Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: větroň XK a800 RTF - prosba o radu
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 21:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
Dobrý večer,

před pár dny mi přišel z Číny malý RTF rc větroň XK a800 a nevím, zde je v pořádku či není. Problém je také trochu v tom, že přiložený návod je v čínštině, které vůbec nerozumím a také v podivné angličtině (přesněji v „čingličtině“) se značným množstvím nepřesností a zavádějících formulací...

Balení dorazilo nepoškozené a letadlo také nejeví známky jakéhokoliv poškození. Letadlo jsem smontoval dle návodu, zapojil jsem táhla od serv na směrovku, výškovku i křidélka do neutrální pozice. Potom jsem zapnul vysílač s čerstvými bateriemi (vysílač zapípal, rozsvítil se displej, animace na displeji reagovaly na pohyby pákami, trimy tuším signalizovaly střed, atd.). Pár desítek sekund později jsem připojil plně nabitou baterii v kokpitu. Čekal jsem a nic... Jenom na desce uvnitř trupu pomalu blikalo červené světýlko, model nijak nereagoval na jakékoliv pohyby pákami ani po několika minutách. Celá situace se mnohokrát opakovala - vždy jsem letadlo odpojil od baterie, potom vypnul vysílač, následně zapnul vysílač a teprve potom znovu připojil baterii v letadle. Až po delší době mě napadlo udělat proces obráceně – vypnul jsem vysílač při zapojeném letadle a při následném zapnutí vysílače začalo červené světýlko v trupu velmi rychle blikat a za pár sekund letadlo reagovalo na pohyby výškovky, směrovky, křidélek i plynu. Letadlo jsem měl zhruba v rovině, takže čekám, že se gyroskop v letadle snad kalibroval správně. Podotýkám, že letadlo má dva módy - mód 6G, při kterém stabilizuje gyroskop a jsou dost omezeny výchylky, aby za letu nebylo možné letadlo příliš naklánět nebo rotovat – nelze moc dělat loopingy, výkruty apod. – a mód 3D, který je sice také stabilizovaný gyroskopem, ale nejsou omezeny výchylky ploch a měly by jít létat loopingy, výkruty a nebo obrácený let. Režim bez gyroskopu bohužel model neumí. Nicméně když jsem letadlo nakláněl (bez páčkování na vysílači), zdálo se mi, že stabilizace nefunguje úplně správně. Například mi přišlo zvláštní, že byla výškovka poněkud zvednutá nahoru, když bylo letadlo v rovině atd. Je pravda, že křidélka reagovala na naklápění, ale měl jsem pocit, že jenom omezeně a nevracela se v závislosti na naklápění modelu vždy do zcela stejné polohy. Další připojení letadla (položeného na rovině) k baterii jsem provedl s předem zapnutým vysílačem (najednou to fungovalo v tomto pořadí...), srovnal jsem trimy na střed, poté odpojil letadlo, mechanicky jsem úpravou napojení táhel srovnal všechny plochy do neutrálu a položil letadlo zpět do roviny. Po následném připojení letadla (vysílač byl zapnut dříve než letadlo) položeném v rovině se ale pohyblivé plochy opět trochu vychýlily, ale jinak než předtím. Nemám zkušenosti s gyroskopem a nevím, jak by se měl chovat, když pracuje správně. Gyroskopem řízené vychylovaní pohyblivých ploch se chovalo podobně v 6G i 3D módu (akorát v 3D módu byly větší výchylky při pohybu pákami vysílače). Přijde mi jenom divné, že bych vlastně startoval s plochami, které nejsou zcela v neutrální poloze, proto mám pochybnosti, zda gyroskop funguje správně... Také si nejsem jist, zda by se tento model neměl správně zapínat v obráceném pořadí než bývá zvykem – tzn. nejdříve zapínat připojením baterie model a až potom zapnout vysílač. Na youtoube to tak několik lidí dělalo – možná to má vliv na tu stabilizaci – nevím, zatím jsem to nezkoušel, jelikož jsem se držel „tradičního zapínání“. S gyroskopem nemám zkušenosti žádné...
Mám v zásadě tyto dotazy:

1) Jak by se měl chovat tento model se správně kalibrovaným gyroskopem při naklápění? Je v pořádku, aby pohyblivé plochy při vodorovném startu nebyly v neutrále (např. přizvednutá výškovka)? (Mechanicky to sice můžu srovnat, ale při dalším zapnutí modelu položeném v rovině se to stejně vychýlí)
2) Máte někdo zkušenosti s tímto nebo velmi podobným modelem? Je možné, že by se tento model narozdíl od řady jiných měl zapínat v pořadí nejprve zapnutý model a až potom zapnutý vysílač? Může toto pořadí mít vliv na kalibraci gyroskopu? (Podle návodu mi to takto nevyplývá, ale návod je v provedení, jak jsem psal výše, nelze na něj spoléhat a v řadě případů se lze jenom mlhavě domnívat, „jak to básník myslel...“)
3) Co byste mi poradili s modelem vyzkoušet a provést, než jej poprvé hodím (popř. za jaké situace startovat a za jaké ne...) ??? Jak by se měl model chovat?
4) Pravým tlačítkem na vysílači se přepínají módy 6G/3D – to chápu. Levé tlačítko dle návodu: „press down on the size of the rudder conversion“. Nevím co to znamená, ale mám pochybnosti, zda se jedná o něco čistě se směrovkou - při stisku tlačítka se na displeji střídá „L“ nebo „H“. Nemůže to znamenat malé a velké výchylky (low/high)?
5) Model je z EPO. Jaká byste doporučili lepidla na opravy? Docela dobrý může být purex, protože je i trochu pružný, ale zase dělá hnědavé fleky... Klasický vteřiňák na EPP ale patrně nebude to pravé...


Budu rád za jakékoliv rady i postřehy - případné komentáře, že za nízké ceny nelze čekat zázraky nemusíte uvádět, jsem si toho vědom... Spíše mi jde o to, jak ověřit, že je s modelem vše v pořádku...

Předem děkuji za rady...


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 21:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Nemusí se vysílač s přijímačem spárovat?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 22:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
varok píše:
Nemusí se vysílač s přijímačem spárovat?


Musí, ale předpokládám, že se tak stalo během prvního úspěšného "rozpohybování" letadla... Nebo se mýlím??
Letadlo na pohyby pákami na vysílači reaguje, takže asi spárované je? Nebo to špatně chápu???


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 23:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Koukni třeba
https://www.youtube.com/watch?v=jDiTHTygKAo
https://www.youtube.com/watch?v=WAqOTqelWMs na konci

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.01.2020 0:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
ad 5) EPP (expanded polypropylen) vs EPO (expanded polyolefin)
Polyolefin je zastřešující název, kam spadá i polypropylen (olefin = alken https://cs.wikipedia.org/wiki/Alkeny).
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyolefin
Často se "modelářsky" bere že EPO je do formy a EPP je např. deska nebo řezané drátem.
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?p=315132
Pokud to není EPS (expanded polystyren), tak by neměl být problém ani s lepením vteřinovým lepidlem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2020 17:46 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
Dobrý večer,
všem děkuji za reakce. Letadlo jsem nakonec "rozchodil" podle odkazovaných videí a příčina je patrně skutečně v tom, že se nejprve musí zapojit letadlo a teprve
potom zapnout vysílač - z manuálu mi to takto ale nevyplývá. Dnes jsem udělal první dva lety - sice jsem v jeden moment model málem rozflákal, protože jsem zkusil výkrut v nedostatečné rychlosti, ale náhodou jsem to nějak vybral. Příjde mi, že je méně času na reakce než u větroně dvojnásobných rozměrů a třeba sedminásobné hmotnosti.... :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz