Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: ned 19.05.2019 20:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Začátečnický dotaz: byl jsem přes víkend v Čechách, tak že si půjdu zalítat někde kde to neznám. I našel jsem si na rcmapách poblíž svah kde mělo zrovna i foukat správným směrem. Dojel jsem tam, ale lítali tam paraglideři. Jako správný asociál jsem se sbalil a jel lítat na nějakou náhodnou louku o kousek dál. No ale - jsou nějaká pravidla pro koexistenci RC modelů s paraglidery? Je to "kdo dřív přijde, ten lítá", nebo něco složitějšího?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: ned 19.05.2019 20:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Je to o dohode, ale paragan v lufte ma vzdy prednost pred modelom.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: ned 19.05.2019 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No jako dobrý, něco takového mi řekne i selský rozum - v PG sedí člověk, takže na rozdíl od modelu nese větší riziko.

Ale co přesně ta tvoje "vždy přednost" znamená? Když někde začne lítat PG, tak musím vypadnout, i když jsem tam byl dřív? Nesmím s RC modelem omezit/ohrozit PG, ale můžu lítat? Nesmím se vyskytovat ve vzdálenosti menší než X od PG? Asi bych chtěl konkrétnější odpověď. Nejen co je vyžadováno předpisy, ale i to, co je ve zdejších krajích považováno za slušnost.

Na nějakém svahovém videu od moře jsem viděl v záběrech paraglidera, a někde pod tím byla diskuse, že dokud se lítá "proti modré obloze", tak je to oboustranně v pohodě. Ale těžko říct, co u nás.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: pon 20.05.2019 7:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Vše je pouze a jenom o komunikaci a dohodě. A když se stane, že někdo na PG už lítá v luftě, tak se budu snažit ho neohrozit a neomezit. To se dá během chvíle vypozorovat podle chování a letového projevu PG. Začátečník PG lítá a je rád že se udrží a taky se moc okolo sebe nerozhlíží. Hlídá si vrchlík, svah a sem tam okolní kolegy PG. Prostě na rc-model, který si poletuje někde okolo, není čas. Sám jsem bývalý paraglidista a vím že na kopci je to občas masakr už jen co se počtu PG týká. Ale dá se létat i společně. Ve většině případů nabere model větší výšku než PG ale to se občas špatně odhaduje při tom rozdílu velikostí.
Když ti někdo z PG řekne rovnou ať se na lítání mezi nima vyprdneš, tak to nepodceňuj. Občas nastane situace kdy se objeví padák zrovna tam kam máš namířeno i ty.
Nikoho tím nechci odrazovat od společného létání ale lidský život má asi větší hodnotu než jakýkoliv model, že? :wink:
LETU ZDAR


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: pon 20.05.2019 7:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Všetko tu už bolo napísané. Bežne sa lieta po dohode "spoločne"( Raná u vás, Straník, Donovaly u nás...)
Treba ale aby vždy okrem RC pilota niekto sledoval situáciu, lebo Paraglajdista môže vletieť do tvojho priestoru vedome či núdzovo a potom je problém. U nás na Bezovci sa lieta väčšinou "hrana" a tak sa s padáčkarmi striedame. Tam niet miesta pre model aj paraglajd súčasne. A keď je na kopci plno, je lepšie ísť na pivo...
V prípade mimoriadnej udalosti je vždy na vine pilot RC modelu, lebo pri padáčkarovi nemal čo robiť. A nepomôže ani predošlá dohoda.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: pon 20.05.2019 13:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Modelář si může zalétat kdekoliv. Elektropohon to jistí, ale co paraglidista, ten si jen tak někde nezalétá. Proto bych s modelem přistál a dal přednost paraglidistovi, ikdyž jsem tam přišel dřív.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely a paraglideři
PříspěvekNapsal: pon 20.05.2019 17:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2010
Příspěvky: 340
Bydliště: Kladno
Ahoj. O tom něco vím a koordinoval jsem to z obou stran. U každé ofiko startovačky pro PG by měl být kontakt na správce, nebo klub. Eventuelně vyvěšený letový řád. Předpokládám, že za pár let se nic nezměnilo. Pokud ale zavoláš na LAA ČR, určitě Ti rádi řeknou podrobnosti o konkrétním místě. Zodpovědný modeláře i lítače všeho druhu mají rádi :-)

PS: jsi mi připomněl, že si musím prodloužit piloťák....díky!!! :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz