Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 0:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dávám tady dohromady novej kanystr na metylový palivo. Ten co jsem měl dosud je starej bezmála 40 let a byl to plechovej hranatej 4l kanystr od motorovýho oleje, ještě s plechovým šroubovacím víčkem. Dosloužilo na něm čerpadlo ze škůdkovýho ostřikovače oken a navíc už byl strašně volezlej naschlým rycínem a dost rezatej, mohl by každou chvíli začít týct.
Vzal jsem na to 4l plechovej kanystr od acetonu. Je na rozdíl od původního nižší a širší, takže se v autě nepřevrátí (stalo se...). Na horní stranu jsem připájel držák na metylovou elektrickou pumpu z Jina a mimo zátku jsem udělal trubičkovej průchod z kování pro plastový nádrže. Vevnitř je na něj připojený bimbátko s hrubým filtrem a venku před čerpadlem je jemnej filtr Mann na benzín.
Maká to v pohodě ale... Při čerpací zkoušce se kanystr bortí podtlakem. Starej to nedělal, asi blbý těsnění na víčku. Tak mě napadlo použít na odvzdušnění jednosměrnej ventilek ze škodováckejch ostřikovačů. Když se udělá v kanystru podtlak, tak se otevře jednosměrka a vzduch se doplní a hned se zase ventilek zavře. Nojo, ale zase opak při vycucávání nádrže v letadle a nebo od slunce v létě se v kanystru tlak zvětšuje a ten se nafoukne. Takže mě z toho vychází, že by ty ventilky měly být na odvzdušnění kanystru dva paralelně na přetlak i podtlak. Prostá dírka by to taky vyřešila ale metyl je jak známo hydroskopickej a pokud by dírkou neustále komunikoval vnitřek s venkem, tak se do kanystru dostane spousta vlhkosti. Ty ventilky by byly vnitřní pružinkou skoro stále uzavřený, takže by venek s vnitřkem kanystru moc nekomunikoval. Ventilky by byly na vzduchu, takže zalepení olejem z paliva nehrozí. Výpary metylu by jim neměly vadit, směsi do ostřikovačů se z nich jak známo míchaj.
Bude to odvětrání makat?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 3:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Celerone,
i když mě máš zablokovaného a moje názory tě nezajímají, tak nemohu nereagovat. Opět tu řešíš doslova intergalaktický problém. Já to překvapivě řeším jednoduše, při tankování i vycucávání si lehce povolím víčko od kanystru a představ si, žádný přetlak ani podltlak nevzniká... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 6:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Mám běžný kanystr, ve kterém se palivo prodává a na bedně mám čerpadlo na metyl. Hadičky balím do igelitu, nejsou s kanystrem na pevno a mám na nich druhé víčko. To ale nikdy neutahuju na fest, právě aby tam nevznikal nějaký podtlak. Nějaký podtlakový ventilek je myslím zbytečný a může být případně i budoucím zdrojem problémů, třeba po zalepení ricínem.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 7:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
Já mám (mimo plnicího víčka) do kanystru DVĚ průchodky. Na jedné je uvnitř hadička a filtr, na druhé nic. Z té první samozřejmě palivo čerpám, druhou se nasává vzduch. Když natankuju, plnicí hadičku navléknu na tu druhou průchodku a je jednak vzduchotěsně uzavřeno a kromě toho se nikde neválí konec plnicí hadičky (nepoužívám tankovací rychlospojky).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 7:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Já to mám zase tak, že na kanystru jsou dvě průchodky. Jedna sací s hadičkou a bimbátkem, druhá odvzdušňovací s krátkou hadičkou z venku.

Pokud je kanystr odložený, tak tou krátkou hadičku napojím na sací průchodku a kanystr je utěsněný. Při tankování krátkou hadičku stáhnu z tankovací průchodky, na tu pak natáhnu hadičku k čerpadlu. Nakonec odpojím čerpadlo, znovu spojím průchodky hadičkou a intergalaktický problém je vyřešen.

Ve vrtulníkových plastových galonových bandaskách jsem to tak měl ve vnitřním plastovém špuntu pod šroubovacím víčkem. Průchodky byly tak dlouhé a tak natvarované aby se přes ně při skladování dalo našroubovat i to víčko. Po vyprázdnění pak stačilo špunt s průchodkami jen přehodit do nové bandasky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 8:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2005
Příspěvky: 240
Bydliště: Brno
Pravda, poněkud intergalaktický problém, který lze řešit různě.

Já mám ve víčku 2x pruchodku, jedna sací (hadice+filtr na dno kanystru), jedna odvzdušňovací (pouze průchodka). Z vnější strany víčka:
sací větev: spojovací hadička k čerpadlu, čerpadlo, tankovací hadička, tankovací koncovka
odvetrací větev: kousek hadičky
Ve stavu "uloženo" je tankovací koncovka zapíchnuta do toho kousku kadičky v odvětrací větvi a okruh je uzavřen pro přístup vzduchu z venčí. Ve stavu "tankování" je to rozpojeno a odvětrání funguje jak při tankování, tak při vytankování.
Takto to mám od nepaměti, palivo v tom vydrží klidně i rok nedotčeno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 8:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2005
Příspěvky: 240
Bydliště: Brno
Tak jsme se Zdenkem od sebe opisovali :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A ten balón-kanystr v létě nikdo neznáte? Stačí právě zapíchnout tankovací konec hadičky do odvzdušnění kanystru. Já teda jo, skončilo to prasklinou ve švu kanystru a dvouma litrama benzínu v kufru Xsary.
Jemo, možná to je intergalaktickej problém. Ale kdyby ten benál nebo metyl v autě blafnul, tak by se tomu nikdo moc nesmál. Ono by to bylo taky dost zajímavý až by to řešila policie

Pozoruju, že se zde v poslední době na něco zeptat je obdržet dvojí výsledek. Pokud je to "intergalaktický" tak se spustí flamewar s cílem zesměšnit tazatele, pokud to je složitá technická záležitost, odpověď žádná.
Tak se vážení nedivte, že už tady spousta lidí z dřívějška není...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 13:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Celeron píše:
A ten balón-kanystr v létě nikdo neznáte?


To opravdu ne. To jsi musel nechat černý kanystr v zavřeném autě za oknem a přímo nasvícený.

Nebo to musel být zmetek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 13:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2005
Příspěvky: 240
Bydliště: Brno
Podívej se, já jsem ti napsal svůj způsob jak mám řešenou tankovací nádobu na metyl, s tím že mě to tak funguje a věřím že i při policejní kontrole na letišti by k tomu přivolaná hlídka neměla žádných faktických připomínek. Nalož si s touto informací jak chceš, víc ti psát nebudu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 13:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
jemo píše:
Podívej se, já jsem ti napsal svůj způsob jak mám řešenou tankovací nádobu na metyl, s tím že mě to tak funguje


Problém možná bude v tom, že se ptá po kanystru na metyl, ale do kufru mu tekl benzín...

Mimochodem, benzín silikonové hadičky s přehledem sežere.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já bych přenechal intergalaktické problémy Alzákovi, podobné potvoře, případně NASA, nebo ruskému ekvivalentu.
V každém případě použití dvou víček, jedno přepravní, plné, nijak neupravované, a druhé s průchodkou pro čerpání na place, které je spojené hadičkou s čerpadlem a na druhém konci na nějaký filtr, se mi doposud plně osvědčilo. Na place kanystr "dýchá", nebortí se a jinak je bezpečně uzavřený pro přepravu a manipulaci. Zatím se mi nepoštěstilo, abych ho na place při použití čerpacího víčka převrhnul a vylil. Ale co není... :wink: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 15:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
zdzd píše:
Problém možná bude v tom, že se ptá po kanystru na metyl, ale do kufru mu tekl benzín...

Jakej problém? Metyl nebo benzín se chová v teple dost podobně. Prdnul mě benzínovej, tak chci metylovej zabezpečit aby to nemohl udělat taky. Že se nesnáší benzín se silikonem, to samozřejmě vím léta.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 15:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Celeron píše:
Jakej problém? Metyl nebo benzín se chová v teple dost podobně.


To nemůžu hodnotit. Benzín jsem nikdy nelétal. Ale s metylem jsem nikdy nafukovací problém neměl. Ani v plechu, ani v plastu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tankovací kanystr na metyl
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 16:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
To s tím povolením víčka, jsem dělal u kanystru s motorkem na metyl a bohatě to stačilo. Metyl je dávno minulostí, teď už jen benzín, takže 10l kanystr, ruční pumpa s kličkou, víčko z kanystru dolů, hadička s filtrem dovnitř, druhý konec do éra a tankuju/vycucávám. Zavřu kanystr a mám klid a jde to i bez motorku, baterky navíc, ventilů a podobných pičičáren. V jednoduchosti je krása... :wink:
Ale nikomu necpu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz