Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Doporučení vhodných serv
PříspěvekNapsal: ned 26.01.2020 23:18 
Mazák
Mazák

Vybírám, jaká serva použít na ocasky mojí Gothy (viewtopic.php?f=120&t=86203&hilit=gotha). Hodil jsem si rozměry ovládaných ploch, předpokládané výchylky a předpokládanou rychlost letu do vzorečku, který před časem vyšel v nějakém modelářském časopise a vyšla mi hodnota 3,5 Ncm. Použil bych tedy docela rád toto servo
https://www.peckamodel.cz/1sv2112-savox ... alni-servo

Myslíte, že bude OK pro model tohoto typu a velikosti?

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Doporučení vhodných serv
PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 8:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Kalkulátor sa určite niekde pomýlil. Moment 3,5 N/cm zodpovedá 0,35 kg/cm, čo je dobré možno na 120 gramový halový model. Výrobcovia modelov odporúčajú na menšie modely ako prezentovaná Gotha štandartné servá s ťahom 4 -7 kgcm. Porovnaj tu https://www.rcsvet.sk/rozpeti-od-2m/962 ... 64025.html , alebo tu https://www.rcsvet.sk/rozpeti-od-2m/967 ... 83125.html

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 8:57 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
kope píše:
Vybírám, jaká serva použít na ocasky mojí Gothy (http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=120&t ... ilit=gotha). Hodil jsem si rozměry ovládaných ploch, předpokládané výchylky a předpokládanou rychlost letu do vzorečku, který před časem vyšel v nějakém modelářském časopise a vyšla mi hodnota 3,5 Ncm. Použil bych tedy docela rád toto servo
https://www.peckamodel.cz/1sv2112-savox ... alni-servo

Myslíte, že bude OK pro model tohoto typu a velikosti?

Odporucam servo v stadartnej velkosti s tahom 10kg/cm

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 10:57 
Mazák
Mazák

mirOMi, LV: Díky za doporučení, zařídím se podle toho. Co se týká toho vzorečku, tak jsem si říkal, že tam bude nějaký zádrhel v jednotkách. Protože když jsem si přepočetl Ncm na kgcm, došel jsem přesně k tomu samému, co mirOMi. Předpokládal jsem, že vlastní matematický vztah je ok, jen je tam někde chybějící nebo napopak přebývající 0. Jen pro zajímavost, ten vzorec byl (snad si ho pořád ještě pamatuju, kdyžtak to opravím, až se vrátím z práce, abych tady nemátl):

M=(l * h^2 * alfa * v^2)/1 300 000.

V tom vzrci je M výsledný moment [Ncm], l je délka ovládané plochy (kormidla) [cm], h je hloubka ovládané plochy [cm], alfa je úhel výchylky [stupně], v je předpokládaná rychlost letu [m/s].
U té mé Gothy je l 44cm, h je 6 cm, alfa jsem nastřelil 15, rychlost letu 14 m/s (je to bombarder z WW1, takže to bude celkem "ploužidlo".

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 12:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Hm, v tom vzorečku nejsou síly třeba od poskočení modelu na drnech, kdy plácačky svojí hmotností a setrvačností zatáhnou za servo daleko víc než aerodynamický odpor v letu... si tak říkám...

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 12:46 
Mazák
Mazák

kope píše:
mirOMi, LV: Díky za doporučení, zařídím se podle toho. Co se týká toho vzorečku, tak jsem si říkal, že tam bude nějaký zádrhel v jednotkách. Protože když jsem si přepočetl Ncm na kgcm, došel jsem přesně k tomu samému, co mirOMi. Předpokládal jsem, že vlastní matematický vztah je ok, jen je tam někde chybějící nebo napopak přebývající 0. Jen pro zajímavost, ten vzorec byl (snad si ho pořád ještě pamatuju, kdyžtak to opravím, až se vrátím z práce, abych tady nemátl):

M=(l * h^2 * alfa * v^2)/1 300 000.

V tom vzrci je M výsledný moment [Ncm], l je délka ovládané plochy (kormidla) [cm], h je hloubka ovládané plochy [cm], alfa je úhel výchylky [stupně], v je předpokládaná rychlost letu [m/s].
U té mé Gothy je l 44cm, h je 6 cm, alfa jsem nastřelil 15, rychlost letu 14 m/s (je to bombarder z WW1, takže to bude celkem "ploužidlo".

To plouzidlo poleti na plny kotel 90

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 12:51 
Mazák
Mazák

To jyrry: moje chyba, u toho vzorce je doporučeno použít bezpečnostní násobek 1,5-2. Když jsem to počítal, tak mi to úplně vypqadlo-holt když se dělají tři věci naráz... :(

To LV: tyhle odhady jsou moje slabina, takže dík za uvedení do reálu.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 12:58 
Mazák
Mazák

kope píše:
To jyrry: moje chyba, u toho vzorce je doporučeno použít bezpečnostní násobek 1,5-2. Když jsem to počítal, tak mi to úplně vypqadlo-holt když se dělají tři věci naráz... :(

To LV: tyhle odhady jsou moje slabina, takže dík za uvedení do reálu.
okolo 10m/s to bude mat padovku.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 19:19 
Mazák
Mazák

LV píše:
okolo 10m/s to bude mat padovku.

Chci se zeptat - ten odhad pádovky, to je na základě zkušeností nebo se to dá nějak spočítat? Abys to nepochopil špatně - nezpochybňuju, to co píšeš, spíš se chci něco přiučit.

Jinak co se týká TTD, tak rozpětí je 2,5 m, s váhou bych se podle toho, co je na plánu, měl vejít do 5,5 kg, plošné zatížení vychází kolem 45 g/dm3. Překvapením byla doporučená motorizace u srovnatelně velké Gothy - 2x motor třídy 2835 s vrtulemi 11x7, napájený 3S 5000 mAh. Když jsem to četl, tak mi to přišlo hrozně málo. Ale když jsem to probíral s kolegy modeláři, tak by to prý mělo být OK. Tak snad jo.

Profil {RCalbum.cz}