Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: úte 20.11.2018 16:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.11.2018
Příspěvky: 10
Dobrý den,
prosím vás o pomoc s výběrem elektromtoru. Mé požadavky jsou: Maximální provozní otáčky 50 000 ot./min. a co největší počáteční kroutící moment. Tzn. rozběhový kroutící moment. K tomu vás prosím o doporučení řídící elektroniky i napájecích baterií.

Na hmotnosti motoru nezáleží. Výkon motoru musí být větší než 400W.

Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromtoru
PříspěvekNapsal: úte 20.11.2018 18:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
A na co to bude?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromtoru
PříspěvekNapsal: úte 20.11.2018 19:00 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Protože musím vycházet jen z toho co jsi napsal, tak to asi nebude to co budeš potřebovat, ale tvému popisu to jistě vyhoví.

Motor12 píše:
Maximální provozní otáčky 50 000 ot./min. a co největší počáteční kroutící moment. Tzn. rozběhový kroutící moment. K tomu vás prosím o doporučení řídící elektroniky i napájecích baterií.


Použil bych startér za náklaďáku a vhodnou převodovku do rychla. Napájení nějaké olověné akumulátory. Stačí spínač (skoro).

Pokud chceš normální velikost tak zkus, zda MEGA 50000 nevydrží. Ale spíš pochybuji.


Jinak je potřeba dát víc informací. Ono jde lecos. Normálně rotory vydrží tak 70.000 ot/min. ale to už se musí zaplatit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromtoru
PříspěvekNapsal: úte 20.11.2018 19:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
V tom případě stačí i startér co se dává do felícií. Ale ten malý redukovaný. Samotný motor má kolem 5000ot./min, 12V odběr kolem 80A. Výkon někde kolem 1kW.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromtoru
PříspěvekNapsal: úte 20.11.2018 20:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na jeden motorek, který točil 50.000 ot/min, dokonce měl podle papírů točit až 54 tisíc, si vzpomínám. Byl to nějaký Mabušák do autíček na autodráhy. Ale už se nejspíš nevyrábí, a kam jsem zašantročil ten svůj, to už nevím.
Opět jedna maximálně minimalistická otázka, která ovšem vyžaduje minimálně maximalistickou odpověď. A protože odpovědi jsou takové, jaké jsou, už slyším ty kecy, co to tady je za blbce :wink: . Motore 12, umíme dost věcí, jen telepatie nám zatím moc nejde.
P.S. ten můj motor na otáčky, které chceš, jen nemá ten výkon. Ostatní mají výkon, jen ne ty otáčky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 7:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
V příloze je katalogový list motoru, který asi splňuje požadavky, cenu neznám.


Přílohy:
Datasheet-CM-25-280.pdf [347.74 KiB]
139 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 11:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.11.2018
Příspěvky: 10
Díky za všechny odpovědi a omlouvám se, že jsem nebyl příliš konkrétní. Jsem v tomto oboru amatér.

Aplikace je následující: Konstruuji setrvačník. Chci jej roztočit na otáčky 50 000 ot./min. s možností regulace na nižší. Chápu, že to nemá co společné s RC, ale RC motor se mi zdál pro tuto aplikaci jako nejvhodnější. Pokud tomu tak není, tak případně navrhněte jiná řešení.

Specifikace:
Setrvačník má celkově 2 kg, průměr 20 cm a je uchycen dvěma zakrytovanými ložisky na hřídeli. Ložiska jsou na uvedené otáčky konstruována. Předpokládejte, že veškerá hmota setrvačníku je umístěna na obvodu.

Odůvodnění mých požadavků na motor:
Vysoký počáteční kroutící moment: Aby se setrvačník v pohodě roztočil a nedošlo k uvaření motoru. Původně jsem se chtěl vyhnout startéru.
Vysoký výkon (400W): Předpoklám, že souvisí s počátečním kroutícím momentem, takže jsem jej volil vyšší. Ale je možné, že jsem v tomto případě zvolil 400 Watty overkill...

Díky.


Naposledy upravil Motor12 dne stř 21.11.2018 11:56, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromtoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 11:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.11.2018
Příspěvky: 10
Díky za tip. Doufal jsem, že se startéru budu moci vyhnout vhodnou volbou motoru. Ale máš pravdu. Pokud chce člověk vysoký počáteční kroutící moment, nelze jinak.

Boužel odkaz na MEGA 50000 nefunguje a strýček google neporadil. Zdá se, žes byl přihlášen přes účet. Můžeš jej prosím nasdílet znovu?

Díky.

TomasC píše:
Protože musím vycházet jen z toho co jsi napsal, tak to asi nebude to co budeš potřebovat, ale tvému popisu to jistě vyhoví.



Použil bych startér za náklaďáku a vhodnou převodovku do rychla. Napájení nějaké olověné akumulátory. Stačí spínač (skoro).

Pokud chceš normální velikost tak zkus, zda MEGA 50000 nevydrží. Ale spíš pochybuji.


Jinak je potřeba dát víc informací. Ono jde lecos. Normálně rotory vydrží tak 70.000 ot/min. ale to už se musí zaplatit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 12:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Motor12 píše:

Odůvodnění mých požadavků na motor:
Vysoký počáteční kroutící moment: Aby se setrvačník v pohodě roztočil a nedošlo k uvaření motoru. Původně jsem se chtěl vyhnout startéru.
Vysoký výkon (400W): Předpoklám, že souvisí s počátečním kroutícím momentem, takže jsem jej volil vyšší. Ale je možné, že jsem v tomto případě zvolil 400 Watty overkill...

Díky.


takže u dvoukilového setrvačníku bych neuvažoval směšných 400 W na roztočení na 50 000 ot.
Vysoký výkon a točivý moment potřebuješ po celou dobu zvyšování otáček.
náběh do otáček se dá udělat hodně pomalu. Ideální by byla řídící jednotka, která by přidávala pouze do předem stanoveného odběru. Nevím, jak jsi došel na těch 400 W, já to propočítat neumím, ale dle mého laického odhadu bych to spíš typoval na 2-3 Kw. Pak by šly použít motory Het Typhoon, nebo TPpower, Thenshock případně Leopardy vše v provedení inrunner. A asi bych použil nějakou prokluzovou spojku, aby se motor na začátku vůbec mohl roztočit. Ze začátku by to prokluzovalo a motor by točil nějaké své minimum. Teprve po roztočení setrvačníku na ty malé otáčky by se se postupně otáčky zvyšovaly a utahovala spojka.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 13:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.11.2018
Příspěvky: 10
Díky za tipy na motory a připomínky.

400W jsem střelil od pasu. Spočítat by se to dalo, pokud by byly známy třecí parametry ložisek... Díky za tip, zkusím je najít v jejich specifikaci. Mám doma jeden DC 300 W a jeden DC 500 W motor s nominálními otáčkami 3000 ot./min.
Oba s přehledem bez startéru či spojky roztočí hmotnější objekty s daleko vyšším třením než v případě zmíněného setrvačníku. Po roztočení už s nimi není žádný problém (vyzkoušeno do zmíněných 3000 ot./min.). Kritický bod je tedy dle mého pohledu roztočení. Jak se ale chovají vysokootáčkové motory... to nevím. Proto jsem se ptal.

dudaj píše:

takže u dvoukilového setrvačníku bych neuvažoval směšných 400 W na roztočení na 50 000 ot.
Vysoký výkon a točivý moment potřebuješ po celou dobu zvyšování otáček.
náběh do otáček se dá udělat hodně pomalu. Ideální by byla řídící jednotka, která by přidávala pouze do předem stanoveného odběru. Nevím, jak jsi došel na těch 400 W, já to propočítat neumím, ale dle mého laického odhadu bych to spíš typoval na 2-3 Kw. Pak by šly použít motory Het Typhoon, nebo TPpower, Thenshock případně Leopardy vše v provedení inrunner. A asi bych použil nějakou prokluzovou spojku, aby se motor na začátku vůbec mohl roztočit. Ze začátku by to prokluzovalo a motor by točil nějaké své minimum. Teprve po roztočení setrvačníku na ty malé otáčky by se se postupně otáčky zvyšovaly a utahovala spojka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 14:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vzhledem k tomu, že tam bude třeba převod mezi 1 : 10 - 15, uvažoval bych spíše o variátoru. Na počátku nízký převod, abys to roztočil, a pak už jen změnou převodu budeš zvedat výsledné otáčky setrvačníku. Nebude také třeba nějaký superkrouťák, abys s tím vůbec pohnul. Ale neznám tvé možnosti a na rovinu, nikdy jsem nic takového nesháněl.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 14:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
no, ale pokud bys ten 500 W motor chtěl zpřevodovat na 50 000 ot. za minutu, tak s tím nehne. To máš převod 1/14 cca.
To znamená, že pokud by ten motor měl začít točit setrvačníkem třeba 100 ot/min, tak motor by se točil 7 otáčkami a to ho při dvoukilovým setrvačníku okamžitě spálíš.
To nelze porovnávat. Modelářskej motorek s příkonem 500 W váží 70 g . Ty výkony přenese při vysokých otáčkách. Na to taky musí být nadimenzovaný.
Takže pokud chceš vysoký otáčky, musíš do silnýho motoru a spojky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 14:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Na netu jsem našel otáčky startéru pro ŠKODA FAVORIT a FELICIA. Byly 1500rpm. Jak hodně se zvednou při běhu bez zátěže nevím.

Co použít horní frézku s integrovanou regulací. Výkony jsou nad 1kW a otáčky 30000rpm. Potom stačí převod 2:1 a ten by také mohl realizovat spojku. Posunem kola na frézce by se soukolí dostalo ze záběru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 14:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Chlapi, počítali jste obvodovou rychlost pro maximální otáčky? Mně vyšlo 523,6m/s (1885 km/h). Doufám, že první stuštění bude v pořádném betonovém bunkru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 15:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když to bude dobře vyvážený 8) ... Vidíš, zajímavý postřeh! To bych chtěl vidět, bohatě stačí na videu, nemusím být u všeho osobně :wink: .
P.S. počítáš dobře, ověřeno kontrolním výpočtem.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne stř 21.11.2018 15:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kocour a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz