Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 22.02.2020 18:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
Dobrý den,
potřebuji poradit se zprovozněním starého rc auta- hračky.
Jedná se o RC polomaketu Porsche 911 (27 Mhz) od značky Nikkó (měřítko neuvedeno- asi 1:18 z roku 1986).
Co si pamatuji, auto vždy fungovalo ok ale, bylo to před více než 20 lety.
Chtěl jsem auto oživit, ale zjistil jsem závadu. Po vložení nových baterií: auto 4x AA 1,5 V , vysílač 1x 9V a zapnutí vypínače se auto projevuje takto.
Po zapnutí auta se kola hnací nápravy auta okamžitě roztočí na zpětný chod (couvání) i když je ovládací páčka vysílače v neutrálu, pokud páčku potlačím dopředu kola se se začnou točit směrem dopředu, ale po uvolnění páčky auto opět trvale couvá (neexistuje neutrál)..
Přední kola řiditelné nápravy se stočí trvale doleva i když je páčka na vysílači v neutrálu, po vychýlení páčky vysílače doprava servo pouze kmitá, ale kola jsou stále doleva.
To jest, auto na povely z vysílače reaguje, ale špatně. Pokud jsou páčky vysílače v klidu (v neutrálech), vysílačka by tedy neměla být aktivní, mělo by být auto v klidu, ale auto couvá. Předpokládám tedy, že závada není ve vysílači, ale v obvodech přijímače auta. Vše jsem rozebral vyčistil a zkontroloval vizuálně, žádné studené spoje ani jiné defekty nejsou vidět. Ale jak jsem napsal, auto fungovalo.
Není mi tedy jasné, jaká stářím mohla vzniknout závada. Nejsem elektronik, ale nějaké základy elektro mám. Pokud by někdo věděl na co se mám zaměřit, budu rád.
Je to pro mě vzpomínka, nechci auto vyhodit, ale opravit.
Děkuji za všechny nápady.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava hystorického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 22.02.2020 18:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
co zkus trim na Tx u páky směru jízdy

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava hystorického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 22.02.2020 20:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Co propláchnout potenciometry vysílače nějakým "kontoxem" (čistič kontaktů)? Zkusil bych aplikovat i na potenciometr v řízení, pokud tam nějaký je.
A pokud tohle nepomůže, tak vyházet elektroniku na 27MHz a nainstalovat něco současného. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava hystorického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 22.02.2020 20:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
V tom autíčku je jen jedna deska DPS s elektronikou pro všechny funkce? Tedy přijímač, regulátor, a jiné? Jestli ano, nejsou na desce nějaké trimry na štelování? Možná je to stářím rozladěné a chtělo by to jemně poladit. Jestli to nepůjde seřídit, taky bych zkusil sehnat nějakou soupravu trošku novější koncepce, tedy přijímač, regulátor motorku zvlášť. Nevím na jaké frekvenci mohou jezdit autíčka kromě 2,4GHz(40MHz?) a zkusil bych mrknout do inzercí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava hystorického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 22.02.2020 21:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
Děkuji za typy, ale tady je jednoduchá elektronika : vysílačka bez trimů a proporce-jen natvrdo dopředu/dozadu a vlevo/vpravo.
Na autě se šteluje jen jízda rovně takovou tou páčkou, co asi mechanicky upravuje nastavení mechanismu řízení na střed.
V autě je jen jedna deska (tišťák) , s přišroubovaným drátkem jako anténou a jedním nastavitelným (asi potenciometrem nevím na co) se kterým jsem zkoušel ladit, ale bez výsledku. Hodím sem nějaké foto v detailech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava hystorického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 22.02.2020 22:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
Zatím alespoň foto auta a vysílače, a k tomu střeva.


Přílohy:
IMG_20200222_221243.jpg
IMG_20200222_221243.jpg
[ 95.57 KiB | Zobrazeno 3051 krát ]

IMG_20200222_221354.jpg
IMG_20200222_221354.jpg
[ 67.46 KiB | Zobrazeno 3051 krát ]

IMG_20200222_221424.jpg
IMG_20200222_221424.jpg
[ 103.4 KiB | Zobrazeno 3051 krát ]

IMG_20200223_090317.jpg
IMG_20200223_090317.jpg
[ 114.3 KiB | Zobrazeno 2906 krát ]

IMG_20200223_090332.jpg
IMG_20200223_090332.jpg
[ 129.87 KiB | Zobrazeno 2906 krát ]

IMG_20200223_090520.jpg
IMG_20200223_090520.jpg
[ 120.81 KiB | Zobrazeno 2906 krát ]

IMG_20200223_090851.jpg
IMG_20200223_090851.jpg
[ 64.89 KiB | Zobrazeno 2906 krát ]

IMG_20200223_090926.jpg
IMG_20200223_090926.jpg
[ 72.85 KiB | Zobrazeno 2906 krát ]



Naposledy upravil Iridias1 dne ned 23.02.2020 9:42, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava hystorického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 6:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2013
Příspěvky: 162
Bydliště: Most
Autíčko je moc pěkný, řešil bych to jinou rc soupravou. Na mobelbazaru určitě nějakou levnou koupíš. Pak regulátor a servo na řízení a bude jezdit. Na 27mHz je velké rušení. Může to být i tím že dříve takový rádiový provoz nebyl, tak to nebyla tak kvalitní elektronika a teď to ruší. Hodně zdaru a dej vědět jak jsi to vymyslel. Michal


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 9:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
To rušení mě taky napadlo (Wi-Fi sítě a pod.), takže to můžu zkusit pro zajímavost někde za vesnicí, až pojedu třeba do práce.
Ještě jsem slyšel o takzvaném vysychání kondenzátorů, tak nevím jakých typů se týká. Jestli je třeba nezkusit vyměnit.
To celkové předělání na novou soupravu beru jako poslední možnost, hračka přijde o historickou hodnotu :D .


Naposledy upravil Iridias1 dne ned 23.02.2020 12:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 11:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
No povětšinou vysychají elektrolitické kondenzátory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 18:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ještě mě napadly dvě věci.
Jestli je to jen 4-tlačítkové ovládání, tak je možné, že jsou vůči sobě vysílač a přijímač rozladěné. Takže buď rádio nebo přjiímač - nejspíš by se dělalo posouváním (šroubováním) feritového jádra v cívce - to zalité voskem (jo?). Podobná záležitost bude ve vysílači. Ještě bych kouknul do vysílače, jestli tam náhodou není krystal, pak by se dal poladit přijímač, aniž by se "rozladěním" vysílače zasahovalo do frekvencí, které by vysílat neměl. (špatné pásmo).

Druhou věc, která mě napadla je, že jsem měl v ruce velmi malou elektroniku, která se jevila jako hodně standardní a měla na sobě proporcionální řízení jak motoru tak zatáčení. Bylo to na nějaká standardní malá autíčka a shodou okolností se dělaly už i pro 27 MHz, teď se dají sehnat i ve verzi 2.4GHz.
(tady je 27MHz varianta - mini Z se to jmenuje)

Pro malé spínané výkony lze asi použít i takovou tu příšenost z číny. Někde jsem ji potkal snad i za 50 Kč.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 21:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
To s tím šroubováním jádra v cívce je zajímavé, vyzkouším to.
Opravdu to je celé zalité voskem- jednak to jádro v cívce, ale taky celý tišťák.
Dneska jsem si s tím zase hrál, přeletoval jsem nějaké spoje, které se mi nezdály, ale bez efektu.
Ještě jeden postřeh, je to asi blbost, ale tišťák v autě jsem měl odšroubovaný a přetočený "vzhůru nohama" abych zkontroloval pájené spoje součástek a když jsem to takto položil na zem občas začalo auto fungovat normálně, ale vždy je po určitou dobu, po navrácení do původní polohy pak zase blblo. Hned mě napadlo, že jsem někde z něčím hnul, ale na nic jsem nepřišel.
Dokonce jsem doma vypnul Wi-Fi sít, ale bez efektu.
Mám silnej pocit, že závadu způsobuje nějaká prkotina- jen na ní přijít :roll: !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 22:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jestli auto občas fungovalo, tak bych ještě s laděním počkal.

Tak nějak matně vytahuju z paměti, že by tam měl být jeden oscilátor (to bude nějaký LC obvod), naladěný na vysílací frekvenci + "něco" a pak druhý, který kmitá na tom "něco" a součtem vstupu z antény a toho oscilátoru pak vznikne signál, co se lépe zpracovává a to celé se jmenuje "superheterodyn"*, takže může být problém i s tím druhým oscilátorem. Tady jsem ale na hodně tenkém ledě a měl by radit někdo zkušenější.

-----
* superheterodyn - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Superheterodyn
Prostě lépe se zpracovává ten namixovaný signál..

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: ned 23.02.2020 22:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
prikrylm píše:
Jestli auto občas fungovalo, tak bych ještě s laděním počkal.

Tak nějak matně vytahuju z paměti, že by tam měl být jeden oscilátor (to bude nějaký LC obvod), naladěný na vysílací frekvenci + "něco" a pak druhý, který kmitá na tom "něco" a součtem vstupu z antény a toho oscilátoru pak vznikne signál, co se lépe zpracovává a to celé se jmenuje "superheterodyn"*, takže může být problém i s tím druhým oscilátorem. Tady jsem ale na hodně tenkém ledě a měl by radit někdo zkušenější.

-----
* superheterodyn - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Superheterodyn
Prostě lépe se zpracovává ten namixovaný signál..


No já to nepsal, ale nejsem v elektronice vzdělaný, jsem strojař - mechanik. Do principů funkcí některých elektronických součástek jsem bohužel neproniknul a při jejich výkladu se mi začíná kouřit z hlavy.
Takže pokud se najde někdo, kdo mi bude schopen poradit, tak prosím stylem : zkus odpojit a změřit tuto součástku a měl by si naměřit toto, jinak jsem v háji.
Moc děkuji za vše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava historického RC auta
PříspěvekNapsal: sob 29.02.2020 18:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.12.2016
Příspěvky: 13
Bydliště: Jičín (VČ)
Vyměnil jsem všechny elektrolytické kondenzátory ve vysílači i na desce auta za nové stejných hodnot.
Bez efektu.
Označil jsem polohu jádra v cívce přijímače a zkoušel ladit. Nějaké změny v odezvách nastaly, ale problém to nevyřešilo, takže jsem ho vrátil do výchozí polohy.
Hledal jsem na netu, a na nějakém polském fóru někdo řešil obdobný problém na téměř totožné desce na dvou starých autech od Nikkó.
Někdo mu tam radil přeměřit proudy na výstupech z řídícího čipu a pokud budou v pořádku, tak přezkoušet tranzistory na desce. Bohužel, tam nebylo rozuzlení, jak to dopadlo.
Zajímá mě, jaká je pravděpodobnost, že se porouchá tranzistor a co konkrétně ho může poškodit ? Je jich tam asi 8ks.
Mohl by být poškozený řídící čip- jak se dá odzkoušet?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz