Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 7:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Rád bych se zeptal na pár věcí ohledně Bosch PTS-10 (https://pily.heureka.cz/bosch-pts-10-0_603-b03_400), kterou vlastním několik let.
- Vůle kotouče. Pokud na kotouč relativně lehce prstem zatlačím doleva nebo doprava, kousek se odkloní (cca. 0,1 v jednom a 0,2 mm v druhém směru). Je to normální vůle v ložiscích u těchto pil nebo už je čas na jejich výměnu?
- Rozpěrný klín ("ten plech vzadu za kotoučem") Chci používat cross-cut sled a klín je vyšší než kotouč, protože držel horní kryt kotouče. Je možné ho zkrátit = horní hrana by byla stejně vysoko jako nejvyšší bod pily?
- Pokud jste si u podobné pily dělali cross-cut sled - máte vodící lišty až na dno nebo jen vymezující vůli po stranách?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 7:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
U takové pily bych axiální vůli nečekal žádnou, není to jen propružení kotouče při působení síly? Čekal bych v tom ložiska kuželíková nebo s kosoúhlým stykem a možnost vůli vymezovat (matice, podložky).

Vodicí klín a kryt jsem u své pily odstranil velmi brzy, prostě mi to tam překáželo... Chce to dobře nastavitelné a tuhé pravítko; mám odměřování a upnutí na obou koncích pravítka a dá se to nastavit tak že se řezaný materiál "neutahuje".
Kolmosti pravítek držených jednostranně pérovacím plechovým držáčkem vůbec nevěřím. A vůbec ty plechové/alumínijové současné nejen hobby strojky jsou netuhé, žvýkačkoidní; měl jsem dědu truhláře a z jeho dílny pamatuji jak jsou provedené opravdu solidní a tuhé stroje, samá litina, žádný hliník :-D

Jinak člověk se pořád učí, musel jsem si najít co to je to "cross-cut sled". Prastará záležitost truhlářů, suvně vedený celoplošný stůl, má to i každá formátovací pila. Ta videa to ukazují jako úžasný vynález :-)
Ale taky to zvažuju zhotovit, jen zatím nevím jakou délku, na porcování překližky bych potřeboval tak 1,5m a to už je jak formátovací pila, nebylo by to kam dát a rozsah pohybu by byl taky náročný na prostor.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 8:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Pohyb do stran - ono to není úplně volné, chce to mírně zatlačit prstem, ale pak se to zastaví a klade to větší odpor. Je to rozdílné v obou směrech. Myslel jsem, že to tak má být, ale potom se mi do ruky dostal starýmběloruský univerzální stroj a tem měl vůli 0 - kotouč pevný jako skála (byť menší a nenaklápějící se). A než se pustím do rozdělávání, chtěl jsem se ujistit, zda je to normální nebo ne.

Pravítko je celkem v pohodě v této cenové kategorii, u této pily je fixováno na obou stranách. Jinak samozřejmě litina je litina, ale tuhle pilu v klidu odložím bokem a v garáži nezabírá místo. Na produktivní práci v dílně to samozřejmě není.

A "cross-cut" sled jsem si jeden jen tak vyrobil z odpadu, co na tom všichni mají a nestačil se divit, jak to razantně to zvedlo přesnost a jednoduchost práce. O Vánocích snad vyrobím další, lepší. Všimnul jsem si, že si jich kutilové prostě vyrábějí více - menší, větěí.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 10:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jyrry píše:
U takové pily bych axiální vůli nečekal žádnou, není to jen propružení kotouče při působení síly? Čekal bych v tom ložiska kuželíková nebo s kosoúhlým stykem a možnost vůli vymezovat (matice, podložky).

Vodicí klín a kryt jsem u své pily odstranil velmi brzy, prostě mi to tam překáželo... Chce to dobře nastavitelné a tuhé pravítko; mám odměřování a upnutí na obou koncích pravítka a dá se to nastavit tak že se řezaný materiál "neutahuje".
.



Přesně.
Koukám že nejsem sám, kdo při pořízení pily okamžitě vyháže nesmysly :lol:
Jinak posuvnej stůl je u pily to hlavní, pokud na ní pouze neřežu rovnoběžný pruhy.
U pily, kterou jsem si stavěl hned po revoluci jsem ho měl taky od začátku .
Dnes když už netruhlařím jsem vše prodal a používám pokosovou pilu s kolejnicí. Udělám na ní vše co potřebuji.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 10:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jindra_S píše:
P

A "cross-cut" sled jsem si jeden jen tak vyrobil z odpadu, co na tom všichni mají a nestačil se divit, jak to razantně to zvedlo přesnost a jednoduchost práce. O Vánocích snad vyrobím další, lepší. Všimnul jsem si, že si jich kutilové prostě vyrábějí více - menší, větěí.


Asi myslíme každej trochu něco jinýho . Ty mluvíš o drážkách a pravítkách - asi, já a Jyrry o desce , která jezdí vedle pily v ložiskách a je na ní nastavitelné pravítko.
Radši používám češtinu :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 10:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A jo, to jsem teda popetl :oops:
to englicky je teda tohle:
Obrázek

Teda tak nějak to supluje ten posuvný stůl...

Měl jsem tu možnost nějakou dobu dělat na pile která měla celou desku stolu uloženou na lineárních vedeních a to je podle mě zatím to nej, na čem jsem řezal.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 10:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
tak jak je to udělaný na tý fotce, bych považoval za špatné řešení . Neodsává vrch, kde je největší bordel, kterej lítá do očí a navíc nekrytý vrch pily není ideál bezpečnosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 12:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
dudaj píše:
Asi myslíme každej trochu něco jinýho . Ty mluvíš o drážkách a pravítkách - asi, já a Jyrry o desce , která jezdí vedle pily v ložiskách a je na ní nastavitelné pravítko.
Radši používám češtinu :)

IMHO nee - měl jsem na mysli opravdu tu desku, kterou položíte na pilu a jede ve dvou drážkách vedena lyžinami - nakonec Jyrry na to dal odkaz. A když se to vyrábí doma, tak právě ty lyžiny je třeba vyrobit - a mohou se dotýkat spodku drážky nebo jen boku.
Angličtina byla použita záměrně, neznám, jak se to správně jmenuje v češtině.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kotoučová pila - Bosch PTS-10
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 12:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
dudaj píše:
tak jak je to udělaný na tý fotce, bych považoval za špatné řešení . Neodsává vrch, kde je největší bordel, kterej lítá do očí a navíc nekrytý vrch pily není ideál bezpečnosti.


Není to profi - pokud jsem viděl, na velkých pilách je horní kryt a jezdí celý stůl nebo alespoň polovina. Cena, rozměry a váha těch pil jsou však jinde. A tohle může kutilovi pomoci i na levnější pilce vytvořit relativně přesný řez - proti dodaným pravítkům.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz