. Bylo mi asi 15, takže jsem to neřešil, stejně jako nějaké povolení. :lol: To bylo někdy koncem 80.tých let, kdy už byly běžně proporcionály. Ale kde bych na něj vzal. Po revoluci se prodávaly Modely za 600Kč komplet a měl jsem dvě. Ale předtím to bylo x tisíc.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 19:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Proporcionál ovládaný frekvencí modulace - to je opravdu šílenost. 8O
No ale z hlediska oživování bylo šíleností i to vícekanálové neproporcionální ovládání s LC filtry v dekodéru. :wink: Tomu jsem se naštěstí vyhnul.
Šíleností byla taky i stavba a oživování servozesilovačů pro první proporcionální soupravy. :x I tomu jsem se vyhnul, protože naštěstí se začaly dovážet Futabu FP-S7 nebo S12 :) , takže z dvoupodlažního přijímače byl najednou jednopodlažní. 8)
Se servozesilovači byl problém i v tom, že se tam osazovaly krom tehdy už běžných NPN KC507-9 taky komplementární PNP BC177-9. Někdo tam místo nich rval PNP KF517, které nakonec byly taky potřeba spolu s KF507 pro H-můstek. Deska 4 servozesilovačů - to byla prostě hustá nadupaná cca 50x70mm destička asi se 40 tranzistory, spoustou tantalů a odporů. :|

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 20:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
VTjr píše:
... stavba a oživování servozesilovačů pro první proporcionální soupravy. ...|

Jojo... pár jsem si jich uklohnil...
Příloha:
servozes_sedivak_Gr.PNG
servozes_sedivak_Gr.PNG
[ 757.35 KiB | Zobrazeno 2340 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC tón volba
PříspěvekNapsal: stř 26.02.2020 20:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
To bych tu ještě asi i někde našel...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz